درمان وسواس : گاهی اوقات ، ممکن است دوباره چک کنید که آیا اتو از پریز برق خارج شده است یا نگران آلوده شدن دست هایتان به میکروب شوید یا حتی گاهی اوقات فکر ناخوشایند و خشونت آمیز داشته باشید که بسیار عادی می باشد، اما اگر از اختلال وسواس فکری عملی رنج می برید ، افکار وسواسی و رفتارهای اجباری چنان آزاردهنده می شوند که در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می کنند.

وسواس یک اختلال اضطرابی است که با افکار غیرقابل کنترل ، ناخواسته و رفتارهای تکراری و منظمی که شما مجبور به انجام آن هستید ، مشخص می شود. اگر مبتلا به وسواس هستید ، احتمالاً می دانید که افکار وسواسی و رفتارهای اجباری شما غیر منطقی است ، با این حال نمی توانید در برابر آنها مقاومت کنید.

وسواس باعث می شود مغز روی فکر یا اصرار خاصی گیر کند. به عنوان مثال ، شما می توانید اجاق گاز را 20 بار بررسی کنید تا مطمئن شوید که واقعاً خاموش است زیرا از سوختن خانه خود وحشت دارید یا از ترس میکروب ، دستان خود را بشویید تا پاک شود. در حالی که شما از انجام این رفتارهای تکراری احساس لذت نمی کنید ، اما ممکن است آنها برای اضطراب ناشی از افکار وسواسی تسکین دهنده باشند.

وسواس فکری ، تصویری یا انگیزه ای غیرارادی است که بارها و بارها در ذهن شما رخ می دهد. شما نمی خواهید این ایده ها را داشته باشید ، اما نمی توانید جلوی آنها را بگیرید. متأسفانه ، این افکار وسواسی غالباً آزار دهنده و منحرف کننده هستند.

اجبار ، رفتارها یا آیین هایی است که احساس می کنید بارها و بارها مجبور به انجام آنها هستید. معمولاً اجبارها برای از بین بردن وسواس انجام می شود. به عنوان مثال ، اگر از آلودگی می ترسید ، ممکن است تمیزکاری مفصلی انجام دهید.

با این حال ، تسکین هرگز دوام نمی آورد. در حقیقت ، افکار وسواسی معمولاً قویتر برمی گردند و تشریفات و رفتارهای اجباری اغلب با تقاضای بیشتر و زمان بر بودن ، خود باعث اضطراب می شوند. این چرخه معیوب وسواس است.

لیست موضوعات مشاوره درمان وسواس که در ادامه می خوانید

فهرست مطالب

برای دریافت کامل ویدئوها ایمیل خود را وارد کنید تا برای شما ارسال گردد.

علائم و نشانه های وسواس (OCD)

وسواس
وسواس علائم گوناگونی مانند علائم افکاری و رفتار اجباری دارد

در درمان وسواس صرف اینکه شما افکار وسواسی دارید یا رفتارهای اجباری انجام می دهید به این معنی نیست که شما مبتلا به وسواس هستید. با ابتلا به اختلال وسواس فکری ، این افکار و رفتارها باعث پریشانی فوق العاده ای می شود و در زندگی و روابط روزمره شما اختلال ایجاد می کنند.

بیشتر مبتلایان به وسواس، هم وسواس دارند و هم اجبار ، اما بعضی از افراد فقط یکی یا دیگری را تجربه می کنند.

افکار وسواسی رایج در OCD

 1. ترس از آلوده شدن به میکروب یا کثیفی یا آلودگی دیگران.
 2. ترس از دست دادن کنترل و صدمه زدن به خود یا دیگران.
 3. افکار و تصاویر صریح و خشونت آمیز جنسی.
 4. تمرکز بیش از حد بر عقاید مذهبی یا اخلاقی.
 5. ترس از دست دادن یا نداشتن چیزهایی که ممکن است به آنها نیاز داشته باشید.
 6. نظم و تقارن: این ایده که همه چیز باید درست قرار بگیرد.
 7. خرافات؛ توجه بیش از حد به چیزی که خوش شانس یا بدشانس قلمداد می شود.

رفتار اجباری رایج در OCD

 1. بررسی بیش از حد مضاعف موارد مانند قفل ، لوازم خانگی و سوئیچ ها.
 2. برای اطمینان از ایمنی عزیزان ، مرتباً از آنها بازدید می کنید.
 3. شمردن ، ضربه زدن ، تکرار بعضی از کلمات یا انجام کارهای بی معنی دیگر برای کاهش اضطراب.
 4. صرف زمان زیادی برای شستن یا تمیز کردن.
 5. نماز بیش از حد یا درگیر شدن در آیین های ناشی از ترس مذهبی.
 6. تجمع ناخواسته مانند روزنامه های قدیمی یا ظروف خالی مواد غذایی.
درمان وسواس
وسواس انواع مختلفی مانند وسواسی که شامل ترس از آلودگی ، وسواس مربوط به تقارن و غیره است

انواع وسواس

در درمان وسواس چندین نوع مختلف وسواس و اجبار وجود دارد. شناخته شده ترین ها شامل:

 • وسواسی که شامل ترس از آلودگی (میکروب) با اجبارهای مربوط به نظافت و شستشو باشد
 • وسواس مربوط به تقارن یا کمال گرایی با اجبارهای مربوط به نظم یا انجام مجدد ,s,hs t;vd
 • افکار جنسی سرزده و ناخواسته
 • ترس از آسیب رساندن به خود یا شخص دیگر
 • ترس از اقدام تکانشی ( این موارد شامل اجبارهایی مانند چک کردن ، شمارش ، دعا و تکرار است)

علل بروز اختلال وسواس (OCD)

مشخص نیست که چه عواملی باعث وسواس می شود. تعدادی از عوامل مختلف ممکن است در این امر نقش داشته باشند ، از جمله:

 • سابقه خانوادگی : احتمالاً به دلیل ژن های شما اگر یکی از اعضای خانواده به آن مبتلا شود به وسواس مبتلا می شوید. ,s,hs
 • تفاوت در مغز : برخی از افراد مبتلا به وسواس دارای مناطقی از فعالیت غیرمعمول زیاد در مغز خود و یا سطح پایین ماده شیمیایی به نام سروتونین هستند.
 • وقایع زندگی : وسواس ممکن است در افرادی که مورد آزار و اذیت ، آزار و اذیت قرار گرفته اند و یا مورد غفلت قرار گرفته اند شایعتر باشد و گاهی اوقات پس از یک رویداد مهم زندگی مانند زایمان یا سوگواری شروع می شود.
 • شخصیت : افراد مرتب ، دقیق ، روشمند با استانداردهای شخصی بالا ممکن است بیشتر دچار وسواس شوند ، همچنین افرادی که به طور کلی کاملاً مضطرب هستند یا احساس مسئولیت بسیار شدیدی نسبت به خود و دیگران دارند.
OCD
از علل بروز وسواس می توان به سابقه خانوادگی ، تفاوت در مغز و غیره اشاره کرد

وسواس چه تاثیری در زندگی می گذارد؟

در درمان وسواس اگرچه بسیاری از افراد وسواس جزئی (مانند نگرانی از روشن ماندن ماشین یا قفل بودن درب) را تجربه می کنند ، اما این امر به طور چشمگیری در زندگی روزمره تداخل نمی کند یا کوتاه مدت می باشد. اگر شما وسواس را تجربه کنید ، احتمالاً وسواس و اجبار شما تأثیر زیادی در نحوه زندگی شما خواهد داشت:

تاثیر وسواس در زندگی
وسواس تاثیر زیادی در زندگی فردی مانند اخلال در زندگی روزمره ، تأثیر در روابط و غیره دارد
 • اخلال در زندگی روزمره شما: تکرار اجبارها ممکن است زمان زیادی را به خود اختصاص دهد و شما ممکن است از شرایط خاصی که باعث وسواس شما می شوند اجتناب کنید. این می تواند به این معنی باشد که شما قادر به رفتن به محل کار ، دیدن خانواده و دوستان ، بیرون غذا خوردن یا حتی بیرون رفتن نیستید. افکار وسواسی می تواند تمرکز را دشوار کرده و احساس خستگی در شما ایجاد کند. nvlhk s,shs
 • تأثیر در روابط شما: ممکن است احساس کنید که باید وسواس خود را از افراد نزدیک خود پنهان کنید ، یا تردیدها و اضطراب های شما ادامه رابطه را بسیار دشوار می کند.
 • احساس شرمندگی یا تنهایی: شما ممکن است از افکار وسواسی خود شرمسار شوید ، یا نگران باشید که آنها قابل درمان نیست. ممکن است بخواهید این قسمت از خود را از دید دیگران پنهان کنید و دور بودن یا بیرون رفتن برای شما سخت باشد. این می تواند باعث شود شما احساس انزوا و تنهایی کنید.
 • احساس اضطراب ممکن است دریابید که وسواس و اجبار شما باعث اضطراب و استرس شما می شود. به عنوان مثال ، بعضی از افراد احساس می كنند كه برده اجبارهای خود می شوند و مجبورند آنقدر مرتباً آنها را انجام دهند كه كنترل كمی بر آنها ندارند.

روش های درمان وسواس (OCD)

روش های درمان وسواس
روش های مختلفی برای درمان وسواس وجود دارد مانند روان درمانی

افراد مبتلا به وسواس اغلب تمایلی به درخواست کمک ندارند زیرا احساس شرم و خجالت می کنند.  وسواس یک بیماری مانند هر بیماری دیگری است ، بنابراین چیزی وجود ندارد که از آن احساس شرم و خجالت کنید. داشتن وسواس به این معنی نیست که شما “دیوانه” هستید و تقصیر شما نیست که به آن مبتلا شده اید. یک برنامه درمانی معمول برای وسواس معمولاً شامل روان درمانی و داروها است. ترکیب هر دو روش درمانی معمولاً موثرتر می باشد. nvlhk ,s,hs

چگونه وسواس را درمان کنیم
دارو درمانی و گروه درمانی از عوامل دیگر درمان برای وسواس می باشند

1- درمان وسواس با روان درمانی

گفتگوی درمانی با یک روانشناس می تواند به شما در ارائه ابزاری کمک کند که امکان تغییر در الگوهای فکر و رفتار را فراهم می کنند. شناخت درمانی- رفتاری موثرترین درمان اختلال وسواس فکری عملی است و به طور کلی شامل دو مولفه است:

 • قرار گرفتن در معرض و پیشگیری از پاسخ ، که نیاز به تماس مکرر با منبع وسواس شما دارد.
 • شناخت درمانی ، که بر افکار فاجعه بار و احساس مسئولیت اغراق آمیز شما می پردازد. بخش عمده ای از شناخت درمانی برای وسواس ، آموزش روشهای سالم و موثر پاسخگویی به افکار وسواسی ، بدون استفاده از رفتار اجباری است.

2- درمان وسواس با دارو

از داروهای ضد افسردگی گاهی اوقات همراه با درمان برای درمان وسواس استفاده می شود. با این حال ، دارو به تنهایی در تسکین علائم موثر نیست.

خانواده درمانی: از آنجایی که وسواس اغلب در زندگی خانوادگی و سازگاری اجتماعی مشکلاتی ایجاد می کند ، خانواده درمانی می تواند به درک بهتر این اختلال کمک کرده و تعارضات خانوادگی را کاهش دهد. همچنین می تواند به اعضای خانواده انگیزه داده و به آنها بیاموزد که چگونه به عزیزانشان در وسواس کمک کنند.

3- درمان وسواس با گروه درمانی

از طریق تعامل با سایر مبتلایان به وسواس ، گروه درمانی حمایت و تشویق می کند و احساس انزوا را کاهش می دهد.

پرسش و پاسخ درمان وسواس (OCD)

در حالی که شروع اختلال وسواس فکری عملی معمولاً در دوران بلوغ یا بزرگسالی اتفاق می افتد ، کودکان کم سن و سال گاهی علائمی شبیه وسواس دارند. با این حال ، علائم سایر اختلالات مانند ADHD ، اوتیسم و سندرم تورت نیز می تواند مانند وسواس فکری عملی به نظر برسد ، بنابراین یک معاینه پزشکی و روانشناسی کامل قبل از هرگونه تشخیص ضروری است.

علت دقیق وسواس ناشناخته است ، اما محققان بر این باورند که برخی از مناطق مغز ممکن است به سروتونین ، ماده شیمیایی که برخی سلولهای عصبی برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند ، واکنش طبیعی نشان ندهند. همچنین ژنتیک نیز به وسواس کمک می کند.اگر شما ، والدین یا خواهر و برادرتان مبتلا به وسواس باشید ، حدود 25 درصد احتمال دارد که یکی دیگر از اعضای خانواده نزدیک به آن مبتلا شود.

وسواس می تواند وقت زیادی از شما بگیرد. آنها می توانند مواردی مانند کار ، روابط شخصی و زندگی در خانه را تحت تأثیر قرار دهند. به عنوان مثال ، بررسی مکرر چیزی می تواند ساعت ها از روز شما را بگیرد.

اگر ترس از آلودگی دارید ، ممکن است نیاز به تمیز کردن یا شستن چندین بار موارد داشته باشید. این می تواند زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد. شستن مکرر خود می تواند تأثیرات جسمی داشته باشد ، یا ممکن است هزینه زیادی را صرف تمیز کردن محصولات کنید.

چنانچه شما افکار تکراری یا نگرانی هایی داشته باشید که صرفاً مربوط به مشکلات زندگی واقعی نباشد (به عنوان مثال افکاری که به شما یا افراد نزدیک شما آسیب می رساند) نشانه هایی از ظهور وسواس می باشد. همچنین در صورتی که فعالیت مشابه را به طور مکرر و به روش بسیار منظم ، دقیق و مشابه هر بار انجام دهید می توان تشخیص داد که این احساسات ، افکار و رفتارها غیر منطقی است، به عنوان مثال:

 • شستن مداوم دستها یا لباسها ، دوش گرفتن یا مسواک زدن
 • تمیز کردن ، مرتب کردن یا مرتب سازی مجدد چیزها در خانه ، محل کار یا ماشین به روشی کاملاً خاص
 • بررسی مداوم درها و پنجره های قفل شده و یا لوازم خانگی خاموش

از آنجا که علائم وسواس به نظر می رسد علائم بسیاری از اختلالات دیگر است و می تواند همراه با اختلالات خلقی ، اضطرابی و مصرف مواد باشد ، ارزیابی دقیق روانپزشکی در تشخیص دقیق و برنامه درمانی موثر از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از افراد مبتلا به وسواس در ابتدا به درستی تشخیص داده نمی شوند.

وسواس در کودکان ، بزرگسالان و بزرگسالان قابل تشخیص است. ممکن است توضیح رفتارهای اجباری برای کودکان یا نوجوانان دشوار باشد. آزمون های روان سنجی و تست وسواس آنلاین (مانند تست وسواس تمیزی، تست وسواس شستشو، تست اختلال شخصیت جبری) وجود دارد  که می تواند در تشخیص وسواس مفید باشد.

پرسش و پاسخ

18 آوریل 2021
شاکر

پسر من ۹ سالشه و وسواس فکری داره و الان یه ساله اینجوری شده و یه مدت همش تف میکرد میگفت نفس میکشم خاک میره تو دهنم بعدش از خودش صدا در میاره همش.الانم خواهرشو میبینه جلو دهنشو میگیره میگه نباید به من نگاه کنه یا نزدیکم بیاد حتی باهاش سر یه سفره غذا هم نمیخوره واقعا خسته شدم تو رو خدا کمکم کنید

18 آوریل 2021
مشورت خانه

با توجه به علایمی که فرمودید پسر شمااحتمالا علایمی از وسواس و تیک دارد که نیاز به بررسی متخصص کودک دارد . باید توسط روانشناس بالینی کودک بررسی گردد تا بتوان به تشخیص درستی برای درمان رسید . با مشورت خانه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی نمایند.

01 می 2021
حسن

سلام وقت بخیر من مشکلی که دارم اینه که زنم یک چیزی میخواد باید اون باشه و همه چی باید دقیقا همونجوری که خواسته باشه و دقیق و منظم. بنظرتون ایشون زیادی وسواس به خرج نمیدن؟؟آیا راهکاری دارین؟

01 می 2021
مشورت خانه

سلام و درود، ریشه این رفتارش به احتمال زیاد در خانواده ای هست که بزرگ شده و اونجا زیاد باهاش مقابله نشده و همیشه حرف خودش بوده , به هر حال شما باید اونقدر قوی و برش دار باشید که یک سری عادتها رو ترکش بدی ، همچنین این رفتارش ممکنه ریشه وسواس بودن داشته باشه و ایشون از روی وسواس بگه که حتما باید فلان چیز این شکلی باشه.
وسواس هم به خودی خود یک بیماری روحی روانی محسوب میشه که البته تا حدودی قابل درمان هست و کم کم باید بپذیره و با شرایط جدید روبرو بشه تا انشاالله این مشکل حل و فصل بشه و زندگی به کام هر دوتاتون شیرین بشه ، البته قصد ندارم که خدای نکرده رنجشی بین شما و خانمتون حاصل بشه و آزارش بدین ،اما بعضی وقتها واقعا انسان باید در برابر یک عادت غلط و رفتار نادرست بایسته و بتونه شرایط رو عوض کنه ، خیلی مواقع آره گفتن ها و تن دادن به خواسته های نامعقول طرف رو بد عادت میکنه.

25 می 2021
محرمی

سلام وقت بخیر
پسر من ۹ سالشه وسواس فکری گرفته مشاورم بردمش گفتن ک ببرمش پیش روانپزشک تا دارو مصرف کنه خیلی نگرانم برای مصرف دارو نمیدونم چیکار کنم واقعا مستاصل شدم،لطف کنید و راهنمایی کنید
تشکر

25 می 2021
مشورت خانه

پسر شما باید بررسی شود.برای وسواس درمان رفتاری وجود دارد . درمان معمولا کمی طولانی است وکمک شما مادر بسیار در درمان کودکتان مهم است . خود شما هم نیاز به بررسی دارید،چون علل وسواس گاهی به والدین مربوط است . شیوه های برخورد وروشهای تربیتی آنان در کاهش وافزایش وسواس در کودک بسیار مهم است . با روانپزشک مشورت کنید وبرای ادامه یا قطع دارو از روانپزشک مشورت کنید،اما درمان رفتاری لازمه شما وکودکتان است

05 ژوئن 2021
حسینی

سلام موقع دست شویی رفتن وسواس دارم فک می کنم به داخل گوش روی لب روی بازو روی پاهام می پاشه و احساس گناه دارم که جایی رو نجس نکنم لطفا راهنمایی کنید

05 ژوئن 2021
مشورت خانه

ترشح درهنگام طهارت با آب کر پاک است.خیلی ازاوقات خیال می کنید ترشح صورت گرفته ودرواقع چنین نیست بلکه ناشی ازحساسیت شماست.مدتی بی توجهی کنید تا برطرف شود.آبرا هنگام تطهیر ملایم باز کنید تا ترشح نکند.میلیونها نفر مردم متدین هرروز همین کارها را انجام می دهند ودرسفر ودرخانه خود تطهیر ووضو می گیرند وهیچ شک نمی کنند.اگر ادامه بدهید کار مشکل می شود.یقین وسواسی اعتبار نداردونباید برطبق ان عمل کنداگریقین به نجاست هم داشته باشد اعتبار ندارد

01 جولای 2021
آتنا

سلام وقتتون بخیر.ممنون از سایت بسیار عالیتون.
من موهای بلند و زیبایی دارم که پیش اقوام زبانزده و زیبایی صورتم رو موی بلندم دو چندان کرده اما همسرم متاسفانه اگر یک مو جایی ببینن همش نیش و کنایه میزنن که حالم بهم خورد و این چه وضعیه این در حالیست که من هر روز خونه رو جارو میزنم که مبادا مویی افتاده باشه اما ایشون به حالت وسواس هستند و همش میگن موهات رو باید از ته بزنی این موضوع برای من مثل اینه که بگن یه عضو بدنم رو قطع کنم و بسیار رنجم میده حتی در روابط زناشویی هم قبل از شروع رابطه به من میگه موهات رو جمع کن به من نخوره و این مسئله سردی من رو در پی داشته و ایشون اصلا قبول نمیکنن که باید وسواسشون درمان بشه ، من نمیدونم باید چکار کنم با وجود دو فرزند پنج و یک ساله ام و تمام توهینهایی که ازیشون میشنوم در مقابل فرزندانم
لطفا کمکم کنید خیلی به تنگ اومدم

01 جولای 2021
مشورت خانه

سلام پرسشگرعزیز
اگر همسر شما مورد دیگری برای وسواس ندارد، این بدین معناست که موی بلند برای اوجذابیت ندارد وآن زیبایی که دیگران میدانند ومی بینند او اعتقادی ندارد،
بهتر است شما حساسیت ازدست دادن موهای بلند را کمترکنید وبا کوتاه کردن رضایت ایشان رابدست آورید
طبیعتا مویی که نه روز ونه شب دیده شودومطلوب ومورد توجه همسر باشد،تعریف وتمجید مردمان دنیا برای کسی چون شماهیچ بهره ای ندارد.

01 جولای 2021
رحیمه

سلام،من ی دختر 6ساله وی پسر4ساله دارم،از اول که بچه دار شدم مدام ترس اینو داشتم که مبادا بچم مورد آزار جنسی قرار بگیره اوایل حتی مراقب پدر خودمم بودم که البته بعداز چند سالی که از تولد بچه اولم گذشت این نگرانی از طرف افراد نزدیک برطرف شد،برای پسرمم همین دلشوره رو داشتم و اینبار برادرمو کنترل میکردم،که بعد از مدتی نگرانیم برطرف شد،حالا ازدواج مجدد کردم،همسرمو فوق العاده دوست دارم،اونم همینطور،بچه هارم خیلی دوست داره و نوازش میکنه وای من مجددا دچار همون ترس شدم وقتی بغلشون میکنه نگاهم به دستاشه که کجا قرار میگیره…….
این مسئله آزارم میده، با شوهرم خیلی راحتم در مورد همه نگرانیام باهاش حرف میزنم ولی هم میترسم هم خجالت میکشم درمورد این قضیه هم صحبت کنم، باید چکار کنم?!اصلا چطور میشه مراقب بچه هام باشم که اتفاقی براشون نیفته?!البته بچه هامو پیش روانشناس بردم گفت خیلی حالشون عالیه و در سن خودشون زندگی میکنن،و احتمال بلوغ زودرس درشون دیده نمیشه، چجوری از طراوتو شادابیشون محافظت کنم?!

01 جولای 2021
مشورت خانه

بیماری وسواس بیماری پیچیده و ناتوان‌کننده‌ای است که متاسفانه می‌تواند در بسیاری از موارد در صورت عدم دریافت درمان حرفه‌ای، سیر صعودی داشته باشد و تبدیل به یک بیماری مزمن شود. درمان این بیماری از طریق دو درمان همزمان یعنی دارودرمانی و روان‌ درمانی که به ترتیب به‌ وسیله یک روان‌ پزشک و یک روانشناس صورت می‌گیرد، میسر است. همچنین همکاری اعضای خانواده فرد در انجام تکالیف درمانی او بسیار ضروری است
تفکرات وسواس فکری عبارتند از: شمارش ذهنی اعداد، تکرار ذهنی کلمات و عبارات معین، تجسم تصاویر دیداری معین و مطالب ذهنی.
بنظرمیرسد ترس شما ازشوکی که درگذشته وارد شده ،احتمالا اتفاقی برای خود شما ویادیگری که شاهد آن بودید باعث این موضوع شده که با مشاوره و واکاوی با کارشناس برطرف خواهدشد.

  04 جولای 2021
  مالکی

  سلام من ۲۳سال دارم مجرد وسواسی شدید دارم به هر چیزی دست میزنم باید سریع بشورم و خیلی زیر آب نگه میدارم انقدر زیاد شده که دستام خوش شدن ‌و احساس میکنم وقتی دستم به وسایل کسی بخوره شاید اون مریض بشه یا اون وسایل کثیف شده باشه باید بشورم و الان یه ماه هست که من حتی ظرف نشوستم چون میگم تمیز نشده فقط برای دیگران اونجوری هستم هر کس بهم چیزی بده میخورم ولی اگه من با دستم به کسی بدم احساس میکنم کثیف شد پس میگیرم ازش.
  خیلی اذیت میشم حتی خانواده ام بابت این موضوع خیلی بهم خوردن خیلی نصیحت میکن ولی فایده نداره به راهنماییهاتون نیاز دارم ممنون میشم سریع به سوال من جواب بدین تشکر .

  04 جولای 2021
  مشورت خانه

  سلام دوست عزیز
  ما دو نوع وسواس داریم.وسواس فکری و وسواس عملی. دروسواس فکری فرد با افکار خود درگیر است به طوری که زندگی روزمره اش مختل میشود، در این نوع وسواس اگر طوری باشد که زندگی روزمره شما مختل شده و از هیچ چیز لذت نمی برید. حتما باید در کنار رفتار درمانی زیر نظر متخصص روانپزشک دارو درمانی را شروع کنید تا به شمادر تسریع درمان کمک نماید. البته قبل از این مرحله حتما باید مطمین شوید که افسردگی شدید و وسواس فکری دارید. چون بسیاری از افرادی که احساس افسردگی یا سواس می کنند در واقع این فقط یک حس است و واقعیتی ندارد.
  به شما پیشنهاد میکنم حتما با یک روانشناس در ارتباط باشید و علاوه بر ان برنامه منظمی برای ورزش (یکی از درمانهای قطعی افسردگی و وسواس) مطالعه و مشغولیتای بدنی برای خود ایجاد کنید تا به شما در این روند کمک کند. شاید این افکار شما با یک دوره منظم رفتار درمانی درمان شود. اما در صورت بدتر شدن حتما با روانپزشک مشورت نمایید.

  06 جولای 2021
  ایمانی

  سلام
  پسر 13 ساله ام دو ماهی میشه دچار وسواس فکری وعملی شده مرتب دستشویی میره میاد میگه فکرکنم شلوارم خیس شده ،یا وقتی باد معده خارج میشه میگه احساس می کنم شلوارم خیس شده میره خودشو میشوره چکار کنم من چک میکنم میگم ببین شلوار وشورتت خشک است قبول نمیکنه ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

  06 جولای 2021
  مشورت خانه

  سلام پرسشگرعزیز
  توجه به ترس از آلودگی . بعضی از بچه هایی که به اختلال وسواس دچار هستند نسبت به پاکیزگی وسواس دارند و ترس از آلودگی دارند. علائمی که می توانید بررسی کنید که آیا فرزند شما به وسواس نسبت به آلودگی دچار است یا خیر مواردی چون دوری کردن فرزندتان از محیط های مشخص مانند محیط های عمومی ، استراحتگاهها یا مناسبت های اجتماعی است که کودک حس می کند احتمال آلودگی وجود دارد.
  دنبال نشانه های منظم بودن وسواسی بگردید. بچه هایی که دچار وسواس باشند وسایلشان حتما باید طبق نظم خاصی چیده شود وگرنه دچار اضطراب می شوند.
  با کودک خود در مورد آینده صحبت کنید. حرف بزنید، گوش کنید و عشق از خود نشان دهید. چیزی را بگویید که برای وضعیت کودک شما مناسب است. بگویید که چیزی به نام وسواس ocd ممکن است باعث نگرانی و تثبیت کارهای او شود.
  به او بگویید که یک معاینه با یک پزشک می تواند برای او مفید باشد و می فهمد که چه اتفاقی دارد می افتد. به فرزندتان اطمینان دهید که مشکلشان می تواند بهتر شود و شما می خواهید به او کمک کنید. با روان پزشک یا روان شناس تماس بگیرید.