درمان افسردگی : هر از گاهی احساس ضعف جزئی طبیعی از زندگی است ، اما وقتی احساساتی مانند ناامیدی و ناامیدی بر شما غلبه می کنند و از بین نمی روند ، ممکن است دچار افسردگی شوید. فراتر از غم و اندوه در پاسخ به مبارزات و عقب نشینی های زندگی ، افسردگی نحوه تفکر ، احساس و عملکرد شما را در فعالیت های روزمره تغییر می دهد. افسردگی می تواند توانایی شما در کار ، مطالعه ، غذا خوردن ، خوابیدن و لذت بردن از زندگی را مختل کند.

در حالی که برخی افراد افسردگی را زندگی در یک سیاهچاله یا داشتن احساس عذاب توصیف می کنند ، دیگران احساس بی روح ، پوچی و بی احساس بودن می کنند. به ویژه مردان می توانند احساس عصبانیت و بی قراری کنند. اما مهم است که به یاد داشته باشید که احساس درماندگی و ناامیدی علائم افسردگی است نه واقعیت وضعیت شما.

هر چقدر احساس ناامیدی کنید می توانید بهتر شوید. با درک دلایل و شناخت علائم و انواع مختلف افسردگی ، می توانید اولین قدم ها را برای احساس بهتر شدن و غلبه بر مشکل بردارید.

وقتی افسرده هستید ، ممکن است احساس کنید هرگز از زیر سایه تاریک این اختلال خارج نخواهید شد. با این حال ، حتی شدیدترین افسردگی نیز قابل درمان است. بنابراین ، اگر افسردگی شما را از زندگی مورد نظر باز می دارد ، در جستجوی کمک دریغ نکنید. از درمان گرفته تا دارو گرفته تا تغییر سبک زندگی سالم ، گزینه های مختلف درمانی در دسترس است.

لیست موضوعات مشاوره درمان افسردگی که در ادامه می خوانید

فهرست مطالب

برای دریافت کامل ویدئوها ایمیل خود را وارد کنید تا برای شما ارسال گردد.

10 علامت شایع افسردگی

افسردگی در افراد مختلف متفاوت است ، اما برخی علائم و نشانه های شایع وجود دارد. لازم به یادآوری است که این علائم می تواند بخشی از پایین ترین سطح زندگی باشد. اما هرچه علائم شما بیشتر باشد ، قوی تر و طولانی تر باشند، احتمال اینکه با افسردگی دست و پنجه نرم کنید بیشتر است.

افسردگی
احساس درماندگی و ناامیدی ، تغییر اشتها ، تغییر خواب و غیره از علائم افسردگی می باشد
 1. احساس درماندگی و ناامیدی: یک چشم انداز تاریک ، هیچ چیز هرگز بهتر نخواهد شد و هیچ کاری نمی توانید برای بهبود وضعیت خود انجام دهید.
 2. از دست دادن علاقه به کارهای روزمره: دیگر به سرگرمی های قبلی ، سرگرمی ها ، فعالیت های اجتماعی یا رابطه جنسی اهمیت نمی دهید. شما توانایی احساس شادی و لذت را از دست داده اید.
 3. تغییر اشتها یا وزن: کاهش یا افزایش وزن قابل توجه
 4. خواب تغییر می کند: بی خوابی ، به خصوص بیدار شدن در ساعات اولیه صبح یا خواب زیاد.
 5. عصبانیت یا تحریک پذیری احساس تحریک ، بی قراری یا حتی خشونت: سطح تحمل شما پایین است ، خلق و خوی شما کوتاه است ، و همه و همه اعصاب شما را خراب می کنند.
 6. از دست دادن انرژی احساس خستگی ، تنبلی و خستگی جسمی: ممکن است کل بدن شما احساس سنگینی کند و حتی کارهای کوچک نیز طاقت فرسا هستند و یا انجام آن ها طولانی تر می شود.
 7. نفرت از خود، احساس شدید بی ارزشی یا گناه: شما به دلیل اشتباهات و اشتباهات درک شده خود را به سختی انتقاد می کنید.
 8. رفتار بی پروا: شما به یک رفتار فرار مانند سو مصرف مواد ، قمار اجباری ، رانندگی بی پروا یا ورزش های خطرناک مشغول هستید.
 9. مشکلات غلظت در تمرکز : در تصمیم گیری یا به خاطر سپردن موارد مشکل دارید.
 10. دردهای بدون دلیل: افزایش شکایات جسمی مانند سردرد ، کمر درد ، درد عضلات و درد معده.

علائم و نشانه های افسردگی با توجه به جنسیت و سن

افسردگی غالباً با توجه به سن و جنسیت متفاوت است و علائم آن بین زن و مرد یا جوانان و افراد مسن متفاوت است.

علائم افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان
خستگی ، تحریک پذیری ، مشکلات خواب ، از دست دادن علاقه به کار و سرگرمی ، از علائم افسردگی در مردان می باشد

مردان افسرده کمتر احساس تنفر و ناامیدی از خود را تصدیق می کنند. در عوض ، آن ها می توانند علائم زیر را داشته باشند:

 1. خستگی
 2. تحریک پذیری
 3. مشکلات خواب
 4. از دست دادن علاقه به کار و سرگرمی
 5. خشم
 6. پرخاشگری
 7. رفتار بی پروا
 8. سو مصرف مواد

علائم افسردگی در زنان

علائم افسردگی در زنان
احساس گناه آشکار ، خواب زیاد ، پرخوری و افزایش وزن از علائم افسردگی در زنان می باشد

زنان به احتمال زیاد علائمی مانند :

احساس گناه آشکار

خواب زیاد

پرخوری

و افزایش وزن را تجربه می کنند.

افسردگی در زنان نیز تحت تأثیر عوامل هورمونی در دوران قاعدگی ، بارداری و یائسگی است.

در حقیقت ، افسردگی پس از زایمان از هر 7 زن 1 نفر را تحت تأثیر قرار می دهد.

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان
تحریک پذیری و عصبانیت از علائم افسردگی در کودکان می باشد

تحریک پذیری و عصبانیت اغلب مهمترین علائم در نوجوانان افسرده است ، نه غم.

آن ها همچنین ممکن است از سردرد ، معده درد ، یا سایر دردهای جسمی شکایت داشته باشند.

علائم افسردگی در جوانان و بزرگترها

علائم افسردگی در جوانان و بزرگسالان
خستگی ، دردهای بدون دلیل و مشکلات حافظه از علائم افسردگی در جوانان و بزرگسالان می باشد

جوانان و بزرگترهای مسن بیشتر از علائم و نشانه های جسمی شکایت دارند: علائم مانند خستگی ، دردهای بدون دلیل و مشکلات حافظه. آن ها همچنین ممکن است از ظاهر شخصی خود غافل شوند و از مصرف داروهای حیاتی برای سلامتی خود منصرف شوند.

انواع افسردگی

افسردگی اشکال مختلف دارد. در حالی که تعریف شدت آن اعم از خفیف ، متوسط یا شدید ، ممکن است پیچیده باشد ، اما دانستن نوع افسردگی ممکن است به شما کمک کند علائم خود را کنترل کرده و موثرترین درمان را انجام دهید.

انواع افسردگی
افسردگی انواع مختلفی مانند خفیف و متوسط و اساسی یا بالینی دارد

1- افسردگی خفیف و متوسط (دیستیمیا)

اینها متداول ترین انواع هستند. علائم افسردگی خفیف می تواند در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کرده و لذت و انگیزه شما را از بین ببرد. این علائم در درمان افسردگی متوسط تقویت می شوند و می توانند منجر به کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس شوند.

افسردگی مکرر ، خفیف دیستیمیا نوعی افسردگی مزمن “درجه پایین” است. بیش از روزهای دیگر ، شما احساس خفیف یا متوسط افسردگی می کنید، علائم دیستیمیا به اندازه علائم افسردگی اساسی نیست ، اما مدت طولانی (حداقل دو سال) ادامه دارد.

2- افسردگی اساسی یا بالینی

افسردگی اساسی با علائم شدید و بی امان مشخص می شود.افسردگی اساسی بدون درمان ، به طور معمول حدود شش ماه ادامه دارد.

برخی از افراد در طول زندگی خود فقط یک دوره افسردگی را تجربه می کنند ، اما افسردگی اساسی می تواند یک بیماری تکراری باشد.

3- افسردگی غیرمعمول

افسردگی غیر معمول یک زیرگروه رایج از اختلال افسردگی اساسی با الگوی علائم خاص است. به برخی از روشهای درمانی و درمانی بهتر از سایر داروها پاسخ می دهد ، بنابراین شناسایی آن می تواند مفید باشد.

افراد مبتلا به افسردگی غیرمعمول در پاسخ به اتفاقات مثبت مانند پس از دریافت اخبار خوب یا بیرون از خانه با دوستانشان ، یک خلق و خوی موقتی را تجربه می کنند. علائم دیگر شامل افزایش وزن ، افزایش اشتها ، خواب بیش از حد ، احساس سنگینی در بازوها و پاها و حساسیت به رد شدن است.

علل و عوامل افسردگی

علل و علائم افسردگی
تنهایی و انزوا ، مشکلات زناشویی و غیره از علائم افسردگی می باشند

در حالی که برخی از بیماریها علت پزشکی خاصی دارند و باعث ساده شدن درمان می شوند ، افسردگی بسیار پیچیده تر است. داروهای خاص مانند باربیتورات ها ، کورتیکواستروئیدها ، بنزودیازپین ها ، مسکن های افیونی و داروهای خاص فشار خون می توانند علائم را در بعضی از افراد ایجاد کنند. همچنین کم کاری تیروئید (غده تیروئید کم کار). اما معمولاً ، افسردگی ناشی از ترکیبی از عوامل بیولوژیکی ، روانشناختی و اجتماعی است که می تواند از فردی به فرد دیگر به شدت متفاوت باشد.

عوامل بیولوژیکی مطمئناً می توانند در درمان افسردگی نقش داشته باشند ، از جمله التهاب ، تغییرات هورمونی ، سرکوب سیستم ایمنی بدن ، فعالیت غیر طبیعی در قسمت های خاصی از مغز ، کمبودهای تغذیه ای و کوچک شدن سلول های مغزی. اما عوامل روانی و اجتماعی – از جمله آسیب های گذشته ، سو مصرف مواد ، تنهایی ، عزت نفس پایین و انتخاب سبک زندگی – نیز می توانند سهم عظیمی داشته باشند.

افسردگی اغلب به جای یک علت منفرد ، ناشی از ترکیبی از عوامل است. به عنوان مثال ، اگر شما یک طلاق را گذراندید ، یک بیماری پزشکی جدی برای شما تشخیص داده شد یا کار خود را از دست دادید ، این استرس می تواند شما را وادار به شروع به مصرف مواد یا الکل بیشتر کند ، که به نوبه خود می تواند از خانواده و دوستان خود جدا شوید. این عوامل می توانند باعث افسردگی شوند.

موارد زیر نمونه هایی از دلایل افسردگی است که می تواند برای شما پیش بیاید: HTSVN’D

درمان افسردگی
تجربه های استرس زای زندگی ، بیماری مزمن یا درد و غیره از علائم دیگر افسردگی می باشند

1- تنهایی و انزوا

بین تنهایی و افسردگی رابطه شدیدی وجود دارد. عدم حمایت اجتماعی نه تنها می تواند خطر شما را افزایش دهد ، بلکه داشتن افسردگی می تواند باعث شود شما از دیگران جدا شوید و احساس انزوا را تشدید کند. داشتن دوستان نزدیک یا خانواده برای گفتگو می تواند به شما در حفظ دیدگاه شما کمک کند و از کنار آمدن با مشکلات به تنهایی خودداری کنید.

2- مشکلات زناشویی یا رابطه

  در حالی که شبکه ای از روابط قوی و حمایتی می تواند برای سلامت روان بسیار مهم باشد ، روابط آشفته ، ناراضی می تواند نتیجه عکس داشته باشد و خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد.

4- تجربه های استرس زای زندگی

  تغییرات عمده زندگی ، مانند سوگواری ، طلاق ، بیکاری یا مشکلات مالی اغلب می تواند سطوح زیادی از استرس را به همراه داشته و خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد.

4- بیماری مزمن یا درد

درد بدون کنترل یا تشخیص بیماری جدی مانند سرطان ، بیماری قلبی یا دیابت می تواند احساس ناامیدی و درماندگی را تحریک کند.

5- سابقه خانوادگی افسردگی

از آنجا که افسردگی می تواند در خانواده ها پیش بیاید شود ، احتمالاً برخی از افراد حساسیت ژنتیکی به این مشکل دارند. با این حال ، هیچ ژن افسردگی وجود ندارد. و فقط به این دلیل که یکی از اقوام نزدیک از افسردگی رنج می برد ، به این معنی نیست که شما هم چنین خواهید کرد. انتخاب سبک زندگی ، روابط و مهارت های کنار آمدن شما به همان اندازه ژنتیک مهم است.

6- شخصیت

چه ویژگی های شخصیتی شما از والدینتان به ارث رسیده باشد و چه نتیجه تجربیات زندگی ، می تواند بر خطر افسردگی شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، اگر بیش از حد نگران باشید ، نگرش منفی به زندگی داشته باشید ، بسیار انتقاد از خود داشته باشید یا از اعتماد به نفس پایین رنج ببرید ، ممکن است در معرض خطر بیشتری باشید.

جلوگیری از افسردگی
از عوامل ایجاد کننده دیگر این بیماری سابقه خانوادگی افسردگی و شخصیت اشاره کرد

راه های درمان افسردگی

1- روان درمانی برای درمان افسردگی

اگر حمایت خانواده و دوستان و تغییر سبک زندگی مثبت کافی نیست ، ممکن است وقت آن فرا رسیده باشد که از یک متخصص روانشناسی کمک بگیرید.

مشاوره با یک درمانگر می تواند ابزاری برای درمان افسردگی از جنبه های مختلف در اختیار شما قرار دهد و شما را به انجام اقدامات لازم ترغیب کند. درمان همچنین می تواند مهارت ها و بینشی را برای جلوگیری از بازگشت مجدد مشکل به شما ارائه دهد.

گفتگو درمانی می تواند یک درمان بسیار موثر باشد. آنچه در درمان می آموزید به شما مهارت و بینشی می دهد تا احساس بهتری داشته باشید و به جلوگیری از بازگشت افسردگی کمک کنید.

سه روش رایج که در درمان افسردگی استفاده می شود شامل درمان شناختی رفتاری ، درمان بین فردی و روان درمانی می باشد. غالباً از رویکرد ترکیبی استفاده می شود. nvlhk htsvn’d

برخی از انواع روش های درمانی در مورد چگونگی تغییر ساختار تفکر منفی و به کارگیری مهارت های رفتاری در مقابله با افسردگی ، روش های عملی را به شما می آموزند. درمان همچنین می تواند به شما کمک کند تا ریشه افسردگی خود را برطرف کنید ، به شما کمک می کند تا درک کنید چرا احساس خاصی می کنید ، عوامل محرک شما برای افسردگی چیست و برای سالم ماندن می توانید چه کاری انجام دهید.

یکی از ویژگی های بارز افسردگی احساس خستگی زیاد و مشکل در تمرکز است. درمان به شما کمک می کند عقب بروید و ببینید چه عواملی در افسردگی شما موثر است و چگونه می توانید تغییراتی ایجاد کنید.

راه های درمان افسردگی
روان درمانی و گفتگو درمانی از روش های درمان افسردگی می باشد

2- دارو برای درمان افسردگی

داروهای افسردگی ممکن است شایع ترین روش درمانی برای افسردگی باشد ، اما این بدان معنی نیست که موثرترین دارو است. افسردگی فقط مربوط به عدم تعادل شیمیایی در مغز نیست. دارو ممکن است به تسکین برخی از علائم افسردگی متوسط و شدید کمک کند ، اما مشکل اساسی را درمان نمی کند و معمولاً یک راه حل طولانی مدت نیست. داروهای ضد افسردگی همچنین با عوارض جانبی و نگرانی های ایمنی همراه هستند و ترک آن بسیار دشوار است. اگر می خواهید داروی ضد افسردگی برای شما مناسب باشد یا خیر ، یادگیری همه حقایق می تواند به شما کمک کند تا یک تصمیم آگاهانه بگیرید.

حتی اگر تصمیم دارید برای افسردگی دارو مصرف کنید ، سایر درمان ها را نادیده نگیرید. تغییر شیوه زندگی و درمان نه تنها به سرعت بهبودی از افسردگی کمک می کند ، بلکه مهارت هایی را برای جلوگیری از عود نیز فراهم می کند.

3- درمان افسردگی در خانه

درمان افسردگی در خانه
دارو درمانی و درمان در خانه هم از روش های دیگر درمان این بیماری می باشد

وقتی افسرده باشید ، ممکن است احساس کنید در انتهای تونل هیچ نوری وجود ندارد. اما کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای بالا بردن و تثبیت خلق و خوی خود انجام دهید. نکته اصلی این است که با چند هدف کوچک شروع کنید و سعی کنید هر روز کمی بیشتر کار کنید. احساس بهتر زمان می برد اما با انتخاب مثبت برای خود می توانید به آنجا برسید.

الف: با افراد دیگر تماس بگیرید

انزوا به افسردگی دامن می زند ، بنابراین با دوستان و عزیزان خود تماس بگیرید ، حتی اگر احساس می کنید تنها هستید یا نمی خواهید برای دیگران سنگینی کنید. عمل ساده مکالمه حضوری با شخصی در مورد احساس شما می تواند کمک بزرگی باشد. شخصی که با او صحبت می کنید نمی تواند مشکل شما را برطرف کند. آن ها فقط باید شنونده خوبی باشند ، کسی که بدون توجه و حواس پرتی یا قضاوت درباره شما ، با دقت گوش خواهد داد.

ب: ورزش کنید

هنگامی که افسرده هستید ، فقط بلند شدن از رختخواب می تواند دلهره آور به نظر برسد ، چه رسد به ورزش. اما ورزش منظم می تواند به اندازه داروهای ضد افسردگی در مقابله با علائم افسردگی موثر باشد. کمی قدم بزنید یا مقداری موسیقی بگذارید و دور و برتان برقصید.

ج: یک رژیم تقویت روحیه بگیرید:

مصرف غذاهایی را که می توانند بر روحیه شما تأثیر منفی بگذارند مانند کافئین ، الکل ، چربی های ترانس ، شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده کاهش دهید و مواد مغذی تقویت کننده خلق و خو مانند اسیدهای چرب امگا 3 را افزایش دهید.

د: راه هایی برای تعامل دوباره با محیط پیدا کنید:

مدتی را در طبیعت بگذرانید ، از یک حیوان خانگی مراقبت کنید ، سرگرمی مورد علاقه خود را انتخاب کنید. با شرکت دوباره در محیط اطراف ، احساس بهتری خواهید داشت.

ز: خواب:

خواب تأثیر زیادی بر درمان افسردگی و روحیه دارد. وقتی خواب کافی ندارید ، علائم افسردگی شما بدتر خواهد شد. کمبود خواب تحریک پذیری ، بدخلقی ، غم و خستگی را تشدید می کند. اطمینان حاصل کنید که هر شب به اندازه کافی می خوابید. تعداد بسیار کمی از افراد در کمتر از هفت ساعت شبانه عملکرد خوبی دارند. هر شب بین هفت تا نه ساعت هدف داشته باشید.

ر: کاهش استرس:

برای کمک به مدیریت و کاهش استرس ، تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید. استرس زیاد باعث تشدید افسردگی می شود و شما را در معرض خطر افسردگی آینده قرار می دهد. جنبه های زندگی خود را که شما را تحت فشار قرار می دهد ، مانند بیش از حد کار یا روابط بدون حمایت ، در نظر بگیرید و راه هایی برای به حداقل رساندن تأثیر آن ها پیدا کنید.

4- درمان های جایگزین و مکمل افسردگی

درمان های جایگزین و مکمل افسردگی
از درمان های جایگزین و مکمل مانند ویتامین ها و آرامش درمانی نیز می توان برای درمان افسردگی استفاده کرد

درمان های جایگزین و مکمل افسردگی ممکن است شامل مکمل های ویتامینی و گیاهی ، طب سوزنی و روش های آرام سازی ، مانند مراقبه ذهن آگاهی ، یوگا یا تای چی باشد.

الف: ویتامین ها و مکمل های افسردگی:

اگر علائم افسردگی شما تا حدی به دلیل کمبود تغذیه باشد ، ممکن است از مکمل های ویتامین بهره مند شوید ، اما این باید به توصیه روانشناس ا روانپزشک شما باشد.اگر تصمیم دارید مکمل های طبیعی و گیاهی را امتحان کنید ، به یاد داشته باشید که آن ها می توانند عوارض جانبی و تداخلات دارویی یا غذایی داشته باشند

ب: تکنیک های آرامش:

تکنیک های آرام سازی و همچنین کمک به تسکین علائم افسردگی ، ممکن است استرس را کاهش داده و احساس شادی و رفاه را تقویت کنند. یوگا ، تنفس عمیق ، آرامش عضلانی پیش رونده یا مدیتیشن را امتحان کنید.

ج: طب سوزنی طب سوزنی :

روش استفاده از سوزن های ظریف در نقاط خاصی از بدن برای اهداف درمانی ، به طور فزاینده ای به عنوان درمانی برای افسردگی مورد بررسی قرار می گیرد ، برخی مطالعات تحقیقاتی نتایج امیدوار کننده ای را نشان می دهد. اگر تصمیم دارید طب سوزنی را امتحان کنید ، مطمئن شوید که یک متخصص واجد شرایط و مجوز را پیدا کرده اید.

پرسش و پاسخ سوالات درمان افسردگی

مرتبا با روانپزشک خود در ارتباط باشید و رابطه خود را با طرافیان حفظ کنید. گرچه برگشت افسردگی معمول است ، اما به این معنی نیست که دائمی است. ممکن است هیچ درمانی فنی برای افسردگی وجود نداشته باشد ، اما با کمک و درمان ، افسردگی  قابل درمان است.

دلایل زیادی برای افسردگی وجود دارد ، از جمله تنظیم نادرست خلق و خو توسط مغز ، آسیب پذیری ژنتیکی ، وقایع استرس زای زندگی ، داروها و مشکلات پزشکی. اعتقاد بر این است که چندین عامل برای ایجاد افسردگی در تعامل هستند.

افسردگی یک اختلال شایع روانی است که باعث می شود افراد کم خلق و خو ، کاهش علاقه یا لذت ، احساس گناه یا کمبود ارزش شخصی ، اختلال در خواب یا اشتها ، انرژی کم و تمرکز ضعیف را تجربه کنند.

افسردگی می تواند توجه و حافظه و همچنین پردازش اطلاعات و مهارت های تصمیم گیری شما را مختل کند. همچنین می تواند از انعطاف پذیری شناختی شما (توانایی انطباق اهداف و استراتژی های خود با شرایط متغیر) و عملکرد اجرایی (توانایی انجام تمام مراحل کاری) بکاهد.

خیر. بیشتر افرادی که از افسردگی رنج می برند اقدام به خودکشی نمی کنند ، اما شواهد نشان می دهد ، 70٪  از قربانیان خودکشی دچار نوعی افسردگی شده اند. این رقم نشان دهنده اهمیت جستجوی درمان حرفه ای برای خود یا کسی است که دجار افسردگی شده است.

بلی. كودكان تحت همان عواملی قرار می گیرند كه در بزرگسالان باعث افسردگی می شوند. این موارد عبارتند از: تغییر در سلامت جسمی ، حوادث زندگی ، وراثت یا ارث ، محیط و اختلالات شیمیایی در مغز. کودکانی که افسرده هستند تغییراتی در رفتار خود ایجاد می کنند که در زندگی عادی آن ها پایدار و مخل است ، معمولاً در روابط با دوستان ، کار در مدرسه ، علایق خاص و زندگی خانوادگی تداخل می کنند. همچنین ممکن است همزمان با افسردگی،  اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) ، وسواس فکری عملی یا اختلال سلوک (CD) بروز کند.

در صورت عدم درمان ، انواع مختلفی از اختلالات افسردگی می توانند ماه ها یا گاهی سالها ادامه داشته باشند. یک دوره افسردگی اساسی با مجموعه ای از علائم مشخص می شود که به طور معمول برای چند ماه ادامه دارد.

 • افسردگی فصلی یا SAD ، معمولاً در تمام ماه های زمستان گسترش می یابد و در بهار و تابستان نیز بهبود می یابد.
 • اختلال دو قطبی به صورت صعود (دوره های شیدایی) و نزول (دوره های افسردگی شدید) مشخص می شود. اگرچه این مراحل ممکن است به سرعت یا به آرامی تغییر کنند ، افسردگی دو قطبی ممکن است تا یافتن یک درمان موثر ادامه یابد.
 • دیستیمیا ، که معمولاً به آن اختلال افسردگی مداوم گفته می شود ، نوعی افسردگی خفیف و گاهی اوقات کمتر قابل تشخیص است که در بزرگسالان 2 سال یا بیشتر ادامه دارد. کیفیت زندگی را مختل می کند و در صورت عدم درمان ممکن است منجر به افسردگی اساسی شود.
پرسش و پاسخ

25 می 2021
nazanin

سلام. من دچار شیدایی هستم (اختلال دو قطبی) و هیچی خوشحالی قلبی بهم نمیده علی رقم اینکه خیلی شوخی میکنم ومیخندم و بیشترمواقع یهو وسط خوشی وخنده وشوخی یهو بی دلیل بغضم میگیره ، گاهی اشک میریزم.این حس و حال کاملا یهویی و غیر منتظره و تصادفی به سراغم میاد.
در کل از خودم راضی هستم که اینقدر قوی بودم و هستم و تونستم بر مشکلات و کمبودهام غلبه کنم اما خب باز هم سخته برام و بعضی وقتها خیلی دلتنگ و افسرده میشم و احساس تنهایی میکنم و یهویی میزنم زیر گریه.
به نظر شما چکار باید بکنم؟ آیا باید بستری بشم؟

25 می 2021
مشورت خانه

کمی از سنگینی بار مسئولیت و تلاش را بر زمین نهاده یا به دوش کسان دیگر بگذارید و به خودتان استراحت لازم را بدهید و گردش و تفریح و هر چیزی که روح شما را آرام میکند را از یاد نبرید و با دوستان و مخصوصا اعضاء خانواده بیشتر مراوده و رفت و آمد کنید و حقیقت دنیا را بپذیرید و با غم از دست دادن عزیزانتان کنار بیایید و دیگر به این چیزها فکر نکنید.

30 می 2021
مقدم

با عرض سلام وادب خدمت شما
دخترم سه سالشه،تازگی نوع بازیش عوض شده
میره ی گوشه با عروسکهاش بازی میکنه،حرف میزنه ،ولی گاهی عروسک رو بغل میکنه وسکوت ،میترسم این طبیعیه؟یا افسردگی؟
در ضمن به عرض برسونم که دخترم از چهار ماهگی از همه میترسید به تازگی بهتر شده بود ارتباط میگرفت ولی بخاطر شرایط کرونا بیرون نمیبرم زیاد ،ممکنه از این باشه ممنون از توضیحات وراهنمایی تون

30 می 2021
مشورت خانه

افسردگی برای دختر یک الی چهارساله ممکن نیست، ناهنجاری های دیگری مانند بیش فعالی و عدم تمرکزونیاز به محبت شدید و عدم اعتمادبه نفس و… در کودک سه ساله امکان دارد ولی علائم بالینی افسردگی بعید است
بهتراست شب به شب کنار او بخوابیدوقصه ای را شروع کنید که ارتباط بین دو دوست.انسان وحیوان و عروسک…
اما جای خالی بگذاریدومنتظر جواب فرزندتان شوید،مثلا دختری عروسکش را برداشت درآغوش کشید و ساکت شو حالا بنظرمن چی تو ذهنش میگذرد یا دوست دارد چه بگوید؟
اینگونه ذهن خوانی کنید راهکارهای لازم را پیش بگیریدموفق باشید

07 ژوئن 2021
خانی

با سلام خدمت شما بنده مدت زیادی هست که افسردگی دارم جایی دوست ندارم برم در خانه هم خیلی کم کار دلم نمیخواد کاری انجام دهم بسیار احمال کار هستم و بد بین نسبت به همه تقریبا هر کس چیزی میکنه یا به من بی توجهی و یا بی مهری کنه خیلی در خودم اذیت میشم جوری که شب تا صبح بیدار میمانم و حرص میخورم منظورم رو نمیتونم بگم یعنی قدرت بیان ندارم
جدیدن قدرت حافظه ام هم به شدت کم شده اراده هیچ کاری رو ندارم نماز خواند نم هم فقط خم راست شدنه نگران آینده هستم چه کنم راهنماییم کنید خانم دکتر تو رو خدا هیچ یار و دلسوزی جز خدا ندارم التماس دعا

07 ژوئن 2021
مشورت خانه

با سلام،شمابرخي علائم افسردگی را دارید اما این حالات ممکن است درمراحلي از زندگی برای هرکسی پیش بیاد ونظريک روانشناس هم کافی نیست،پیشنهاد میکنم تحت نظر یک روانشناس یا مشاورقوي،تست روانسنجي انجام دهید تا دقیقا آسیب روانی شما مشخص شود،اما حدس دیگر من اینست که شما به نوعی بي هدفی وبي معنایی در زندگی دچارشده ونیاز به مشهوری دارید که بشما کمک کندخودرابهتربشناسيد،هدفگذاری کنید و انگیزه های رشدوخدمت و….پیدا کنید،این احساس مفید بودن و هدفمندی حالتان را تغییر خواهد داد،همانطورکه خودتان اشاره کردید یکی از اهدافی که نیاز به برنامه ریزی عملی و تلاش وشاگردي دارد،رشد معنوی و روحی است که باید با کمک یک استاد یا متخصص حاصل شود.

09 ژوئن 2021
کیانی

سلام خسته نباشین زنی هستم ۲۴ساله ی دختر یکساله دارم بعد دخترم افسردگی شدید گرفتم روان شناس رفتم ولی فایده نداشت رفتم روان پزشک دارم دارو مصرف میکنم ولی بازم کامل خوب نیستم احساس بی هدفی و تنهایی میکنم حس میکنم چیزی رو تو زندگیم کم دارم اااااصلا احساس لذت ازهیچ چیزی رو نمیکنم بخدا خیییلی حالم بده توروخدا راهنمایی کنین بایدچیکارکنم با ی بچه کوچیک؟؟

09 ژوئن 2021
مشورت خانه

افسردگی پس از زایمان یک بیماری افسردگی  است که  از بین 100 خانم که صاحب نوزاد شده اند بر روی 10 تا 15 نفر آنها تاثیر میگذارد. علائم آن مشابه به علائم افسردگی در زمان های دیگر است. که شامل کم خلق و خوی بودن و سایر علایم  دیگر که به مدت حداقل دو هفته به طول بی انجامند است. بسته به شدت آن، شما ممکن است برای مراقبت از خود و نوزاد خود با مشکل مواجه شوید . ممکن است کارهای ساده و آسان برای شما سخت و دشوار به نظر آیند
اگر شما احساس ناخوشی بیشتری دارید در نتیجه به کمک پزشک خود نیاز خواهید داشت. اگر افسردگی پس از زایمان شما  خیلی شدید است، ممکن است که شما به مراقبت و درمان خدمات بهداشت روانی نیاز داشته باشید.
خستگی،زودرنجی،تغییراشتها،بیخوابی،لذت نبردن ازهیچ چیز،ازدست دادن علاقه به رابطه جنسی،افکار منفی و گناه نشانه های افسردگی پس از زایمان هست
این افسردگی یقینا خوب خواهدشدبه دارودرمانی و مشاور باید کمی صبور باشید وبه خودتان کمک کنید

04 جولای 2021
هدی

من 3ساله ازدواج کردم و یه پسر8ماهه دارم روزای اول ازدواجم خیلی گرم و خوب بودم اما الان اصلا میل جنسی ندارم و کلا ار زندگی خسته شدم جوری که حس میکنم افسردگی کردم و این موضوع رو هرچقدم به شوهرم میگم اصلا درک نمیکنه و میخنده و این چیزا بیشتر عذابم میده .نمیدونم واسه حفظ زندگیم واقعا دیگه باید چکار کنم که خراب نشه درواقع ازاین خرابتر نشه

04 جولای 2021
مشورت خانه

• آیا شما در حین تحریک جنسی دارای احساس خوشایند در نقاط مختلف دستگاه تناسلی هستید؟
• آیا با تحریک جنسی دستگاه تناسلی شما مرطوب می شود؟
• آیا شما در حین رابطه زناشویی بعلت خشکی دستگاه تناسلی احساس درد دارید؟
• آیا شما برای برقراری رابطه زناشویی طبیعی نیاز به استفاده از مواد مرطوب کننده دارید؟
علل اختلال در برانگیختگی جنسی در خانمها: موضوع برانگیختگی جنسی در خانمها خیلی مفصل و پیجیده است.
درمان اختلال در برانگیختگی جنسی: اختلال در برانگیختگی جنسی دو روش عمده درمانی دارد:
• دارو درمانی
در خانمهایی که علت کمبود هورمونهای زنانه هستند، می توان آنها را تجویز کرد. فرآورده های مختلف از هورمونهای زنانه در بازار وجود دارند که پزشک با توجه به شرایط بیمار می تواند آنها را تجویز کند.
داروهای دیگری هم برای درمان این اختلال در خانمها وجود دارند که خارج مبحث این نوشتار می باشد.
• روان درمانی: در بسیاری از موارد مشکل بیمار ریشه در مسایل روانی و شخصی دارد، در همچون مواردی بیمار باید نزد متخصص مربوطه ارجاع شود.

10 جولای 2021
عاطی

سلام من ۲۳ ساله که ازدواج کردم
حدود ۱ سال پیش افسردگی گرفتم به خاطر مشکلات زندگی که با خانواده شوهرم داشتم بعد همه رو حلال کردم و از کسی کینه ندارم ولی همسرم درطول یک سال اخلاقَش خیلی عوض شده ودرست جواب من رو نمیده اصلا نمیخواد به من نگاه کنه حدود ۸ ماه میشه با من همبستر نشده وداعم توی خونه داد میزنه پیش مشاور نمییاد وقتی از سر کار برمیگرده پای تلویزیون میشینه بامن حرف نمیزنه من حدود ۲۵ کیلو به خاطر افسردگی وزن کم کردم لطفا راهنمایی کنید ممنون

10 جولای 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز مهمتراز ارتباط شما با همسر و دیگران سلامتی جسم و روح شماست.افسردگی شاخه های مختلفی دارد که هرکدام بسیار آزاردهنده هست شاید نیاز به داروی مختصر داشته باشید تا بتوانید براندوه و غم خود غلبه کنید.
مصرف اين قرصها احتیاج به رعایت الگوی غذایی خاصی ندارد و شما می ‌توانيد از رژیم غذایی معمول خود استفاده كنيد(اگر در مواردی نیاز به رعایت رژیم غذائی خاصی باشد دكتر به شما خواهد گفت). اين قرصها تداخل داروئی با مسكن‌ها ، آنتی ‌بيوتيك‌ ها يا قرص‌ های ضد بارداری ندارند. شما بهتر است که از مصرف الكل اجتناب كنيد.مصرف الكل و قرص می ‌تواند باعث خواب آلودگی شديد شما گردد.
معمولا قرص های ضد افسردگی توسط دکتر عمومی تان تجویز میشود(و نه روانپزشک).در وهله اول او شما را بطور منظم ویزیت خواهد کردتا مطمئن شود قرصها خوب عمل می ‌كنند. اگر قرصها موثر باشند برای حداقل 4 ماه بعد ازاحساس بهبودی نیز تجويز خواهند شد. اگر اين اولین تجربه افسردگی شما باشد ممكن است نیاز باشد برای مدت بيشتری قرص بخوريد. وقتی زمان قطع آن برسد، بايد به تدریج و تحت نظر پزشکتان قرصها را كم وسپس قطع كنيد.

19 جولای 2021
محدثه

سلام.من ۲۳سالمه و تازه درسم تموم شده و لیسانس گرفتم .حس میکنم یه مدته که دچار بی انگیزه بودن شدم.
قبلا دوست داشتم خیلی درسمو ادامه بدم یا شاغل باشم .به کسی که دوسش دارم برسم.همه ی اینا حالمو خیلی خوب میکرد اما الان نه درس نه کار نه تفریح و سرگرمی و هیچ چیز دیگه ای نمیخوام و حالمو خوب نمیکنه .حتی با اینکه دوسال صبرکردم
ماه دیگ ازدواج میکنم با کسی که بخاطرش صبرکردم اما ذوقی ندارم و این اذیتم می‌کنه که چیزی دیگه حالمو خوب نمیکنه.بی حوصله و ناراحتم اکثر وقت ها و توی خونه سعی میکنم خیلی صحبت نکنم با کسی در صورتیکه قبلاً برعکس همه ی این ها بودم ‌نمیدونم چی حالمو بد کرده که بر طرفش کنم . اگر قبلا درس حالمو خوب میکرد یا بیرون رفتن الان حالمو بدترهم می‌کنه .دوس ندارم جایی برم یا هم صحبت با کسی بشم.بیشتر از همه خودم دارم اذیت میشم و حس میکنم ناراحت بودنم رو .نمی‌دونم پیش مشاور برم یانه .اگه میشه شما راهنمایی کنید

19 جولای 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز
بی انگیزه بودن و بی هدف شدن میتواند نشانه افسردگی باشد.
در بسیاری از مواقع انگیزه با شروع به کار ایجاد می شود. شما با کمی تنبلی خود را به کار کمتر و بیحوصلگی عادت داده اید. اولین پیشنهاد برای شما ایجاد نظم و داشتن رویه ای مشخص در زندگی است. داشتن نظم و مهمتر از آن داشتن هدف مهمترین عامل ایجاد انگیزه است.
در کنار این مسایل سعی کنید خود را در زمان های کوتاهی موظف به انجام امور کوچکی بکنید که ساده قابل انجام است. مثلا برای خواندن یک کتاب 500 صفخه ای برای خود در ابتدا هر شب یک صفحه را در نظر بگیرید و سپس به طور مداوم آن را زیاد کنید. هر بار پیشرفتی حس می کنید خود را تشویق کنید. مثلا یک تفریح یا هرچیزی که دوست دارید برای خود ایجاد کنید. این تشویق در طولانی مدت شما را از رخوت دور می کند. انتظار نداشته باشید رخوتی که در طول مدت زیادی ایجاد شده است یک شبه از شما دور شود پس پشتکار شما را به نتیجه نزدیکتر می کند.

24 جولای 2021
نییر

من در مورد خودم یه سوالاتی داشتم برا مشاوره
من بعد از یه بیماری سخت و شفاء گرفتن هیچ میلی برای ادامه زندگیم ندارم تا اینکه ازدواج کردم وچشم بهم زدم صاحب ی پسر شدم و هنوز همون کارو دارم.همه میگن افسرده هستی.این دنیا و زندگی رو دوست ندارم همش منتظر هستم مرگم فرا برسه.از نظر روحی خیلی داغونم عصبی هستم شوهرم همش میگه چرا عصبی هستی نمیشه باهات حرف زد .
به خانوادم گفته که منو هیچی خوشحال نمیکنه. راست میگه هیچی تو این سی و چهار سال زندگی منو خوشحال نکرد.
خیلی از خدا میترسم همش فکرم تو تنگی قبر و عذاب و این چیزاس بیشتر وقتها جمعه ها گلزار شهدا میرم.
مادرشوهر هم اینقد اذیتم می‌کنه که دیگه حالم بدتر شده اعتماد به نفس هم ازم گرفته دکتر عزیز من افسرده هستم به نظر شماااا؟؟؟؟!!

24 جولای 2021
مشورت خانه

با سلام،درمان شما نیازمند کمک روانشناس بالینی است، هرچه زودتر با متخصصین ما تماس گرفته و در ابتدا تست mmpi بدهید تاحدود مشکلتان دقيقتر بررسي شده و سپس درمان را پیگیری کنید،این حد وسواس فکری میتواند برای شما و اطرافیان شما اسيب زا و خطرناک باشد و نیازمند دارو درمانی است.
یک درمان دارویی ساده می تواند کمک شایانی به شما بکند. اما بطور کلی سعی کنید روشهای زیر را عمل کنید تا تغییر محسوس آن را در زندگی مشاهده نمایید:
1- به زندگی خود فکر کنید و ببینید چه هرف و ذلخوشی های در زندگی دارید. یک لیست تهیه کنید از کارهایی که از انجام آن لذت می برید. در طول هفته سعی کنید هر بار به یک یا چند مورد از آنها بپردازید.
2- ورزش را فراموش نکنید . ورزش و مخصوصا نرمش صبحگاهی در فضای آزاد و زیر نور خورشید بهترین درمان برای افراد افسرده است.
3- برنامه زندگی خود را منظم کنید. برای هر چیز وقتی تعیین کنید حتی برای فکر کردن و حتی برای گریه کردن.
4- زندگی خود را از استرس و ناراحتی های خارجی دور کنید. اگر افرادی هستند که شما را ناراحت میکنند از آنها دور شوید و با افرادی در ارتباط باشید که با آنها ساعات خوشی را می گذرانید.
5- ارتباط با خداوند و نیازهای معنوی انسان را جدی بگیرید. رابطه مداوم با خداوند و تفکر در مورد او درمان بسیاری از دردهاست. این مساله را جدی بگیرید.
6- سبک زندگی خود را تغییر دهید. سعی کنید بدون دلیل تمام روشهای زندگی خود را عوض کنید. اگر روی میز غذا میخوردید روی زمین بخورید و برعکس. اگر مسافرت نمیروید حتما به سفر بروید. اگر شبها دیر میخوابید برعکس آن عمل کنید و همینطور سعی کنید روالهای عادی و تکراری زندگی خود را عوض کنید. لباس های جدید بپوشید و اهنگاهی متفاوت گوش دهید. فیلم های متفاوت ببینید و کتابهای مختلف بخوانید. مطالعه یکی از روشهای مفید برای مقابله با تفکرات آزاردهنده است.

18 سپتامبر 2021
الف

سلام
هیچی خوشالم نمیکنه از همه چی و همه کس بدم میاد
حتی بعضی مواقع به کشتن بعضیا هم فکر میکنم
ولی خب خودمو اروم میکنم
دلم میخاد خوب شم اما از گفتن این به بقیه میترسم
باید چه غلطی کنم؟ 🙂

03 اکتبر 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز
راه های درمان افسردگی در این مقاله قید شده است و بهترین روش درمان افسردگی این است که تا حد ممکن درباره راه های درمان افسردگی آگاهی کسب کنید و بر اساس نیاز خودتان یک گزینه درمانی مناسب را با کمک درمانگر انتخاب کنید.

27 اکتبر 2021
ریحانه

سلام
من آدم به شدت بی حوصله ای هستم البته وقتی که انگیزه و انرژی ندارم شدت پیدا میکنه میخوام کاری انجام بدم جونم در میاد از بس قبلا بهش فکر میکنم ولی در عمل کار رو خیلی خیلی سخت انجام میدم اراده ندارم اعتماد بنفس صفر ولی آدم کمال گرایی هستم میخوام بهترین کیفیت رو در انجام بدم استرس شدید میگیرم بخاطر همین مهمانی هام رو کم میکنم دوست ندارم مهمانی برم یا میمانی بدم باز تنها هم دلم خیلی میگیره ولی واقعا در رفتن به میمانی یا میمانی در خانه خودم خیلی اذیت میشم چون دوست دارم همچی خیلی عالی باشه دست خودم هم نیست احساس تنهایی میکنم شوهرم هم بهم توجه خاص نمیکنه خیلی خون سرده و زیر بار مسعولیت نمیره حواس پرته خیلی بهش کار رو تذکر میدم و اینم باعث میشه بیشتر تنها بشم در ماه گاهی به شدت بدنم شل میشه که نمیتونم حرف بزنم برای مدتی اینطور میشم و وقتی حالم جا میاد سنگین و بی حوصله هستم تا چند روز تا بهتر بشم انگیزه اصلا ندارم در زندگی در قبال خانوادم احساس مسعولیت میکنم از بچگی من خیلی کار خانه میکردم مادرم خاطر جم بود از همچی ولی حالا بدم میاد از خانه داری و کار منزل اما مجبورم که انجام بدم خواهش دارم از شما سرکار محترم راهنماییم کنید واقعا چه کنم با این همه خصلت بد سپاسگزارم از سایت خوبه تون در پناه حق باشید

27 اکتبر 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز

علائم شما نشان دهنده افسردگی است که نیاز به مراجعه به روانپزشک و درمان است. اما در کنار آن نیاز به تغییراتی در سبک زندگی شما نیز حس می شود

اگر بتوانید بر افکار منفی خود کنترل کسب کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید بدون نیاز به متخصصین حوزه روان می توانید بر این حالات روزمرگی غلبه یابید. از کلاسهای یوگا کمک بگیرید. شما خود را در منزل و با کارهای روزمره حبس کرده اید . با ارتباط با دیگران و شروع رابطه های جدید و حتی ارتباط با دوستان قدیمی می توانید افکار من دوست داشتنی نیستم خود را به چالش بکشید . و در سایه حمایت اجتماعی که کسب می کنید شاداب تر باشید.با دوری از نزدیکان و کسانی که می توانید در کنارشان خوشحال باشید فقط مهر تاییدی بر افکار منفی خود زده اید.

دراولین فرصت با دکترروانشناس ویاروانپزشک در ارتباط باشید تاجدولی برای زندگی روزمره داشته باشید