روانشناسی کودک : شناختن کودک در حین رشد می تواند یکی از مهم ترین قسمت های والدین بودن باشد. یادگیری چگونگی نگاه فرزندتان به دنیا ، آموزش مهارت های جدید به کودک و راهنمایی آنها هنگام پردازش احساسات و تغییرات بزرگ جدید ، همه بخشی از والدین بودن است ، اما این کار آسان نیست.

همانطور که کودک شما رشد می کند ، مراحل رشد تدریجی ، از بدو تولد تا بزرگسالی را طی می کند. عوامل محیطی ، ژنتیکی و فرهنگی می توانند روی رشد کودک و سرعت پیشرفت آنها از یک مرحله به مرحله دیگر تأثیر بگذارند. برای کودکان دشوار است که بتوانند آنچه را که متحمل شده اند توضیح دهند ، چه رسد به تجزیه و تحلیل احساسات. آنجاست که روانشناسی کودک می تواند به شما اطلاعات بسیار مهم و ارزشمندی بدهد.

 

کودکان می توانند همان مشکلات روحی و عاطفی را که بزرگسالان با آن روبرو می شوند ، از جمله افسردگی ، اضطراب ، اختلال استرس پس از سانحه و غم و اندوه ، تجربه کنند. علائم این اختلالات ممکن است در کودکان به طور متفاوتی بروز کند. به عنوان مثال ، کودکی که از اختلال روانی مانند افسردگی رنج می برد به جای اینکه ساکت و بی روح شود ، ممکن است دچار طغیان های احساسی شود یا مشکلات رفتاری از خود نشان دهد.

روانشناسی کودک مطالعه رشد ناخودآگاه و آگاهانه دوران کودکی است. روانشناسان کودک نحوه تعامل کودک با والدین ، خود و جهان را درک می کنند تا رشد ذهنی او را درک کنند. مشاوره کودک نوعی مشاوره است که در مورد کودکانی که مبتلا به اختلالات روانی تشخیص داده می شوند تمرکز دارد.

ممکن است دلایل زیادی برای مشکلات روحی و روانی در کودکان وجود داشته باشد. این موارد ممکن است شامل مواردی مانند ملاقات با افراد جدید ، طلاق ، مرگ یکی از عزیزان ، فقر ، مشکلات در مدرسه و مشکلات با همسالان باشد. 

همچنین شواهدی وجود دارد که برخی اختلالات روانی ارثی است و به علت عوامل ژنتیکی ایجاد می شود. مشاوران کودک می توانند از نظر ذهنی و عاطفی پایدارتر به کودکان کمک کنند و همین امر می تواند به بزرگسالان سالم تر و شادتر کمک کند.

لیست موضوعات مشاوره روانشناسی کودک که در ادامه می خوانید

فهرست مطالب

برای دریافت کامل ویدئوها ایمیل خود را وارد کنید تا برای شما ارسال گردد.

وظایف مشاوران کودک چیست؟

مشاوران کودک خدمات بسیاری را به کودکان آسیب پذیر انجام می دهند. از همه مهمتر ، مشاور کودک با داشتن دانش کامل درمورد کمک به کودک شما می توانند از کمکی که برای حل مشکلات خود و از سرگیری یک زندگی سالم لازم است دریافت کنند. درک این نکته مهم است که کودکانی که از مشکلات روحی و روانی رنج می برند ، ممکن است این نگرانی ها را با والدین خود درمیان نگذاشته باشند ، زیرا آن ها می ترسند والدین را ناامید کنند.

بنابراین ، هدف روانشناسی کودک کمک به کودکان برای تفسیر بهتر مسائلی است که آنها تجربه می کنند و یا ضربه ای که رخ داده است ، به روشی که آنها بتوانند پردازش و درک کنند. وقتی مسائل اجتماعی و عاطفی و پریشانی روانی کودک درمان نشود ، می تواند بر خواسته های آموزشی و نقاط عطف رشد او تأثیر منفی بگذارد.

از همه مهمتر ، می تواند باعث تاخیرهایی شود که در بزرگسالی نیز وجود دارد. البته به یاد داشته باشید که کودکان در هر سنی ، از کودکان نوپا و پیش دبستانی تا نوجوانان و نوجوانان ، می توانند از جلسات مشاوره بهره مند شوند.

در نهایت ، این نوع مشاوره با هدف کمک به کودکان در زمینه احساساتشان انجام می شود ، بنابراین آنها می توانند زندگی سالم و عادی داشته باشند بدون تأثیرات طولانی مدت ترس ، گیجی ، اضطراب یا ضربه.

اگر مشاهده کردید که رفتار کودک شما ناگهان و یا به طرز چشمگیری تغییر کرده است ، یا مشکلی در مورد فرزند شما احساس ناراحتی کرده است ، با یک روانشناس کودک مشورت کنید.

روانشناسی کودک
روانشناسی کودک می تواند به فرزندان کمک کند تا درک بهتری از مسایل داشته باشند

چه زمانی باید برای کودک خود مشاوره کودک بگیرید؟

مشاوره و روانشناسی کودک
مشاور کودک می تواند با تشخیص سریع تر علائم سبب بهبود سریع تر کودکان شود

وقتی کودکی از پریشانی ذهنی ، اجتماعی یا عاطفی یا روانی و یا ضربه ای رنج می برد ، کنار آمدن با آن دشوار است ، به ویژه هنگامی که احساس می کنید هیچ کاری نمی توانید برای اصلاح اوضاع انجام دهید، اینجاست که یک مشاور کودک می تواند بسیار سودمند باشد.

روانشناس کودک می تواند موارد اساسی را که بر سلامت و سلامتی کودک شما تأثیر می گذارد شناسایی کند ، بنابراین او می تواند به سرعت درمانی را که برای بهتر شدن نیاز دارد دریافت کند. واقعیت این است که بسیاری از کودکان قادر به پردازش کامل پیچیدگی های همراه با مسائل عاطفی و روانشناختی نیستند ، بنابراین مشاوره ممکن است همان چیزی باشد که کودک شما برای کار در جهت تمامیت ذهنی نیاز دارد.

علاوه بر این ، روانشناس کودک در مورد کودکانی که از اختلال وسواس فکری عملی ، استرس پس از سانحه یا اختلال اضطراب عمومی رنج می برند ، می تواند بسیار ارزشمند باشد. مشاوران کودک می توانند علت اصلی پریشانی کودک شما را مشاهده ، ارزیابی و شناسایی کنند. v,hkakhsd ;,n;

روانشناسی کودک همچنین می توانند رفتارهای غیرعادی را زود تشخیص دهند ، به تشخیص ریشه مسائل معمول رفتاری مانند مسائل یادگیری ، بیش فعالی یا اضطراب کمک کنند و به کودکان کمک کنند تا از طریق آسیب های اولیه کودکی کار کنند. آنها همچنین می توانند به پیشگیری ، ارزیابی و تشخیص تاخیر در رشد یا ناهنجاری هایی مانند اوتیسم کمک کنند.

به یاد داشته باشید ، هدف اصلی مشاوره روانشناسی کودک استفاده از دانش و تخصص یک مشاور آموزش دیده کودک است تا نگرانی های شما را آرام کند و به کودک کمک کند تا به عملکرد مناسب خود کمک کند. یک مشاور کودک می تواند ابزارهای لازم برای مقابله با مسائل و هرگونه شرایط بهداشت روانی را به روشی سالم و مثمر در اختیار شما و کودک قرار دهد و می تواند به شما و فرزندتان کمک کند تا در اوقات ناخوشایند ، ترسناک ، تحریک کننده اضطراب و چالش هایی با استرس و آشفتگی کمتر حرکت کنید.

به عنوان یک والدین ، شما برای فرزندتان چیزی جز سلامتی و خوشبختی نمی خواهید ، اما گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که به سادگی نمی توانید مشکلات را برطرف کنید، در این زمان است که بهتر است به فردی با تخصص در این زمینه مراجعه کنید.

بنابراین ، وقتی متوجه شدید کودک شما در حال کشمکش یا رفتار غیر عادی است ، باید برای کودک خود مشاوره بگیرید. یک مشاور کودک به او تکنیک های مفیدی را یاد می دهد که سلامت روانی و سلامتی او را بهبود بخشد.

موضوعات رایج در مشاوره روانشناسی کودک

مشاوران کودک مسائل مختلفی را درمان می کنند. به عنوان مثال ، آنها با كودكانی كه دچار سانحه یا حوادث ناراحت كننده ای مانند از دست دادن پدر و مادر ، حیوان خانگی ، عزیز ، خواهر و برادر ، خانه و غیره شده اند ، رفتار می كنند و همچنین با كودكانی كه بدرفتاری و یا ترس را مشاهده یا تجربه كرده اند ، رفتار می كنند.

اصولاً مشاوره کودک هر موضوعی را که باعث پریشانی اجتماعی یا عاطفی کودکان شود که زندگی کودک را تحت تأثیر قرار می دهد ، درمان می کنند. هدف این متخصصان کمک به کودک شما برای شناسایی و کنار آمدن با هر مسئله یا موضوعی است که به صورت سالم تجربه می کند.

برخی از رایج ترین موضوعاتی که مشاوران کودک درمان می کنند عبارتند از:

 • طلاق
 • غم و اندوه و مرگ یکی از عزیزان ، حیوان خانگی ، خانه و …
 • تجربه یک واقعه آسیب زا
 • شرایط سلامت روان و پریشانی روانشناختی (به عنوان مثال اضطراب و افسردگی)
 • قلدری
 • آزار جنسی ، عاطفی و یا جسمی
 • مسائل مربوط به جابجایی (به عنوان مثال تغییر مدارس ، خانه ها ، خانواده ها و یا شهرها)
 • سوء مصرف یا اعتیاد به مواد مخدر در خانواده
مشاوره کودک
عوامل زیادی می تواند بر روی فرزندان تاثیر گذارد عواملی مانند طلاق ،فوت یکی از عزیزان آزار جنسی و غیره

چگونه می توانید تشخیص دهید فرزند شما به مشاوره نیاز دارد؟

برخی علائم وجود دارد که ممکن است نشان دهد کودک شما به مشاوره نیاز دارد. اگر فرزند شما اخیراً یا در گذشته آسیب قابل توجهی (به عنوان مثال سوءاستفاده ، مرگ یکی از عزیزان یا حیوان خانگی ، ریشه کن کردن ، طلاق ، بیماری مزمن و غیره) را تجربه کرده است ، اما درمان یا درمانی برای آن دریافت نکرده است ، او به احتمال زیاد از مشاوره کودک بهره مند خواهد شد. lah,vi ;,n;

بنابراین ، برخی از نشانه های اینکه کودک من دچار پریشانی شده است و می تواند از مشاوره بهره مند شود چیست؟ علائم رایج مسائل بهداشت روان یا پریشانی روانشناختی عبارتند از:

 1. پرخاشگری بدون دلیل
 2. بیش فعالی
 3. افسردگی
 4. نشت ادرار
 5. مشکل سازگاری با موقعیت های اجتماعی و یا موقعیت های جدید
 6. کابوس های مکرر ، ترس های شبانه و یا مشکلات خواب مانند بی خوابی
 7. نمرات پایین یا افت تحصیلی ناگهانی
 8. نگرانی و اضطراب مداوم
 9. کناره گیری اجتماعی از فعالیت هایی که کودک شما قبلا دوست داشته یا دوست داشته انجام دهد
 10. کاهش چشمگیر و یا ناگهانی اشتها و یا کاهش وزن شدید
 11. انجام تکراری آیین ها و روال مانند شستن دست
 12. ایده ها یا افکار خودکشی
 13. کودک شما به صداهایی که در سرش می شنود پاسخ می دهد
 14. بیشتر وقت خود را در تنهایی سپری کند یا در انزوای داوطلبانه اجتماعی شرکت کند
 15. مصرف الکل و یا مواد مخدر ، سوء مصرف یا اعتیاد
 16. آسیب رساندن به خود ، مانند بریدن دست خود
مشاور کودک
علائم زیادی وجود دارد که نشان می دهد کودک نیاز به مشاور کودک دارد علایمی مانند شب ادراری ، افسردگی ، بیش فعالی و غیره

انواع مختلف مشاوره روانشناسی کودک چیست؟

تربیت کودک
روش های گوناگونی برای درمان کودکان وجود دارد از روش های درمان و تربیت کودکان می توان به روش های درمانی شناختی-رفتاری اشاره کرد

انواع مختلفی از مشاوره کودک وجود دارد ، مانند درمان شناختی رفتاری ، درمان شناختی رفتاری متمرکز بر ضربه ، و درمان های جایگزین.

درمان شناختی-رفتاری(CBT)

هدف از درمان شناختی-رفتاری کمک به کودکان در تغییر الگوهای فکری و رفتاری منفی از طریق طرح بندی مجدد طرز تفکر آنها درباره مسائل و رویدادها است. هدف کمک به کودکان در تبدیل افکار منفی به افکار مثبت است ، بنابراین آنها می توانند پاسخ سالم تری به مسائل ، خود و دنیای اطراف خود داشته باشند.

به طور دقیق تر ، CBT کودکان را تشویق می کند تا سیستم اعتقادی خود را به چالش بکشند ، وقتی این مسئله به خودشان می رسد ، بنابراین آنها می توانند از طریق یک لنز واقع بینانه تر و مثبت تر ، خود و وضعیت را دقیق ببینند. بنابراین ، CBT می تواند ابزاری را که فرزند شما برای مقابله موثر با شرایط چالش برانگیز و استرس زا نیاز دارد ، در اختیار شما قرار دهد.

درمان شناختی رفتاری متمرکز بر ضربه

هدف از درمان شناختی-رفتاری متمرکز بر ضربه کمک به کودکان در بهبود اثرات ضربه است. مشابه CBT ، این مشاوران به کودکان می آموزند که چگونه آسیب دیدگی را به روشی واقع بینانه تر ببینند ، بدون اینکه خودشان را سرزنش کنند.

همچنین به کودکان تکنیک هایی را می آموزد که می توانند در صورت تجربه بازگشت به عقب ، با هدف کار کردن در آن خاطرات از یک مکان کنترل و درک ، از آنها استفاده کنند.

درمان های جایگزین

کودکی که دچار مشکلات بهداشت روانی یا پریشانی روانشناختی است ممکن است از درمانهای جایگزین مانند موسیقی و یا هنر درمانی ، ورزش درمانی ، حرکت درمانی ، ذهن آگاهی و یا آب درمانی بهره مند شود.

مراحل مشاوره با کودک

روانشناسی کودک ابتدا با والدین دیدارو صحبت می کند. از درک خانواده ، تاریخچه مشکل ، آنچه که تاکنون برای مقابله با این مسئله کار کرده یا نکرده است گرفته تا کسب اطلاعات در مورد نقاط قوت و مشکلات فرزندتان. آنها می توانند با كودك رابطه برقرار كنند ، مشكل را ارزیابی كنند و به طور خاص برای كودك درمان كنند.

صحبت کردن با کودکان:

صحبت کردن راهی سالم برای ابراز احساسات است. وقتی بچه ها به جای عمل احساسات را به زبان می آورند ، می توانند بهترین عملکرد را داشته باشند. وقتی کسی گوش می دهد و می داند چه احساسی دارد ، بچه ها آمادگی بیشتری برای یادگیری دارند.

انجام فعالیت برای درمان:

درمانگران از فعالیت هایی برای آموزش احساسات و مهارت های کنار آمدن استفاده می کنند. آنها ممکن است فعالیت هایی به مانند نقاشی یا بازی به عنوان راهی برای یادگیری به بچه ها ارائه کنند. آنها ممکن است ذهن آگاهی و تنفس آرام را به عنوان راهی برای کاهش استرس آموزش دهند.

تمرین مهارت های جدید:

درمانگران به بچه ها کمک می کنند آنچه را می آموزند تمرین کنند. آنها ممکن است در جایی بازی کنند که بچه ها باید منتظر بمانند ، از کنترل خود استفاده کنند ، صبور باشند ، دستورالعمل ها را دنبال کنند ، گوش دهند ، به اشتراک بگذارند ، دوباره امتحان کنند یا با از دست دادن کنار بیایند.

حل مشکلات کودکان:

درمانگران می پرسند که چگونه مشکلات بر روی آنها در خانه ، مدرسه تأثیر می گذارد. آنها درباره چگونگی حل این مشکلات صحبت می کنند.

پاسخ به سوالات مشاوره روانشناسی کودک

چگونگی شرکت در درمان کودک در درجه اول به سن کودک ، ماهیت مشکل کودکان بستگی دارد. در برخی شرایط ، به ویژه در مورد کودکان خردسال ، راهنمایی والدین ممکن است برای ایجاد و حمایت از تغییر رفتار بین جلسات درمانی بسیار مهم باشد.

در موقعیت های دیگر ، به ویژه در مورد کودکان بزرگتر یا بزرگسالان ، حفظ حریم خصوصی بین کودک و درمانگر می تواند یک پایه مهم برای ایجاد اعتماد و ارتقا تغییر رفتار باشد. در هر صورت ، والدین باید اهداف درمانگر را برای معالجه فرزند خود روشن و شفاف بدانند و باید نقاط عطفی را که انتظار می رود کودک آنها در طول درمان خود داشته باشد ، درک کنند. در ابتدا می توانید از درمانگر در مورد چگونگی برنامه ریزی خود برای کار با کودک سوال کنید.

در حالت ایده آل ، زمان مشخصی یا تعداد جلسات وجود ندارد که بتواند 100٪ موفقیت را تضمین کند. همه اینها به شدت مشکل و راحتی کودک با درمانگر بستگی دارد. اگر شرایط جدی است و زمینه های مختلف زندگی کودک شما را تحت تأثیر قرار داده است ، جلسات می تواند ماه ها ادامه یابد ، اما در حالت دیگر ، برای تشخیص مسئله و حل آن باید چند جلسه کافی باشد.

طبیعی است که والدین در مورد نحوه گفتگو با فرزندان خود در مورد شرکت در درمان اطمینان نداشته باشند ، یا اینکه کودکان نسبت به حضور در آنها عصبی یا مقاوم باشند. می توانید کودک خود را برای دوست بودن با مشاور ترغیب کنید و را متقاعد کنید که 1-2 جلسه را امتحان کند و اگر احساس می کند برایش مفید است ، ادامه دهید و در غیر اینصورت ، آزاد باشید و ادامه ندهید. شما همچنین می توانید بیان کنید که با اشتراک گذاشتن مشکل با درمانگر می تواند استرس ذهنی خود را کاهش داده و با موقعیت های زندگی مانند فشار مدرسه ، قلدری ، تصویر از خود و موارد دیگر کنار بیاید.

کودک شما ممکن است از یک سری کاربرگها ، نقش بازی ها و رویکردهای یادگیری فعال استفاده کند که به آنها کمک می کند تا هرگونه مشکل یا درگیری را حل کنند. شیوه های شناختی برای جایگزینی الگوهای تفکر غیر مفید بررسی خواهد شد.

 افکار غیرمفید مانند گفتگوی منفی با خود ، با ایده ها و افکار واقع بینانه و عملی تر جایگزین می شوند. روش های مدیریت احساس به صراحت آموزش داده و تمرین می شوند. راه حل های خاص مورد بحث و بررسی قرار می گیرند تا به کودک شما کمک کنند تا چگونه هرگونه افکار و احساسات افسردگی را مدیریت کند.

پرسش و پاسخ

13 آوریل 2021
کوکبی

سلام خسته نباشید پسرم سه ماهه که رفته تو ۵ سالگی و به شدت لجباز و عصبی و حرف حرف خودشه ، جواب همه رو میده ، چیزی که بخواد باید بهش برسه ،عصبی میشه میره تو اتاق در اتاق محکم میکوبه به هم
تو بازی هم حتما باید برنده بشه وگرنه عصبی میشه و گریه میکنه و عاشق بازی با تبلت و گوشی اصلا به هیچ وجه نمیتونه بزاره کنار یعنی عاشقشه نمیدونم چیکار کنم دیگه؟

13 آوریل 2021
مشورت خانه

با توجه به مسائلی که مطرح کردید بنظر میرسه لازم هست عکس العمل های شما را هم نسبت به هرکدام از رفتارهای پسرتان بدانیم
(مثلا درمورد خواسته های پسرتان و اصرار به رسیدن به آنها و در مقابل عکس العمل شما)
آیا با گریه و رفتارهای پرخاشگرانه خواسته ی او به نتیجه میرسد یا خیر!!
نکته مهم دیگر درمورد بازی با تبلت و گوشی که عنوان کردید باید بدانیم قوانین از جانب والدین وضع میشود نه کودک !
پس لازم است با قاطعیت دراین مورد تصمیم بگیرید و قانون را مطرح کنید.
با کمک گرفتن از بازی درمانگر و مشاور کودک میتوان بسیاری از رفتارهای ناخوشاید کودکتان را تعدیل کرد و خود شما هم آموزش های لازم را در ارتباط با او بگیرید

15 آوریل 2021
سعیدی

با سلام یک پسر 8 ساله دارم که خیلی بهانه گیر هست و هرچی که میبینه یا خوشش میاد اینقدر گریه میکنه و خودشو میکشه که براش بخریم و به هیچوجه کوتاه نمیاد و خیلی با این اخلاقش داره من و باباشو ذجر میده نمیدونیم چکار کنیم باهاش؟ به نظر شما باید هر چیزی که میخواد رو براش تهیه کنیم یا چکار کنیم؟ لطفا راهنمایی کنید

15 آوریل 2021
مشورت خانه

مسلما بچه ها از همان ابتدا و در طول زندگی که بزرگتر میشوند ، لازم است که بعضی وقتها “نه” بشنوند و نباید به همه خواسته هاشون جواب مثبت داده بشه تا یاد بگیرند و به این حقیقت دست پیدا کنند که زندگی همیشه طبق میل ما پیش نمیره و گهگاهی به دست آوردن یکسری چیزها میسر و ممکن نیست.
اگر میتوانید و از نظر مالی براتون امکان پذیر هست ، در بیشتر مواقع امکانات رفاهی و وسایل سرگرمی که معقول و مفید هست و میدانید که خطرناک یا مضر نیستند رو برای بچه هاتون تهیه کنید و دلشون رو شاد کنید اما بهتر هست که این تهیه کردن ها با مقداری اصرار و خواهش و تمنا از طرف کودکان باشد که قدردان آن باشند و برایشان ارزشمند باشد.همچنین در نظر داشته باشید که فقط به تقاضاهای معقول و درست آنها پاسخ مثبت دهید.

18 آوریل 2021
کاظم لو

با عرض سلام و ادب خدمت مشاوران گرامى
چه كنيم تا فرزندانمان از ما حرف شنوى داشته باشند؟متشكرم .

18 آوریل 2021
مشورت خانه

سلام و درود بر شما .
١- به فرزندانتان محبت و مهربانى كنيد و با آنان رأفت داشته باشيد ؛
٢- به خواسته هاى مادى ايشان جواب بدهيد،
هشتاد درصد خواسته هاى فرزندان منطقى است،
٣- به آنان شخصيت بدهيد،
٤- به فرزندانتان احترام بگذاريد

19 آوریل 2021
رحیم زاده

سلام من دخترم ۵سالش امسال بایدبره پیش دبستانی کلاس ریاضی نوشتمش اصلا گوش نمیده اعدادوکه بایدبنویسه بایدیا تهدیدو جریمش کنم تابنویسه باکلی نقونوق که همش میگه دوست ندارم خسته ام حالا به نظرشما ادامه بده کلاسویا نه دیگه نبرمش واینکه پس برای آموزشش چی کارکنم چون وقتش همش پای تلویزیون میگذره
منوراهنمایی کنیدممنون ازسایت خوبتون

19 آوریل 2021
مشورت خانه

دوست عزیز قوانینی که والدین در خانه برای بچه ها معین میکنند خیلی مهم هستند،به عنوان مثال درمورد تماشای تلویزیون حتما لازم هست قانونی در خصوص تایم مشخص آن اعمال شود که اگر چنین نباشد به دلیل جذابیت بالا برای بچه ها بیشترین زمان را به خود اختصاص میدهد و تماشای تلویزیون در تایم زیاد خلاقیت و تحرک را به همان نسبت کاهش میدهد.
در مورد کلاسی که مطرح کردید آیا ریاضی انتخاب خود کودک شما بوده یا نه؟! کلاسی میتواند مفید باشد که کودک با علاقه انتخاب کرده باشد. در آخر اگر کودک شما قوانین را نمیپذیرد و از اجرای آن سر باز میزند جلسات بازی درمانی بسیار در حل این مساله میتواند کمک کننده باشد.

25 آوریل 2021
نعیمه

شما فکر می‌کنید چرا دختری که به دستور ها و خواهش های مادر خود توجه نمی کند، به حرف خاله ….. که از تلویزیون پخش می شود گوش می کند؟

25 آوریل 2021
مشورت خانه

پاسخ این سوال را باید در نوع ارتباطی که خاله…. با بچه ها برقرار می‌کند ،جستجو کرد. برای اینکه ظرافت‌های این نوع ارتباط به خوبی فهمیده شود ،به همان بخش از برنامه کودک که درباره مسواک زدن بوده توجه کنید.

28 آوریل 2021
حامدی

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما مشاور محترم ، حدود 13 سالی میشه که ازدواج کردیم. مشکل ما بچه دار نشدن هست و تا حالا خیلی تلاش کردیم که بچه دار بشیم اما نتیجه نگرفتیم , دیگه نمیدونیم چکار کنیم؟ هر دوتامون خیلی دلمون بچه میخواد. الان به این فکر افتادیم که یه بچه کوچیک و بی سرپرست بیاریم و بزرگش کنیم اما شک داریم که آیا میتونیم مثل بچه خودمون بهش انس ببندیم و واقعا حس مادر و فرزند و پدر و فرزند بهش داشته باشیم؟ به نظر شما کار درستیه و مشکل ما رو برطرف میکنه؟

28 آوریل 2021
مشورت خانه

خب مسلما هیچکس که جای فرزند خود آدم رو نمیگیره ، کسی که مطمعن باشی از خون و از وجود شماست. اما وقتی که انسان توی شرایطی گیر کنه که از اون لحاظ نتونه به این امر دست پیدا کنه مطمئنا بودن یک بچه در زندگیش ضروری هست و با پذیرفتن یک بچه بی سرپرست به عنوان بچه خودش میتونه تا حدود زیادی این مشکل رو حل بکنه و کم کم انس و الفت بین دو طرف برقرار بشه و به مرور هر دو طرف بپذیرند که متعلق به همدیگه هستند و هر چه کم سن و سال تر باشند بهتر میشه این حس زیبا رو در انسان زنده کند و قابل قبول تر هست.
شما اگر میدونید که امیدی هست که در آینده خودتون بچه دار میشید ، باز هم تلاش کنید اما اگر به این نتیجه رسیده اید که تلاش شما دیگه سودی نداره و هر دو نفرتون موافق به پذیرفتن بچه از جای دیگر هستید، به نظر بنده کار درست و به جایی هست و این بچه میتونه امید و آرامش رو وارد خانه شما کنه و شما رو دلگرم به زندگی کنه و براتون لذت و شادی به همراه داشته باشه.

01 می 2021
حمیده

پسر سه ساله ای دارم که هر وقت با من میاد بیرون خواسته های زیادی داره تا واسش بخرم و اگه بگم نمیشه داد و فریاد راه میندازه تا به خواسته اش برسه.البته من از همون اول هرچی که بهم گفته واسش خریدم برای همین تا بهش میگم نه مقاومت میکنه
راه حل شما چیه؟؟…

01 می 2021
مشورت خانه

این که از اول هرچی میگفته براش میخریدید کار درستی نبوده ولی اینکه الان بهش میگید نه هم کار درستی نیست و قطعا با مقاومتش روبرو میشید شما نباید مستقیم بهش بگید نه،باید قبل از هر چیز همراهیش کنید. این خیلی مهمه و بعد از همراهی کردن آرزوش رو به صورت خیالی برآورده کنید.
این نکات رو هم در حین همراهی و صحبتتون بهش یادآور بشید که اگه جنسش خوب باشه و قیمتش مناسب باشه یا مثلا به بابا بگیم اگه اجازه داد و…همیشه راه حل های ساده ای پیدا میشه، فقط کمی باید فکر کنیم و خلاقیت به خرج بدیم

11 می 2021
hoseini

سلام پسر من سه سال ونیم هستش هرچیزی رو زبون میزنه یا زبونش ومیماله به این ورو انور براش توضیح میدم کثیف هستش مریض میشی و…ولی اصلا گوش نمیکنه دوباره اون کارو انجام میده نه همیشه گاهی اوقات چیکار کنم که این کارو دیگه نکنه ،جدیدا حرفم گوش نمیکنه جواب میده چه کاری باید بکنم که حرف گوش کنه حرف بد نزنه یا جواب نده!

11 می 2021
مشورت خانه

با سلام . پسر سه سال ونیم شما در سن استقلال طلبی ولجبازی قرار دارد . رفتارهایی را از روی عادت وتکرار انجام میده.تذکر ندهید موقع حرف بد زدن یا زبان مالیدن و… خنثی برخورد کنید .با او بازی کنید . وقت بگذارید . اورا سرگرم کنید .این رفتارها دوره ای است و کاهش میابد.

19 می 2021
نظیری

دختر ۱۹ ماه ای دارم من توی طول روز باهاش بازی میکنم و همش باهاشم ،ولی میخوام بدونم چقدر در طول روز نیازه ک به طور مستقیم منم تو بازیش باشم و باهاش بازی کنم چون واقعا سخته همش در کنارش بازی کردن و در عین حال عذاب وجدان مادری ادمو اذیت میکنه، همش ادم فکر میکنه که برای کودکم نکنه کم میزارم،لطفا راهنمایی کنید،ممنون

19 می 2021
مشورت خانه

کودکان تا سن سه سالگی نیاز بیشتری به بازی دارند . ولی از انجایی که هنوز به محیطهای اجتماعی کمتر وارد شده اند . بازیها را نمیشناسد و تعاملات ارتباطی را نمیدانند . بنابراین در طول شبانه روز لازم است بارها وبارها مثلا 7یا8بار بازی کنید با زمانهای کوتاه مدت ده دقیقه ای .چون کودکان در این سن حوصله وتمرکز کمی دارند بازیها باید کوتاه با زمان کم . اما چندین بار تکرار شوند ومتنوع باشند . تعداد بازی زیاد با زمان محدود. هر چه بیشتر با کودک بازی کنید به رشد او کمک میکنید واو یاد میگیرد بعدها به تنهایی هم بازی کند،اما زمانهایی هم باید کودک تنها باشد وخودش را سرگرم کند . که خیلی وابسته نشود .

25 می 2021
محمدی

پسرم 3سالشه پدر و دوستانشو میبینه که قلیون میکشن و پاسور بازی میکنن ،پسرم علاقه ی شدیدی به قلیون و پاسور نشون میده هرچقد هم باش حرف میزنم قانع نمیشه.پدرش باهام لجبازی میکنه و میگه که هنوز بچه است، ولی من خیلی نگرانم نمیدونم چکار کنم.

25 می 2021
مشورت خانه

باسلام خدمت شمامادرعزیز….تاحدامکان سعی کنیدپسرتان رادراین حالت دورازپدرودوستانش نگهدارید وحتی اجازه ندهیداومتوجه بشود،یامنزل راترک یااورابه خانه اقوام ببریددرحدامکان بهتراست،بامهربانی ولحن محبت آمیزهمسرتان رااز این کارمنع واوراازاثرات ناگواروپاک نشدنی این رفتارهاآگاه کنید،وازاین به بعدنگذارید پسرتان متوجه رفتارهای پدرش شود.
متاسفانه سن سه سالگی به بعدسن حساسیسته چون بیشترخاطرات کودکی درذهن پسرتان میماند،پس حدالمقدور محترمانه،مودبانه،بامحبت بیشتر،ازهمسرتان بخواهید بخاطرخودش واثرات آن از این کاردست برداردومحکم وقاطع باشیدکه دیگرپسرتان ازمحیط فاصله بگیردازمشاورهم میتوانیدکمک بگیرید.

02 ژوئن 2021
رضاپور

من در كرمانشاه هستم دختری ۵/۵ ساله دارم كه قبل از این کرونا اتاقش جدا بود و مشكلی نداشت الان خیلی بهانه می‌گیره و دوست داره پیش ما باشه شب بعضی وقتا بيدار میشه الان چه كار كنيم ؟

02 ژوئن 2021
مشورت خانه

کودکان از سه سالگی حتا پایین‌تر به رفتارها و صحبت‌های والدین حساس هستند و با مشاهده و الگوپذیری از ما یاد می‌گیرند. چنانچه مرتب در مورد خطر کرونا و اخبار فوت و ابتلا در حضور کودک صحبت شود، کودک احساس ناامنی می‌کند و دچار ترس و اضطراب می‌شود
پيشنهاد می شود از بازپخش و بازگويی غيرمفيد و غيرضروری اخبار کرونا كه غير مسولانه در رسانه ها منتشر می شود خودداری كنيد. عجالتا مدتی را همراه دخترتان شب ها تا به خواب رفتن وب بمانيد و اطمينان دهيد كه در كنار ش هستيد. اگر از خوب پريدگی دارد در لحظه به كنار وی برويد و اتاق خواب و خانه را مدتی نيمه روشن نگه داريد. طی روز بازی های مورد علاقه اش را خانوادگی در اتاق خوابش انجام دهيد و با كمك خودش برنامه ای براي تغيير دكور و چيدن وسايل اتاق بگذاريد.

03 ژوئن 2021
حامدی

من سوالی خدمت شما داشتم ماهواره و کانال هایی که بازتر به روابط زن و مرد می پردازنند، چه تأثیری روی بچه‌ها دارند؟ فرزند ما در چه سنی در کنار ما فیلم‌هایی با محتوای عاشقانه ببیند؟

03 ژوئن 2021
مشورت خانه

چرا شما فکر می کنید ماهواره و فیلم‌های به قول شما بازتر، فقط روی بچه‌ها اثر می‌گذارد. از منظر روان‌شناسان مشاهده و دیدن مکرر ِرفتار ِشخصی که تقویت می‌شود، خوشایند است و جذابیت شخصیتی دارد، در طولانی مدت بر رفتار بیینده صرف‌نظر‌از سنش تأثیرگذارست و به بخشی از یادگیری‌ها، عادات و اولویت‌های شخص تبدیل می‌شود.

03 ژوئن 2021
آرینا

سلام
آقای دکتر
من پسری پنج ساله دارم که بیشتر وقت ها تبلت و گوشی من دستشه و با من و شوهرم تا دیر وقت حتی بعضی وقتها تا ۳ صبح بیداره
می ترسم برای مدرسه اش مشکل پیش بیاد دو بار مهد رفته رها کرده چه کار کنیم
از لطف شما ممنونم

03 ژوئن 2021
مشورت خانه

سلام
استفاده زیاد از گوشی و تبلت به خاطر نور آن بویژه در شب به چشم آسیب رسان است و خواب را مختل می کند. فرزند شما کار غیرمتعارفی انجام نمی‌دهد او همراه والدینی که خواب نا منظم دارند، سازگار شده است. پیشنهاد می شود چرخه خواب را منظم کنید صبح ها همگی ساعتی ثابت بیدار شوید، خواب روز بچه را حتی المقدور قبل از پنج عصر بگذارید، مصرف مواد کافینی را کاهش دهید، تبلت و گوشی را بسیار محدود کنید و شب برای خواب بچه برنامه داشته باشید. برنامه پیش دبستانی را جدی بگیرید و با مشاور کودک صحبت کنید.

03 ژوئن 2021
عرفان

من سوالی دارم و آن اینکه علت نافرمانی نوجوانان چیست، من خودم فرزند نوجوان دارم و خیلی دوستانم مثل من از دست لجبازی و منفی کاری بچه ها به ستوه آمدن
لطفا راهنمایی بفرمایید

03 ژوئن 2021
مشورت خانه

نوجوانی یک دوره انتقالی در تحول و رشد کودک ست که آرام آرام نشانه های بلوغ در رفتاراجتماعی،شناخت، عواطف و ویژگی های جنسی پدیدار می شود، بدیهی ست شکل گیری این ویژگی ها سبب می شود که نوجوان دنبال تشخص و خودپیروی باشد.
شاید بهتر باشد ما متناسب با سن فرزند خویش الگوی ارتباطی خویش را تغییر و به روز کنیم. نوجوانی که با محدودیت های مکرر و سرزنش و کنترل پلیسی مواجه شود، نافرمانی و لجبازی را شیوه معمول در برخورد با والدین و جامعه خواهد کرد.

07 ژوئن 2021
ریگی

سلام وقت بخیر. مادرهمسرم در بزرگ کردن پسرم در همه زمینه ها دخالت میکنن وقتی ام بهشون میگم که این کار درست نیست سریع مخالفت می کنن و کار خودشون میکنن و مورد حمایت همه جانبه همسرم هم هستن.طوری هست که دیگه نمی تونم حرفی بزنم و ناراحت میشم و تو خودم میریزم و دیگه اصلا دوست ندارم با خانواده همسرم رابطه داشته باشم لطفا بگید چکار کنم

07 ژوئن 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز
برای رفع دخالت درموردفرزندتان ابتدابایددیدشیوه درست تربیت فرزندتان مطمئن شوید بهتراست بایک مشاورشیوه تربیتی خودرا عنوان کنیددرصورت تایید شمامیتوانیدبه مادرشوهرخودبگوییدزیرنظرمشاورهستیدودرست عمل میکنید واگرنپذیرفتند ارمراکزوکلینیک خودمشاورباایشان تماس میگیرد وقانع میکند
بنابراین به همسرتان بگویید میخواهیدبه روانشناس مراجعه کنیدودرشیوه صحیح رابدانیدیامن ویامادرتان هرکدام باشدجلومیرویم موفق باشید

07 ژوئن 2021
شقایق

سلام من یه دختر هفت ساله دارم امسال باید بره کلاس اول مشکل من اینه که پیش دبستانی رو هر روز گریه میکرد با اونکه علاقه زیادی به مدرسه داره ولی بازم گریه می‌کنه چیکار کنم مدرسه بمونه

07 ژوئن 2021
مشورت خانه

دوست عزیز اگر که کودک در سال های قبل ارام بوده و به یکباره ،امسال دچار این مشکل شده ،باید به دنبال علت باشید و ریشه یابی کنید،در صورتی که اگر این مشکل در سال های قبل نیز بوده،بحث اضطراب جدایی کودک است ،اما به علت اینکه جدیدا بوجود امده است حتما به دنبال علت ترس کودک باشید تا رفع شود ،مراجعه به روانشناس مجرب بسیار کمک کننده خواهد بود
رفتن به مهدوپیش دبستانی نه تنها اسیب رسان نیست بلکه برای رشد اجتماعی کودک بسیار لازم است. اما در کسانی که وابستگی شدید دارند باید این مساله به اهستگی رخ دهد و نه یکباره.
اول اینکه کم کم باید او را جدا بخوابانید و در مقابل بهانه گیری ها مقاومت کنید. اگر قبول کرد اورا تشویق کنید. برای رفتن او به مهد جایزه تعیین کنید. و به مربی او هدیه بدهید تا به او بدهد. تشویق در این برهه بسیار کارامد است.
پس از بازگشت او به خانه زمان بیشتری با او باشید و نبودنش را جبران کنید. سعی کنید زمان زیادی را دور از شما نگزراند. اما وقتی در کنار شماست ب او مسیولیت بسپارید و اورا بخود وابسته نکنید. ولی از دور مراقب و کنار او باشید. این مرحله باید به اهستگی طی شود تا کودک دچار پرخاشگری یا بهانه گیری و… نشود.

08 ژوئن 2021
کریمی

سلام و خسته نباشید مرکز مشاوره کودک و نوجوان مشورت خانه
۳۰سال هستم همسرم هم ۳۰سال دارد ۴سال هست که ازدواج کرده ایم ۱ فرزند دختر یک و نیم ساله داریم
میخواستم بپرسم الان بچم یه سالشه لجبازی شدید داره تا یه اسبا بازی دستشه ازش میگیرمش جیغ میزنه این طبیعیه اخه هنوز سنی نداره که درکی درمورد مسایل داشته باشه
اگه طبیعی نیست چکار کنم این خصلت تو بزرگی همراهش نباشه؟

08 ژوئن 2021
مشورت خانه

سلام عزیزم به مرکز روانشناسی کودک و نوجوان خوش آمدید
بله طبیعی هست نباید مستقیم از دستش بگیرید از تکنیک حواس پرت کنی استفاده کنید مثلا میخواین یک چیزی رو ازش بگیرید اول حواسش رو پرت کنید به یک جایی یا چیزی بعدا ازش بگیرید و یا از تکنیک جایگزین هم میتونید استفاده کنید یک چیز جایگزین نشون بدین بهش تا اونی که دستش هست رو کنار بذاره در کل بچه هفت سال اول پادشاه هست تا جایی که ضرر جانی و.. براش وجود نداره مانع بازیش نشوید تا از حالا لجباز بار بیاد

08 ژوئن 2021
اسلامی

سلام خدمت مرکز مشاور کودک و نوجوان
من یه دختر 16ساله ام و بهم توجه ندارن خونوادم واقققعا بهم محبت کلامی نمیکنن ، من بایه پسر متاسفانه به دلیل همین محبت ارتباط دارم
من احساس میکنم ازدواج مشکلم روحل میکنه..ولی ازیه طرف هم خودم و هم خونوادم معتقدیم که هنوز سنم کمه
و ابجیم میگه تو که سختی میکشی اگر زود ازدواج کنی ازچاله توچاه میفتی
من واقعا نمیدونم چیکارکنم اینم میدونم ارتباطم بانامحرم اشتباهه
خانواده 6 نفریم که یه خواهر و یه برادرم ازدواج کردن
ما به قصد ازدواج باهم نیستیم فقققط واسه ابراز احساسات
ولی رابطه جنسی نداریم
یعنی من نمیزارم همچین کاری انجام بده

08 ژوئن 2021
مشورت خانه

با سلام خیلی ممنون که از کانال مشاوره کودکان دنبال پاسخ برای سوالت هستی و این نشون دهنده تلاشت برای حل مشکلاتت هست. در جواب سوالت باید بگم
شما الان توی اوج مراحل بلوغ هستی وهمین امر باعث شده که از لحاظ روحی و روانی حساس تر بشی و فکر کنی که اطرافیانت دوستت ندارن و بهت توجه نمیکنند و به همین دلیل داری خودت رو توجیه میکنی که من باید رابطه نا صحیح داشته باشم تا احساسم رو تامین کنم با توجه به اینکه خودت اعتقاد داری که این کار گناه و اشتباه است که سبب عذاب وجدانت شده است.
دیگه اینکه ادم وقتی بیخود احساساتش رو خرج یکی دیگه میکنه واقعا برای زندگی خودش ودوران تاهل چیز دیگه ای نداره که خرج کنه وبحث مقایسته وتنوع طلبی پیش میاد وحتی فرد رو دچار اختلالات جنسی میکنه گذشته اینها اصلا نمیتونی بگی که با این رابطه اتفاقی برات نمیافته وتو مانعش میشی. ببینید اگر واقعا پسر را دوست دارید کلا داستان متفاوت میشه و میتوانید با یک واسطه مثلا خواهرت دو خانواده را درجریان بزارید.
ولی اگر صرفا برای سرگرمی می باشد کاملا اشتباه می باشد چرا که ممکن است پسر وابسته شود و سبب آزار و اذیت او بشی و حتی ممکن است به خودت صدمه وارد شود. کمی دقت و عدم توجیح ارتباط با یک پسر می تونه گزینه بهتری باشه

08 ژوئن 2021
صمدی

سلام خسته نباشید
اگه میشه درمورد تربیت جنسی و آگاهی جنسی پسر بچه 4 ساله منو راهنمایی کنید،ممنون میشم

08 ژوئن 2021
مشورت خانه

تربیت جنسی کودک یکی از مهم ترین و حساس ترین مسائل در حوزه های تربیت است زیرا نقشی مهم در آینده و سعادت و شقاوت کودک دارد. تلویزیون، ماهواره و اینترنت، از ویژگی های عصری است که در آن زندگی می کنیم و به نظر می رسد باید آگاهی و تربیت جنسی را از طریق صحیح به فرزندان منتقل کنیم.

عصر اطلاعات است و سرعت، و بچه های ما فرزند همین زمانه اند. طوری که دیگر به این راحتی نمی توان سرنوشت آنها را از همان کودکی تا بزرگسالی و پیری خواند. دنیا پیچیده شده و آلوده. و از خیلی ها می شنویم که پیچیدگی و آلودگی دنیای مدرن را بهانه می کنند، برای توجیه ناآگاهی شان از چیزهایی که باید به فرزندان شان بیاموزند.
آموزش در خصوص تربیت جنسی کودکان در تمام مراحل سنی باید صورت بگیرد. به سن خاصی نمی شود اشاره کرد. از دوران پیش از دبستان، دبستان، دوران بلوغ، جوانی، میانسالی و حتی سالمندی این آموزش ها لازم است. البته شکل آن در هر دوره متفاوت است.

28 ژوئن 2021
قضایی

سلام،وقت بخیر! پسر20ساله ای دارم که هم دانشجو هستش هم کار میکنه! کلا کم حاشیه س! از بچه گی ام مستقل بار اومده! ولی گاهی که آخرهفته میگه با دوستام میخوام برم بیرون (درحدیکی دوساعت) دلم شور میزنه تا برگرده! میخواستم بدونم تا چه حد میتونم تو کاراش و رفت وآمداش دخالت کنم ! پیگیر باشم که کجا رفت؟ با کی رفت؟چکار کرد؟ تا چه اندازه دخالت محسوب نمیشه؟چکار کنم که به قول خودشون “گیر” حساب نشه؟نگرانم!ممنونم از راهنماییتون!

28 ژوئن 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز
نگرانی بیش ازحد وغیرمتعارف میتواند خود تخریب کننده رابطه جوان ووالدین باشد
اما پیگیربودن واطراعات راجع به جوان ازسوی والدین تاحدودی لازم است
ازپدرش بخواهید بااو صحبت داشته باشد واز برناکه های ارتباطی خود بادوستانش واوقات فراغت توضیحاتی بدهد ونگرانی خود رااز این موضوع عنوان کند
اگر فکر می کنید فرزند شما یک مشکل رفتاری دارد، مهم است که یک زمان و مکان را انتخاب کنید که می توانید با آنها بی سر و صدا صحبت کنید باید جایی باشد که صحبت آن قطع نشود. هنگامی که شما هر دو آرام هستید، به ویژه فرزندتان، می توانید با آنها مکالمه ای مثبت برقرار کنید و بحث را با توضیح مشکل در راه ساده و مستقیم شروع کنید این بیان گر احساس شما در مورد رفتار آنهاست.
به حرف‌های نوجوان گوش کنید. بسیاری از نوجوانان شاکی هستند که والدین به حرف آنان گوش نمی‌کنند. ارتباط مانند خیابان دوطرفه است. اگر می‌خواهید نوجوان به حرف شما گوش کند، با دقت شنوای حرف‌هایش باشید.
برای نظر نوجوان احترام قائل شوید. در برخی موضوعات نظر فرزندان را بپرسید. گاهی نظر آنان با ارزش است. این امر به نوجوان کمک می‌کند که در مورد مسائل مختلف فکر کند و از طرفی اعتماد به نفس او افزایش می‌یابد.

با رفتار و گفتار مثبت سرمشق و الگوی فرزندان باشید. اگر با همسر و فرزندان رفتار خوبی داشته باشید، نوجوان می‌کوشد رفتار شما را سرمشق خود قرار دهد.

انعطاف پذیر باشید. به موضوعات مورد علاقه نوجوان توجه کنید. علایق و خواسته‌های نوجوان با ما فرق دارد. همانطوری که ما نوجوان بودیم، خواسته‌های ما با والدین متفاوت بود. خود را جای او بگذارید و مسائل را از دید او ببینید

01 جولای 2021
بیگی

سلام …روز بخیر …. ی پسر ۱۱ ساله دارم ک‌ جدیدا عاشق ی دختر همسن خودش شده و شدیدا پسر دانایی و من‌نمیدونم چطور باید برخورد کنم … و اینک اصلا در س و دوس نداره تا کلاس دوم خوب بود اما بعدش افت تحصیلی شدید داشت بعلت بستری شدن من ب مدت طولانی در بیمارستان …و اینک بچه طلاق هستش …ممنون از راهنمایی شما

01 جولای 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز
پسر11 ساله ارتباط عاطفی شدید اگر باکسی برقرارکند به معنای عشق نیست ،باتوجه به شرایط زندگی گذشته خود وفرزندتان ،دچاربحران شدید روحی شده، درچنین شرایطی فرد میتواند وابستگی به هم سن خود یا بالاتر پیدا کند ،واین به معنای نیاز روانی وعاطفی است که پاسخ داده نشده است.
چنین فرزندانی آمادگی هر گونه انحراف وکج روی دارند ،حتما به یک روانپزشک مراجعه کنید ویک نوارمغز ازایشان بگیرید تا تمهیدات لازم صورت گیرد وثانیا بایک مشاوره در ارتباط باشن که آرامش وانگیزه برای زندگی عادی بدست آورد
موفق باشید

03 جولای 2021
سمانه

باسلام خدمت استاد گرامی!
من یه پسر ۵ ساله دارم که از همون دوران خردسالیش فوق العاده به تماس با پوست علاقه داره هرکی بغلش میکنه میچسبه به اون شخص ،بوش میکنه،نیشگون میگیره،بوس میکنه و…یه کارایی که من خیلی نگران میشم میبینم.مخصوص اینکه داره بزرگتر میشه و بغل خانما (بیشتر) که میره و مدام بوسشون میکنه من بهم میریزم.
البته من خیلی هم سخت اونو از شیر گرفتم هنوز هم اگر یقه لباسم باز باشه میاد و میخواد به سینه من دست بزنه.
چکارباید کنم؟آیا پسرمن مشکل روانی داره؟(ما خانواده مذهبی داریم و پوشش متعادل رو جلوی پسرم رعایت میکنم)

03 جولای 2021
مشورت خانه

تمایلات جنسی در کودکان نباید با تمایلات جنسی بزرگسالان مقایسه شوند، چرا که تمایلات جنسی کودکان دارای جنبه های دیگری نیز هست و عملکردها و اشکال بروز آن متفاوت از بزرگسالان میباشد. چهار مثال زیر گواه این ادعاست:
تماس با پوست بدن کودکان از ایام نوزادی و حتی تا سنین بزرگسالی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برای کودکان نیز احساسی کاملا ویژه و لذت بخش به همراه دارد. به علاوه، این نوازش و تماس با بدن کودک نشان دهنده علاقمندی والدین به مراقبت از فرزندان می باشد و بدین ترتیب کودکان احساس امنیت و آرامش می کنند. همچنین کودکان یادمی گیرند که برای جسم خود ارزش قائل شوند و همزمان در می یابند که دیگران برای جسم آنها ارزش قائل اند. به نظر میرسد که ارزش دادن به جسم کودک، در رشد و تکامل سالم جنسی و احساسی او نقش موثری ایفا می کند.
برای کودکان بین 3 تا 4 ساله نگاه کردن به بدن یکدیگر بازی جالبی است . این جذابیت از کنجکاوی برای دیدن اعضاء و اندامی است که از دید عموم پنهان نگاه داشته میشود. برای اغلب کودکان این بازی هیجان انگیز است و احساسات خاصی در آنان ایجاد می کند که ما از آن با نام احساسات جنسی یاد میکنیم، احساساتی که با هیجانات ناشی از بازیهای دیگری همچون قایم باشک، گرگم به هوا … متفاوت است.
نگامی که بچه ها هنوز بسیار کوچک هستند، کشف می کنند که لمس کردن، مالیدن، و نوازش کردن آلت تناسلی شان احساس جالبی به همراه دارد، احساسی که از لمس دیگر اعضاء بدست نمی آید و این برای کودک کشف بزرگی محسوب میشود. عملی که احساس خوبی به همراه دارد، طبیعی است که تکرار شود، به ویژه اگر بچه ناراحت یا خسته باشد. کشف دیگر شان این است که زمانی که آلت شان را به جایی می مالند، مثلا به دسته مبل یا بالش،این احساس خوب را میتوانند تجدید کنند. این رفتارها مربوط است به فرآیند کشف تن خود و احساسات مربوط به آن.است
بهترین راه عدم حساسیت و بطور غیر مستقیم پرت کردن حواس ایشان است و درخلوت خود با ایشان مسابقه بوسیدن بگذارید آنقدری که خسته شود و این مسابقه و بوسیدن خاص بازی شما با ایشان باشد و درمقابل دیگران بگویید ما باهم مسابقه داریم و نمیتوانیم شمارا ببوسیم و با دست دادن و مصافحه تفاوت رابه ایشان نشان دهید.

03 جولای 2021
لک

باسلام وخسته نباشید سوالی داشتم یه پسر هیجده ساله دارم تا اول دبیرستان همیشه درسش شاگرد اول بود دوره دبیرستان گلان با تجدید قبول شد پایه سوم رشته حسابداری برداشت ولی پارسال قبول نشد امتحان داد شهریور دی بازم قبول نداشت الا فقط سربازرفتنش قبول نمیکنه
خواش مکنم منو راهنمای کنید من با اون چکار کنم وقتی درس نمیخوانه کار نمیره وقت با دوست هست منو نگران کرده راهنمای کنید مممنون

03 جولای 2021
مشورت خانه

باسلام و درود
مهمترین کار پیدا کردن عواملی است که باعث می شود که پسرتون به ادامه کاری که شروع کرده تن ندهد. اما بطور کل یکی از دلایلی که فرد از انجام کاری سرباز میزند نداشتن انگیزه لازم است. معمولا افراد چون هدفی در کاری ندارند بنابراین انگیزه لازم را هم برای شروع و ادمه کارشون ندارند. توصیه میکنم از مشاور برای این موضوع کمک بگیرید و مزایا و معایب رفتن به سربازی و تمام کردن ان را با او در میان بزارید . و کمک کنید هدفی را انتخاب کند تا انگیزه ای برای ادامه و اتمام سربازی داشته باشد.

04 جولای 2021
طیبی

سلام استاد عزیز پسرم هفت سالشه و میگه من دختر عمه امو دوست دارم اون خیلی خوشگله میخوام باهاش ازدواج کنم چطور باهاش برخورد کنم من تا حالا فقط گوش دادم

04 جولای 2021
مشورت خانه

این گونه درخواست و ابراز علاقه ها برگرفته از آموزه ها و شنیده های بزرگترهاست و صرفا تقلیدی است.
کودک 7 ساله هیچگونه احساس و شناختی نسبت به ازدواج و…. ندارد. ملاک ها و فاکتورهایی که بزرگترها درحضور فرزندان ذکر میکنند از قبیل زیبایی و چگونه عنوان کردن ازدواج ، دقیقا فرزندان مستعد کپی می کنند و به نمایش میگذارند. بنظر می آید مادر باید احساس کودک را جهت دهی و هدایت کند.
ابتدا ء تعریفی از دوستی ودوست داشتن وجایگاه” نیکو” را در دل این کودک مشخص کند که تواو را دوست داری چون دختر عموی توست واورادوست داری چون زیباست وهمه بچه زیبا وتمیز را دوست دارند وهمه تورادوست دارند چون مثل نیکو زیبایی!
حال اگر تا فلان سن مثلا”20 سالگی ” دیدی اگر هنوز دوستش داری به من بگو تا میگم چه باید کرد و از این به بعد لازم است راهکارهای لازم به این مادر درنوع کلام وبرخورد وکنترل احساس خود و فرزندش داده شود.

04 جولای 2021
مطهری

سلام و تشکر از سایت بسیار مفید تون برای خانواده ها
دخترمن 12سالشه وقتی به سن تکلیف رسید نمازاش میخوندوحجابش رعایت میکردپارسال گفت اگه چادرسرکنم برام لب تاب میخری منم قبول کردم وخریدم یکسال چادرسرکرد یه روزگفت دیگه نمیخوام سرکنم خسته شدم منم گفتم باشه ولی بایدحجابت حفظ باشه و بایدمسجدو جاهای مذهبی سرکنی گفت باشه حالا انگار از چادر بیزاره و شالش هم شل شده و موهاشو میریزه بیرون مسجدنمیادتاچادرسرنکنه جاهای مذهبی هم که یکباررفتیم چادرانداخته بود روی دوشش و همش اخم و غر
میخواستم بدونم چکارکنم حجابش رعایت کنه ممنون ازتون

04 جولای 2021
مشورت خانه

سلام پرسشگر عزیز
حجاب باطنی و ظاهری علاوه برآموزه هایی که برگرفته ازخانواده است، بینش صحیح وکافی نسبت به داشته ها وعملکرد هاست.
اگر فرزندان ما نسبت به تکلیف داده شده هیچگونه شناخت صحیح وکافی نداشته باشند ،به مرور تکلیف بیرنگ و محو میشود.
حجاب و نماز و حیا ارزش هایی هستند که عمل به آن باخدا معامله کرده ودستمزد آن لذت وحلاوتی است که درکام خود می چشند و هیچگونه ابزاری مثل تبلت و وسایل رفاهی نمیتواند آن راتقویت وضعیف کند

06 جولای 2021
ناصری

با کمال تشکر وامتنان
سلام خسته نباشید ببخشید من یه پسر ۴ ساله دارم ک تو خونه خیلی خوب وقتی خودمونیم کاراشو میکنه اروم ولی کسی میاد خونمون یا جایی میریم کلن اخلاقش برمیگرده بد اخلاق میشه بهانه گیر میشه کاراشو نمیکنه من چیکار کنم ک تو مهمونی یا وقتی مهمون میاد مثل موقعی باش ک تو خونه تنهاییم ممنون میشم راهنماییم کنید

06 جولای 2021
مشورت خانه

دوست عزیز این رفتارهای کودک شما نیاز به جلب توجه را در او میرساند و این جلب توجه کردن در دوران کودکی بیشتر دیده میشود و نیاز به حق فرزندتان میباشد اما باید به شیوه صحیح براورده شود تا باعث مشکلاتی برای شما نشود با راهکارهای زیر این مسئله را مدیریت کنید از میزان توجهات منفی خود بکاهید
اگرچه رفتارهای منفی کودک، باعث ناراحتی و عصبانیت‌تان می‌شود ولی برای موفقیت در کنترل رفتار کودک، بهتر است از میزان توجه خود به رفتار منفی کودک بکاهید. هر قدر بیشتر حساسیت نشان دهید شدت رفتار نامطلوب کودک بیشتر خواهد شد. بدانید کودکان بیشتر متمایلند رفتارهایی را تکرار کنند که با انجام آنها، توجه والدین را به خود جلب کنند. برای مقابله با این خواسته کودک، کمی صبور باشید و سریعا مقابل رفتار نامطلوب کودک، هرچند کوچک و جزئی، واکنش نشان ندهید. به جای برخورد مثبت با رفتار کودک مثلا با گفتن «پسر خوب از این کارها نمی‌کند»، «عزیزم، این کار را نکن» و… یا برخورد منفی با رفتار کودک مثلا «دیگه دوستت ندارم»، «کاری نکن تنبیه‌ات کنم» و… سعی کنید از روش «نادیده گرفتن سنجیده» استفاده کنید و با توجه به نوع و شدترفتار منفی کودک، کمتر به رفتار نامطلوب او توجه کنید.

20 جولای 2021
همدانی

سلام،تولد فرزند دومم فرزند اولم پوست لبش را می کند راهکار ارایه فرمایید؟

20 جولای 2021
مشورت خانه

استرس اوّل با ناخن جویدن یا انگشت مکیدن شروع می‌شود و بعد با کندن پوست لب و کندن ناخن با دندان، تشدید می‌شود.
استرس اوّل با ناخن جویدن یا انگشت مکیدن شروع می‌شود و بعد با کندن پوست لب و کندن ناخن با دندان، تشدید می‌شود.
اضطراب کودکان دلایل مختلفی دارد؛ از جمله:
1. مشاجرات والدین
2. انتظار داشتن بیش از حد از فرزندان
3. تأثیر رفتار هم سالان
4. احساس کمبود محبّت
کودک وقتی احساس می‌کند که به او کم توجّهی شده است و یا قرار است کس دیگری رقیب محبّت اوشود، دچار استرس می‌شود.
در این شرایط والدین نباید به بچّه ی دوم خیلی توجّه کنند؛ همچنین باید در مواردی، مسؤلیت هایی از فرزند کوچکتر را به فرزند بزرگ تر بسپارند؛ مثلاً به او اجازه دهند فرزند کوچکتر را بغل کند و جلوی فرزند بزرگتر، نوزاد را نازو نوازش نکنند.

24 جولای 2021
کاظمی

سلام و عرض خسته نباشید
به من گفتن ازشما سوالی بپرسم
سه فرزند دارم که فرزند دوم من که دختر خانوم نازی هست خیلی خجالتی وکم حرف تره.
ترسم اینه که خدایی نکرده در اجتماع به مشکل نخوره البته داخل منزل مشکلی نداره ولی کلا با آقایون خیلی رابطه نداره و معمولا سلام نمیکنه با خانوما هم خیلی کم میجوشه کلا انگار راحت نیست میشه لطفا کمک کنید و راهکار بدین ببخشید. خیییییلی ممنون

24 جولای 2021
مشورت خانه

ژنتیک یکی از علل خجالتی بودن کودکان است برای مثال ممکن است در خانواده‌ای پدر و مادر بگویند که ما هم در این سن به این صورت بودیم . اگر والدین، در برقراری تعاملات اجتماعی کودک با دیگران کمک کنند و مرتب کودک را وارد محیط های جمع کنند یا مرتب بیرون یا پارک ببرند این اوامر باعث برقراری ارتباط بیشتر کودکشان با جامعه شده و باعث می شود حس “خجالت ژنیتیکی” در اثر اکتسابات و تمرین هایی که منجربه تعاملات می شود از بین برود.
باید مربی‌ های مهد با کمک گرفتن از روانشناس و مشاوره در هفته دو یا سه بار، روی اخلاق کودکان کار کنند و با توضیحات والدین در محیط خانواده و محیط جمع چگونگی برخورد با این گونه کودکان را متوجه شوند تا بتوانند بر مشکلات کم‌ رویی کودکان غلبه کنند. برچسب‌ هایی مانند اینکه دایم جلوی دیگران عنوان کنیم “بچه ما خجالتی است”، “سلام کردی ؟” و پدر و مادر از طرف بچه به دیگران “سلام” کنند، از بدترین نوع رفتارها محسوب می‌شود. در حقیقت کار چسباندن یک سطح رفتاری به کودک است و کودک این حرف را در خود می پذیرد که ” من یک بچه خجالتی هستم”.
از دیگر راه های درمان کم‌ رویی، بردن کودکان به پارک و محیط های شلوغ است . برای تقویت ارتباط تعاملات اجتماعی گام اول این است که اگر بچه ما 5 ساله است در ابتدا با بچه های کم‌ سن و هم‌ سال خودش ارتباط بر قرار کند و در برقراری ارتباط و دوستی با آنها تشویق شود . این امر باعث می شود که کودک بگوید من می توانم ارتباط برقرار کنم و کم کم اعتماد به نفسش تقویت شود و بتوانند با بچه های بزرگتر از خودش هم ارتباط برقرا رکند.

24 جولای 2021
دانایی

سلام خسته نباشید.یه دختر هفده ماهه دارم.از پنج ماهگی از صدا بلند.خنده.اذان.آهنگ غمگین.همه اطرافیان میترسه.این ترس هنوز باهاش هست.ولی یک هفته ای هست که خیلی خیلی حساس تر شده.به طوری که وقتی پدرش صحبت میکنه یا میخنده گریه شدید میکنه بشدت میترسه.هرصدایی از بیرون بشنوه مثلا بسته شدن در آپارتمان سریع میاد بغلم میکنه و میترسه.واقعا موندم چکار کنم.به جایی میتونیم بریم نه صحبت نه خنده.ممنون میشم راهنماییم بکنید

24 جولای 2021
مشورت خانه

سلام لطفا با مشاور یا روانشناس متخصص کودک در ارتباط باشید تا احتمال اوتیسم بررسی شود.
ازنشانه های اوتیسم : نداشتن تماس چشمی با اطرافیان، بی توجهی به صداکردن نام کودک درحدی که گاه به شنوایی او شک کنیم، توجه وعلاقه ویژه به وسایل چرخان مثل چرخهای ماشین وپنکه و…، وترس از جاهای شلوغ یا صداهاست.

26 جولای 2021
سیدی

مشکلی داشتم در رابطه با فرزندم حدودا ۵ سالشه و از سه سالگی تا به حال من ناخنشو نگرفتم همش در حال خوردن ناخونهاشه از لحاض هر وسیله بازی که همه بچه ها باید داشته باشن رو براش فراهم کردم از لحاظ محبت خانواده هم خیییلی زیادبهش توجه میشه از مشاوران عزیز تقاضای کمک رو داشتم واقعا نمی دونم باید چطور باهاش رفتار کنم که این عادت رو ترک کنه ممنون از راهنماییتون

26 جولای 2021
مشورت خانه

جویدن ناخن یکی از عادات کودکان است که والدین را بسیار ناراحت و کلافه می کند. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً ۳۸ درصد کودکان ۶ ۴ ساله ناخن هایشان را می جوند.
این عادت تا ۱۰ سالگی به اوج خود می رسد و در مواردی تا ۶۰ درصد کودکان افزایش می یابد. همچنین بیشترین میزان ناخن جویدن در پسران ۱۴ ۱۳ ساله است. ناخن جویدن در دختران حدود ۱۱ سالگی به بیشترین حد خود می رسد. جالب این که تقریباً ۲۰ درصد نوجوانان کماکان درگیر این مشکل هستند و ۲۰-۱۰ درصد این عده نیز تا بزرگسالی عادت ناخن جویدن را حفظ می کنند.
جویدن ناخن نه تنها منظره ناخوشایندی دارد بلکه موجب بیماری کودک نیز می شود.جویدن ناخن ها به ویژه تا ته پوشش شاخی ناخن منجر به خونریزی می شود و پوست را مستعد تماس با میکروب ها کرده و خطر ابتلا به عفونت را در این ناحیه افزایش می دهد.به علا وه وقتی کودک ناخن های پر از میکروب را وارد دهان می کند خطر ابتلا به امراض مختلف برای وی افزایش پیدا می کند.
راه جلوگیری از ناخن جویدن کودکان:
▪️ علت را رفع کنید: منتظر پاسخ کودکتان که چرا ناخن هایش را می جود نباشید و او را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنید،. توجه کنید کودکتان درچه موقعیت هایی این عمل را انجام می دهد. جست جو کنید که چه مساله ای باعث شده است آرامش و امنیت کودکتان را به هم بزند. آن را دریابید، این تلاش شما برای پی بردن به مشکل کودک و توجه به حل آن می تواند بزرگترین گام برای از بین بردن اختلال ناخن جویدن باشد.
▪️ ناخن کودک را کوتاه کنید: کوتاه کردن ناخن های بلند به کودکان در زمینه ترک این عادت بسیار کمک می کند. ناخن های کوتاه شده کمتر جویده می شوند، سعی کنید هرچند روز یک بار ناخن های کودک را بگیرید و سوهان بزنید.
▪️ دعوا نکنید: هیچگاه کودک را بخاطر ناخن جویدن دعوا نکنید بلکه توجه او را از جویدن ناخن دور کنید. کودک باید احساس خوبی نسبت به خود پیدا کند.شرمنده کردن سرزنش، تحقیر، تهدید و تنبیه کودک هیچ اثری درمانی ندارد بلکه عادت را تشدید می کند و باعث اختلالات دیگر نیز می شود. به جای این کار به او اعتماد به نفس بدهید.
▪️ حواس کودک ر ا پرت کنید: سعی کنید حواس کودک را هنگام جویدن ناخن پرت کنید، از او کارهایی بخواهید که مجبور شود از انگشتانش استفاده کند درست کردن کاردستی یا کشیدن نقاشی روش خوبی برای این کار است.

28 جولای 2021
شهرزاد

پسرم خیلی باهوش هستش ، در عین باهوشی عدم تمرکز داره ، قبلا از دعوا متنفر بود و میترسید ولی الان همش در حال دعوا کردن هستش ، داره وارد سنی میشه که نباید زیاد باهاش کل کل کرد ، واقعا موندم چیکار کنم

28 جولای 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز شما سن فرزندتان راعنوان نکردید.
بعضی از بچه ها هنگام بازی و درس خواندن، تمرکزشان را از دست می دهند. این نشانه ها می تواند به صورت افکار بی ثبات، بی قراری، بی توجهی در حالتی که با فردی صحبت می کنند و فراموش کردن زمان بروز کند. گاهی این رفتارها برای پدر و مادر آزاردهنده اند اما بی توجهی به این مساله، قطعا آثار جبران ناپذیری خواهد داشت…
تمرکز داشتن، در واقع توانایی افراد برای انجام کاری خاص در زمانی مشخص است. نداشتن این توانایی دلایل مختلفی دارد اما مهم ترین آنها به سن و سلامت کودک مربوط می شود.

28 جولای 2021
ناطق

پسر ۱۷ ساله من اول اینکه با من که مادرش هستم خیلی بد صحبت میکنه و اصلا حرف من و گوش نمیده و یه موقعهایی که باهاش قهر میکنم اصلا انگار نه انگار و از اون ورم میترسم که باهاش خیلی سر سنگین باشم یه چند ساله دیگه خدایی نکرده به یه دختر رو بیاره ولی ازپدرش خیلی حساب میبره و حرف پدرش و گوش میکنه و پدرش نصیحت میکنه ولی میگه چشم ولی اگه یه موقعی کاری بکنه برای من معلومه از ترس پدرشه
و دوم اینکه ما اصلا خانوادگی زیاد دستمون موبایل نیست ولی پسرم خیلی دستش میگیره و پدرش بهش تذکر میده ولی بهتر میشه ولی دوباره تو جمع شروع میکنه
وسوم اینکه پول توجیبی پدرش بهش میده من باید ازش بپرسم چکار کردی چکار نکردی ؟ و حالا دوست داشتم راهنماییم بکنین

28 جولای 2021
مشورت خانه

سلام پرسشگر عزیز
فرزند شما در آستانه ورود به نوجوانی و بلوغ است. تغییر و تحولات این دوران از جمله تغییرات جسمانی، توام با تغییرات روحی و هیجانی و رفتاری است. نوجوان در حال پوست اندازی است و می خواهد تنه به تن والدین بزند، ابراز بزرگی کند، اعلام استقلال کند و از تعیین تکلیف از جانب والدین بسیار بیزار است.
دیگر دوران امر و نهی والدین تمام شده است و اگر می خواهید فرزندتان رفتاری مناسب و طبیعی داشته باشد باید رابطه ای توام با صمیمت با او برقرار کنید.
به هر ترتیب واقعیت این است که به مرور که فرزندان به دوران نوجوانی نزدیک و نزدیک تر می شوند اولیا باید خود را برای رو به رو شدن با برخی از چالش ها آماده کنند. در این سن بچه ها بقدری بزرگ شده اند که می توانند انتخاب کنند اما در عین حال به اندازه کافی بالغ نشده اند که مفهوم واقعی رفتارهایشان را درک کنند و این یعنی برخورد و اصطکاک شدید و تقریبا مداوم بین آنها با اولیا. بنابراین لازم است اولیا درباره این که چه رفتاری برایشان قابل تحمل است، چه چیزی را اصلا نمی پذیرند و اینکه با تمرد و سرکشی او چه برخوردی داشته باشند، پیشاپیش تصمیم گیری نمایند.

27 اکتبر 2021
حسینی

سلام
ما خانواده مذهبی هستیم
دخترم ۱۵ سالشه
از ۱۱سالگی با گروههای موسیقی کره ای آشنا شده و روز به روز علاقش بیشتر میشه
البته این قضیه عالم گیر شده و خیلی‌ها به این گروهها کشش دارن
اوایل نخواستم حساسیت نشون بدم و امیدوار بودم کم کم سرد بشه. ولی آنقدر کار اون گروههای برنامه ریزی شده و هدفمند هست که روز به روز وابسته تر میشن
و در این رابطه ها و هواداری کردن ها عضو گروههای مختلف میشن و دوستای مجازی خیلی زیادی پیدا کردن
من خیلی نگرانم. به نظر شما عکس العمل من باید چی باشه
متشکرم

27 اکتبر 2021
مشورت خانه

چند سالی هست که تب کره شایع شده و هر روز هم به طرفداران فرهنگ و موسیقی و سریال کره ای در جهان اضافه می شود؛ تبی که البته در ایران هم بشدت واگیردار شده؛ اینکه یک موزیک ویدئوی کره ای ظرف ۲۴ ساعت ۱۰۱ میلیون و در یک ماه ۴۰۹ میلیون بازدید داشته باشد، یعنی چشم ها از سمت غرب دارد به سمت شرق می چرخد و در کشور ما هم هر روز بویژه به تعداد دختران نوجوانی که با شور و هیجان محصولات هنری این کشور را دنبال می کنند اضافه می شود؛ البته که منظور ما کره شمالی نیست.

جامعه شناس علت چنین رویکردی را نداشتن تعریفی درست از آرمان ها برای نسل نوجوان می داند و معتقد است وقتی نمی توانیم تعریف درستی از آرمان ها برای فرزندان خود داشته باشیم قاعدتا الگوها نمی تواند تطبیقی با آن پیدا کند: «الگوسازی ما توسط هنرپیشه ها، ورزشکاران و نخبگان در آنتن زنده تلویزیون یا شبکه های مجازی شکل می گیرد. چه تعداد از اینها قابلیت این را دارند که الگوی مردم و بویژه نسل جوان باشند؟ بسیاری از سریال هایی که در کشورهای مختلف تولید می شود تصویرگر آرمان های آن کشور هستند که طبعا در فیلم و سریال های شان نیز نمود پیدا می کنند.

شما نمیتوانید درایشان تاثیری بگذارید اگربرایتان امکان داشت با مشاور در ارتباط باشید

27 اکتبر 2021
کوثر

با سلام وعرض ادب وارادت
دختری 15 ساله دارم خیلی دورغ میگه ،گفت درس میخونه ،ولی کارنامه میان ترمش همش پایین بود وقتی تو هر کاری اعتراض میکنم سرم داد میکشه چکار کنم؟؟؟؟
با تشکر که صبورانه جواب میدهید

27 اکتبر 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز توصیح ندادید دروغ تنها به درس ونمره ایشان مربوط میشود؟
افراد عادی معمولا بدون دلیل دروغ نمی گویند. این دلایل حتی اگر از نظر ما مردود باشند برای خود آنها معقول و موجه است.
از لحاظ علم و روانشناسی، انسان ها به چند دلیل عمده دروغ می گویند که در ادامه این دلایل را بررسی می کنیم.
اجتناب از تنبیه شدن
حفاظت از دیگران
حفظ حریم خصوصی
اجتناب از شرمساری
بعضی وقت ها خطر تنبیه و توبیخ وجود ندارد اما واقعیت باعث شرمساری ما می شود، به همین دلیل دروغ می گوییم.
اما مطمئنا فرزندانیکه دائم دروغ میگویند یا جنبه ژنتیک دارد ویا مهمتراینکه والدین نزدیک ندارند والدینی کا دوست فرزندنباشند وبه هردلیل بخواهداززیربارپدیرش حقیقت ومسئولیت باآنان فرارکند دروغ میگوید

02 دسامبر 2021
بارانی

سلام خسته نباشید
با تشکر از عوامل سایت خوب مشورت خانه ممنون میشم اگر من رو راهنمایی بفرمائید
من فرزند اولم پسر بود ک با وزن یک کیلو و نیم به دنیا اومد و دکتر گفت اگر میخوای زنده بمونه حتی شبا باید بیدار بمونی و من تمام تلاشمو کردم تا ۲ سالگی و از خودم مایه گذاشتم تا خداروشکر پسرم به حد نرمال رسید و باید بگم وابستگی من بی نهایت بود و شد .این روال همچنان باقی بود و من حتی برای پخت نهار فقط نذر پسرم مهم بود روزانه کلی بازیهای خلاق باهاش انجام میدادم و طوری بگم ک وقف پسرم بودم خیلی بغلش میکردم و میبوسیدم و ….تا اینکه پسرم وارد مدرسه شد و تا کلاس دومش من تکالیف رو میخوندم و انجام میداد و شاگرد اول کلاس بود اما دخترم به دنیا اومد و یخورده توجه من به سمت دخترم شد اما بازم همه ی این کارها رو واسه پسرم انجام میدادم اما پسرم به طرز عجیبی رفتارش تغییر کرده کلا تو تخیلات و فکره
مثلا میره سر کلاس برگه امتحان رو میدن سه تا سوال رو جواب میده یهو یک سوراخ روی دیوار می بینه دیگه میره تو فکر و … و زمانش تموم میشه و هیچ سوالی رو جواب نمیده یا تو شب تولدش همه خوشحال و شادن اما خودش میبینی یک گوشه نشسته و داره فک میکنه انگار الان چه ناراحتی داره .
یا اگر من چند دقیقه ساکت بشم میاد میگه مامان از دست من ناراحتی ایا کاری کردم دیگه تا چند روز تو فکره خواهش میکنم منو راهنمایی کنید البته من ازش خواستم نقاشی خانواده خودمون رو بکشه اول خودش و بعد خواهرش و پدرش و بعد من رو کشید بیشتر از رنگهای تیره و مشکی استفاده کرد .

02 دسامبر 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز
ارتباط شما بافرزندتان باعث شده که اعتمادبه نفس درایشان تقویت نشود و استقلال عمل کردن را نیاموزد حتما با یک روانپزشک جهت تست توان رفتاری تمرکز در ارتباط باشید.
البته کمبود دقت در پسرها نسبت به دخترها 6 تا 10 برابر مشاهده شده است.
دلایل عدم تمرکز و توجه :
1- خانواده با مشکلات ارتباطی ،اقتصادی و اجتماعی مواجه است.
2- وجود تنبیه (زبانی یا بدنی) در خانواده و عدم وجود محبت و نشاط در خانواده
3- وجود اعتیاد (مخدر ،الکل) در والدین.
4- کودک از لحاظ معنوی و مادی احساس امنیت نمیکند.
5- انتظار بیش از ظرفیت از کودک .
6- مقایسه کردن با همسالان و همکلاسان
7- وراثت در این امر تاثیر کمتری دارد ولی ناراحتی های جسمی و روحی در قبل ،هنگام و بعد از زایمان تاثیر مستقیمی داراست.
۸_ آموزش ندیدن وبه نوعی ورزیده نشدن فرزند در زمان رشد وتکیه داشتن اوبه والدین
من در اینجا دلایل مهم این موضوع را نگاشتم ولی عوامل این ناراحتی بیش از این است.
کودکان در سنین 3-4 سال بیشتر دقت خود را با شنیدن و دیدن کامل می کنند.
در سنین 4-5 سالگی دقت دو بعدی می شود به عبارت دیگر ،کودک هنگام انجام کاری میتواند به حرفهای شخص مقابل گوش دهدو در سن 5-6 سال دقت و توجه او کامل می شود .

13 دسامبر 2021
جمالی

سلام خسته نباشید
پسر بچه پنج ساله دارم که هنوز مشکل دسشویی رفتن داره. اکثر اوقات جلوی شلوارش خیسه
جدیدا هم مدفوعش تو شورتش میریزه گهگداری.
واقعا خسته شدم دیگه و یه چیز دیگه هم هست اینکه جدیدا یاد گرفته دروغ میگه حتی سر چیزهای معمولی هم دروغ میگه نمیدونم در مقابل چه رفتاری کنم؟!؟!

13 دسامبر 2021
مشورت خانه

باسلام
این رفتار از ابتدا باید کنترل و اصلاح میشد اما بهترین کار اینست که ابتدا با او صحبت کرده و برایش توضیحاتی در مورد نجاست و آلودگی و پرشدن ظرف درونش بزبان ساده بدهید سپس جایزه ای تعیین کنید، و بعد انتظار بکشید که اگر حتی به ندرت ، بموقع به دستشویی رفت وشلوارش خیس نشد، آن رفتار مطلوب (هرچند نادر) را فورا پاداش دهید تا تقویت شود.
امر ونهی و دعوا نکنید زیرا فقط لجبازتر میشود. شما باید به او کمک کنید تا گهگاه رفتار مطلوب داشته باشد سپس آنرا شکار و تقویت کنید،در صورت خيس شدن،از پاداش محروم میشود و خود بخود رفتار درست در او شکل ميگيرد.
روانشناس کودک: شما می تونید با تشویق و استفاده از برنامه اقتصاد ژتونی فرزندتون در مسیر صحیح هدایت کنید. بطور طبیعی میزان دفع باید روزانه باشه که البته در افراد مختلف این میزان متفاوت هست. شما جدولی تهیه کنید با ستاره های مختلف . که در ان جدولی از روزهای هفته کشیده شده. و جعبه ای تهیه کنید به اسم جعبه جایزه. ارام و شمرده تو چشمهای فرزندتون نگاه کنید و هدف از کارتونو براش توضیح بدید بگید این جدول سلامتی است هر روز بدون اینکه من بگم بری دسشویی رفتی یک ستاره میگیری به ازای هر دو ستاره می تونی از جعبه جایزه ( داخل جعبه دیده نمیشه چندتا از جایزه های از چیزهای مورد علاقه فرزندتو باشه و کیفیتها متفاوت حتی یک شکلات هم یک جایزه محسوب میشه) دریافت کنی. بعد از مدتی تعداد ستاره ها را بیشتر کنید تا بتدریج این رفتار شکل بگیره. لازم هست بگم صبر و حوصله پیشه کنید.