کنترل خشم و عصبانیت : خشم و عصبانیت به یکدیگر مربوط هستند و اکثر مردم تفاوتی بین این دو پیدا نمی کنند. عصبانیت و خشم هر دو یک طغیان احساسی است. عصبانیت احساسی است که فرد هنگام آزرده شدن یا بی عدالتی دارد. خشم را می توان اقدامی در تلافی خشم شخصی دانست.

خشم وضعیتی است که فرد قادر به کنترل خشم خود به روش مناسب نیست. خشم احساسی است که هر شخصی با آن روبرو می شود. از طرف دیگر ، خشم بیان شدید عصبانیت است.

عصبانیت احساسی است که فرد فقط برای چند لحظه یا حداکثر یک روز خواهد داشت. در صورت ادامه این احساس برای مدت طولانی ، خشمگین است. در عصبانیت ، هیچ خونی ریخته نمی شود اما خشم می تواند منجر به ریختن خون شود.

عدم کنترل خشم و عصبانیت کنترل نشده می تواند بر سلامت جسمی و سلامت عاطفی تأثیر منفی بگذارد. تحقیقات نشان می دهد که عصبانیت و خصومت می تواند شانس ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را افزایش دهد و منجر به نتایج بدتری در افرادی شود که قبلاً به بیماری قلبی مبتلا شده اند. خشم همچنین می تواند منجر به مشکلات مربوط به استرس از جمله بی خوابی ، مشکلات گوارشی و سردرد شود.

خشم همچنین می تواند به رفتارهای خشن و خطرناک از جمله مصرف مواد مخدر و الکل دامن بزند. علاوه بر همه اینها ، عصبانیت می تواند به طور قابل توجهی به روابط با خانواده ، دوستان و همکاران آسیب برساند.

لیست موضوعات مشاوره کنترل خشم و عصبانیت که در ادامه می خوانید

فهرست مطالب

برای دریافت کامل ویدئوها ایمیل خود را وارد کنید تا برای شما ارسال گردد.

علائم عدم کنترل خشم و عصبانیت

کنترل خشم
خشم دارای علائم مختلفی از جمله علائم جسمی و علائم عاطفی می باشد

خشم باعث علائم جسمی و عاطفی می شود. گرچه تجربه این علائم گاه به گاه طبیعی است ، فردی که دچار خشم است تمایل دارد که آنها را بیشتر و به شدت شدیدتر تجربه کند.

1- علائم جسمی خشم

عدم کنترل عصبانیت قسمت های مختلف بدن از جمله قلب ، مغز و عضلات را تحت تأثیر قرار می دهد.عصبانیت همچنین باعث افزایش سطح تستوسترون و کاهش سطح کورتیزول می شود.

علائم و نشانه های جسمی خشم عبارتند از:

 • افزایش فشار خون
 • افزایش ضربان قلب
 • احساس سوزن سوزن شدن
 • تنش عضلانی

2- علائم عاطفی خشم

تعدادی از احساسات وجود دارند که با عصبانیت همراه هستند. ممکن است علائم عاطفی زیر را قبل ، حین یا بعد از یک دوره عصبانیت مشاهده کنید:

 • تحریک پذیری
 • نا امیدی
 • اضطراب
 • فشار
 • احساس غرق شدن
 • گناه

چه عواملی باعث عدم کنترل خشم و عصبانیت می شود؟

عامل اصلی خشم و عصبانیت ، محیط فرد است. استرس ، مسائل مالی ، شرایط اجتماعی و خانوادگی نامناسب و نیازهای طاقت فرسا به وقت و انرژی شما می تواند در شکل گیری خشم نقش داشته باشد. ;kjvg oal

ژنتیک و توانایی بدن شما برای مقابله با برخی مواد شیمیایی و هورمونی نیز در نحوه مقابله با خشم نقش دارند. اگر مغز شما به طور معمول به سروتونین واکنش نشان ندهد ، ممکن است مدیریت احساسات خود دشوارتر باشد.

برای برخی از افراد ، خشم ناشی از یک اختلال اساسی مانند اعتیاد به الکل یا افسردگی است. عصبانیت به خودی خود یک اختلال محسوب نمی شود ، اما عصبانیت یک علامت شناخته شده از چندین بیماری روانی است.

کنترل خشم و عصبانیت
خشم و عصبانیت دلایل مختلفی مانند افسردگی ، اختلال وسواس فکری عملی و غیره دارد

4 دلیل خشم و عصبانیت

 1. افسردگی: خشم می تواند یکی از علائم افسردگی باشد ، که به عنوان احساس مستمر غم و اندوه و از بین رفتن علاقه به مدت حداقل دو هفته مشخص می شود.
 2. اختلال وسواس فکری عملی: عصبانیت ممکن است ناشی از ناامیدی از ناتوانی شما در جلوگیری از افکار وسواسی و رفتارهای اجباری باشد ، یا اینکه کسی یا چیزی در توانایی شما برای انجام یک فعالیتی اختلال ایجاد کند. 
 3. سومصرف الکل: الکل توانایی تفکر واضح و تصمیم گیری منطقی را مختل می کند. این بر کنترل تکانه شما تأثیر می گذارد و می تواند کنترل احساسات خود را برای شما دشوار کند.
 4. اختلال نقص توجه و بیش فعالی: عصبانیت و کوتاهی مزاج می تواند در افراد در تمام سنین مبتلا بهبیش فعالیرخ دهد.

اثرات عدم کنترل خشم و عصبانیت

 • خشم مزمن که دائماً شعله ور می شود یا از کنترل خارج می شود ، می تواند عواقب جدی برای شما به همراه داشته باشد:
 • سلامت جسمانی: عملکرد مداوم در سطوح بالای استرس و عصبانیت ، شما را در معرض بیماری قلبی ، دیابت ، ضعف سیستم ایمنی ، بی خوابی و فشار خون قرار می دهد.
 • سلامت روان: عصبانیت مزمن مقادیر زیادی انرژی ذهنی را مصرف می کند ، و فکر شما را کدر می کند ، تمرکز یا لذت بردن از زندگی را دشوار می کند. همچنین می تواند منجر به استرس ، افسردگی و سایر مشکلات بهداشت روانی شود.
 • محل کار: انتقاد سازنده ، اختلافات خلاقانه و بحث می تواند سالم باشد. اما خشم و عصبانیت فقط همکاران ، سرپرستان یا مشتری های شما را از بین می برد و احترام آنها را از بین می برد.
 • روابط: عصبانیت می تواند باعث ایجاد زخم های ماندگار در افرادی شود که بیشتر آنها را دوست دارید و مانع از دوستی و روابط کاری می شود. عصبانیت ناشی از انفجار باعث می شود که دیگران نتوانند به شما اعتماد کنند ، صادقانه صحبت کنند یا احساس راحتی کنند و مخصوصاً برای کودکان آسیب زاست.
درمان خشم و عصبانیت
خشم و عصبانیت اثرات زیادی مانند سلامت روان و مشکلات محل کار و غیره در فرد ایجاد می کند

مشاوره کنترل خشم و عصبانیت

مشاوره کنترل خشم و عصبانیت
مشاور خشم کمک می کند عوامل محرک خود را شناسایی کرده و بدن و احساسات خود را برای نشانه های خشم بشناسید

یک مشاور، روانپزشک یا روانشناس می تواند راه حل هایی را برای کنترل خشم شما توصیه کند. گفتاردرمانی و کلاسهای کنترل خشم می تواند مفید باشد.

جلسات درمان خشم را می توان به صورت حضوری یا آنلاین برگزار کرد. مدیریت خشم به شما می آموزد که چگونه زود ناامیدی خود را شناسایی کرده و سپس برطرف کنید. جلسات مشاوره را می توان به تنهایی با یک مشاور برگزار کرد. نوع ، طول و تعداد جلسات به برنامه و نیازهای فردی شما بستگی دارد. این نوع مشاوره می تواند مختصر باشد یا ممکن است چند هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد. ;kjvg uwfhkdj

هنگامی که جلسات را شروع می کنید ، مشاور به شما کمک می کند عوامل محرک خود را شناسایی کرده و بدن و احساسات خود را برای نشانه های خشم بشناسید. توجه و بررسی با این علائم هشدار دهنده اولین قدم لازم برای کنترل خشم شماست. بعداً ، مهارت های رفتاری و طرز تفکر را یاد خواهید گرفت که به شما کمک می کند تا با خشم خود کنار بیایید. چنانچه بدنبال مدیریت خشم و عصبانیت خود هستید ، مشاور به شما کمک می کند تا آنها را کنترل کنید.

روش های کنترل خشم و عصبانیت در خانه

چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم
تکنیک های آرامش ، بازسازی شناختی و غیره از روش های درمان خشم و عصبانیت می باشد

1- تکنیک های آرامش

اینها شامل نفس کشیدن عمیق و به تصویر کشیدن صحنه های آرامش بخشی در ذهن شما هستند. هنگام تلاش برای استراحت ، از عمق ریه ها نفس بکشید ، به شکلی کنترل شده دم و بازدم را به آرامی انجام دهید.

یک کلمه یا عبارت آرامبخش را تکرار کنید ، مانند “راحت باشید” . تمرینات آهسته و شبیه یوگا نیز ممکن است به آرامش بدن کمک کرده و احساس آرامش بیشتری ایجاد کنند.

2- بازسازی شناختی

تغییر نحوه فکر کردن می تواند نحوه بروز عصبانیت شما را تغییر دهد. وقتی فردی احساس عصبانیت می کند ، اغلب برای او آسان است که به طور چشمگیری فکر کند. تمرکز بر بیان افکار منطقی و نه غیر منطقی ، مهم است.

از استفاده از کلمات “همیشه” و “هرگز” در افکار و گفتار خودداری کنید. چنین اصطلاحاتی نادرست هستند احساس می کنید خشم شما موجه است ، و این باعث بدتر شدن آن می شود. این کلمات همچنین می تواند به دیگران که ممکن است در تلاش برای کمک به شما در رسیدن به راه حل مشکل شما باشند آسیب برساند.

3- حل مسئله

عدم کنترل خشم می تواند ناشی از مشکلات بسیار واقعی باشد. در حالی که وقتی چیزی طبق برنامه پیش نمی رود مقداری خشم توجیه می شود ، اما این خشم نیست که به شما کمک می کند مشکل را برطرف کنید.

بهترین راه برای نزدیک شدن به موقعیتی که باعث عصبانیت شما می شود این است که بفهمید چگونه مشکل را حل کنید. شما می توانید این کار را با تهیه یک برنامه انجام دهید و مرتباً با آن درگیر شوید تا بتوانید مرتباً پیشرفت خود را بررسی کنید.

4- ارتباطات

وقتی افراد احساس عصبانیت می کنند ، تمایل دارند نتیجه گیری کنند ، که می تواند نادرست باشد. هنگامی که مشاجره عصبانی دارید ، سرعت خود را کم کنید و قبل از این که بهم بزنید ، به پاسخ های خود فکر کنید. به یاد داشته باشید که در مکالمه به صحبت های شخص مقابل گوش دهید. ارتباط خوب می تواند به شما در حل مشکلات کمک کند قبل از اینکه عصبانیت شما بیشتر شود.

هدف از کنترل خشم این است که هم از احساسات عاطفی و هم از تحریک فیزیولوژیکی ناشی از خشم کاسته شود. شما نمی توانید از چیزها یا افرادی که شما را عصبانی می کنند خلاص شوید ، یا از آنها اجتناب کنید و نه می توانید آنها را تغییر دهید ، اما می توانید یاد بگیرید که واکنش های خود را کنترل کنید.

مشاوره کنترل خشم
عصبانیت و خشم بر ارتباطات افراد با دیگران در خانه و محل کار تاثیر می گذارد

پرسش و پاسخ کنترل خشم و عصبانیت

عصبانیت می تواند به روش های مختلفی خود را نشان دهد. همه خشم به یک شکل بیان نمی شود. عصبانیت و پرخاشگری می تواند ظاهری ، درونی یا منفعل باشد.

 • ظاهری: این شامل بیان خشم و پرخاشگری شما به روشی واضح است. این می تواند شامل رفتاری مانند فریاد زدن ، لعن ، پرتاب یا شکستن چیزها ، یا سو استفاده کلامی یا جسمی نسبت به دیگران باشد.
 • درونی: این نوع عصبانیت متوجه خودتان است. این شامل گفتگوی منفی با خود ، انکار چیزهایی که باعث خوشبختی یا حتی نیازهای اساسی شما می شوند ، مانند غذا. صدمه زدن به خود و جدا كردن از مردم ، راه های دیگری است كه می تواند عصبانیت را به سمت داخل هدایت كند.
 • منفعل: این شامل استفاده از روشهای ظریف و غیرمستقیم برای ابراز خشم است. نمونه هایی از این رفتار منفعلانه شامل دادن سکوت به دیگران ، پوزخند زدن ، کنایه زدن و اظهارنظرهای کینه توزانه است.

اگر با مسائل زیر را تجربه می کنید احتمالا دوره عصبانیت را سپری می کنید:

 • شما اغلب عصبانی هستید
 • احساس می کنید عصبانیت شما خارج از کنترل است
 • عصبانیت شما بر روابط شما تأثیر می گذارد
 • عصبانیت شما دیگران را آزار می دهد
 • عصبانیت شما باعث می شود چیزهایی را ابراز کنید که پشیمان شده اید

با در نظر گرفتن این 10 نکته کنترل خشم را شروع کنید.

 • قبل از صحبت فکر کنید. …
 • پس از آرام شدن ، خشم خود را ابراز کنید. …
 • یکم ورزش کن. …
 • وقت تلف کنید …
 • راه حل های ممکن را شناسایی کنید. …
 • کینه نگه ندارید. …
 • برای از بین بردن تنش از شوخ طبعی استفاده کنید

بسیاری از موارد می توانند باعث عصبانیت شوند ، از جمله استرس ، مشکلات خانوادگی و مسائل مالی. برای برخی از افراد ، خشم ناشی از یک اختلال اساسی مانند اعتیاد به الکل یا افسردگی است. عصبانیت به خودی خود یک اختلال تلقی نمی شود ، اما خشم یکی از علائم شناخته شده چندین بیماری روانی است.

تعدادی آزمون خودارزیابی به صورت آنلاین در دسترس است تا به شما کمک کند هرگونه خشم و اضطراب را تجربه کنید. اگر در یک آزمون آنلاین شرکت می کنید ، بهتر است اطمینان حاصل کنید که توسط کسی به عنوان یک متخصص در زمینه روانشناسی و مشاوره نوشته شده و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ

17 آوریل 2021
نوازی

سلام وقت بخیر
من یه خواهر 12ساله دارم و الان دوسالی میشه خیلی رفتار های عجیب از خودش نشون میده به شدت پرخاشگر و کینه ای شده طوری که بیشتر ساعات روز با همه اعضای خانواده قهره! حرف هیچکسم گوش نمیده و بسیار خودرای عمل میکنه،لطفا در رابطه با درمانش و اینکه چطور باهاش مدارا کنیم راهنماییم کنید
ممنون

17 آوریل 2021
مشورت خانه

سلام.چندین عامل ممکن است دخیل باشد.
اول سن نوجوانی
دوم اتفاقاتی ممکن است برایش افتاده باشد که نتواند بگوید و با این علائم بروز می دهد.
سوم ساختار خانواده بررسی شود.
چهارم در صورتی که موارد بالا نباشد بررسی اختلالات مطرح می شود.
با چنین شرایطی نیاز به بررسی عمیق است.

30 می 2021
ناجی

دختری ١٥ ساله دارم بسيار پرخاشگر شده به من و باباش بی حرمتی می كند از وقتی كه گوشی را از او گرفتيم با ما قهره راستش ما به بن بست رسيديم نمی دانيم چه كار بايد كرد ممنون ميشم پاسخ دهيد

30 می 2021
مشورت خانه

مادر محترم به نظر مي رسد بزرگترين مساله شما تصور و انتظار شما از دوره نوجواني است.بچه های ما در حالي وارد دوره نوجوانی می شوند كه در دوره آرام سن دبستان رفتارهايی پيروانه وتسليمی تری داشتند. نوجوانی به خاطر شرايط و تحولات عظيم زيستی و شناختی که شبیه يك تولد دیگر است همراه با تغييراتی در زمينه توانايي هاي جسماني شناختي جنسي و رواني اجتماعي است نوجوان به طور طبيعي به دنبال عرضه و تثبيت توانايي هاي خويش و استقلال طللبي است. نوجوان به طور طبيعي حساس و انتقادگر است . به دنبال تقرب جويي صميمانه با همسالان و آشنايي با دنياي جنس مخالف است. الگوپذيري و صرف ساعت ها وقت در تلفن و تلگرام با دوستان همكلاسي دور از انتظار نيست بويژه اگر ما والدين روابطي صميمانه با نوجوان خويش نداشته باشيم.
چنانچه با نوجوان همدلانه برخورد كنيم و او را به طور مسالمت آميز و تدريجي به سمت پذيرش مسوليت و عواقب رفتارهاي خويش هدايت كنيم و مرتب با گفتگو و اعتباربخشي به صحبتها و نظراتش به نياز مهم تشخص طلبي وي پاسخ دهيم به شيوه عجيبي به ما اعتماد مي كند و مسولانه برخورد مي كند وگر نه با تهديد نوجوان را به سمت رفتارهاي برتري جويانه و گاه انتقام طلبي و لجبازي تشويق مي كنيم كه در اين حالت در نبردي فرسايشي گير مي كنيم و در هر صورت فاتح نبرد نوجوان خواهد بود.
اگر نوجوان حرمت ببيند كمتر پرخاشگري مي كند و اگر پرخاشگري مي كند لاجرم يا ياد گرفته ست يا به خشم آمده ست.

02 ژوئن 2021
پورمجد

همسر من مدتی است خیلی عصبانی و غیر قابل تحمل شده و حالا که من به خاطر تعطیلی شغلم خانه هستم روزی چند بار سر بچه‌‌ ها و من داد می کشه آیا این به خاطر ترس از این کرونای لعنتی است
من چه کا کنم راهنمایی بکنید؟ ممنون از شما

02 ژوئن 2021
مشورت خانه

رفتار خشم و حساسیت همسر شما می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد: ما به طور طبیعی در سال افسردگی فصلی داریم بویژه در خانم‌ها بیشتر است که حساست‌ها و عدم تحمل و زودرنجی را به همراه دارد .
دلیل دیگر می‌تواند ناشی از استرس و فشار مضاعف به خاطر کرونا باشد عده‌ای از افراد در پاسخ به شرایط استرس ممکن است بیش از اندازه حساس شوند.
دلیل دیگر می تواند ناشی از انتظارات و رفتارهای شما و بچه‌ها باشد، در هر حال این روزها بیشتر زحمت مدیریت منزل و نطافت و … ممکن است بر شانه همسرتون افتاده باشد و گاهی انبوه تقاضاها و درخواست‌های چندگانه طولانی شخص را حساس می‌کند.
پیشنهاد می‌کنم شما فضایی حاکی از گفت‌وگو و قدردانی از هم‌سرتان فراهم کنید. در انجام امور و شست‌و‌شوها کمک و یاور ایشان باشید. مهم است قدردان کارهایش باشید، ایراد گرفتن و سرزنش در چنین شرایطی وضعیت را بدتر می‌کند، او را تشویق کنید ورزش‌های کوتاه، موسیقی شاد و مطالعه و دیدن فیلم را داشته باشد.
چنانچه وضعیت مزمن شد، ممکن است مداخلات درمانی و دارویی کمک کند.

10 ژوئن 2021
زمانی

سلام من باردار هستم ب مدت سه ماه اما خیلی زود عصبی میشم از کوره در می رم همه هم میگن اگه ب فکر خودت نیستی ب فکر بچه باش،چجوری خودم رو کنترل کنم ممنون

10 ژوئن 2021
مشورت خانه

دلیل این موضوع تغییرات هورمونی است. هورمونهای استروژن و پروژسترون روی رفتار خانم ها تاثیر میگذارند و به خصوص استروژن باعث می شود خانم باردار صبوری خود را از دست بدهد و سر کوچک ترین مساله پرخاش کند. حتی ممکن است سرمساله ای بی اهمیت گریه و مرتب اطرافیان را سرزنش کند. البته در این میان فقط هورمون ها مقصر نیستند. تغییرات فیزیکی دوران بارداری، حالت تهوع و بروز برخی دردها در ۳ ماهه نخست بارداری و ترس از زایمان، ترس از تربیت فرزند آینده و ترس از بی توجهی همسر بعد از تولد فرزند مخصوصا اواخر بارداری و خستگی و مشغله زیاد بعد از زایمان می تواند باعث تغییر رفتار خانم باردار باشد.

10 ژوئن 2021
صنیعی

سلام و باعرض خسته نباشید یه سوالی داشتم شوهرم خیلی عصبیه همش جروبحث میکنیم وقتی که صحبت میکنیم مدام دعواداریم بعد باهمه همین رفتارو داره جواب رد بشنوه ازکسی زودفلفلی میشه اصلا اخلاق نداره خودشم هم میگه خسته شدم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

10 ژوئن 2021
مشورت خانه

رفتار با شوهر بداخلاق، کار ساده‌ای نیست. مردان بیشتر کلامی هستند و به همین خاطر باید اجازه دهید عصبانیت خود را بیرون بریزند. درحالی که زنان تمام خشم خود را درون خود نگه می‌دارند و با گریستن آن را نشان می‌دهند. درمورد یک زوج متأهل، تمام خشم مرد متوجه زن خواهد بود چون او نزدیک‌ترین فرد به شوهرش می‌باشد.

خشمی که از طرف شوهرتان سر می‌زند، مستقیماً شما را هدف قرار نمی‌دهد. در این شرایط شما به اندازه کافی به احساساتی شدن گرایش دارید. اندیشیدن به شوهرتان که همیشه با خشم برخورد می‌کند، باعث می‌گردد احساس فرومایگی کنید و این امری کاملاً طبیعی است. شما باید یک قدم به عقب بردارید و عملاً به آنچه رخ داده است بیندیشید و دلیلی که در پس این رفتار وجود دارد را بیابید.

استرس، ناامیدی و ترس، مردان را عصبانی می‌کند. می‌توانید به همسرتان بگویید که با اینکه می‌دانید او این روز‌ها چه استرس فراوانی دارد و این مسئله او را عصبی کرده است، اما این موضوع باعث شده که رابطه زناشوییتان نیز تحت تأثیر قرار گیرد. با همسرتان شفاف و روشن گفت‌و‌گو کنید و او را بدون قید و شرط حمایت کنید.
شوهرتان را درک کنید. درک شما از او طغیان خشمش را کمتر می‌کند. در ضمن شنونده خوبی باشید.
اگر متوجه شده‌اید که شوهرتان بیش از اندازه عصبانی می‌شود، می‌توانید از یک متخصص کمک بگیرید. از او بخواهید که خود را متعهد به انجام برنامه‌های مدیریت خشم نماید.

28 ژوئن 2021
مرتضی

سلام و عرض خسته نباشید من۱۴ سالمه من کلا عصبی میشم دست خودم هم نیست همه از این اخلاقم بدشون میاد دوستای مدرسم دارن ازم بخاطر این اخلاقم فاصله میگیرن لطفا بگید چیکار کنم خودم هم خسته شدم

28 ژوئن 2021
مشورت خانه

باسلام،اگر شما مراجع حضوری ما بودید حتما ابتداسلامت جسمی شمارا کنترل میکردیم،ایا کمبود ویتامین واملاحی مثل اهن ندارید،ایا مشکل غدد مثلا تیرویید ندارید،ایاسابقه اختلال روانشناختی در خانواده یا خودتا وجودنداشته?به احتمال زیاد شماهنگام بحث دچار اضطراب شدیدمیشویدواحتمالا درخانواده مهارتهای گفتگو وارتباط راهم بشکل صحیح نیاموخته اید،همچنین،ترس از ناکامی وشکست در ابراز منظورتان بشما فشار می اورد،پیشنهادمن یادگیری مهارتهای ارتباط وگفتگو ومهارت مدیریت هیجانات منفی است،میتوانید این مهارتهارا از طریق مطالعه،اینترنت ویا مشاوره کسب کنید
میتوانید باکارشناس کنترل خشم و عصبانیت درارتباط باشید وتست های لازم رابدهیدوراهکاربگیرید

01 جولای 2021
گرجی

سلام.من تقریبا 3 ماهه كه واقعا زود عصبى میشممممم و همیشه استرس شدید دارم جورى كه چنتا تیك پیدا كردم و اتفاقاى كوچیك خیلى سخت واسم میگذره مثلا حتى كوچكترین مسئله هم تو ذهنم میمونه و عذاب وجدان دیوونم میكنه
شبا هم از اعصاب و استرس زیاد خوب نمیتونم بخوابم

01 جولای 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز،مرحله ی اول درمان،تشخیص بیماریست وخوشبختانه شما با خودشناسی،به نقطه ضعف خود پی برده ومایل به تغییر ان هستید،چند نکته را عرض میکنم که انشاله بایدعمل کنید:
اولا صادقانه از همسرتان کمک بخواهید تا به شما کمک کند مثلا مراقب حساسیتهای شما باشد،تشویقتان کرده درصورت لزوم بانرمی تذکر دهد و…همچنین چندکتاب درباره اخلاق اسلامی براساس سیره ائمه وروایات وایات مطالعه بفرماییدتا انگیزه بیشتری برای ترک این گناه بزرگ پیدا کنید،با افراد خوش اخلاق وصبور معاشرت کرده از انها الگوبگیرید،میتوانید برای خطاهای رفتاریتان جریمه درنظر بگیرید،مثلا اگر فریاد یا بددهنی داشتم پولی در صندوق صدقه بیندازم،استفاده از اذکار وایات نیز بسیار مفید است،
حتما یک چکاب جسمی وروانی نزدپزشک انجام دهید شاید دچار اختلالی مانندتیروئید یا کمبود ماده ای دربدن باشید،ودر اخر برای یادگیری کنترل خشم با یک مشاور در ارتباط باشید.

01 جولای 2021
رحمانی

سلام خسته نباشید پسری ۱۶ ساله دارم زود عصبانی میشه من باهاش مدارا میکنم میگم به خاطر سنش ولی پدرش اصلا باهاش کنار نمیاد میگه من همسنش بودم سر کار میرفتم تنهای تو شهر غریب زندگی میکردم بهش میگم زمان شما با زمان پسرمون فرق داره اصلا درست نیست زمون خودت رو با پسرمون مقایسه کنی قبول نمیکنه تازه به من میگه تو لوسش کردی میگم الان تو سن بلوغ باید درکش کنی میگه اینا همه چرت و پرت طوری شده که پسرم با پدرش قهر کرده حرف نمیزنه ولی پسرم رابطش با من خوبه با قربون صدقه رفتن باهاش رفتار میکنم از من تا حدودی حرف شنوی داره حالا نمیدونم آیا رفتار من درست یا نه چی کار کنم که با پدرش خوب بشه ممنون از راهنمایی تون

01 جولای 2021
مشورت خانه

باسلام،الگوی ابراز خشم اغلب ریشه در تربیت خانوادگی دارد وتغییر ان سخت است ونیاز به اراده ی خود فرد دارد،برای کسانی که بحران بلوغ در جوان وفرزند بالغه را نمیدانند ،مدیریت خشم سخت تر شده و پرخاشگریهای بیشتری از انان سر میزند،همچنین در برخی اختلالات روانی خشم انفجاری وخارج از کنترل وجود دارد.
شما ابتدا باید علت این رفتار را شناسایی کنید واینکه آیا فقط ایشان به پسر شما حساسیت نشان میدهد و یا خود فرد کلافه است ، اگر علائم در همسر شما دیده میشود برای درمان واصلاح ایشان هم اقدام نمایید،بافرض اینکه خود همسرتان سالم هستند چند توصیه دارم،بالا رفتن سطح هورمون مردانه موجب افزایش پرخاشگریست،پس سعی کنید از نظر جنسی ارضائ باشد،زمینه های بروز خشم یعنی انچه اورا عصبانی میکند برطرف کنید مثلا اگرچیزی باعث تذکر ودرگیری او با فرزندتان میشود انرا از دسترسشان خارج کنید،با کودکتان گفتگو کنید تا خط قرمزها وقوانین خانه وحساسیتهای پدرش را بشناسد واگر رعایت کرد پاداش وتشویقش کنید.
با همسرتان گفتگو کنید واگر میتوانید اورا به سمت مشاوری سوق دهید تابا او درباره کنترل خشم صحبت کند،در کلاس یا جلساتی شرکت کنید ویااگر همسرتان مذهبی است از طریق کتاب ومنابع دینی روایاتی را برایش پیامک کنید ویا مطالب روانشناسی در باره آسیب های کتک زدن ،به هر روشی میتوانید اگاهی اورا بالا ببرید،میتوانید از طب سنتی در تغذیه ی او در جهت خلق ارامش کمک بگیرید(انواع عرقیات وجوشانده وخوراکهای ارامبخش).
به هرصورت آرامش وخودداری شما جای تحسین دارد وکنترل عصبانیت همسرتان از لوازمات تربیت ورشد جوان شماست.

03 جولای 2021
رویا

با عرض سلام خدمت استاد محترم
من خانومی۳۴ساله هستم که جدیدا بعد از زایمان سومی که داشتم خیلی از گذشته عصبی تر و زود رنج تر شدم الان فرزند سوم من ده ماهه شده ولی بهتر نشدم هر دفعه که عصبانی میشم به شدت جیغ میزنم و پسر و دختر بزرگترم را هم کتک میزنم بعدش خودم حسابی پشیمون و ناراحت میشم و تصمیم میگیرم تکرار نشه اما نمیتونم تا جایی که برای کنترل خشمم وقتی عصبانی میشم مجبور میشم خودم رو بزنم تا بچه هام رو نزنم چنان محکم چندین بار توی سرم میکوبم که بعد از آروم شدنم دچار سر درد میشم واقعا نمیدونم چرا در اون لحظه نمیتونم خودم رو کنترل کنم این شرایطم هم بچه هام و هم همسرم رو ازم دور میکنه لطفا راهنماییم کنید.ممنونم

03 جولای 2021
مشورت خانه

افسردگی پس از زایمان نوعی افسردگی است که به فاصله کوتاهی پس از زایمان ممکن است ظاهر شود. این افسردگی در ۵ تا ۲۵۵ درصد از زنان دیده می‌شود. بی‌خوابی شدید، بی‌ثباتی خلق و احساس خستگی از علائم شایع آن است. باورهای هذیانی و فکرهای خودکشی و دیگرکشی (نسبت به نوزاد) ممکن است پدید آید. به همین جهت با توجه به در خطر انداختن جان مادر و فرزند ممکن است از فوریت‌ های پزشکی شمرده شود. علائم و نشانه‌های غم زایمان و افسردگی پس از زایمان شامل موارد زیر است:
خشم – احساس بی‌ارزشی، بی کفایتی، شکست یا گناه – گریه کردن – بی صبری و زودرنجی (حساس بودن) – بی قراری – غمگینی – خستگی، بی خوابی یا بدخوابی – نوسانات خلق این علائم و نشانه‌ها با غم پس از زایمان (که می‌تواند همراه با احساس تنهایی، اضطراب، گیجی و فراموشکاری باشد) از چند روز تا چند هفته از بین می‌روند. چنین علائمی با افسردگی پس از زایمان شدیدتر و با دوام تر هستند.

06 جولای 2021
لولاگر

سلام روزتون بخیر
یه مشکلی با پسرم پیدا کردم که می خواستم باهاتون درمیون بزارم. تازگیا اگر بهش نه بگیم، هر چی دم دستشه با عصبانیت پرت می کنه. چیزهای شکستنی رو از جلوی دستش برداشتم اما امروز ماشین اسباب بازیش رو محکم به سمت دخترخاله اش پرت کرد طوری که صورتش قرمز شد خیلی نگران شدم باید باهاش چه برخوردی کنم تا عادت به پرت کردن نکنه؟

06 جولای 2021
مشورت خانه

سلام وقت بخیر
سن پسرتون رو در سوال مطرح نکردید اما به طور کلی رعایت کردن موارد زیر بهتون‌ کمک میکنه:
پرتاب کردن‌هایی که کودک از روی خشم و عصبانیت انجام می‌دهد را نادیده بگیرید، چرا که اگر کودک بفهمد به وسیله این رفتار می‌تواند نظر شما را جلب کند، آن را بار‌ها و بار‌ها تکرار خواهد کرد.
در عوض به او بگویید «اگر عصبانی هستی بهتره حرف بزنی، اینجوری من بهتر می‌فهمم مشکلت چیه.» به روش‌های مختلف او را به استفاده از کلمات و بیان احساساتش تشویق کنید.
اگر کودک شما با پرتاب کردن ماشین اسباب بازیش در حال آسیب رساندن به کودک دیگری است، با‌‌ همان آرامش او را منع کرده و بگویید «این کار خطرناکه» و به طور موقت از روش محرومیت استفاده کنید که بسته به سن کودک از ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه می‌تواند باشد.
هیچ اشکالی ندارد اگر با تن صدا و لحن جدی به کودک بفهمانید که از این کار او ناراحت شدید، اما هرگز عصبانیت را در صدای‌تان نشان ندهید.
موفق باشید

10 جولای 2021
رحمتی

سلام
بنده باکسی دوست هستم و میخواهیم برای ازدواج اقدام کنیم خیلی همدیگه رودوست داریم فقط یک مشکلی که هس نامزدم عصبانی میشه و پرخاشگری میکنه. بارهااتفاق افتاده که غیرعادی برخورد کرده بعد پشیمان و عذرخواهی.
این تکرار و داد و بیداد و بعدپشیمونی خسته ام کرده میتونم جلوبرم؟ از راهنماییتون ممنونم

10 جولای 2021
مشورت خانه

معمولا افرادی که پرخاشگرند، افراد حساسی هستند و چون دارند در دنیای درونشان با خودشان خشم را تجربه می کنند دیگر تحمل شان تمام می شود و آن را به بیرون می ریزند؛ یعنی ما هر چیزی را که در درون داریم به بیرون نشان می دهیم. من اگر در درونم با خودم سرزنشگرانه و توهین آمیز برخورد کنم طبیعتا با دیگران نیز همینطور خواهم بود. معمولا افراد خشمگین رابطه عمیق و زیبایی با خودشان ندارند. خود را خیلی دوست ندارند. حالا اطرافیان وقتی این را بدانند می توانند کمک کنند تا این جایگاه خالی و خلأ عشق برای آنها پر شود
باید بدانید تغییر دادن طرف مقابل کار بسیار دشواری است مگر اینکه خودش بخواهد. اصولا آدمها تغییر نمی کنند مگر اینکه خودشان بخواهند.
اگر فرد پرخاشگر نخواهد تغییر کند کار خیلی دشوار خواهد بود. درحقیقت کسی که بخواهد با این فرد زندگی کند ابتدا باید تصمیم بگیرد که آیا می تواند با فردی که پرخاشگر است زندگی کند یا خیر؟
یعنی آیا رفتارهای پرخاشگرانه او آنقدر آسیب زننده است که تصمیم به جدایی بگیرد یا نه؟ اگر می خواهد زندگی کند که باید او را همانطور که هست، بپذیرد. در حقیقت اینجا جز پذیرش طرف مقابل هیچ چاره ای ندارد و باید روی آرام سازی خودش کار کند.
اما فرض بر اینکه آن فرد پرخاشگر می خواهد تغییر کند، ضمن اینکه باید یکسری مهارت های مدیریت خشم را بیاموزد، خانواده هم می تواند خیلی کمک کننده باشد.

10 جولای 2021
جنتی

سلام خسته نباشید.۲۳سال ازدواج کردم شوهرم اخلاق خوبی نداره .زودعصبی میشه ودست بزن داره وحتی چاقودستش باشه میکشه .دودختردارم بخاطراونانمیتونم کاری بکنم .بیشتروقتهادوست دارم ازش جدابشم وبراخودم زندگی کنم .میادتوخونه تپش قلب میگیرم ونمیتونم نفس راحت بکشم .درضمن چندین سال که بهم خیانت میکنه وهمش نادیده گرفتم .ایابخام ازش جدابشم حق وحقوقی بهم‌تعلق میگیره .ممنون

10 جولای 2021
مشورت خانه

دوست عزیز، بهتر است در ابتدا به دنبال علت های این مسئله باشید،درجه صبر و تحمل خود را بالا ببرید. در هر صورت طرف مقابل شما آستانه تحمل پایینی دارد، پس اگر شما هم اینگونه باشید، انفجار در خانه تان حتمی خواهد بود.
بهتر است مطمئن شوید که مقصر شما نیستید. شاید لجبازی، نحوه حرف زدن و یا رفتارهای تان، او را عصبی می کند. شاید تغییر در برخی رفتارهای تان کمک کند تا او نیز آرام تر شود.
با محبت از او بخواهید آرام تر باشد و با عصبانیت خود، باعث کم شدن محبت تان نشود. به او بگویید که چقدر دوستش دارید. انسان های عصبانی بخاطر ظاهر خشن خود، محبت کم تری دریافت می کنند؛ در حالی که نیاز آنها به محبت، بیشتر است. گاهی یک چرخه معبوب درست می شود. خشونت بیشتر، روابط را تخریب می کند و عاطفه کمتر، به عصبانیت می انجامد.
می شود یک برنامه کنترل خشم در خانه پیاده کرد. قرارهای ساده ای که می تواند فضا را آرام کند. مثلاً از همسرتان بخواهید هر گاه ازرفتار شما عصبانی شد و خواست فریاد بزند، اتاق را ترک کند و مدتی را تنها باشد تا خشمش فرو بنشیند.
شما هم موقعیت «بگو مگو» را در خانه ایجاد نکنید. شاید اگر سکوت کنید او هم بعد از چند فریاد، شرمنده شود! در اینصورت بازی به نفع شما پایان می یابد.

19 جولای 2021
نرگس

با سلام و خسته نباشید
دخترم 21 سالشونه و خیلی عصبانی و زودرنج هستش و اصلا انتقاد پذیر نیست ، بنظرتون راه برخورد با ایشون چیه؟ممنون

19 جولای 2021
مشورت خانه

فرد زود رنج خودآزاری زیادی دارد و در برابر برخوردهایی که با روحیات او سازگار نیست بسیار آزرده‌خاطر می‌شود، از این‌رو باید به فکر درمان باشد.
فرد زودرنج و حساس کسی است که زود آزرده می‌شود و نمی‌تواند در برابر مشکلات و ناراحتی‌های کوچک نیز برخوردی منطقی داشته باشد؛ در واقع افراد زودرنج خیلی ناگهانی و در کمال تعجب اطرافیان، پرخاش می‌کنند، به گریه میافتند و قهر می‌کنند. البته بروز این عکس‌العمل‌ها در افراد با هم فرق دارد و به نوع شخصیت بستگی دارد
افراد زودرنج نمی‌توانند به راحتی از خود دفاع کنند و خیلی زود بغض می‌کنند، ادامه داد: علت شکل‌گیری این حساسیت‌های زیاد به شخصیت فرد، ژنتیک، یادگیری و تربیت فرد در دوران کودکی برمی‌گردد. این افراد می‌توانند اطلاعات دریافتی از اطرافیان را به صورت عمیق پردازش کنند و خیلی عمیق روی چیزی تمرکز داشته باشند. همچنین در کارهایی که نیازمند دقت، سرعت و جزییات است نیز مهارت دارند و به شدت وظیفه‌ شناس هستند.
اگر می‌خواهیم به فردی که حساس است کمک کنیم باید رفتار او را با مهارت تغییر دهیم. یعنی باید او را در موقعیت‌های مختلف قرار دهیم و کمکش کنیم تا موقعیت را به خوبی درک کرده و قدرت پذیرش خود را بالا ببرد. همچنین باید این فرصت را در اختیارش قرار دهیم که اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کند و وضع بهتری داشته باشد. البته شیوه تربیتی درست پدر و مادر هم در ایجاد این حساسیت‌ ها بسیار موثر است. از این‌ رو روانشناسان به والدین توصیه می‌کنند که فرزندانشان را برای رویارویی با هر موقعیتی در سال‌ های آتی تربیت کنند.

22 جولای 2021
قدرتی

با سلام خدمت مشاور گرامی بنده آقایی ۳۰ساله هستم و سه ساله که ازدواج کردم , همسرم ۲۶سالشه…
همسرم بیشتر مواقع بعد از پایان رابطه جنسی , خیلی عصبی و ناراحت به نظر میرسه ، نمیدونم چرا اینجوری میشه؟؟ وقتی که شروع میکنیم مشخصه که خیلی راضی هست و خوشش میاد اما بعد از پایان یافتن یه جورایی حالت پرخاشگری به خودش میگیره و اخم روی چهرش میاد و من از این اخلاقش خیلی اذیت میشم و گاهی کارمون به دعوا میکشه.
البته اینو هم بگم که خانم بنده یه مقدار خجالتی و کم رو هست و توی مسایل جنسی شرم و حیا داره ولی معلومه که گرم مزاج هست و دوست داره که زیاد رابطه برقرا کنیم اما بعد از رابطه حالش زیاد خوب نیست و عصبانی و بداخلاق میشه ، به نظر شما علت ناراحتی ایشون چیه؟ لطفا مشاوره بدید

22 جولای 2021
مشورت خانه

با سلام خدمت شما؛
کاملا مشخص هست که علت ناراحتی و عصبانیت خانم شما چیه… از آنجایی که ایشون در مسایل جنسی مزاجش گرم هست و دلش زیاد رابطه میخواد و در شروع کار هم راضی و پر انرژی هست اما بعد از اتمام ، حالت خشم و ناراحتی بهش دست میده ، مطمعنا علتش عدم به ارگاسم رسیدن و ارضاء نشدن ایشون هست.
نقطه ی پایانی سکس ، به ارگاسم رسیدن هست و انسان وقتی که شروع کنه و ادامه بده اما به قله ی برانگیختی و اوج لذت نرسه ، مثل این میمونه که یک فرد تشنه رو با ذوق و شوق و امید به دست یابی به یک آب شیرین و گوارا تا لب چشمه ببریم و اجازه ندیم آب بخوره و تشنه برگردونیم…
در این حالت مطمعنا با واکنش شدید و عصبانیت و پرخاشگری و نارصایتی وی روبرو خواهیم شد.
شما فرمودید که ایشون قدری خجالتی و کم رو هست که متأسفانه همین امر باعث شده که ایشون حرف دل خودشو به موقع و به صورت اصولی نزنه و این حرف نزدن به صورت یک گره در گلوش گیر کنه و به صورت ناجور و پرخاشگرانه بروز کنه و در نهایت با نارضایتی تمام صحنه رو ترک کنه.ادامه یافتن این جریان بسیار ویرانگر و نگران کننده است و سرانجام بد و ناخوشایند و خطرناکی رو در پی خواهد داشت و هم خود این خانم در آینده ممکنه دچار مشکلات و فشارهای روحی روانی آزار دهنده و رنج آوری بشه و هم زندگی مشترک شما را با تنش های جدی و آسیب زا روبرو میکند و پایه های این زندگی را سست و متزلزل میسازد.
شما متأسفانه به عنوان همسر این خانم ، اطلاعات کافی درباره طبع و زمان و چگونگی به ارگاسم رسیدن و مسایل مربوط به خانمها در روابط جنسی را ندارید و فکر میکنم که عملکرد بسیار بد و نامطلوبی در این زمینه دارید ، باید اولا اطلاعاتت رو در این زمینه بالا ببری و ثانیا نسبت به خانمت به عنوان همسر و شریک زندگی بیشتر احساس مسعولیت و توجه کنی و اهمیت بدی و همچنین بیشتر باهاش صحبت کنی و بهش انگیزه و امید بدی که در هر رابطه و زمینه ای با شما راحت صحبت کنه و نیازها و خواسته هاش رو بدون شرم و خجالتی به شما بگه و خلاصه به عنوان زن و مرد با همدیگه راحت و بی پرده باشید.
براتون آرزوی موفقیت و پیروزی دارم

29 جولای 2021
ملیکا

سلام خسته نباشین.من همسرم تحملش کمه و زود عصبی میشه موقع عصبانیت کمی‌ لجبازه و باید چیکار کنم ک قدرشناس باشه ؟تشکر از راهنمیاتون

29 جولای 2021
مشورت خانه

در مقابل همسرانی که زود عصبی میشوند بهترین روش جلوگیری از ایجاد شرایط دعوا و ترک موقعیت است. نقاط حساس او و نقطه ضعفهایش را بشناسید. بدانید با چه چیزهایی عصبی میشود و از ان جلوگیری کنید. حرفهایی که در عصبانیت زده میشود را ملاک قرار ندهید. چون اصلا ریشه عقلی ندارند. پس نگران نشوید و توجهی به این حرفای او نکنید. 
در صورت بروز بحث سریعا حرفش را قبول کرده و حتا عذرخواهی کنید و بحث را تمام کنید. اما در موقعیت دیگر که عصبانی نیست بگویید منظورتان چه بوده و از حرف و رفتار او کمی دلگیر شده اید. این استراتژی را بخاطر بسپارید که همیشه در هنگام دعوا کوتاه بیایید و بعد دلایل و انتقادهای خود را بیان کنید. 
اگر واقعا مقصر نیستید در هنگام بحث بی تفاوت باشید. هیچ عکس العمل خوب یا بدی نشان ندهید. به حرفهایش توجه نکنید تا بحث تمام شود. تکرار این مساله باعث تغییر رویکرد او میشود. البته شما هم در ایجاد موقعیتها و شرایط تاثیرگذار هستید پس مراقب نحوه برخورد خود باشید. 

27 اکتبر 2021
حیدری

سلام خانم دکترشوهرم بسیارعصبی است رفتارهایی میکندبعدپشیمان میشود محبتش ازدلم رفته واصلا دوستش ندارم چکارکنم؟؟؟

27 اکتبر 2021
مشورت خانه

روش های برخور با آدم های زودجوش و عصبی در پاسخهای مشابه بسیار تکرار شده است. لطفا مطالعه فرمایید. اما بطور کلی باید تا جای ممکن از پیش آمدن این اتفاقات جلوگیری نمایید. اما هنگامی که او عصبی شد به سرعت صحنه را ترک کنید و از ادامه بحث جدا خودداری کنید. حرف او را در لحظه قبول کرده بعدا در آرامش نظر و حرفتان را باو بگوئید. بهترین کار در مقابل ادامه عصبانیت او بی تفاوتی و آرامش و کنترل خود است. این رفتار باعث می شود او از رفتارش نتیجه ای نبیند و آن را تکرار نکند. اما عصبانیت و ناراحتی متقابل شما او را به هدفش می رساند و باعث تکرار روند می شود.

توجه کنید همسرتون چه موقع هایی بیشتر عصبی میشند و دنبال بهانه هستند . و همین طور بیشتر از چه چیزهایی و زمینه ناراحت شدن ایشونو کاهش بدید. تو فرصت مناسب که ظرفیت روانی جهت گفتگو داشتن باهاش صحبت کنید و بپرسید در مقابل خشم و عصبانیشون چه انتظاری از شما دارند و از ش بخواهید توجه لیشتری در مورد این ویژگی رفتاریشون داشته باشند فرمول گفتگو از این قرار هست من + احساس + انتظار . مطنا میدونید قبل از گفتگو در مورد مسایل مهم بخاطر ویژگی روانی اقایون لازمه از قبل پیش اگاهی در مورد موضوع گفتگو داده بشه . تکنیک خلع صلاح را در مهارتهای ارتباطی یاد بگیرید .

27 اکتبر 2021
منیره

مشکل من انقدرپیچیده هست که نمیدونم ازکجاشروع کنم

من 32سالمه ونه ساله ازدواج کردم ویک بچه دختردارم.شوهرمن ازوقتی که نامزدبودم عصبی بودولی نه اینقدرکه نشه تحملش کرد.ولی الان تقریبادوساله که همش باهام جنگ ودعوا داره.همش فوش میده وبهم میگه بروازخونه من بیرون.وقتی هم که میرم خونه مادرم برمیگرده به دادشهای من میگه من نگفتم که بره خودش رفته.واقعاموندم ازدستش چیکارکنم.

27 اکتبر 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز

در مقابل همسرانی که زود عصبی میشوند بهترین روش جلوگیری از ایجاد شرایط دعوا و ترک موقعیت است. نقاط حساس او و نقطه ضعفهایش را بشناسید. بدانید با چه چیزهایی عصبی میشود و از ان جلوگیری کنید. حرفهایی که در عصبانیت زده میشود را ملاک قرار ندهید.
در صورت بروز بحث سریعا حرفش را قبول کرده و حتا عذرخواهی کنید و بحث را تمام کنید. اما در موقعیت دیگر که عصبانی نیست بگویید منظورتان چه بوده و از حرف و رفتار او کمی دلگیر شده اید.
این استراتژی را بخاطر بسپارید که همیشه در هنگام دعوا کوتاه بیایید و بعد دلایل و انتقادهای خود را بیان کنید.
اگر واقعا مقصر نیستید در هنگام بحث بی تفاوت باشید. هیچ عکس العمل خوب یا بدی نشان ندهید. کارهای خود و اورا طبق قبل انجام دهید. حتی برایش چای یا غذا ببرید ولی به حرفهایش توجه نکنید تا بحث تمام شود. تکرار این مساله باعث میشود او رفتار خود را بیهوده ببیند و ان را ترک کند. صبر شما مهمترین عامل موفقیت است.

28 اکتبر 2021
کمیلی

سلام استاد من باردار هستم به مدت سه ماه اما خیلی زود عصبی میشم از کوره در می رم همه هم میگن اگه ب فکر خودت نیستی ب فکر بچه باش،چجوری خودم رو کنترل کنم
ممنون

28 اکتبر 2021
مشورت خانه

دلیل این موضوع تغییرات هورمونی است. هورمونهای استروژن و پروژسترون روی رفتار خانم ها تاثیر میگذارند و به خصوص استروژن باعث می شود خانم باردار صبوری خود را از دست بدهد و سر کوچک ترین مساله پرخاش کند. حتی ممکن است سرمساله ای بی اهمیت گریه و مرتب اطرافیان را سرزنش کند. البته در این میان فقط هورمون ها مقصر نیستند. تغییرات فیزیکی دوران بارداری، حالت تهوع و بروز برخی دردها در ۳ ماهه نخست بارداری و ترس از زایمان، ترس از تربیت فرزند آینده و ترس از بی توجهی همسر بعد از تولد فرزند مخصوصا اواخر بارداری و خستگی و مشغله زیاد بعد از زایمان می تواند باعث تغییر رفتار خانم باردار باشد.

این تغییر خلق تا چه زمانی ادامه پیدا می کند؟
تغییرات خلق و خو در ۳ ماهه اول مشخص تر است. بعد از اتمام ۱۲ هفته نخست بارداری به تدریج این حالت برطرف می شود و در ۳ ماهه آخر دوباره بروز می کند. البته در برخی خانم ها در تمام طول دوران بارداری این تغییر وجود دارد و کاهش آن به رفتار اطرافیان و حمایت های آنها وابسته است.

یعنی پرخاشگری و عصبی بودن، در تمام خانم های باردار وجود دارد؟
نه، خانم هایی هم هستند که اصلا دچار تغییرات خلق و خو نمی شوند. حتی این موضوع در یک خانم از یک بارداری به بارداری دیگر تفاوت دارد و به میزان حساسیت خانم به مسائل برمی گردد.

خانم باردار چه کمکی می تواند به خود کند؟
استراحت و حفظ آرامش بهترین راهکار است. ماساژدرمانی، شنا در آب یا ورزش یوگا به افزایش آرامش مادر آینده کمک می کند. کار دیگری که توصیه می کنم و در احادیث نیز به آن اشاره شده، خواندن قرآن و دعا کردن است. احادیث بسیاری داریم که در آنها ذکر شده در هر ۳ ماهه از بارداری خواندن چه سوره هایی از قرآن و چه دعاهایی مستحب است و روی جنین اثر مثبت می گذارد. این کار آرامشی درونی به خانم باردار می دهد. تحقیقات علمی روی کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند نشان داده خواندن دعا مخصوصا در کسانی که تحت آموزش های دینی قرار گرفته اند، اثری مشابه و حتی بیشتر از مسکن های قوی دارد.

اطرافیان یک خانم باردار در مواجهه با چنین تغییری چه باید کنند؟
همسر نقش بسیار کلیدی در این میان بازی می کند. شاید بهتر باشد به جای قضاوت و انتقاد از مادر آینده، درک کند که تغییرات خلق و خو در این دوران طبیعی و البته گذر است و گرچه رفتار مادر آینده تند است و او را می آزارد اما باید سعی کند همسرش را بفهمد و پشتیبان او باشد. صبوری و آرام بودن بهترین رفتار در مقابل خانم بارداری است که پرخاشگر شده است.

28 اکتبر 2021
رسولی

سلام خسته نباشید
من خیلی خیلی عصبیم باید حتما داد و بیداد کنم یا کارو ب جای خیلی بدی میرسونم اون وقت اروم میشم ی مشگل دیگه هم ک دارم خیلی ترسوم از همه چی میترسم حتی وقتی بچه م زیاد سرو صدا میکنه استرس میگیرم نمیتونم نماز بخونم میترسم چون قبلا ک نماز میخوندم حالا یا توهم میزدم یامسله دیگه بود چیزای عجیب غریب میدیدم یا حتی خوابم هم وحشتناک میشد چیزای ترسناک یا اتفاقات بد تو خواب میدیدم از ارتفاع از وسایل شهر بازی از همه چی میترسم خیلی دلم میخاد نترس بشم کمکم کنید خودمو درمان کنم
مرسی

28 اکتبر 2021
مشورت خانه

از آنجایی که خشم اغلب دیگر هیجان ها مثل فرسودگی، شرم ، غمگینی ، ترس یا آسیب پذیری را می پوشاند ، می تواند برای بسیاری از نوجوانان چالش زا باشد. زمانی که شما نمی توانید با این احساسات مقابله کنید ،دچاربحران میشوید
چالشی که با آن روبرو هستید کمک به شمابرای مقابله با هیجانات و برخورد با خشم با یک روش سازنده است:

1) قوانین و پیامدها را مشخص کنید:
زمانی که شما آرام هستید بخود بگویید که هیچ اشکالی ندارد که احساس خشم داشته باشید و احساسات امری طبیعی هستند. اما روش هایی که برای ابراز خشم خود به کار می برید غیر قابل پذیرش هستند. اگر فریاد بزنید با پیامدهایی روبرو خواهید شد . افراد در دوره نوجوانی بیش از هر زمان دیگری به قانون نیاز دارند.

2) کشف کنید چه چیزی در زیر خشم نهفته است:
آیا شما غمگین یا افسرده ید؟
آیا او نسبت به همسالان احساس بی کفایتی یا حقارت می کنید؟
آیا نیاز به کسی دارید که بدون قضاوت کردن به حرف هایتا گوش دهد؟
آیا از موضوعی نگران اید؟

3) از نشانه های هشدار دهنده خشم آگاه شوید:
آیا فرزندتان قبل از عصبانیت سردرد دارد؟
آیا در مدرسه کلاس خاصی دارید که همیشه شما را عصبانی می کند؟
اگر شما بتوانید نشانه های هشدار دهنده ای که خون را به جوش می آورد شناسایی کنید، خواهید توانست قبل از آنکه خارج از کنترل شوید خشمتان را کنترل کند.

4) به خود کمک کنید راه های سالمی برای آزاد کردن خشم پیدا کنید:
ورزش، بازی های گروهی و یا راه های ساده ای مثل پانچ گردن یا پاره کردن کاغذهای باطله می تواند به آزاد شدن تنش و خشم کمک کند بسیاری از نوجوانان از هنر یا نویسندگی برای ابراز خلاقانه خشم خود استفاده می کنند.

5) به خود زمان و فضایی دهید تا خود را بازیابد:
زمانی که عصبانی هستید زمانی را در اتاق خویا فضایی دیگر به خلوت بگذرانید تا آرام بگیرید. تا زمانی که عصبانی هستید، هرگز به دنبال او چیزی یاکسی نباشیدوخودراهم سرزنش نکنید

6) خشم خود را مدیریت کنید:
اگر شما خلق و روحیه مثبت خود را از دست دهید، نخواهید توانست به خود کمک کنید. اگر چه سخت است اما شما باید بدون تاثیر پذیری از عصبانیت ، آرام بمانید. برای این کار می توانید یک لیست تهیه کنید و کارهای آرام بخشی را درآن یادداشت کنید که به شما کمک می کند موقع عصبانیت فرزندتان خود را آ رام کنید ( مثلا نوشیدن یک لیوان آب ، ارسال یک پیام کوتاه به یک دوست، تغییر دادن کانال تلویزیون، رفتن به یک اتاق دیگر و …). به یاد داشته باشید اگر شما یا دیگر اعضای خانواده فریاد بزنند یا چیزی را پرتاب کنند ، به طور طبیعی فرض خواهید کرد که این روش ها روش های مناسبی برای ابراز خشم هستند

7_اگر چکاب کامل خون نداده اید اقدام کنید تاازسلامت فیزیک خود مطمئن شوید کلافه گی وبی حوصله گی شمامیتواندکمبودها ویاترشحات هورمونی نامنظم باشد واین باآزمایش دادن مشخص میشود

28 اکتبر 2021
رسولی

سلام وقت بخیر
شوهرم هرچی جاودستشه پرت میکنه دلیلش چیه خسته شدم وصبرم تموم شده لطفا راهنمایی کنید

28 اکتبر 2021
مشورت خانه

خشونت خانگي پديده‌اي است كه متاسفانه در تمام جهان حتي در كشورهاي پيشرفته آن هم با آمار خيلي بالاتر وجود دارد. آمار زناني كه در خانه و خانواده از عزيزترين، موثرترين، مطمئن‌ترين و محبوب‌ترين افراد زندگي‌شان كتك مي‌خورند، آمار بالايي در دنياست و اين مساله خيلي دردناك است، چون وقتي خشونت در خانه اتفاق مي‌افتد اساس و بنيان خانواده را متزلزل مي‌كند يعني خانواده‌اي كه خودش بتنهايي به عنوان مهم‌ترين و نخستين بستر تربيت مطرح است و نهادي فوق‌العاده مقدس و قابل تكريم نيز محسوب مي‌شود.

حساسیتهای همسرتان را کشف کنید: ببینید چه چیزهایی خشم او را بر می‌انگیزد: خاطرات مربوط به خشم خود را یادداشت کنید. به این وسیله می‌توانید دریابید که چه موقعیت‌هایی همسرتان را خشمگین می کند. برای مثال مخالفت رکدن با او و یا انتقاد کردن به او موجب خشمگین شدن همسرتان می شود. هرگاه به آن ‌چه موجب خشم همسرتان می‌ شود پی ببرید، می توانید برای کنار آمدن با چنین موقعیت‌هایی برنامه ریزی کنید.
ریشه خشم همسرتان را کشف کنید: اگر یکی از والدین همسرتان هم پرخاشگر بوده اند و یا پدر بزرگ یا مادر بزرگ هم چنین بوده, احتمال ارثی بودن هست. حد اقل می توان گفت علت پرخاشگری او, مشاهده رفتارهای پرخاشگرانه پدرش یا پدر بزرگش در منزل بوده است
تغذیه: مصرف کافئین زیاد باعث بروز پرخاشگری می شود. بررسی ها نشان می دهد، قهوه به دلیل کافئین ، دارای مواد محرک اعصاب و به نوعی نوشیدنی انرژی زا محسوب می شود. ادویه جات ، سس های تند و فست فودها میتوانند عامل پرخاشگری باشند. شاید بدانید که مصرف زیاد چربی ترانس عامل تشدید پرخاشگری است
روانشناسان می‌گویند مصرف چربی‌های ترانس موجود در رژیم غذایی موجب تشدید تحریک پذیری و پرخاشگری در زنان و مردان و در تمام گروه‌های سنی می‌شود. این یافته حاصل بررسی‌های متخصصان دپارتمان پزشکی دانشگاه کالیفرنیا روی نزدیک به ۱۰۰۰ زن و مرد است. چربی‌های ترانس، روغن‌های اشباع نشده جامد شده و در دمای معمولی هستند که در غذاهای آماده و فست فودها و مارگارین به میزان زیاد یافت می‌شوند.
این متخصصان تاکید می کنند که مصرف زیاد مواد غذایی حاوی این چربی‌ها موجب افزایش رفتارهای تهاجمی، پرخاشگری، تحریک پذیری و کم طاقتی در بین مردم شده است.
چای اسطوخودوس را می توان جانشین چای عصر و یا شب (قبل از خواب) کرد که برای رفع خستگی بسیار مفید و مؤثر است.
همچنین گل بهار نارنج؛ خواب آور، آرامبخش و تقویت کننده قلب و اعصاب است
خوردن سیب, عسل, شیر, ماست, دوغ, بستنی میتواند در کاهش استرس و کنترل پرخاشگری نقش داشته باشد پس این نوع غذاها و میوه ها را نیز وارد سبد غذایی همسرتان کنید. موفق باشید.

02 دسامبر 2021
صادقی

سلام
من بسیار عصبی میشم و گاهی تحمل حرف رو ندارم وقتی این حال بهم دست میده سعی میکنم ظاهرم رو ارم نگه دارم ولی ازدرون سخت عصبانی میشم وبه قدری این حالت روی من تاثیر بد می ذاره که گاهی از شدت ناراحتی بی خیال تکالیف دینی میشم و خودم از خودم بدم میاد و دائما خودم رو سرزنش میکنم که فردی نادان و ساده دل هستم
نمیدونم چه طور خودم رو مدیریت کنم لطفا کمکم کنید در ضمن اصلا نمی تونم از حق خودم دفاع کنم و همین باعث عصبانی شدنم‌می شود

02 دسامبر 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز
علت عصبانی شدن کلافه گی بالاست وعلت کلافه گی میتواند عدم سلامت جسم باشد و نامنظم شدن هورمون های بدن وگاه مشکل روحی فرد ازجمله عدم اعتمادبه نفس وناراصی بودن شرایط موجودزندگی.
هردوباید پیش مشاور بررسی شود تا علت بی حوصله گی وپرخاشگری معلوم گردد موفق باشید.

20 دسامبر 2021
مالمیر

من 23ساله هستم فرزندی دارم 3ساله پسرم خیلی سریع ناراحت میشه قهرمیکنه بهم میگه تورونمیخوام.خیلی به سرخودش میزنه و گریه میکنه نمیدونم چکارش کنم.ولی من خودمم مشکلات زندگی خیلی بد روم اثرگذاشته تودوران حاملگی هم کلا جوش میزدم حتی بعدش هم همینطور بود که افسردگی شدیدگرفتم لطف کنید بهم بگید چکارکنم. من خیلی نگران پسرم هستم الان هم با این کار پدرش خیلی پرخاشگر شده

20 دسامبر 2021
مشورت خانه

چرا كودك پرخاشگر می‌شود؟
خشونت كودك بستگی به عوامل زیادی دارد و صرفا نمی‌توان تقصیر اصلی این مشكل را متوجه یك عامل كرد. عوامل ارثی، محیطی و زیست شناختی و نیز عوامل هورمونی تاثیرات پیچیده‌ای دارند كه هر كدام می‌توانند منجر به بروز رفتارهای پرخاشگرانه شوند. اما در این میان خانواده می‌ تواند با نقش موثر خود، موجبات آرامش و كنترل خشم و یا تشدید خشونت كودك شود.
یكی از عوامل مهم بروز خشونت در كودكان الگو سازی است.كودكان تمایل دارند از افرادی كه دوستشان دارند الگوبرداری رفتاری كنند به همین علت در سنین خردسالی از پدر یا مادر و در سنین بالاتر از هنرپیشه‌ های تلویزیون و یا امثال آنها الگو می‌گیرند و طبیعی است كه الگوهای خشن، كودك را به تقلید خشونت دعوت می‌كند. فراموش نكنید نحوه صحبت و رفتار والدین با یكدیگر آیینه تمام نمای رفتارهای كودك شماست.
استفاده نابجا و نامناسب از تشویق و تنبیه نیز از عواملی است كه موجب تقویت خشم و پرخاشگری كودك می‌شود. در این میان خوشحالی و خندیدن والدین پس از مشاهده كوچك‌ ترین جرقه‌ های خشونت در كودك پاداشی برای ادامه و تقویت آن محسوب می‌شود.
حساسیت های نابجا و امر و نهی بیش ازحد موجب کلافه گی درفرزند و بروز سرکشی میشود والدینی که به فرزندان اجازه فکر کردن و نه گفتن نمیدهند فرزند را به لجبازی سوق میدهند.
بهترین روش آرام سازی تغافل و نادیده گرفتن بعضی از رفتار های منفی اوست و آماده کردن فضای دوستانه برای نصیحت البته بادلیل ومنطق میباشد.