گروه درمانی : شکل خاصی از مشاوره است که در آن تعداد کمی از افراد تحت راهنمایی یک مشاور یا روانشناس آموزش دیده حرفه ای برای کمک به خود و یکدیگر گرد هم می آیند. مشاوره گروهی مکانی را فراهم می کند که شما برای به اشتراک گذاشتن مشکلات یا نگرانی ها ، درک بهتر وضعیت خود و یادگیری از یکدیگر و با یکدیگر با دیگران جمع می شوید.

گروه درمانی به افراد کمک می کند تا خود را بیشتر شناخته و روابط بین فردی خود را بهبود ببخشند و افرادی که احساس انزوا ، افسردگی یا اضطراب می کنند، می توانند با گروه درمانی تغییرات چشمگیری در زندگی خود ایجاد کنند تا از کیفیت زندگی خود احساس بهتری داشته باشند. گروه درمانی می تواند به افراد کمک کند تا دریابند که تنها نیستند و افراد دیگری نیز تجربه مشابهی دارند که می توانند حمایت و تشویق کنند.

گروه درمانی بیشتر برای کسانی مفید است که با آسیب های شخصی ، بیماری ، اعتیاد یا از نگرانی های مربوط به سلامت روان رنج می کشند و ممکن است از تعامل با دیگران که دیدگاه های خود را می گویند و تجربه های مشابهی دارند سود ببرند. پیوستن به گروهی از افراد همفکر با دیدگاه مشترک می تواند افراد را ترغیب کند تا با روش های سالم تری با دیگران ارتباط برقرار کنند و در نهایت به آنها کمک می کند تا شخصاً رشد کنند و به طور موثرتر با چالش های زندگی خود کنار بیایند.

لیست موضوعات مشاوره گروه درمانی که در ادامه می خوانید

فهرست مطالب

برای دریافت کامل ویدئوها ایمیل خود را وارد کنید تا برای شما ارسال گردد.

اهداف گروه درمانی

اگرچه بیشتر جلسات مشاوره گروه درمانی با هدف کمک به افراد برای دستیابی به احساس سهولت ، خودمختاری و کنترل زندگی خود انجام می شود ، اما هدف از گروه درمانی کمی با هدف درمان فردی متفاوت است. درمان گروهی بیشتر برای کسانی که درگیر مسائلی هستند که بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد بسیار مفید است. در گروه درمانی دو هدف اصلی وجود دارد:

گروه درمانی
اهداف فرآیند ، اهداف نتیجه از اهداف گروه درمانی می باشد
 1. اهداف فرآیند: اهداف فرایند اهدافی هستند که مربوط به روند درک نگرانی های شخصی و ارتباط با افراد دیگر در طی یک جلسه گروهی باشد. ‘v,i nvlhkd
 2. اهداف نتیجه: اهداف نتیجه تغییرات رفتاری است که افراد با شرکت در گروه درمانی به دنبال دستیابی به آنها هستند.

اهداف اضافی گروه درمانی

 • کمک به افراد در شناسایی رفتار ناسازگار ،
 • کمک به مشکلات عاطفی از طریق بازخورد مثبت ،
 • ایجاد یک محیط حمایتی از همسالان با تجارب زندگی مشابه ، و
 • کاهش احساس تنهایی و بیگانگی با گردهم آوردن افراد با تجربیات مشترک و الگوهای عاطفی.

گروه درمانی کدام مشکلات را درمان میکند؟

لیستی زیر مربوط به رایج ترین موضوعاتی است که از طریق مشاوره گروهی به آن ها پرداخته می شود و سعی می شود این نگرانی ها و مشکلات در گروه برطرف شود:

 1. استرس ،
 2. افسردگی،
 3. اضطراب ،
 4. خودکشی کردن،
 5. غم و اندوه ،
 6. بی نظمی در غذا خوردن ،
 7. اعتیاد و وابستگی ،
 8. مدیریت خشم،
 9. مشکلات رابطه ،
 10. مهارت فرزند پروری،
 11. طلاق،
 12. ترک اعتیاد
 13. سوء استفاده جنسی
 14. عزت نفس پایین ، و
 15. نقص مهارتهای ارتباطی و اجتماعی.
گروه درمانی چه بیماری هایی را درمان می کند
گروه درمانی بیماره هایی مانند افسردگی ، خودکشی ، استرس ، اضطراب و غیره را درمان می کند

انواع مختلف گروه درمانی

انواع مختلفی از گروه درمانی وجود دارد. نحوه کار یک گروه به اهداف آن بستگی دارد. در ادامه به تشریح انواع گروه های درمانی میپردازیم:

1- گروه های آموزشی روانشناختی

گروههای آموزشی روانشناختی بیشتر بر روی به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد یک موضوع خاص یا مهارتهای آموزشی (به عنوان مثال ، مدیریت خشم ، درمان شناختی-رفتاری) متمرکز هستند.

روابط بین اعضا در این نوع گروه ها چندان مهم نیست ، اگرچه ممکن است افراد همچنان از برقراری ارتباط با دیگران که درگیر مسائل مشابه هستند ، سود ببرند. در گروه های روان آموزشی ، درمانگر فعالیت بیشتری دارد و نقش مربی را دارد. این گروه ها به احتمال زیاد محدود به زمان و نسبتاً کوتاه مدت هستند. ‘v,i nvlhkd

همچنین گروههای آموزشی روانشناختی به بیماران آموزش می دهند تا از رفتارهای ناسازگار جلوگیری کنند و در عین حال تغییر رفتار مثبت ایجاد کنند.

2- گروه های توسعه مهارت

گروه های توسعه مهارت برای افرادی که اختلال آنها از مهارت کافی لازم برای عملکرد در زندگی روزمره جلوگیری کرده است ، مفید هستند. این سبک از گروه درمانی همچنین بر روش های مقابله ای ، کنترل عاطفی و تکنیک های اجتماعی شدن متمرکز است.

با تمرکز بر مهارت های خاصی که بیماران فاقد آن هستند ، میتوان به آماده سازی بیماران برای روند درمان کمک کرده و ابزار بهبودی را در اختیار آنها قرار داد.

انواع گروه درمانی
گروه درمانی انواع مختلفی مانند گروه های آموزشی روانشناختی ، گروه های توسعه مهارت و غیره دارد

3- گروه های پشتیبانی

برای حفظ رفتارهای جدید و تقویت سیستم های اعتقادی جدید و فرایندهای فکری ، می توان از گروه های پشتیبانی برای کمک به بیمارانی که قبلاً تحت درمان قرار گرفته اند ، استفاده کرد. این گروه ها همچنین بر مدیریت علائم زندگی روزمره تمرکز دارند. در طول جلسات ، بیماران معمولاً درباره مشکلات اخیر و نحوه برخورد با آنها بحث می کنند.

گروه های شناختی - رفتاری
گروه های شناختی - رفتاری ، گروه های فرآیند محور از دیگر انواع روان درمانی هستند

4- گروه های شناختی - رفتاری

گروه های شناختی- رفتاری برای تغییر رفتارهای آموخته شده بیماران با تغییر در باورها و برداشت های آنها مفید است. این گروه ها همچنین می توانند شناخت بیماران از خود را تغییر دهند و افکار منفی متفاوت بودن و غیر دوست داشتن بودن را به افکار مثبت تری تبدیل کنند.

این تغییر در روند فکر می تواند برای بیماران بسیار مفید باشد زیرا آنها یاد می گیرند که با مسائل خود زندگی کنند تا اینکه توسط آنها اداره شوند.

5- گروه های فرآیند محور

تجربه بین فردی بین اعضای گروه مورد توجه اصلی است. هنگامی که فرد احساس تعلق و پذیرش از سوی همسالان خود را تجربه کند ، ممکن است منجر به رشد و تغییر عمده شود.

یک گروه فرآیندی ممکن است براساس یک مسئله مشترک در زندگی اعضای خارج از گروه باشد ، یا ممکن است صرفاً بر تعاملات موجود در خود گروه تمرکز کند.

مزایای گروه درمانی

گروه درمانی برای برخی از افراد می تواند مزایایی را به وجود آورد که از طریق روان درمانی فردی امکان پذیر نیست. به عنوان مثال ، افرادی که احساس تنهایی می کنند ممکن است از تعامل با همسالانی که در یک گروه هستند و مشکلات یکسانی دارند، اعتماد به نفس و تشویق پیدا کنند. گروه درمانی نیز معمولاً مقرون به صرفه تر از درمان فردی است.

در اینجا برخی از مزایای اصلی گروه درمانی آورده شده است:

مزایای گروه درمانی
شباهت ها در میان اعضا ، نوع دوستی ، تزریق امید و غیره از مزایای این روش درمانی هستند
 1. پویایی گروه به اعضا این امکان را می دهد که احساس حمایت و پذیرش کنند و می تواند باعث کاهش منحصربفرد بودن و انزوا شود.
 2. شباهت ها در میان اعضا می تواند احساس مشترکی را ایجاد کند و تنوع تجربه می تواند ایده هایی برای روش های جدید کنار آمدن با چالش ها ایجاد کند.
 3. گروه یک محیط ایمن را فراهم می کند که در آن فرد می تواند مخاطرات اجتماعی را بپذیرد و روش های جدید تعامل و رفتار را آزمایش کند.
 4. گروه درمانی به اعضای این امکان را می دهد تا نحوه ارتباط خود با دیگران را بهتر درک کنند و تغییرات مثبتی در روابط خود ایجاد کنند.
 5. نوع دوستی: بیماران می توانند با کمک به بیماران دیگر خودپنداره خود را بهبود بخشند.
 6. تزریق امید: بیماران از مشاهده موفقیت سایر اعضای گروه سود می برند و می توانند خود را در یک مسیر مشابه تصور کنند.
 7. تخصیص اطلاعات: بیماران هم از اعضای گروه و هم از طرف مشاور، اطلاعات کسب می کنند.
 8. عوامل وجودی: بیماران متوجه می شوند که مسئول تصمیمات زندگی خود هستند.
 9. درک خود: بیماران عوامل پنهانی تأثیرگذار بر رفتار و احساسات خود را درک می کنند.

پاسخ به سوالات گروه درمانی

مشاوره گروهی نوعی مشاوره است که در آن گروه کوچکی از افراد به طور منظم برای گفتگو ، تعامل و بررسی مشکلات با یکدیگر و رهبر گروه گرد هم می آیند. مشاوره گروهی به دنبال ارائه مکانی امن و راحت افراد است که در آن می توانند مشکلات و نگرانی های عاطفی را حل کنند.

درمان گروهی یک محیط خوب برای افرادی است که تجربیات دشواری داشته اند و سعی در کنار آمدن و آموختن از گذشته برای شکل گیری آینده بهتر دارند. هر جلسه گروه درمانی ، صرف نظر از تمرکز ، با اصول اصلی هدایت می شود، این اصول اولیه عبارتند از:  القای امید ، اشتراک و یکسان بودن ، یادگیری بین فردی ، توسعه تکنیک های اجتماعی ایده آل و تخلیه هیجانی.

گروه درمانی به افراد کمک می کند تا مهارت های ارتباطی و اجتماعی شدن را توسعه دهند و به اعضا این امکان را می دهد که یاد بگیرند چگونه مسائل خود را بیان کنند و انتقاد دیگران را بپذیرند. گروه درمانی به افراد این امکان را می دهد تا با گوش دادن به دیگران با موضوعات مشابه ، خودآگاهی پیدا کنند.

علاوه بر برنامه ریزی ، رهبران مشاوره گروهی تشخیص می دهند که گروه ها پنج مرحله را طی می کنند: وابستگی ، تعارض ، انسجام ، وابستگی متقابل و خاتمه. این مراحل به شکل “تشکیل ، تضاد و درگیری ، هنجارسازی ، اجرا و اختتام نیز می باشد.

گروه درمانی در کمک به جوانان برای مقابله با طیف گسترده ای از نگرانی های مربوط به رشد تا نگرانی های شدید یا مزمن سلامت روان موثر بوده است. مشاوره گروهی به اندازه درمان فردی موثر است و برای حل برخی از مسائل حتی می تواند از درمان فردی نیز موثرتر باشد.

پرسش و پاسخ