رابطه جنسی در دوران حاملگی :زنان باردار و همسرانشان معمولا برایشان سوال هست که آیا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری ایمن است؟ آیارابطه جنسی در دوران حاملگی باعث سقط جنین خواهد شد؟ آیا به نوزاد متولد شده آسیب می رساند؟ آیا پوزیشن های جنسی برای جلوگیری از آسیب به کودک در رحم مادر وجود دارد؟

ادامه رابطه جنسی در طول بارداری برای یک خانم کاملا بی خطر است مگر اینکه پزشک یا ماما خلاف این را به او گفته باشد. در حقیقت ، میل جنسی زن ممکن است در مراحل خاصی از بارداری افزایش یابد و رابطه جنسی می تواند مزایایی داشته باشد.

همانطور که شکم او بزرگتر می شود ، یک زن ممکن است متوجه شود که موقعیت های خاصی برای او راحت تر است. صحبت آزادانه در مورد رابطه جنسی می تواند به هر دو شریک زندگی کمک کند تا از رابطه جنسی در دوران حاملگی لذت ببرند در صورت نیاز به مشاوره جنسی می توانید روی لینک کایک کنید..

در این مطلب ، موارد ایمنی و خطرات را بررسی می کنیم و نکاتی را در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری بیان می کنیم. ما همچنین در مورد زمان اجتناب از رابطه جنسی ، و چگونگی تغییر رابطه جنسی در سه ماهه دوم و سوم بحث می کنیم.

آیا رابطه جنسی در دوران حاملگی بی خطر است؟

رابطه جنسی در دوران حاملگی
آیا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری ایمن است؟ آیارابطه جنسی در دوران حاملگی باعث سقط جنین خواهد شد؟

رابطه جنسی در هر مرحله از بارداری معمولی و بدون عارضه به کودک آسیب نمی رساند. کودک توسط عضلات قوی رحم ، مایع آمنیوتیک و یک پلاگین مخاط که در اطراف دهانه رحم ایجاد می شود محافظت می شود.

برخی افراد معتقدند که فعالیت جنسی یا ارگاسم ممکن است به کودک آسیب برساند ، احتمال سقط جنین را افزایش دهد یا باعث زایمان زودرس شود. با این حال ، در یک بارداری سالم ، هیچ یک از اینها درست نیست و رابطه جنسی به کودک شما آسیب نمی رساند. آلت تناسلی مرد نمی تواند فراتر از واژن شما نفوذ کند و به کودک آسیبی برساند. با این حال ، تغییر میل جنسی شما در دوران بارداری طبیعی است.

آیا رابطه جنسی در بارداری می تواند باعث زایمان زودرس شود؟

سکس در دوران بارداری
سکس در دوران بارداری بصورت واژینال هیچ ارتباطی با افزایش خطر زایمان زودرس ندارد.

رابطه جنسی واژن در دوران بارداری هیچ ارتباطی با افزایش خطر زایمان زودرس ندارد. بسیاری از مطالعات نتیجه گرفته اند که رابطه جنسی واژن در دوران بارداری هیچ ارتباطی با افزایش خطر زایمان زودرس یا سقط جنین ندارد. با این حال ، اگر یک پزشک کسی را در معرض خطر بالایی قرار دهد ، ممکن است به او توصیه کند که فرد از رابطه جنسی در دوران بارداری یا فقط در مراحل بعدی خودداری کند.

ممکن است یک ارگاسم یا نفوذ جنسی باعث انقباضات پیش از زایمان در اواخر بارداری شود که انقباضات خفیفی است که برخی از زنان در پایان بارداری تجربه می کنند. با این حال ، نباید جای نگرانی باشد.

بهترین پوزیشن های جنسی و سکس دوران بارداری

رابطه جنسی با همسرتان در اوایل بارداری می تواند ناراحت کننده باشد ، نه فقط به دلیل برجستگی ، بلکه ممکن است سینه های شما لطیف باشد. همچنین اگر شریک زندگی شما خیلی عمیق عمل دخول را انجام دهد می تواند ناراحت کننده باشد.

در مراحل بارداری ، افراد باید پوزیشن هایی را انتخاب کنند که شکم باردار را تحت فشار قرار ندهد. اگر زنی به پشت دراز بکشد ، وزن کودک ممکن است فشار بیشتری به اندام های داخلی وی یا شریان های اصلی وارد کند.

یک زن باردار ممکن است در پوزیشن هایی که می تواند عمق و سرعت نفوذ را کنترل کند ، احساس راحتی بیشتری کند. پوزیشن های راحت ممکن است این باشد که زن باردار بالای شریک زندگی خود باشد یا در لبه تخت نشسته باشد.

وقتی صحبت از رابطه جنسی بارداری است ، به موقعیت هایی بچسبید که فشار و وزن را از شکم دور نگه دارد. احتمالا این موارد برای همسر باردار شما راحت تر خواهد بود.

به موقعیت هایی بچسبید که شما را از پشت باز نگه دارد. این امر به شما کمک می کند تا از فشرده سازی احتمالی جریان خون جلوگیری کنید ، که می تواند منجر به سبکی سر و سایر موارد شود.

بهترین پوزیشن های جنسی و سکس دوران بارداری
در مراحل بارداری ، افراد باید پوزیشن هایی را انتخاب کنند که شکم باردار را تحت فشار قرار ندهد.

رابطه جنسی دهانی و مقعدی در دوران بارداری

رابطه جنسی دهانی برای ادامه بارداری کاملاً بی خطر است. با این حال ، یک شریک باید از دمیدن هوا به واژن زن باردار جلوگیری کند زیرا این امر می تواند باعث آمبولی هوا شود ، جایی که یک حباب هوا رگ خونی را مسدود می کند. اگرچه نادر است ، اما آمبولی هوا می تواند برای زن و نوزاد تهدید کننده زندگی باشد.

رابطه جنسی مقعدی به کودک آسیب نمی رساند ، اما اگر شخصی بواسیر مرتبط با بارداری داشته باشد ممکن است ناخوشایند باشد. افراد باید از رابطه جنسی مقعدی و به دنبال آن رابطه جنسی واژینال اجتناب کنند ، زیرا این امر می تواند باعث گسترش باکتری ها از راست روده به واژن و در نتیجه عفونت شود.

رابطه جنسی دهانی و مقعدی در دوران بارداری
رابطه جنسی دهانی برای ادامه بارداری کاملاً بی خطر است.

چه موقع باید از رابطه جنسی دوران بارداری جلوگیری کرد؟

ممکن است یک ماما یا پزشک به زن توصیه کند در صورت تجربه موارد زیر از رابطه جنسی در دوران بارداری خود جلوگیری کند:

 • مشکلات دهانه رحم که می تواند احتمال سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش دهد
 • بارداری با دوقلوها
 • ناتوانی دهانه رحم ، جایی که دهانه رحم زودرس باز می شود
 • تاریخچه زایمان زودرس
 • از دست دادن خون قابل توجه یا خونریزی غیر قابل توضیح از واژن
 • نشت مایع کیسه آمنیوتیک
 • شما در معرض سقط جنین یا سابقه سقط جنین گذشته هستید
 • شما در معرض خطر زایمان زودرس هستید (انقباضات قبل از هفته 37 بارداری)
 • شما بدون دلیل مشخص خونریزی واژن ، ترشح یا گرفتگی دارید

ضروری است که یک زن باردار از خود و کودک خود در برابر عفونت های مقاربتی محافظت کند. این به این معنی است که در تمام فعالیت های جنسی با شرکای جدید جنسی ، از روش جلوگیری از بارداری مانند کاندوم یا سد دندان استفاده کنید.

اثرات بارداری بر میل جنسی

اثرات بارداری بر میل جنسی
اثرات بارداری بر میل جنسی افزایش هورمون ها ممکن است میل جنسی فرد را افزایش دهد ، به خصوص در سه ماهه دوم بارداری

افزایش هورمون ها ممکن است میل جنسی فرد را افزایش دهد ، به خصوص در سه ماهه دوم بارداری. بارداری از طرق مختلف بر انگیزه های جنسی افراد تأثیر می گذارد و هیچ پاسخی معمول ندارد. افزایش هورمون ها و افزایش جریان خون در دستگاه تناسلی ممکن است میل جنسی فرد را افزایش دهد ، به ویژه در سه ماهه دوم بارداری.

افراد دیگر ممکن است کاهش میل جنسی خود را به دلیل نوسان هورمون ها ، احساس راحتی کمتر در بدن ، کاهش سطح انرژی یا دردهای جسمی تجربه کنند. بارداری همچنین می تواند بر میل جنسی شریک زندگی یک باردار تأثیر بگذارد. برخی از افراد ممکن است به دلیل تغییر در شکل بدن مانند افزایش اندازه پستان ، افزایش جذب به همسر باردار خود را تجربه کنند.

در برخی موارد ، نگرانی ها و فشارهایی که هر دو شریک زندگی احساس می کنند می توانند علاقه کمتری به رابطه جنسی داشته باشند. رعایت رابطه جنسی بسیار ضروری است تا اطمینان حاصل شود که هر دو شریک زندگی راحت هستند.

در اینجا برخی از تغییرات رایج جنسی که ممکن است در دوران بارداری احساس کنید وجود دارد:

میل جنسی در دوران بارداری
میل جنسی در دوران بارداری تغییر سطح هورمون ها در اوایل بارداری و تغییر در شکل بدن ممکن است باعث شود شما احساس میل جنسی کنید.

میل جنسی در سه ماهه اول حاملگی:

تغییر سطح هورمون ها در اوایل بارداری و تغییر در شکل بدن ممکن است باعث شود شما احساس میل جنسی کنید. اما این تغییرات همچنین ممکن است منجر به ناراحتی در بارداری شود که باعث می شود شما کمتر به رابطه جنسی علاقه مند شوید ، مانند احساس خستگی یا مریضی در معده (حالت تهوع) ، پستان درد دارید و نیاز به غالباً به دستشویی رفتن دارید.

میل جنسی در سه ماهه دوم حاملگی:

ممکن است در سه ماهه دوم احساس بهتری داشته باشید. ناراحتی هایی که ممکن است در سه ماهه اول داشته باشید از بین رفته است یا در سه ماهه دوم می توانید آنها را بهتر مدیریت کنید. شکم شما در حال رشد است اما هنوز آنقدر کوچک است که راحت رابطه برقرار کنید. در واقع ، شما ممکن است مایل باشید بیشتر از گذشته رابطه جنسی برقرار کنید.

زنان در دوران بارداری خون اضافه می کنند و بیشتر این خون در زیر کمر شما جریان دارد. ممکن است دریابید که جریان خون اضافی به شما کمک می کند تا راحتتر ارگاسم کنید ، شاید حتی بیش از یک بار. ارگاسم زمانی است که احساس لذت شدید از رابطه جنسی داشته باشید. هنگام ارگاسم ، ممکن است احساس انقباض در واژن و اطراف آن کنید.

میل جنسی در سه ماهه سوم حاملگی:

اگر شما و همسرتان هر دو به آن تمایل دارید ، انجام رابطه جنسی تا زمان تولد کودک مشکلی نیست ، مگر اینکه پزشک شما خلاف آن را به شما گفته باشد. در اواخر بارداری ، ممکن است احساس کمتری برای رابطه جنسی داشته باشید. با بزرگتر شدن شکم ، ممکن است برخی موقعیت های جنسی ناراحت کننده باشد. شاید کمتر به رابطه جنسی علاقه داشته باشید زیرا تمرکز شما در امر زایمان و داشتن یک نوزاد جدید بیشتر است. داشتن این احساسات اشکالی ندارد و شما و همسرتان حتی اگر نمی خواهید رابطه جنسی برقرار کنید باز هم می توانید دوستانه و نزدیک هم باشید.

فواید رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری می تواند فوایدی برای زن باردار و همسر وی داشته باشد. مزایای احتمالی این موارد عبارتند از:

 • ارگاسم بهتر: افزایش جریان خون در دستگاه تناسلی می تواند به معنای افزایش ارگاسم های قدرتمندتر برای زنان باردار باشد.
 • متناسب نگه داشتن رابطه جنسی کالری می سوزاند و می تواند به تناسب اندام هر دو کمک کند.
 • پیوند بین زوجین: برخی از زوجین دریافتند که فعالیت جنسی در دوران بارداری آنها را به یکدیگر نزدیکتر می کند.
 • تقویت سیستم ایمنی بدن: رابطه جنسی آنتی بادی تولید می کند که به شما کمک می کند تا از سرماخوردگی و سایر عفونت ها محفوظ بمانید.
 • افزایش شادی: ارگاسم ها اندورفین آزاد می کنند که می تواند به مادر و کودک کمک کند احساس خوشبختی و آرامش کنند.

رابطه جنسی بعد از زایمان

فواید رابطه جنسی در دوران بارداری
فواید رابطه جنسی در دوران بارداری رابطه جنسی در دوران بارداری می تواند فوایدی برای زن باردار و همسر وی داشته باشد.

تمام مادران تازه وارد به زمان بهبودی و بهبودی پس از زایمان نیاز دارند. آنها باید برای بهبودی بدن ، بسته شدن دهانه رحم ، خونریزی پس از زایمان و در صورت وجود ، برش های بخش C یا پارگی واژن بهبود یابد.

زنان هر زمان احساس آمادگی کردند می توانند به فعالیت جنسی خود بازگردند. فرسودگی و انرژی صرف شده برای مراقبت از خانواده جدید ممکن است به این معنی باشد که یک زن بعد از زایمان نمی خواهد مدتی رابطه برقرار کند.

بهتر است تا بعد از معاینه پس از زایمان صبر کنید (حدود 6 هفته پس از زایمان) تا دوباره رابطه جنسی برقرار کنید. هنگامی که احساس آمادگی می کنید دوباره رابطه جنسی را شروع کنید ، از کنترل بارداری استفاده کنید. با پزشک یا مشاور خود درمورد اینکه چه زمانی شروع کنترل بارداری ایمن است و در صورت شیردهی از چه نوعی می توانید استفاده کنید ، صحبت کنید.

حتی پس از بهبودی بدن ، این تغییرات معمول ممکن است بر رابطه جنسی پس از زایمان تأثیر بگذارد:

رابطه جنسی بعد از زایمان
رابطه جنسی بعد از زایمان زنان هر زمان احساس آمادگی کردند می توانند به فعالیت جنسی خود بازگردند.
 • به دلیل تغییر در هورمون ها ، ممکن است واژن شما احساس خشکی کند ، به خصوص اگر شما از شیر مادر تغذیه می کنید. برای لغزنده شدن واژن از کرم یا ژل روان کننده استفاده کنید. موقعیت های مختلف را امتحان کنید تا به شما کمک کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید.
 • ممکن است در حین رابطه جنسی آنقدر احساس لذت نکنید زیرا ممکن است عضلات واژن پس از زایمان ضعیف باشد. این مشکل معمولاً با گذشت زمان برطرف می شود. با انجام تمریناتی می توانید عضلات واژن خود را قوی تر کنید
 • میل جنسی شما ممکن است کمتر از حد معمول باشد. این ممکن است به دلیل تغییرات هورمون ها پس از زایمان باشد. این طبیعی است ، پس نگران نباشید. دلایل زیادی برای عدم علاقه به رابطه جنسی پس از زایمان وجود دارد ، مانند اینکه واقعاً خسته یا تحت فشار قرار گرفته اید از مراقبت از کودک. یا ممکن است نگران باشید که رابطه جنسی ناخوشایند یا دردناک باشد.
 • هنگام مراقبت از نوزاد جدید خود ممکن است احساس خستگی کنید. ممکن است بعد از خواب کودک بخواهید بخوابید. همچنین ممکن است بلافاصله علاقه کمتری داشته باشید زیرا وقت ، انرژی و تمرکز کمتری برای رابطه جنسی به عنوان والدین جدید دارید.

اگر نگران رابطه جنسی پس از زایمان هستید ، با شریک زندگی خود صحبت کنید. شریک زندگی شما ممکن است همان نوع احساسات را داشته باشد. اگر شما و همسرتان خواهان رابطه جنسی هستید ، سعی کنید زمانی را پیدا کنید که احساس بهتری دارید، مانند وقتی کودک شما کاملا خوابیده است. همچنین می توانید از راه هایی مانند در آغوش گرفتن یا بوسیدن با شریک زندگی خود صمیمی باشید.

اکثر زوجین نگران رابطه جنسی دورن بارداری و همچنین  نگران از دست دادن رابطه جنسی دوران حاملگی و پس از زایمان هستند و یا ممکن است احساس فشار در مورد رابطه جنسی دوران بارداری داشته باشند. در صورت تمایل میتوانید نگرانی های خود را با کارشناسان مرکز مشاوره مشورت خانه در میان بگذارید.

پرسش و پاسخ سوالات رابطه جنسی در دوران حاملگی

رابطه جنسی در دوران بارداری باعث سقط جنین نمی شود. بیشتر سقط ها به این دلیل اتفاق می افتد که جنین به طور طبیعی رشد نمی کند.

داشتن یک عفونت مقاربتی در دوران بارداری می تواند مشکلات جدی سلامتی برای شما و کودک شما ایجاد کند. اگر شریک زندگی شما دارای عفونت مقاربتی است ، از هر نوع رابطه جنسی واژینال ، دهان و مقعد پرهیز کنید.

توجه داشته باشید که رابطه جنسی در دوران بارداری تاثیری در کودک شما نخواهد داشت ، به شرطی که عوارضی مانند زایمان زودرس یا مشکلات جفت نداشته باشید.

چنانچه نمی خواهید  رابطه جنسی برقرار کنید، مشکلی نیست. صمیمیت مهمتر از رابطه جنسی است. نیازها و نگرانی های خود را با روشی باز و عاشقانه با شریک زندگی خود در میان بگذارید. اگر رابطه جنسی دشوار ، جذاب و غیرمجاز است ، نوازش ، بوسیدن یا ماساژ را امتحان کنید.

اگر در حین رابطه جنسی درد دارید ، به پزشک خود بگویید. اگر خونریزی شدید مانند خونریزی عادی قاعدگی ، نشت مایع آمنیوتیک یا گرفتگی دردناک دارید که پس از رابطه جنسی از بین نمی رود ، با پزشک یا مشاور خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.