اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری مزمن است که با عواقب مضر و تغییرات در مغز ، جستجو و استفاده از مواد مخدر اجباری  یا غیرقابل کنترل است ، که می تواند طولانی مدت باشد. این تغییرات در مغز می تواند منجر به رفتارهای مضر در افرادی شود که مواد مخدر مصرف می کنند.

مسیر اعتیاد به مواد مخدر با اقدام داوطلبانه مصرف مواد مخدر آغاز می شود. اما با گذشت زمان ، توانایی فرد در انتخاب عدم انجام این کار به خطر می افتد. جستجو و مصرف دارو اجباری می شود.

این بیشتر به دلیل تأثیر قرار گرفتن در معرض طولانی مدت دارو بر عملکرد مغز است. اعتیاد بر قسمت هایی از مغز که درگیر پاداش و انگیزه ، یادگیری و حافظه و کنترل رفتار هستند تأثیر می گذارد. اعتیاد و اختلالات سوءمصرف مواد می تواند هر کس را تحت تأثیر قرار دهد ، فارغ از سن ، جنس ، سابقه و تحصیلات علت اعتیاد ناشناخته است.

اگر متوجه شدید که با اعتیاد به مواد مخدر دست و پنجه نرم می کنید ، می توانید از مشاوره بهره مند شوید. یک متخصص آموزش دیده می تواند شما را برای مقابله با اعتیاد راهنمایی کند و به شما کمک کند تا با اعتیاد به مواد را ترک کنید.

لیست موضوعات مشاوره اعتیاد که در ادامه می خوانید

فهرست مطالب

برای دریافت کامل ویدئوها ایمیل خود را وارد کنید تا برای شما ارسال گردد.

اعتیاد به مواد مخدر چیست؟

اعتیاد به مواد مخدر یا سو مصرف مواد حالتی است که فرد توانایی کنترل مصرف مواد را از دست بدهد یا برای عملکرد منظم به دارو وابسته شود.

الکل ، ماری جوانا ، داروهای تفریحی می توانند باعث اعتیاد شوند. افراد در مهمانی ها یا از طریق افرادی که برای شرایط خاص داروهای تجویزی مصرف می کنند با مواد مخدر آشنا می شوند.

هنگامی که فردی به مواد خاصی اعتیاد پیدا می کند ، با وجود اثرات سو آن بر بدن خود ، به استفاده از آن ادامه می دهد. در مواردی که دسترسی به این داروها ندارند ، علائمی مانند پارانویا ، سردرد ، معده درد ، تب و رفتار غیر منطقی را شروع می کنند.

درمان اعتیاد
اعتیاد به مواد مخدر یا سو مصرف مواد حالتی است که فرد توانایی کنترل مصرف مواد را از دست بدهد یا برای عملکرد منظم به دارو وابسته شود.

بسته به ماهیت ماده مورد استفاده ، اعتیاد متفاوت است. آنچه که به صورت تفریحی آغاز می شود ، به یک قسمت اساسی از زندگی تبدیل می شود. با گذشت زمان ، مقدار ماده مورد استفاده برای بالا رفتن نیز با عادت بدن به مقادیر خاصی افزایش می یابد.

اعتیاد به مواد مخدر همچنان مسئله ای در سراسر جهان است و می تواند هر کس را بدون در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی – اجتماعی تحت تأثیر قرار دهد. با این وجود فرد به مواد مخدر اعتیاد پیدا می کند ، شناختن علائم اعتیاد به مواد مخدر و نحوه کمک به او مهم است.

وقتی کسی شروع به مصرف مواد مخدر می کند (به صورت تفریحی یا پزشکی) ، همیشه فرصتی برای ایجاد وابستگی جسمی و اعتیاد وجود دارد. بعضی اوقات این اتفاق می افتد بدون اینکه شخص حتی متوجه شود.

برخی از اعتیاد به مواد مخدر ممکن است شدید باشد و می تواند اثرات طولانی مدت بر بدن و ذهن ایجاد کند. در برخی موارد ، سو مصرف مواد حتی می تواند عواقب مهلکی در پی داشته باشد. اگر مشکوک هستید که خود یا شخصی از اطرافیان شما به اعتیاد گرفتار شده است ، در اسرع وقت با مشاوران اعتیاد در ارتباط باشید.

انواع اعتیاد به مواد مخدر

بسته به ماهیت ماده مورد استفاده ، ماهیت اعتیاد تعریف می شود.رایج ترین اشکال اعتیاد به مواد مخدر عبارتند از:

اعتیاد به مواد مخدر
اعتیاد انواع مختلفی مانند اعتیاد به اعتیاد به الکل ، اعتیاد به مواد افیونی و غیره دارد

1- اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل واقعی است. بیشتر اوقات ، افراد توانایی خود را در مصرف بیشتر الکل به عنوان یک توانایی و نه یک مشکل دارویی مرتبط می دانند.

مصرف الکل می تواند منجر به نارسایی شدید کبد ، کلسترول و سایر مشکلات مربوط به مسمومیت با الکل شود.

1- اعتیاد به مواد افیونی

اعتیاد به هروئین ، کریستال مت ، LSD ، Extasy و MDMA در آستانه اعتیاد به مواد مخدر قرار دارند.

به عنوان یک معتاد ، دسترسی آسان به این داروها دشوار می شود و هنگامی که اثرات آن از بین می رود ، احساس تب و خستگی ، آشفتگی ، اضطراب و عصبانیت می کنید تا اینکه بالاترین حد را تجربه کنید. بهبودی از اعتیاد به مواد افیونی دردناک است.

3- اعتیاد به ماری جوانا

مردم در اجتماعات یا مهمانی های اجتماعی با این دارو آشنا می شوند. اگرچه استفاده از ماری جوانای پزشکی در چند کشور قانونی است ، اما در اکثر نقاط غیرقانونی است. مصرف زیاد می تواند اثرات عصبی مانند از دست دادن حافظه و از دست دادن اشتها را ایجاد کند.

4- اعتیاد به هروئین

هروئین یک مخدر بسیار اعتیاد آور است. استفاده از هروئین می تواند فرد را دچار تشنج ، روان پریشی و توهم کند. هروئین ، هنگامی که تزریق می شود ، می تواند بیماری هایی مانند ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) و هپاتیت را نیز گسترش دهد.

اعتیاد به الکل
اعتیاد به هروئین ، اعتیاد به کوکائین ، الکل و غیره از انواع دیگر اعتیاد هستند

5- اعتیاد به کوکائین

کوکائین ، حتی اگر در مقادیر کم مصرف شود ، یک محرک بسیار خطرناک است. باعث سرخوشی می شود ، فشار خون را افزایش می دهد و ضربان قلب را تسریع می کند. استفاده از کوکائین حتی می تواند باعث سکته مغزی کشنده یا حملات قلبی در فرد شود.

6- اعتیاد به کراک

نوعی قوی کوکائین است که مردم برای ایجاد یک احساس سرخوشی کوتاه و شدید آن را سیگار می کشند.

به دلیل ارزان بودن کراک ، میزان استفاده از کراک زیاد است. متأسفانه ، سو استفاده از کراک اغلب منجر به اعتیاد فوری می شود.

7- اعتیاد به نیکوتین سیگار

نیکوتین یکی از اعتیاد آورترین داروهای کره زمین است. سطح تحمل در بدن انسان برای نیکوتین زیاد است. بنابراین ، در نهایت می توان سیگار بیشتری کشید تا به بالاترین حد برسد. همچنین علت اصلی سرطان و بسیاری از بیماری های دیگر است.

علائم اعتیاد چیست؟

اعتیاد به مواد افیونی
پرخاشگری یا تحریک پذیری ، بی حالی ، افسردگی ، تغییر در محافل اجتماعی ، تغییرات چشمگیر در عادات و اولویت ها ، مشکلات مالی می توانند از علائم اعتیاد باشند

شناخت علائم برای اکثر مصرف کنندگان مواد مخدر سخت است. هر ماده تأثیرات متفاوتی بر بدن کاربر دارد. با این حال ، چندین علائم وجود دارد که به شما کمک می کند اعتیاد خود یا عزیز خود را متوجه شوید.

تغییرات رفتاری اغلب بارزترین علائم هستند. این موارد شامل افزایش پرخاشگری یا تحریک پذیری ، بی حالی ، افسردگی ، تغییر در محافل اجتماعی ، تغییرات چشمگیر در عادات و اولویت ها ، مشکلات مالی و احتمالاً فعالیت مجرمانه است. hujdhn fi l,hn lonv

تغییر در شکل ظاهری می تواند سرنخ های بیشتری در مورد مصرف احتمالی مواد مخدر ایجاد کند. چشم های خونی یا لعاب دار ، مردمک چشم های گشاد یا منقبض ، تغییر وزن ، کبودی ، عفونت یا سایر علائم جسمی در محل ورود دارو بر روی بدن از علائم قابل مشاهده اعتیاد است.

اختلال در عملکرد طبیعی مغز ، تغییر در شخصیت و اختلال عملکرد قلب و اندام می تواند نشانه سو مصرف طولانی مدت مواد مخدر باشد.

1- علائم عاطفی اعتیاد

اعتیاد به ماری جوانا
سرخوشی غیرقابل توضیح ، انرژی جنون و به دنبال آن تصادف جسمی و احساسی و غیره از علائم عاطفی اعتیاد می باشند

علائم و نشانه های رفتاری اعتیاد به مواد مخدر عبارتند از:

 • تحریک پذیری
 • افسردگی
 • نوسانات خلقی
 • غم شدید
 • سرخوشی غیرقابل توضیح
 • انرژی جنون و به دنبال آن تصادف جسمی و احساسی

2- علائم رفتاری اعتیاد

اعتیاد به هروئین
درگیر شدن با قانون ، کاهش عملکرد در محل کار یا تحصیل و غیره از علائم رفتاری اعتیاد می باشند
 • دروغ گویی
 • دزدی
 • رفتار نامنظم
 • مشکلات خوابیدن
 • خواب زیاد
 • تغییر در دایره اجتماعی
 • درگیر شدن با قانون
 • کاهش عملکرد در محل کار یا تحصیل

3- علائم جسمی اعتیاد

اعتیاد به کوکائین
کاهش ناگهانی وزن ، افزایش ناگهانی وزن و غیره از علائم جسمی اعتیاد می باشند
 • لرز
 • حالت تهوع
 • بیخوابی
 • سردرد
 • کاهش ناگهانی وزن
 • افزایش ناگهانی وزن

4- علائم شناختی اعتیاد

اعتیاد به کراک
توهم ، قطع ارتباط با واقعیت و غیره از علائم شناختی اعتیاد اعتیاد می باشد

 علائم شناختی اعتیاد به مواد مخدر بر نحوه عملکرد ذهن فرد معتاد تأثیر می گذارد. این می تواند به نوبه خود بر نحوه درک یک معتاد از جهان تأثیر بگذارد. انواع علائم سو مصرف مواد مخدر که شناختی هستند عبارتند از:

 • پارانویا
 • توهم
 • قطع ارتباط با واقعیت

نحوه تشخیص اعتیاد در اعضای خانواده

گاهی اوقات تشخیص بدخلقی یا عصبانیت طبیعی نوجوان از علائم مصرف مواد مخدر دشوار است. علائم احتمالی مبنی بر اینکه نوجوان یا سایر اعضای خانواده شما از مواد مخدر استفاده می کنند عبارتند از:

اعتیاد به سیگار
از مشکلات در مدرسه یا کار ، مسائل مربوط به سلامت جسمی و غیره می توان برای تشخیص اعتیاد در اعضای خانواده استفاده کرد
 1. مشکلات در مدرسه یا کار: غایب مکرر مدرسه یا کار ، بی علاقگی ناگهانی به فعالیت های مدرسه یا کار ، یا افت نمرات یا عملکرد کار
 2. مسائل مربوط به سلامت جسمی: کمبود انرژی و انگیزه ، کاهش یا افزایش وزن ، یا قرمزی چشم hujdhn fi hg;g
 3. غفلت از ظاهر: عدم علاقه به لباس ، آرایش یا ظاهر
 4. تغییر در رفتار: تلاش های اغراق آمیز برای جلوگیری از ورود اعضای خانواده به اتاق وی یا محرمانه بودن در مورد مکانی که با دوستان می رود. یا تغییرات شدید در رفتار و روابط با خانواده و دوستان
 5. مسائل مالی: درخواست های ناگهانی پول بدون توضیح منطقی ؛ یا کشف اینکه پول از دست رفته یا دزدیده شده یا وسایلی از خانه شما ناپدید شده اند ، نشان می دهد شاید آنها برای حمایت از مصرف مواد مخدر فروخته می شوند.

8 دلیل برای اینکه افراد معتاد می شوند

افراد در هر سن ، جنسیت یا وضعیت اقتصادی می توانند به یک ماده مخدر اعتیاد پیدا کنند. عوامل خاصی می توانند بر احتمال و سرعت ایجاد اعتیاد تأثیر بگذارند:

1- سابقه خانوادگی اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر در برخی خانواده ها بیشتر دیده می شود و احتمالاً مستعد ژنتیکی است. اگر شما یکی از اقوام مانند پدر و مادر یا خواهر و برادرتان با اعتیاد به الکل یا مواد مخدر دارند ، بیشتر در معرض خطر اعتیاد به مواد مخدر هستید.

2- اختلال سلامت روان

اگر شما دارای یک اختلال روانی مانند افسردگی ، اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (ADHD) یا اختلال استرس پس از سانحه هستید ، به احتمال زیاد معتاد به مواد مخدر خواهید شد. استفاده از مواد مخدر می تواند راهی برای کنار آمدن با احساسات دردناک مانند اضطراب ، افسردگی و تنهایی باشد و این مشکلات را حتی بدتر کند.

3- فشار همسالان

همسالان عامل مهمی در شروع مصرف و سو مصرف مواد مخدر ، به ویژه برای جوانان است.

4- درگیری خانواده

شرایط دشوار خانوادگی یا عدم پیوند با والدین یا خواهر و برادر شما ممکن است خطر اعتیاد را افزایش دهد ، همچنین عدم نظارت والدین.

دلایل اعتیاد
سابقه خانوادگی اعتیاد ، اختلال سلامت روان ، فشار همسالان و غیره از دلایل ابتلا به اعتیاد می باشد

5- استفاده در دوران کودکی

استفاده از مواد مخدر در سنین پایین می تواند باعث تغییر در مغز در حال رشد شود و احتمال پیشرفت در اعتیاد به مواد مخدر را افزایش دهد.

6- مصرف یک داروی بسیار اعتیاد آور

برخی از داروها مانند داروهای محرک ، کوکائین یا مسکن های افیونی ممکن است منجر به توسعه سریعتر اعتیاد نسبت به سایر داروها شود. سیگار کشیدن یا تزریق مواد مخدر می تواند احتمال اعتیاد را افزایش دهد.

7- اعتماد به نفس بیش از حد و رضایت خاطر

این از همه خطرناک ترین است. اغلب اوقات افراد بیش از حد اعتماد به نفس پیدا می کنند و عمداً شروع به قرار دادن خود در موقعیت های خطرناک می کنند و اظهار می کنند که کنترل خود را بر عهده دارند.

8- استرس

استرسی كه فرد پس از ازدست دادن شغل ، شخص مورد علاقه یا خانه تجربه می کند ، می تواند آنقدر قوی باشد که فرد به اعتیاد روی بیاورد.

عوارض اعتیاد در زندگی

عوارض اعتیاد در زندگی
ابتلا به بیماری واگیر ، مشکلات سلامتی ، تصادفات و غیره از عوارض اعتیاد در زندگی می باشند

1- ابتلا به بیماری واگیر

افرادی که به یک ماده مخدر اعتیاد دارند بیشتر از طریق رابطه جنسی ناامن یا با استفاده از سرنگ به یک بیماری عفونی مانند HIV مبتلا می شوند.

2- مشکلات سلامتی

اعتیاد به مواد مخدر می تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات روحی و جسمی کوتاه مدت و بلند مدت شود. اینها بستگی به مصرف دارویی دارد.

3- تصادفات

افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند و رانندگی می کنند یا کارهای خطرناک دیگری انجام می دهند.

4- خودکشی کردن

افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند بیشتر از افرادی که معتاد نیستند با خودکشی می میرند.

5- مشکلات خانوادگی

تغییرات رفتاری ممکن است باعث اختلافات خانوادگی و طلاق شود.

مشاوره اعتیاد
مسائل کاری ، مشکلات تحصیلی ، مسائل حقوقی و غیره از دیگر عوامل تاثیرگذار در ابتلا به اعتیاد می باشد

6- مسائل کاری

مصرف مواد مخدر می تواند باعث کاهش عملکرد در کار ، غیبت و در نهایت از دست دادن شغل شود.

7- مشکلات تحصیلی

مصرف مواد مخدر می تواند بر عملکرد تحصیلی و انگیزه تعالی در مدرسه تأثیر منفی بگذارد.

8- مسائل حقوقی

مشکلات حقوقی برای مصرف کنندگان مواد مخدر شایع است و می تواند از خرید یا داشتن مواد مخدر غیرقانونی ، سرقت برای خرید مواد مخدر ، رانندگی در حالت مستی و خماری یا اختلافات در مورد حضانت کودک است ، ناشی شود.

9- مشکلات مالی

صرف هزینه برای استفاده مصرف مواد مخدر ، پول سایر نیازها را می گیرد ، می تواند منجر به بدهی شود و می تواند منجر به رفتارهای غیرقانونی یا غیراخلاقی شود.

روش های درمان اعتیاد

متخصصان ضمن ارائه مشاوره برای اعتیاد به مواد مخدر ، توضیح می دهند که گرچه مصرف مواد مخدر در ابتدا برای سرگرمی می باشد ، اما بعداً افراد معتاد نمی توانند از مصرف مواد خودداری کنند زیرا اراده و توانایی نه گفتن به مواد مخدر را ندارند.

مصرف کنندگان مواد مخدر تمایل اجباری به دنبال و مصرف مواد مخدر دارند. علاوه بر این ، بسیاری از بیماران حتی پس از تلاش برای محدود کردن وابستگی خود از طریق مشاوره اعتیاد به مواد مخدر ، دوباره به مصرف مواد روی می آورند.

روش های درمان اعتیاد
مشاوره و رفتاردرمانی ، تجویز داروها برای درمان اعتیاد به مواد مخدر ، برنامه های دارویی برای درمان علائم ترک و غیره از روش های درمان ترک اعتیاد می باشند

درمان اعتیاد به مواد مخدر آسان نیست ، زیرا تأثیر این مواد هم تأثیرات فیزیولوژیکی دارد و هم روانشناختی. مشاوره و درمان اعتیاد یک فرآیند طولانی مدت است زیرا بیماران باید یک روند درمانی مداوم داشته باشند.روش های مختلفی برای درمان مشکلات اعتیاد به مواد مخدر وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از:

 • مشاوره و رفتاردرمانی
 • تجویز داروها برای درمان اعتیاد به مواد مخدر
 • برنامه های دارویی برای درمان علائم ترک
 • ارزیابی اختلالات ذهنی بالقوه همزمان با عادات اعتیاد
 • پیگیری طولانی مدت برای جلوگیری از عود بیماران و مصرف مجدد

نقش مشاوره در درمان اعتیاد چیست؟

روش های درمان اعتیاد
توسعه مهارت های عملی برای مقابله با مصرف مواد ، کمک به فرد در بازسازی روابط قابل اعتماد با دیگران ، مسئولیت پذیری و انطباق با سایر برنامه های درمانی و غیره از مزایای مشاوره اعتیاد می باشد

درباره اهمیت مشاوره برای بیماران اعتیاد به مواد مخدر سوالات زیادی مطرح می شود. برای هر معتادی که بدنبال ترک اعتیاد خود می باشد، مشاوران اعتیاد یک سیستم پشتیبانی کارآمد هستند. معتادان به مواد مخدر غالباً از عزت نفس پایینی رنج می برند ، در نتیجه آنها را آسیب پذیر و مستعد رفتارهای حساس می کنند. nvlhk hujdhn

مشاوران با درک آنها ازعواملی که در وهله اول باعث سو مصرف مواد مخدر شده و تاثیری که بر زندگی آنها گذاشته است ، با بیمارانشان رابطه برقرار می کنند. مصرف مواد مخدر می تواند شرایط مالی خانواده های آسیب دیده را نیز تشدید کند. مشاوران برای معتادان توضیح می دهند که ادامه اعتیاد آن ها آینده عزیزانشان را نابود می کند و به زنگی آن ها لطمه می زند.

مشاوره درمان اعتیاد
متقاعد کردن معتادان در مورد بهبود و بهزیستی از طریق مشاوره از دیگر مزایای مشاوره اعتیاد می باشد

مشاوره اعتیاد شامل موارد زیر است:

 • ایجاد یک اتحاد کامل و درمانی با معتادان
 • متقاعد کردن معتادان در مورد بهبود و بهزیستی از طریق مشاوره
 • توجه به مشکلات معتادان
 • شناخت الگوهای سو مصرف مواد مخدر در بین معتادان
 • همدردی با مشکلات معتادان ، بنابراین به بهبود آنها کمک می کند
 • برقراری ارتباط با آنها درباره پیامدهای مصرف مواد مخدر و لزوم قطع مصرف آنها
 • ایجاد انگیزه برای ادامه چرخه بهبودی معتادان
 • تقویت عزت نفس
 • یافتن راه های مثبت برای مدیریت حوادث و احساسات استرس زا
 • یادگیری نحوه واکنش به مواد و محرک های رفتاری
 • توسعه مهارت های عملی برای مقابله با مصرف مواد
 • کمک به فرد در بازسازی روابط قابل اعتماد با دیگران
 • مسئولیت پذیری و انطباق با سایر برنامه های درمانی

پرسش و پاسخ اعتیاد به مواد مخدر

بیماران معتاد به مواد مخدر معمولاً یک سری فرایندهای درمانی را طی می کنند که شامل ارزیابی ، سم زدایی ، توانبخشی و بهبودی پس از مراقبت است. بستری شدن در دوره توانبخشی شامل درمان گسترده ای است که هدف آن اصلاح رفتارهای جستجوی مواد مخدر و کمک به بیماران در کنار آمدن با میل به مصرف مواد مخدر است. مشاوره گروهی و روش های درمانی مراقبه ای احتمال پیشگیری از عود را افزایش می دهد.

بیماران مختلف به درمان اعتیاد به مواد مخدر واکنش متفاوتی نشان می دهند. این فرآیند معمولاً طولانی است و شامل مشاوره اعتیاد به مواد مخدر به بیمارانی است که خواهان رهایی از سو مصرف دارو هستند.

با این حال ، برای تأثیر درمان ، متخصصان حداقل 90 روز درمان را به بیماران خود توصیه می کنند. درمان طولانی مدت باعث می شود بیماران به طور موثرتر از مصرف مواد مخدر منصرف شوند.

داروها در بسیاری از پروتکل های درمان اعتیاد نقش مهمی دارند. داروهای مختلفی ممکن است برای کمک به کاهش مصرف و مدیریت ترک مواد مخدر ، الکل ، بنزودیازپین ها و سایر آرامبخشها استفاده شود.

داروهای آگونیست افیونی مانند بوپرنورفین و متادون و همچنین آنتاگونیست درمانی با نالترکسون ممکن است برای کمک به کسانی که به اعتیاد به مواد افیونی کمک می کنند ، استفاده شوند. داروهای دیگری ممکن است برای حمایت علامتی در حین ترک و درمان و همچنین برای رفع هرگونه مشکلات بهداشتی روانی یا پزشکی استفاده شوند.

اعتیاد به مواد مخدر را می توان به طور موثرتر با درمان های رفتاری و برای اعتیاد به برخی از داروها مانند هروئین ، نیکوتین یا الکل با داروها درمان کرد. بسته به نوع دارو (های) مورد استفاده ، درمان برای هر فرد متفاوت خواهد بود. برخی ممکن است برای دستیابی به موفقیت به چندین دوره درمانی نیاز داشته باشند.

غیرمعمول نیست که یک فرد معتاد به مواد مخدر بیماری روانی دیگری داشته باشد ، اما دانشمندان می گویند دانستن اینکه آیا اعتیاد علت بیماری روانی است یا اینکه افراد مبتلا به بیماری های روانی برای “خود درمانی” به مصرف مواد مخدر روی می آورند دشوار است.

همچنین احتمالاً برخی از ژن های مشابه و مناطق مغزی درگیر اعتیاد در سایر اختلالات مغزی و رفتاری مانند اسکیزوفرنی و افسردگی نیز نقش دارند. چندین مطالعه نشان می دهد که در بعضی موارد ماری جوانا می تواند علائم روان پریشی شبیه به علائمی را که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی تجربه می کنند ، ایجاد کند.

پرسش و پاسخ

03 ژوئن 2021
زالی

شوهر خواهر من قبلا تریاک می کشیده و متوجه شدیم شش ماهه شیره مصرف می کنه و چند هفته قبل ترامادول مصرف کرده و خواست با فشار خواهرم و خانواده اش ترک کنه که متادون خورده ولی حالش خراب می شه
آیا این فرد می توانه ترک کنه؟ لطف کنید راهنمایی کنید

03 ژوئن 2021
مشورت خانه

سلام، باتوجه به مصرف طولانی مدت و تغییر مواد مصرفی می توان گفت وابستگی نسبتا شدیدی دارد و تحملش رو به پایین ست. خود درمانی در منزل به ندرت منجر به ترک دایمی خواهد شد.
پیشنهاد می شود ابتدا به مراکز رسمی ترک اعتیاد( متادون درمانی) و کمپ ترک اعتیادارجاع داده شود و بعد با درمان همزمان دارویی منظم و شرکت در گروه های معتادان گمنام ادامه دهد و حتما لازم ست جلسات مشاوره فردی و خانوادگی در یک دوره شش ماهه داشته باشند.

03 ژوئن 2021
باقری

سلام آقای دکتر
با بچه هایی که به شدت درگیر گوشی و پلی استیشن هستن چه طور رفتار کنیم که دچار اعتیاد زیاد نشن بچه من خیلی خودشو درگیر می کنه ممنون می شم راهنمایی کنید

03 ژوئن 2021
مشورت خانه

امروزه اعتیاد به tv و مانیتورها به عنوان یکی از پنج رفتار اعتیادی به حساب می آیند. در پاسخ به نگرانی شما و خیلی از والدین می توان گفت تمامی رفتارهای اعتیادی که گوشی را هم شامل می شود ویژگی های زیر را دارند؛ میزان استفاده روز به روز بیشتر می شود، چنانچه شخص به آن رفتار نپردازد و یا از آن محروم شود بی تحمل می شود و ممکن ست حتا پرخاشگر و عصبانی شود،از دیگر فعالیت های روزانه مانند خوردن، خواب، تحصیل و تعاملات اجتماعی خویش به نفع رفتار اعتیادی می کاهد و در مواردی هزینه هایی را برایش در بر دارد(در این مورد مشخص خرید نرم افزارها و تغییر و ارتقای مدل گوشی).
چنانچه شاهد افزایش رفتارهای فوق در فرزند خویش هستید، ابتدا مهم ست ازخود بپرسید اگر همین امروز گوشی ایشان برای همیشه برداشته شود، فعالیت های جایگزین چیست؟چقدر برای بازی و فعالیت مشترک با فرزندخویش وقت می گذارید؟ بدون شک با افزایش رفتارهای توجهی شما میزان استفاده از رفتار اعتیادی سیر نزولی پیدا می کند،
با این وجود چنانچه شدت رفتار اعتیادی سبب کاهش وزن، خوراک و خواب فرزند شود و با اکراه تکالیف مدرسه ای را انجام می دهد لازم ست به مشاور مراجعه کنید .

05 ژوئن 2021
محمدی

سلام ببخشید من یه مدتی شوهرم بخاطر مشکلات کاری جدا شدن ازشریکش ازکار دوبرابر شدن مخارجش سیگارمیکشه خودش میگه برای این که آروم بشم عصابم آروم بشه این موضوع به شدت منو آزار میده نمی‌دونم چیکار کنم لطفا راهنمایی بکنید

05 ژوئن 2021
مشورت خانه

اگریقین به جدید دچارشدن همسرتان دارید و قبلا آلوده به سیگارنبوده است ابتدا بگذارید حال ایشان بهتر شود و زمینه آرامش فراهم شود وبهترآن است بایک مشاور تست داشته باشد تا راهکارها ترک این عادت غلط را بگیرد

08 ژوئن 2021
کاظمی

سلام.میخواستم بپرسم با مردی که اعتیاد داشته،چند بار ترک کرده والان دوباره شروع کرده به مصرف مواد باید چیکار کرد؟

08 ژوئن 2021
مشورت خانه

دوست عزیز معمولا فردی ک ترک کرده کاملا بهبود یافته محسوب نمیشود ودر واقع باید تا مدتها روند ترک ادامه یابد.شما باید با فراهم کردن زمینه های مختلف مانع از بازگشت شوید به عنوان نمونه با استفاده از فعالیت های از قبل طراحی شده مانند توقف فکر ، پرت کردن حواس ، تغییر موقعیت ، تلفن کردن به یک دوست و … می توانند بر وسوسه سوار شوند . احساس وسوسه فقط 30 تا 90 ثانیه طول می کشد .اگر بتوانند این زمان کوتاه را طی کنند ، می فهمند که در مقابل وسوسه ناتوان نیستند . بیماران می توانند بر انگیزاننده های مصرف و وسوسه را در خود شناسایی نموده و با دوری از آنها وسوسه را کاهش دهند و سعی کنید شرایط عصبانیت برای فرد را کاهش دهید.در جلسات مشاوره شرکت کنید

08 ژوئن 2021
حیدرزاده

سلام خسته نباشید. من جدیدا یه بسته مشکوک ازجیب شوهرم پیداکردم وتابحال سابقه نداشته ببینم ولی ایشون قبول نمیکنه که مال خودشه میگن واسه دوستم خریدم. لطفاراهنماییم کنیدنمیدونم باورکنم چن وقته روهمه چی شکاک شدم
بنظرشما باید بخشیدایشونو وادامه داد زندگیرو؟

08 ژوئن 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز
این بسته زنگ خطرجدی برای شما و زندگیتان است اگر ایشان بپذیردکه تخصصی جلوبروید یعنی یک آزمایش وزیر نظربودن ودخالت شما درادامه راه شدنی است ومشکلی بوجود نمی آید
باآرامش راهکاراز کارشناس بگیرید وبااو همراه باشید موفق باشید

09 ژوئن 2021
فاطمی

پسری دارم که چندسالی گل مصرف میکرد بردیمش کمپ خوابوندیم چندبار بیمارستان هم رفت شوک زدن بهش هیچ کاری رودنبال نمیکنه الان میگه ترک کردم ولی باز گه گاهی متوجه میشیم که میکشه تامیگیم آزمایشگاه بریم میگه دوهفته پیش یه پوک زدم شماچه راه حلی برای مامیزارید؟؟

09 ژوئن 2021
مشورت خانه

از آنجایی که اعتیاد به ماده مخدر گل یک اعتیاد فکری و ذهنی است، خود فرد مصرف کننده توانایی ترک اعتیاد به ماریجوانا را ندارد و نقش اعضای خانواده در ترک اعتیاد به ماده مخدر گل بسیار حیاتی است. ماریجوانا از جمله موادی است که باید اعضای خانواده و آشنایان فرد در شروع و روند ترک اعتیاد به فرد کمک کنند. از رایج ترین روش هایی که توسط خانواده ها برای ترک اعتیاد به ماریجوانا مورد استفاده قرار می گیرد می توان به استفاده از کمپ، دارو درمانی، روان درمانی اشاره داشت. اما باید بدانید که اقدامات هیجانی برای ترک اعتیاد به ماده مخدر نتیجه بخش نخواهد بود و حتی باعث بیشتر شدن مصرف فرد می گردد.

09 ژوئن 2021
پوریایی

سلام خسته نباشید بر مشاوران مشورت خانه
من پسرم شیشه مصرف میکنه خیلی دلش میخواد ترک کنه برای این کارشم خانمش طلاق گرفته یدفعه یک الی دوماه نمیزنه بع ساعت ۱۲ شب میزنه از خونه بیرون نمیدونم چکار کنم بازم براتون میگم زیاده

09 ژوئن 2021
مشورت خانه

باسلام،اعتیاد مسئله ای نیست که با چند نصیحت بتوانید خلاصش کنید حتما نیاز به کمک یک متخصص دارید زیرا اگر شروع به کنترل وامر ونهی یا غرغر کنید رابطه تان خراب شده وخانواده به خطر می افتد،اگر پدر یا برادر یا دوستی دارد که اولا خودشان اهل مواد نبوده وراز شما را حفظ میکنند میتوانید در جریان قراردهید تا انها کمکش کنند.البته وابستگی به تریاک از سایر مواد سبکتر،کم ضررتروترک ان اسانتر است،حتی برخی افراد تا اخر عمر با حفظ حرمتها،خانواده،شغل،و..مصرف دهند اما بشرطی اکتفاکرده ودوز مصرفش را بالا نبرد وبه چیزهای دیگر رو نیاورد.
درمشاوره ترک اعتیاد،به مواردی مانند سلامت روان وشخصیت فرد،اطرافیان ودوستان،وخانواده،محیط کار وزندگی،و….دقت شده وبرخی شرایط باید تغبیر کند تافرد دوباره باز نگردد مثلا ضعف اعتماد بنفس یکی از علل است که باید با مشاوره اصلاح شود،همچنین تا خود فرد همکاری نکند،نتیجه نخواهید گرفت به همین دلیل توصیه میکنم،پس از راضی کردنش،از مشاوران تخصصی ترک اعتیاد کمک بگیرید

15 ژوئن 2021
سیانکی

باسلام وخسته نباشید
دردوران نامزدی همسرم بهم گفت که سیگارشوترک میکنه وقتی که عقدکردیم. اما الان5ماهی میشه که عقددائم کردیم ولی همچنان سیگارمیکشه
لطفاراهنماییم کنیدکه چطورباهاش صحبت کنم و متقاعدش کنم که سیگارشون رو ترک کنند.
باتشکر

15 ژوئن 2021
مشورت خانه

در ترک سیگار و دیگر مخدرات یک عامل بسیار مهم،انگیزه است.شما به عنوان همسر فرد مصرف کننده و کسی که جذابیت عاطفی برای وی دارید می توانید به روش های مختلف زمینه ترک را برای ایشان افزایش دهید.
درباره ی مزایای ترک سیگار مطالعه کنید و در فضای عاطفی که بین شما و همسرتان وجود دارد آن را با پیام های غیر مستقیم به ایشان انتقال دهید ولی یک نکته مهم اینکه،انگیزه در فرد بوجود آوردن بدون همیاری متخصص و روانشناس میسر نیست.
روانشناس یا روانکاو می تواند علت مصرف و چرایی بی انگیزه بودن ایشان در ترک را کشف کند و مسیر درست ترک را به شما نشان دهد

01 جولای 2021
برنا

سلام خسته نباشید. من پسر شانزده ساله دارم سیگار می کشه دوست دخترم داره وخیلی بهش وابستست حوصله ی درس خوندنم نداره هرچی باهاش صحبت می کنم پسرم سیگار برای تو ازالان زوده می گه من نمی تونم ترک کنم می گه بهم آرامش می ده خیلی نگرانشم لطفا راهنماییم کنید متشکرم.
البته جلوی من وپدرش نمی کشه پدرشم درجریان گذاشتم باهاش حرف زده قول داده ولی فایده نداره پدرشم سیگاریه والکل هم مصرف می کنه وخیلیم باپسرش صحبت می کنه که من راه اشتباه ورفتم تو نرو
درمورد پدرشم منو راهنماییم کنید خیلی الکل مصرف می کنه

01 جولای 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز
جملات القایی تشویق و ایجاد انگیزه برای ترک موفق سیگار و دیگر انواع دخانیات بسیار موثرند. از این جملات می توان در روی کارتهای یادآوری و نیز در مکانهایی در معرض دید فرد و اطرافیانش قرار دارد، استفاده کرد. در این روش با تکرار اطلاع رسانی و تنوع در پیامهای داده شده به فرد با در نظر گیری کلیه موارد می تواند فرد را تحت تاثیر قرار داده و آگاهی او را به باور تبدیل کند.
استفاده و تکرار این جملات در ذهن در زمان آرامش و با تفکر عمیق و متمرکز توصیه می گردد.همچنین از این جملات می توان به عنوان کلمات القایی در درمانهای هیپنوتراپی استفاده کرد. در ادامه چند مورد از این جملات را مثال میزنیم:
1- من زندگی را بیش از سیگار دوست دارم.
2- بقیه در مورد من که با دست خود ،به جسم و روح خود و اطرافیانم آسیب می رسانم چه تفکری و تجسمی می کنند.
من خود شخصا وظیفه ترک سیگار خویشتن را به عهده می گیرم و با شجاعت و جسارت مصرف سیگار را برای همیشه قطع می کنم.
3-من انرژی و توان بی حد و حصری دارم و می توانم بر عادت مصرف سیگار خود غلبه کنم.
4-ترک سیگار و دیگر انواع دخانیات با لذت،سلامت ،شادابی و موفقیت همراه است و باعث سلامتی و شادابی و افزایش طول عمر من می گردد.
5-از اینکه می توانم چنین کار بزرگی را به تنهایی انجام دهم ،به خود افتخار می کنم.
6-ترک سیگار باعث افزایش انرژی درونی بدن من می شود.
7-من توانایی دارم که به راحتی این رفتار را ترک کرده و کاملا به خود اطمینان دارم و مصمم هستم که بر رفتار سیگار کشیدن خود غلبه کنم.
8-وقتی اطرافیان سیگاری خود را می بینید،از اینکه سیگار نمی کشید احساس غرور می کنید.
9-سیگار تحت هیچ شرایطی نمی تواند به من کمک کند و احساس می کنم ،وقتی سیگار نمی کشم،راحت تر هستم.
10- من عادت به سیگار کشیدن را در خود به وجود آوردم و خودم هم می توانم آن را تغییر دهم.

03 جولای 2021
رزاقی

سلام من پانزده سال ازدواج کردم و دوتا فرزند دارو و مستاجر هستم. شوهرم اعتیاد دارد ومصرفش خیلی کم است در حدی که می خورد و خانواده بی وجدانی دارد. فقط برا حمالی میخان ودر خانه اصلا بگو وبخند ندارد و خرج خانه را به زور میدهد و کمکی هم ندارم.
چطور من خودم به تنهایی می توانم ترک بدهم. ممنون
بعدش شوهرم کمبود محبت داره از طرف خانواده شون و من فکر میکنم بدشون میاد از پسرشون.
تا به حال سه بار ترکش دادم باز برگشته کمکم کنید

03 جولای 2021
مشورت خانه

باسلام، اعتیاد مسئله ای نیست که با چند نصیحت بتوانید خلاصش کنید حتما نیاز به کمک یک متخصص دارید زیرا اگر شروع به کنترل و امر ونهی یا غرغر کنید رابطه تان خراب شده وخانواده به خطر می افتد،اگر پدر یا برادر یا دوستی دارد که اولا خودشان اهل مواد نبوده و راز شما را حفظ میکنند میتوانید در جریان قراردهید تا انها کمکش کنند. البته وابستگی به تریاک از سایر مواد سبکتر،کم ضررتر و ترک ان اسانتر است، حتی برخی افراد تا اخر عمر با حفظ حرمتها،خانواده،شغل،و..مصرف دارند اما بشرطی اکتفاکرده و دوز مصرفش را بالا نبرد و به چیزهای دیگر رو نیاورد.
درمشاوره ترک اعتیاد،به مواردی مانند سلامت روان وشخصیت فرد،اطرافیان ودوستان،وخانواده،محیط کار وزندگی،و….دقت شده وبرخی شرایط باید تغبیر کند تا فرد دوباره باز نگردد مثلا ضعف اعتماد بنفس یکی از علل است که باید با مشاوره اصلاح شود،همچنین تا خود فرد همکاری نکند،نتیجه نخواهید گرفت به همین دلیل توصیه میکنم،پس از راضی کردنش،از خدمات مشاوره ترک اعتیاد کمک بگیرید.

19 جولای 2021
سخایی

برادرم ازاین قرص های اسمش قشنگ بلد نیستم که عطاری میفرشه مصرف میکنه وقرص عصاب چند تا چند تا بالا میندازه چندبار دست به خودکشی کرده نمیدانم چطوراورابه مراکزترک اعتیاد ببرم چون خودش نمیاد
لطفأراهنمایی کنید من به پلیس هم زنگ زدم که پلیس ببره ولی گفتن کار ما نیست حالامن نمیدونم چکار کنم از لحاظ مالی هم زیر صفرهست

19 جولای 2021
مشورت خانه

دوست عزیز توضیحات شما کافی نیست آیا اعتیاد دارد؟به چه موادی ،فقط قرص؟
بهتراست با مشاوران ما تماس بگیرید و از مشورت های ایشان استفاده نمایید.

24 جولای 2021
زلیخا

سلام .من ۱۱ساله ازدواج کردم یه پسرده ساله دارم شوهرم از همون اول اعتیاد داشت ولی به اجبارخانواده ام به امید اینکه خوب میشه باهاش زندگی کردم چندسال پیش مامان و بابامو از دست دادم اما شوهرم به جای خوب شدن موادای جدید رو امتحان میکرد الان چندساله هروئین استفاده میکنه اصلا خرجی به من وپسرم نمیده اصلا به ما فکرنمیکنه همه چیزش شده مواد .خودم وپسرم هردو مشکل اعصاب پیدا کردیم خودم چندوقت پیش یه بار دست به خودکشی زدم.هیچ کسی نیست که پشتم باشه وباهام باشه .چندوقته مثل دیونه ها شدم روانی شدم .تروخدابهم بگین بایدچیکار کنم؟؟ ممنونم ازتون.

24 جولای 2021
مشورت خانه

سلام پرسشگر عزیز
ابتدا شما نیاز به آرامش و مسلط شدن به خود رادارید سعی کنید با دارو چه شیمیایی و چه گیاهی به حد تعادل روابط برسید و بعد ازتکنیک های ارتباطی استفاده کنید.
در زندگی که هیچ راه پناهی نیست باید راهکارهای صبوری وچگونه تحمل کردن و بعد تکنیک چگونه درست عمل کردن راآموخت. لطفا با مشاوران ما در ارتباط باشید و مقالات اعتیاد را در سایت جستجو و مطالعه کنید.

27 جولای 2021
رسولی

پانزده ساله عروسی کردیم ودوتا بچه داریم اوایل زندگیمون همسرم نخ نخ سیگار میکشید ومن خیلی اذیت میشدم وهمش باهاش دعوام میشد واون میگفت تفریحی ومن میدیدم نمیتونم جلوشو بگیرم چیزی نگفتم این سیگار کشیدن کم کم شد تریاک وبعد کم کم رسید به هرویین وحالا بعد از پانزده سال بامردی معتاد روبه روشدم که ماهی دوبار تصمیم میگیره ترک کنه ولی نمیتونه من خیلی باهاش راه میام بی پولی وورشکستگی که چند ماه پیش به سرمون آورد همش بخاطره اعتیادش بود خیلی خسته شدم ولی دلم نمیاد اینجوری رهاش کنم خیلی دوست دارم ترک کنه وبرگرده به زندگیمون ولی نمیشه حتی از نظر جنسی هم به مشکل برخورده ونمیتونه رابطه ای داشته باشیم. چطوری باهاش رفتار کنم تا تحت تاثیر قرار بگیره راهکاری هست یعنی میشه

27 جولای 2021
مشورت خانه

سلام پرسشگرعزیز
ترک اعتیاد به هروئین شاید سخت ترین نوع ترک در مواد مخدر است. اعتیاد به هروئین از انجایی که مواد سموم بسیار زیادی را وارد بدن فرد می کند، مهمترین پیامدی را که به دنبال دارد مبحث صدمه به کبد و کلیه است. اندام هایی از بدن که مسئول دفع سم بدن هستند به واسطه دفع سموم ناشی از مصرف هروئین بسیار آسیب پذیر می شوند. علاوه بر این افراد چربی و فشار بالا ناشی از مصرف هروئین را نیز تجربه می کنند. سه روش کلی برای ترک هروئین وجود دارد که مهمترین این روش ها ترک هروئین با استفاده از دارو درمانی به وسیله داروی متادون است.
بدلیل اعتیاد آوری هروئین، ترک هروئین سخت است اما غیر ممکن نیست و اعتیاد به هروئین در صورت تصمیم جدی فرد قابل درمان است.
باتوجه به مدت بالای اعتیادایشان به موادازجمله هرویین حتما باید بامشاور ترک اعتیاد جلو روید درغیراین صورت و بدون مشاوره ترک خطرناک است.

27 جولای 2021
پورولی

سلام وقت بخیر من زنی هستم ۲۷ ساله بایه پسر ۵ ساله ک دوسال نه ماهه از شوهرم جدا شدم دلیل این که جدا شدیم هم این بود که شوهرم هیچ علاقه ای به من نداشت حتی بچمونو هم نمیخواست وتوافقی از هم جدا شدیم چهار سال باهاش زندگی کردم حتی یه بار نه بهم ثابت کرد نه بهم گفت که دوست دارم ولی من دوسش داشتم الان بعد دوسال نه ماه اومده میگه بیا با هم زندگی کنیم ناگفته نمونه اون اعتیاد داره میگه که میخوام بخاطر تو بزارمش کنار میگه که دوست دارمو من لیاقت تورو نداشتم سرم به سنگ خورده از این حرفا من بخاطر بچم دوس دارم برم باهاش زندگی کنم ولی میترسم میخواستم که شما راهنماییم کنید ممنون میشم

27 جولای 2021
مشورت خانه

سلام پرسشگرعزیز
بهترین گزینه برای شما وفرزندتان شوهرسابقتان میباشد اما سه موضوع مطرح است:
ایشان به حقیقت بخواهد ترک کند وبه شمانیازمند باشد
ایشان به شما علاقه مندباشد ونسبت به گذشته بیشتر معطوف باشد
شما توانمند باشید که بتوانید زندگی رابسازید
هرکدام ازاین سه نباشد به شما توصیه نمیشود پس دقت کنید بعد حرکت کنید

28 جولای 2021
مریم

من تازگیا شک کردم به همسرم که سیگار میکشه رفتارای مشکوک انجام میده بعدشام یه بیرون میره و میاد وقتی میاد شکلات یا یه چیزی میخوره بعد میاد کنار من،همش عطرو اتکلن میزنه به خودشو تو ماشینش.دیشب خواهرشوهرمو قسم دادم ازش پرسیدم گفت میکشه ولی روزی یه دونه اونم خیلی کم پیش میاد.
همسرم خبر نداره که من میدونم.چیکار باید بکنم؟وقتی فکرشو میکنم سردرد میگیرم.یه راهی پیشنهاد کنید چه رفتاری باهاش بکنم؟

28 جولای 2021
مشورت خانه

اینکه این مساله اینقدر برای شما اهمیت دارد بسیار خوشحال کننده است. در مورد این مساله باید صریح با او صحبت کنید. نیازی به برخورد جدی نیست اما صریح باشید و اجازه ندهید که او حرف را عوض کند. با او در مورد این مساله با یک قرار قبلی صحبت کنید و دلایل خود را به او بگوئید و دلایل او را هم بشنوید. سعی کنید مانند یک دوست که میخواد کمک کند باشید نه کسی که انتقاد می کند. به او بفهمانید که برای او نگران هستیدنه برای خودتان. به او بگوئید که این از روی شدت علاقه شماست و سیگار کشیدن او شما را بسیار می رنجاند. اگر او قصد کنار گذاشتن این مساله را داشته باشد راههای زیادی وجود دارد. اما حمایت شما در هر زمانی می تواند او را کمک کند.

03 نوامبر 2021
نفیسه

همسرم حدود ده سال اعتیاد داشت چن بار بردیمش کمپ تازه موفق به بهبودی شده پنج ماهه خداروشکرسالمه اما پسرم خیلی اخلاقش عوض شده طوری که رو دروی من قرارمیگیره یه بارم بادوستاش رفته قهوه خونه قلیون کشیده وخیلی من بااین کارش اعصبانی شدم وبرخوردکردم باهاش وقهرکردرفت بیرون ازخانه

یه ماشین دارم که منبع درامدمون هستش کارمیکنم باهاش همش میخوادکه ماشینو بگیره ازم بره بادوستاش بیرون گواهینامه هم نداره مدرسه هم یه روز درمیون میره خیلی کاراش نگرانم کرده خواهشمندم منو دراین باره راهنمایی کنین تابتونم سربراهش کنم همین یه دونه پسر روهم دارم
شانزده ساله اش است

03 نوامبر 2021
مشورت خانه

سلام پرسشگرعزیز

بنظر نمی آید که این علائم درپسرتان به دلیل اعتیاد همسرتان باشد

هستند پسران یکی یکدانه ای که انتظاردارند هرچه میخواهندبرایشان بدون قید وشرط فراهم شود

ارتباط واحترام فرزندتان درقبال شما ناشی ارنحوه تربیت خانواده مخصوصا مادراست

سن او سنی نیست که برسرشما مسلط شود وبدون هدف وبرنامه زندگی کند

باید کارشناس ازنزدیک تستی ازایشان بگیرد ودر۴ الی ۵ جلسه به ایشان اطلاعات و روابط صحیح وسالم بیاموزد

تا آن موقع شما زیر بارخواسته های ایشان نرویدوبااراده ومحکم ودرعین حال مهربان بااو برخورد کنید وازاوبخواهید اگرمشاور آنچه شما میخواهید تایید کند من می پذیرم

03 نوامبر 2021
مولایی

شوهرم الان یک ساله شیشه میکشه هرچی بهش میگم ترک کنه میکه شیشه دل بخواهیه نخوام نمیکشم میگه عوارض نداره باسه تا بچه
بالای صد بار خواستم طلاق بگیرم ولی به خاطر بچه هام دلم نیومده چند بار خواستم به مادرش یا پدرش بگم ولی هم روم نیومده هم گفته اگه بگید بلایی سرت میارم شما بگید من چکار کنم الان فقط خودم وخودش میدونیم
تورو خدا راهنمایی کنید من نمیدونم چکار کنم

03 نوامبر 2021
مشورت خانه

متاسفانه فردمعتادبه شیعه بعضا این اعتقادرادارد که معتادنیست

درصورتی که وضعیت جسمی وروانی فرد تدریجاً به عملکرد مواد مخدر در سیستم بدن عادت مى کند. بالارفتن سریع قدرت تحمل و وابستگى نسبت به کریستال و مصرف دوز بالاى این ماده براى رسیدن به تاثیر مطلوب از دلایل معمول مصرف عنوان شده است. حالت و حس آرامش و خلسه بى نهایتى که به دنبال مصرف متامفتامین ها در فرد ظهور پیدا مى کند اغلب موجب بروز میل بیش از حدى براى استفاده بیشتر از این ماده در شخص مى شود.

مى کنند دچار علائم زیر مى شوند:

– افسردگى عصبى، خونسردى و بى علاقگى، خواب طولانى ، به هم ریختگى روحى، کم آوردن انرژى، سراسیمگى، توانایى محدود در دستیابى به لذت ها، اضطراب
افرادى که کریستال مصرف مى کنند، مى گویند که نوع افسردگى بعد از مصرف این مخدر مانند دیگر داروها نیست. نوعى ناتوانى و درماندگى و اختلال در الگوى خواب بر آنها حادث مى شود تا جایى که توانایى انجام وظایف و کارهاى روزمره فرد را مختل مى کند. اگر شما براى ترک نیاز به کمک دارید با مشاورین درمان اعتیاد مشکل خود را در میان بگذارید.

07 نوامبر 2021
هاشمی

سلام,خوبین،ببخشید مزاحم شدم من سه ساله ازدواج کردم,هفت ماه از ازدواجمون گذشته بودکه فهمیدم شوهرم معتاده,خیلی حالم بدشد,ولی خیلی سریع رغت کمپ و ترک کرد,ولی دوباره بعدشیش ماه شروع کرد,هی قول میداد اخرماه,یا اول ماه,یا دوماه دیگه….,خلاصه الان دیگه عادی شده,به خدا خیلی خسته شدم,اصن بریدم,ولی طاقت جداشدن ندارم,دوسش دارم,خیلی دروغ گو شده,الانم که هی دوروز خونه میخوابه,دوباره میکشه,مصرفشم فک کنم هرویین باشه,توروخداکمک کنین,بگین چیکارکنم

07 نوامبر 2021
مشورت خانه

بالاخره با همسر معتاد زندگی کنیم یا خیر؟
زندگی با همسر معتاد، چه زن چه مرد، مشکلات خاص خودش را دارد. با این ‌حال و با طرح چند پرسش می‌توان به این نتیجه رسید که آیا می‌توان به ادامه زندگی با زن یا مرد معتاد امیدوار بود یا خیر؟ اولین پرسش این است که این فرد آیا کسی است که بتواند ترک کند؟ تصمیم به انجام چنین کاری دارد و به اصطلاح مرد این کار است یا فقط حرفش را می‌زند؟ خانواده و زن و بچه‌اش برایش مهم هستند؟ یا خانواده چندان برایشان مهم نیست و تلاش چندانی برای ترک مواد نمی‎کند؟ مدت زمان مصرفش چقدر است؟ چه نوع موادی مصرف می‌کند؟ تزریقی است؟

برای امیدوار بودن به یک فرد معتاد باید به چند عامل توجه کرد. اگر زن یا مرد معتاد شخصیتی خانواده‌مدار داشت و زن و بچه‌اش برایش مهم بود، ویژگی خلقی آرام‌تری داشت، دست بزن نداشت، میزان موادی‌‎ که مصرف می‌کند کم است، نوع مواد مخدر مصرفی‌اش از جنس شیشه، کراک و هروئین نیست و حاضر است به کمپ برود و مواد را ترک کند، می‌توان امیدوار بود به یک زندگی سالم و به آغوش گرم خانواده بازگردد، اما اگر فرد معتاد مدت زمان زیادی است که موادمخدر مصرف می‌کند، از موادمخدر صنعتی همچون شیشه و کراک استفاده می‌کند، میزان مصرفش زیاد است، از نظر شخصیتی ضعیف است، ادامه زندگی با او همراه با تنش و مشکلات است، به کرات تصمیم گرفته به کمپ برود و ترک کند، اما موفق به ترک نشده یا حاضر نیست برای ترک به کمپ برود.

با نشانه‌های گفته شده روی این فرد نمی‌توان به عنوان شریک زندگی حساب کرد و به اعتقاد من بهتر است از او جدا شد، زیرا ادامه زندگی با تنش همراه خواهد

برای دریافت مشاوره و ارائه راهکار با مشاورین ما درتماس باشید.

18 نوامبر 2021
احسان اکبرزادهMehrad

29سالمه از هجده سالگی مصرف میکنم شیره میکشم میخورم تریاک میکشم میخورم
متادون روزی دوتا چهل میخورم الان شب دوم ترکم هست تو خونه دارم میمیرم

02 دسامبر 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز
برخی از افراد بنا به دلایل مختلف تمایل به ترک اعتیاد در منزل دارند. برخی از افراد به دلیل شرایط کاری، برخی بخاطر شرایط اجتماعی، برخی بخاطر هزینه پایین، برخی بخاطر سفارش دوستان و …
بطور کلی اعتیاد یک بیماری روانپزشکی است و فردی که به یکی از انواع مواد مخدر اعتیاد دارد در واقع به نوعی دارای یک نوع بیماری روانپزشکی است. به همین دلیل علاوه بر ترک جسمی مواد یا همان سم زدایی مواد، می بایست از لحاظ روانی نیز تحت درمان و مراقبت قرار گیرند.
به همین دلیل ترک اعتیاد در منزل برای هیچ نوع ماده مخدری توصیه نمی شود.
ترک اعتیاد می بایست تحت نظارت کادر پزشکی شامل روانپزشک، روانشناس، پرستار، مشاور و … باشد تا در صورت بروز هر گونه تشنج و عوارض جسمی و روانی از بیمار مراقبت شده و اقدامات لازم انجام شود.
ترک اعتیاد علاوه بر ترک وابستگی جسمی نیاز به پیگیری و مشاوره و جلسات رواندرمانی پس از ترک کامل دارد. این جلسات بصورت مشاوره فردی و گروهی انجام می شود و در جهت پیشگیری از عود و بازگشت اعتیاد است. اکثر افرادی که اقدام به ترک اعتیاد در منزل می کنند پس از مدت کوتاهی بیماری اعتیاد آنها عود می کند.
رهایی از دام اعتیاد در صورت انتخاب راه درست به هیچ وجه غیرممکن نیست. با درمان درست و ریشه ای، حمایت اطرافیان و پیدا کردن دلیل اصلی اعتیاد تغییر و اصلاح بیمار امکان پذیر است. حتی در مواردی که مصرف مواد مخدر طولانی بوده و فرد بارها اقدام به ترک کرده و موفق نبوده است.

06 دسامبر 2021
غزال احتشامی

سلام وقت بخیر پسر من ناراحتی اعصاب داشت و الان بسیار لاغر و از خونه زده بیرون و مواد البته نمیدونم چی مصرف میکنه ..باباش میگه باید بیمارستان اعصاب بستری بشه چون قبلا یه ماه بوده شما نظرتون چیه