مهارت های ارتباطی : ارتباط یکی از ضروریات اساسی روابط ما با افراد دیگر است ، خواه یک فرد غریبه ، همکار کار ، اعضای خانواده ، کودک یا شریک زندگی باشد. در حالی که روابط بین فردی ما می تواند آرام و بدون مشکل باشد ، بسیاری از ما در موقعیت های ارتباط نادرست قرار می گیریم که اغلب منجر به درگیری بین فردی می شود.

آیا متوجه می شوید که مردم غالباً آنچه را که می گویید یا اهداف شما را بد متوجه می شوند؟ آیا تا به حال در ارتباط با شخص دیگری دچار سوتفاهم شده اید؟ آیا در بیان آنچه دوست دارید بگویید مشکل دارید؟ مطمئن باشید بسیاری از ما در روابط خود با دیگران با چنین موقعیت هایی روبرو می شویم! ما احساس می کنیم که از کسی متوجه منظور و هدف رفتار ما نشده و روابط ما آسیب می بیند.

مسائل ارتباطی به طور بالقوه ممکن است در هر شرایط و روابط اجتماعی ایجاد شود. سو تفاهم یا برداشت غلط از دیگران برای افراد آسان است و این سوتفاهم ها منجر به مشاجره یا تنش در روابط شخصی یا شغلی می شود. در برخی موارد ، درگیری ممکن است بوجود آید و این تعارضات می تواند ارتباطات را حتی چالش برانگیزتر کند.

 ممکن است برای جستجوی دلایل بروز مشکلات ارتباطی یا هنگام کار با هرگونه ناراحتی یا دشواری که در نتیجه مسائل مکرر ارتباطی ایجاد می شود ، از حمایت یک مشاور یا درمانگر مهارت های ارتباطی کمک بگیرید.

لیست موضوعات مشاوره مهارت های ارتباطی که در ادامه می خوانید

فهرست مطالب

برای دریافت کامل ویدئوها ایمیل خود را وارد کنید تا برای شما ارسال گردد.

مهارت های ارتباطی
ارتباط یا مهارت های ارتباطی انواع مختلفنی دارند مانند زبان بدن و زبان کلام

ارتباط چیست؟

زبان بدن ، زبان اشاره ، زبان کلامی ، نوشتن ، حرکات بخشی از روند مهارت های ارتباطی است. ارتباطات یک مفهوم گسترده است و تاریخچه آن را می توان از طیف گسترده ای از مسیرها جستجو کرد. حرکات و زبان بدن ابتدایی ترین اشکال ارتباطی است ، حتی قبل از اینکه بشر قادر به تولید یک زبان کلامی “صوتی” باشد ، انجام می شود.

زبان کلام احتمالاً برجسته ترین شکل ارتباطی بشر است. برخی از فیلسوفان تصدیق می کنند که توانایی ما در برقراری ارتباط کلامی با یکدیگر پیوندی است که انسان را از حیوانات دیگر در مقیاس تکاملی جدا می کند. زبان نوشتاری ، یکی دیگر از شکل های برجسته و پیشرفته دیگر ارتباطات انسانی می باشد.

ارتباط بین فردی

ارتباطات بین فردی را می توان به عنوان فرآیند معاملاتی ایجاد معنا از طریق نهادهای متقابل پاسخگو یا انتقال و دریافت پیام به افراد دیگر و یا از آنها تعریف کرد. هنگامی که افراد در حال برقراری ارتباط هستند ، با اطلاعاتی بمباران می شوند که در اکثر موارد ، درک آنها بسیار سخت است. چرا؟ زیرا مردم از نحوه درک دیگران از دنیا و خود آگاهی ندارند.

برای برقراری ارتباط موثر ، افراد باید بتوانند اطلاعات زمینه ای هر فرد را با اهمیت کلامی یا فرهنگی پیام در حال انتقال هماهنگ کنند. روابط براساس آن سطح مشترک تفاهم استوار است و هرچه افراد نتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ، فرضیات شخصی بیشتری ایجاد می کنند که می تواند منجر به درگیری شود.

مهارت ارتباطی
مهارت ارتباطی می تواند روابط بین فردی را بهبود بخشد

موانع مهارت های ارتباطی

موانع برقراری ارتباط
موانع بسیار زیادی برای برقراری ارتباط وجود دارد که می توان مواردی مانند انتقاد ، نامگذاری تهدید و غیره اشاره کرد

با در نظر گرفتن پیچیدگی مهارت های ارتباطی ، درک موانع اصلی ارتباط بین فردی می تواند روند تفسیر پیام های افراد را بسیار بهبود بخشد و به آنها کمک کند تا نحوه تفسیر پیام های شما را درک کنند. موانع ارتباطی به سه دسته مهم تقسیم می شوند:

1- قضاوت کردن

 1. انتقاد: ارزیابی منفی از شخص مقابل.
 2. نامگذاری: کلیشه سازی شخص دیگر.
 3. تشخیص: تجزیه و تحلیل رفتار شخص مقابل.
 4. تعریف و تمجید از لحاظ ارزشی: قضاوت های مثبت بیش از حد نسبت به شخص دیگر.

2- ارسال راه حل ها

 1. سفارش دادن: دستور دادن به شخص مقابل برای انجام کاری که دوست دارید.
 2. تهدید: کنترل اقدامات شخص مقابل با هشدار در مورد عواقب آن.
 3. اخلاقی کردن: گفتن اینکه شخص مقابل در یک شرایط خاص باید چه کاری انجام دهد.
 4. سوالات نامناسب یا بیش از حد: استفاده بیش از حد از سوالات نزدیک.
 5. مشاوره : دادن راه حل برای طرف مقابل برای یک مشکل.

3- اجتناب از نگرانی های دیگران

 1. انحراف: دادن راه حل برای مشکلات شخص دیگر.
 2. استدلال منطقی: تلاش برای متقاعد کردن دیگری با توسل به منطق و حقایق.
 3. اطمینان بخش: تلاش برای جلوگیری از احساسات منفی شخص مقابل.

دیگر موانع موثر در ارتباطات

 • استرس دوران کودکی
 • مسائل مربوط به سلامت جسمی و روانی
 • ضربه یا شوک
 • سوتعبیر از گفته ها یا انگیزه های شخص دیگر
 • عدم درک دیدگاه شخص دیگری
 • موانع فرهنگی
 • تفاوت های زبانی فرضیات و کلیشه های نادرست
 • سنگ اندازی
 • راز و نیرنگ
 • اظهارات یا رفتارهای التهابی
 • مهارت ضعیف گوش دادن
نحوه برقراری ارتباط
از دیگر موانع مهارت های ارتباطی می توان به سنگ اندازی ، راز و نیرنگ ، اظهارات یا رفتارهای التهابی ، مهارت ضعیف گوش دادن وغیره اشاره کرد

مسائل ارتباطی در روابط زناشویی

چالش های ارتباطی غالباً عاملی در مشکلات روابط است. ممکن است یک زن و شوهر تشخیص دهند که زمینه های نگرانی در روابط وجود دارد ، اما ممکن است این مشکلات را به ارتباط ضعیف نسبت ندهند. بعضی از زوجین مرتباً درباره مسائل و فعالیتهای روزمره صحبت می کنند و خود را ارتباط دهنده خوبی می دانند ، در حالی که ممکن است در بحث از موضوعاتی که تأثیر بسزایی در رابطه دارند غافل شوند. زوجینی که مسایل ارتباطی را در نظر می گیرند و برای بهبود یا افزایش ارتباطات تلاش می کنند ، ممکن است دریابند که این مسئله در حل تعارض مفید است. lihvj ihd hvjfhxd

مسائل عاطفی و روانی که ناشی از روابط اوایل کودکی ، روابط عاشقانه قبلی یا زمینه های دیگر زندگی است نیز ممکن است بر روابط عاشقانه تأثیر بگذارد ، زیرا این مسائل ممکن است باعث پریشانی عاطفی شود که برقراری ارتباط یا گفتگو با شریک زندگی دشوار است. وقتی یکی از شرکای رابطه ای با مشکل روبرو می شود اما این موضوع را با همسر خود درمیان نمیگذارد، ممکن است فرد احساس صدمه یا عدم همدلی کند که این می تواند تأثیر منفی بر روابط داشته باشد. ارتباط موثر بین زوجین به طور معمول جنبه ضروری یک رابطه سالم تلقی می شود ، و هنگامی که مشکلات ارتباطی در روابط و بین اعضای خانواده رخ می دهد ، درمان می تواند به رفع مشکلات کمک کند و علل اساسی را بررسی کند.

چنانچه مایل به بهبود مهارت های ارتباطی روزمره در زندگی زناشویی خود هستید ، میتوانید فعالیت های زیر را انجام دهید:

7 راه بهبود مهارت های ارتباطی زناشویی روزمره

 1. قبل از اقدام به برقراری ارتباط ، ارتباط عاطفی ایجاد کنید.
 2. قبل از اقدام به برقراری ارتباط در مورد یک موضوع دشوار ، آرام باشید.
 3. افکار و احساسات را مختصر بیان کنید.
 4. احساسات را با عبارات “من” ابراز کنید.
 5. از صحبت به جای شخص دیگر خودداری کنید.
 6. از توهین یا زبان تحقیرآمیز خودداری کنید.
 7. با دقت به دیگران گوش دهید.
بهبود مهارت های ارتباطی
روش های مختلفی برای بهبود مهارت های ارتباطی وجود دارد مانند ا دقت به دیگران گوش دادن و غیره

نقش فرهنگ در مسائل ارتباطی

حتی اگر دو طرف با یک زبان مشترک باشند ، تفاوت در فرهنگ ممکن است مانع برقراری ارتباط موثر شود. فرهنگ فرد ممکن است غالباً در نحوه تفکر و احساس فرد در مورد جهان تأثیر بگذارد ، و دو فردی که به یک زبان صحبت می کنند اما زمینه های فرهنگی متفاوتی دارند ممکن است از یک مکالمه با دیدگاه های کاملاً متفاوت در مورد مبادله دور شوند. وقتی فردی بومی زبان نباشد که مکالمه ای در آن صورت می گیرد ، سو تفاهم یا اشتباه در ترجمه ممکن است مانع برقراری ارتباط خوب شود.

3 روش تاثیر فرهنگ بر روابط معنادار

 1. محدودیت های شناختی را می توان در احزاب ارتباطی مشاهده کرد که نظریات جهانی مشابهی ندارند و مرجع های مشابهی ندارند.
 2. محدودیت های رفتاری تفاوت در اعمال کلامی و غیرکلامی است. به عنوان مثال ، اگرچه نگاه کردن به چشمان شخص هنگام برقراری ارتباط در برخی فرهنگ ها قابل قبول است ، اما ممکن است افراد دیگر فرهنگ ها این رفتار را غیرقابل قبول بدانند.
 3. محدودیت های عاطفی تفاوت در بیان احساسات و عواطف را توصیف می کنند. کسانی که از یک فرهنگ خاص برخوردارند ممکن است احساسات خود را کاملاً آشکار نشان دهند ، در حالی که افراد از فرهنگ دیگر ممکن است بر احساسات خود کنترل دقیق داشته باشند.

وقتی کسانی که در ارتباطات بین فرهنگی هستند از این محدودیت های بالقوه و تأثیراتی که ممکن است داشته باشند آگاه نباشند ، به راحتی می توان سو تفاهم ایجاد کرد و در نتیجه درگیری و کشمکش پیش بیاید.

تاثیر فرهنگ بر روابط
فرهنگ بر روابط و برقراری ارتباط با دیگران بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد

سبک های ارتباطی

چهار سبک اصلی ارتباطی قاطعانه ، پرخاشگرانه ، منفعلانه و منفعل- پرخاشگرانه  وجود دارد که هر کدام با زبان ، رفتارها و تأثیرات خاصی مشخص می شوند. توانایی شناسایی سبک های اصلی مهارت های ارتباطی احتمالاً در روند شناخت سبکهای مورد استفاده در روابط شخصی فرد مفید خواهد بود ، که می تواند به فرد کمک کند تا بتواند تنظیمات مورد نیاز برای تسهیل رشد و توسعه همه روابط را انجام دهد.

روش های برقراری ارتباط
روش های برقراری ارتباط بسیار متنوع می باشد که بعضی از آن عبارتند از سبک قاطعانه ، سبک پرخاشگرانه و غیره

1- سبک قاطعانه

فردی که قاطعانه ارتباط برقرار می کند ، احتمالاً درمورد افکار و عواطف صریح ، مستقیم و صادقانه است ، اطمینان حاصل می کند که احساسات به روش های مناسب بیان می شود. می توان گفت که ارتباط گران قاطعانه با احتیاط و رعایت نکردن حقوق افراد دیگر ، برای حقوق شخصی خود ارزش قائل هستند و از آنها دفاع می کنند.

شخصی که قاطعانه ارتباط برقرار می کند ممکن است باور کند یا اظهاراتی را در رابطه با این جمله بیان کند: “هر دو به طور مساوی از نظر خود برخورداریم.” ارتباط قاطعانه یک شیوه ارتباطی توصیه شده است که هم سالم و هم موثر در نظر گرفته می شود.

2- سبک پرخاشگرانه:

گرچه سبک های ارتباطی تهاجمی ممکن است با بیان واضح و مستقیم احساسات نیز مشخص شود ، این بیان می تواند به روشی نامناسب رخ دهد که ممکن است حقوق دیگران را نقض کند.

از آنجا که مردم ممکن است اغلب به نحوه ارسال پیام توجه داشته باشند تا آنچه گفته شد ، این سبک ارتباطی ممکن است برخی از کارآیی های خود را از دست بدهد. ارتباطات پرخاشگرانه ممکن است با گفته ها یا اعتقاداتی مشخص شود که “من بدون توجه به عواقب راه خود را خواهم گرفت.

3- سبک منفعلانه

در ارتباطات غیرفعال ، افکار و احساسات فرد معمولاً به صورت صریح یا صادقانه بیان نمی شود. هنگامی که نظرات بیان می شود ، ممکن است به گونه ای بیان شود که توسط دیگران نادیده گرفته شود.

فردی که به روشی منفعلانه ارتباط برقرار می کند ممکن است در تحقق یا بیان عقاید و خواسته های شخصی دچار مشکل شود و در بعضی موارد این امر موجب سو استفاده دیگران یا نقض حقوق فرد می شود.

4- سبک منفعل – پرخاشگر

کسانی که از سبک ارتباطی منفعلانه و پرخاشگرانه استفاده می کنند تمایل دارند افکار و احساسات خود را به روشی نامشخص یا گیج کننده بیان کنند. این افراد ممکن است در ابتدا منفعل به نظر برسند اما بعداً از روی عصبانیت به روشی غیرمستقیم عمل می کنند.

افرادی که به روشی منفعلانه و پرخاشگرانه ارتباط برقرار می کنند ممکن است از قدرت فعلی خود احساس ناتوانی ، گیر افتادن یا کینه داشته باشند ، اما ممکن است نتوانند به طور مستقیم به شرایط خود رسیدگی کنند. در عوض ، آنها ممکن است با ابراز خشم عصبانیت به دنبال تضعیف منبع کینه خود باشند. رفتار منفعلانه و پرخاشگرانه ممکن است به طور کلی با ظاهرنمایی، سرخوردگی و کینه درونی مشخص شود.

انواع روش های ارتباطی
از انواع روش های ارتباطی می توان به سبک سبک منفعل – پرخاشگر اشاره کرد.

درمان مشکلات مهارت های ارتباطی

درمان مهارت های ارتباطی
روش های مختلفی برای درمان مهارت های ارتباطی وجود دارد

گزینه های درمانی بسیاری برای افرادی که با مشکلات مهارت های ارتباطی روبرو هستند وجود دارد. بسته به شرایط خاص فرد ، افرادی که نیاز به حمایت حرفه ای دارند ممکن است از خانواده درمانی ، مشاوره زوجین یا درمان فردی بهره مند شوند.

به عنوان مثال ، افرادی که در اثر آسیب های سرکوب شده در دوران کودکی دچار مشکلات ارتباطی می شوند ، ممکن است بتوانند افکار و احساسات ناخودآگاه را در درمان کشف و حل و فصل کنند و در نتیجه مهارت های ارتباطی خود را رشد دهند. زوجینی که مایل به برقراری ارتباط موثرتری در روابط خود هستند ، ممکن است انتخاب کنند که برای درمان رابطه اقدام کنند. cfhk fnk

یک مشاور آموزش دیده می تواند به افراد کمک کند تا استراتژی های ارتباطی را بررسی کنند تا مشخص شود آیا سبک ارتباطی فرد افکار ، نیازها و اهداف فرد را به اندازه کافی منتقل می کند یا خیر.

در مشاوره ، افرادی که خود را غالباً دچار سوتفاهم می کنند می توانند علت سو تفسیر دیدگاه های دیگران یا انتقال نادرست عقاید خود را کشف کنند. مشاوره می تواند با کمک به افراد در بهبود کیفیت ، ماهیت و فراوانی ارتباطات ، مهارت های بین فردی و بین گروهی را بهبود بخشد.

5 استراتژی درمانی رفع مشکلات مهارت های ارتباطی

 • افتتاح خطوط ارتباطی
 • گوش دادن فعال
 • زیر سوال بردن کلیشه ها
 • ارتباطات واسطه ای
 • گفتگو
 • ارتباط محترمانه
راهنمای برقراری ارتباط با دیگران
راهنمای برقراری ارتباط با دیگران می تواند در ارتباط بهتر با دیگران مفید باشد

5 مهارت ارتباطی موثر

1- گوش دادن فعال : این به این معنی است که کاملاً به شخصی که صحبت می کند گوش دهید. این به معنای هوشیاری هنگام مکالمه طرف مقابل است. این امر همچنین شامل ارتباطات غیرکلامی (تماس چشمی ، حالات صورت ، تکان دادن سر و غیره) است.

2- سوال کردن : وقتی با شخصی صحبت می کنید ، پرسیدن سوال نشان می دهد که به صحبت های طرف مقابل علاقه مند هستید. این می تواند شامل سوالات باز باشد مانند سوالاتی که با چگونگی ، چه چیزی ، در کجا ، چه کسی ، چه زمانی شروع می شود یا “می توانید درباره آن بیشتر به من بگویید؟” یا حتی سوالات بسته مانند “امروز احساس بهتری دارید؟” “آیا می توانم در این زمینه به شما کمک کنم؟” یا “آیا تکالیف خود را تمام کرده اید؟”

3- روشن و خلاصه کردن : این برای اطمینان از شنیده شدن صحیح آنچه می شنوید است. همچنین برای اطمینان از اینکه شخصی که صحبت می کند نظر خود را به روشنی بیان می کند نیز مفید است. “بنابراین ، آنچه شما می گویید ….. است؟” “منظورت این است که می خواهید برای شام بیرون بروید؟” یا “آیا وقتی شما گفتید من شما را درک کردم؟”

4- حضور داشتن : حضور در لحظه با شخصی که در حال برقراری ارتباط هستید فرصتی بهتر برای درک و همدلی با شخصی که با او ارتباط برقرار می کنید فراهم می کند. وقت و توجه شما معطوف به شخصی است که در حال صحبت است.

5- شفاف و روشن بیان کردن:  بیان دقیق و مستقیم موثر میباشد زیرا در این صورت فضای کمی برای سو تفاهم یا برداشت نادرست از آنچه منتقل می شود وجود دارد.

مهارت ارتباطی موثر
مهارت ارتباطی موثر عبارتند از گوش دادن فعال ، سوال کردن ، وشن و خلاصه کردن و غیره نام برد
پرسش و پاسخ

24 آوریل 2021
حامدی

سلام ، حدود دو سالی هست که عروسی کردم شوهرم توی خلوت دو نفریمون خیلی خوبه ولی متاسفانه توی جمع خیلی خجالتیه مخصوصا جلوی خانوادش اصلا نه باهام شوخی میکنه نه لمسم میکنه نه خوب نگاهم میکنه ، حتی زیاد باهام حرف هم نمیزنه ، هر چی سعی میکنم اونو سمت خودم بکشونم بی فایده است , آخه اینقدر خجالتی و سرد!! واقعا زجر میکشم از این قضیه , به نظرتون چاره چیه؟

24 آوریل 2021
مشورت خانه

با درود ، خب این یک امر طبیعی هست و زیاد پیچیده و عجیب نیست , به هر حال توی بعضی از خانواده ها به دلیل شرایط محیطی و سختگیریهای والدین در موضوع روابط دختر و پسر و عیب بودن این قضیه ، فرزندان از همون ابتدا کم رو و خجالتی بار میان و براشون عیب محسوب میشه , به همین دلیل وقتی به سن بلوغ میرسن و ازدواج میکنن ، متاسفانه باز هم با همسرشون توی جمع و مخصوصا جلوی خانواده راحت نیستن و نمیتونن با این مساله کنار بیان ، شاید خودشون هم اذیت بشن ولی دست خودشون نیست.
خانمها معمولا بیشتر دوست دارن توی جمع و شلوغی از همسرشون محبت و نزدیکی ببینن و یه جورهایی با هم تماس داشته باشن و… که این جریان در آقایون زیاد مطرح نیست و آقایون بیشتر خلوت رو برای این جور جریانات میپسندن و با جمع در این رابطه میانه چندان خوبی ندارن. البته یک مرد آگاه و منطقی باید این قضیه رو بپذیره و برای رضایت خانمش به این امر تن بده و در جمع هوای خانمشو همه جوره داشته باشه. وقتی که شوهر ، قسمتی از عشقبازیها رو در حد متعارف توی جمع با خانمش انجام بده ، خودش کم کم متوجه میشه که لذتی خاص در عشقبازی میان جمع نهفته است.
توصیه بنده به شما این است که با شوهرتون در این مورد صحبت کنید و این حقیقتو به اون بفهمونید و آگاهش کنید. البته برای آگاه کردنش لحن دستوری و اجباری به کار نبرید و با لبخند و لحن آرام خواسته هاتونو بهش بگید ، مطمعنا با گفتگوهای پیوسته کم کم و آرام آرام میتونید اونو از خجالتی بودن دربیارید و راه رو نشونش بدید.

29 می 2021
ماهینی

سلام، اگر بعد ازدواج یکی از طرفین ازدواج پُر حرف و دیگری کم حرف باشد چه مشکلی پیش می آید و چه ویژگی را باید در خود بپرورانند تا بتوانند به زندگی زناشویی ادامه بدهند؟

29 می 2021
مشورت خانه

در پاسخ باید اشاره کرد ، اگر زوجین ویژگی انعطاف پذیری را تقویت کنند، میتوانند به جای این که تحت تأثیر این اختلاف قرار بگیرند با تفاوتهای هم کنار آمده ، سپس روی نقاط مشترک تمرکز کنند و برای حل مشکلات راه حل مناسب پیدا کنند.

07 ژوئن 2021
نقیبی

سلام
وقتتون بخیرمن چند سال پیش با ی آقایی آشنا شدم یک سالی باهم دوست بودیم و من شدیدا وابسته بودم اما از هم جدا شدیم وچند ماه بعد شنیدم که با یکی از دوستای صمیمیم ازدواج کرده خیلی ناراحتم نمیدونم با این عذاب چیکار کنم

07 ژوئن 2021
مشورت خانه

سلام دوست عزیز
متاسفانه ارتباطهای ناصحیح بادوستان وآشنا کردن نامزد ویا همسر بادوستان حود مشکلاتی ازجمله خیانت بوجود می آورد بالاترین اشکالی که میتوانیم به خانمهاداشته باشیم این است که خودشان گاه زمینه سازخیانت میشوند .تعریف ازدوست آشناکردن بادوست.سنگ صبورقراردادن دوستان وصرف غذاباانان زندگی مارا دچاراین مشکلات میکند
اکنون که آنهاازدواج کردند سریعا خودراپیداکنیدوبعدآینده تان رابهتربسازید سعی کنیداین موضوع باعث نشود که دچارافسردگی وکندی در زندگی روزمره شویدبخودتان کمک کنیدوازیک روانپزشک کمک بخواهید موفق باشید

03 جولای 2021
سولماز

سلام من ۴۰ سالمه و حدود ۸ سال ک جدا شدم از همسرم و یک پسر ۱۱ ساله دارم . اما نمیدونم چرا دیگه نتونستم با کسی ارتباط بگیرم .در صورتی که خیلی اجتماعی و مردم دار هستم.ممنون میشم کمکم کنید. از تنهایی خسته شدم

03 جولای 2021
مشورت خانه

با سلام دوست عزیز
16 راه آسان عنوان می‌کنیم که کمکتان می‌کند فورا تاثیری فراموش‌ نشدنی گذاشته و بتوانید اطرافتان را با کسانی پر کنید که غیرممکن‌ها را به نظرتان عادی جلوه دهند:
1. دوستیابی کنید. این پایه کار است. ایجاد ارتباطات خوب چیزی جز دوستیابی نیست.
2. ارزشی فوری و واقعی بدهید. آشنا شدن با آدمها نیازمند بهتر کردن زندگی آنهاست. به هر فرد بعنوان فرصتی برای افزودن ارزش استفاده کنید. سخاوتمند باشید و به موفقیت دیگران کمک کنید.
3. بدانید چه چیزی برای آنها مهم است. تحقیق کنید. هرچه کمکتان خاص‌تر باشد، بهتر است.
4. زمینه مشترک پیدا کنید. همه آدمها با هم وجه مشترک دارند. این را بعنوان یک چالش جالب نگاه کنید. هرچه سریعتر بتوانید این ایده‌ها، اعتقادات و علایق مشترک را پیدا کنید، سریعتر می‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید.
5. دقت کنید. راحت‌ترین راه برای جذاب به نظر رسیدن این است که خودتان را مجذوب نشان دهید. نسبت به هرچه که درمورد دیگران می‌فهمید خود را علاقه‌مند نشان دهید.
6. علاقه خود را بروز دهید. باید جالب به نظر برسید. بهترین راه برای این کار این است که علایقتان، ایده یا عقیده‌ای که شدیدا نسبت به آن هیجان دارید را در نظر بگیرید.
7. خودتان باشید. سعی نکنید مثل یک نفر دیگر به نظر برسید. انتقادپذیر باشید. داستان واقعی زندگی و اهدافتان را بیان کنید.
8. مهمترین واژه دنیا را استفاده کنید. اسم‌ های آنها را به خاطر بسپارید. هیچ چیز بهتر از شنیدن اسمتان نیست، مخصوصا از زبان کسی که به تازگی با او آشنا شده‌اید.
9. ارتباط‌دهنده باشید. گروه‌ها را با هم مرتبط کنید. میزبان رویدادهای مختلف باشید. دوستانی که علایق مشترک دارند را به هم معرفی کنید. هیچ خدمتی بالاتر از این نمی‌توانید در حق دوستانتان انجام دهید.
10. یک زندگی جالب داشته باشید. زندگی داشته باشید که شنیدن داستان آن برای همه جذاب باشد.
11. داستان تعریف کنید. آدمها با انرژی و احساس با هم ارتباط می‌گیرند نه واقعیات و موقیتها.
12. با وقار باشید ،در لباس پوشیدن وچگونگی نشستن باتوجه تراز قبل عمل کنید.
13. قدردان باشید و تشکر کنید.
14. غریبه‌ها را دوست ببینید، نه دشمن. وقتی وارد اتاقی می‌شوید، به صورت‌های ناآشنا به چشم دوستانتان نگاه کنید، انگار که سال‌هاست آنها را می‌شناسید.
15. به آدمها توجه کنید. وقتی واقعاً توجهی به اطرافیانتان نداشته باشید و آنها برایتان اهمیتی نداشته باشند، هیچکدام از موارد بالا به درد نخواهد خورد.
16. خودتان را نشان دهید. ارتباطات در خانه یا دفترکارتان اتفاق نمی‌افتند. باید بیرون بروید، سلام کنید و با دیگران آشنا شوید.
این آدمهای اطراف ما هستند که دنیایمان را کنترل می‌کنند می‌توانند رویاهایمان را نابود کنند یا آنها را ممکن سازند. انتخاب آن ۱۰۰٪ بر گردن خودتان است.

08 جولای 2021
علیرضایی

زن ۴۸ ساله هستم بسیار حساس خیلی سعی کردم این حساسیت رو از خودم دور کنم چون خیلی اذیت میشم و روابطم رو با مشکل روبرو میکنه ولی متاسفانه نمیتونم یا شاید بلد نیستم
حساب کنید اگه برای دوست یا فامیلی یه کلیپ بفرستم و دیر سین کنه یا عکس العملی نشون نده کلی اعصابم خرد میشه و احساس بی ارزشی و بی توجهی میکنم با اینکه میدونم نباید اینجوری باشم.لطفا راهنماییم کنین سپاسگزارم

08 جولای 2021
مشورت خانه

قبل از هر چیز باید دید دلیل این که انتظار دارید دیگران شما و مسائل مربوط به شما را در اولویت اول کارهایشان قرار بدهند چیست؟
آیا در دوران کودکی _به دلیل فرزند آخر بودن، درسخوان بودن، زیبا بودن یا به دلایل دیگر _ بسیار مورد توجه و تحسین خانواده بودید و نیازهای شما نسبت به دیگران اولویت داشت و به سرعت مورد توجه و پاسخگویی قرار می گرفت و شما انتظار دارید دیگران هم مثل خانواده تان برای شما ارزش و احترام قائل باشند؟
آیا در خانواده ای بزرگ شده اید که به دلایلی مثل تعداد زیاد فرزندان، خودخواهی والدین و یا دلایل دیگر به احساسات و نیازهای شما توجهی نمی شد و مورد بی مهری و طرد شدگی قرار می گرفتید؟
اگر به سوال اول پاسخ مثبت داده اید شما دچار تله استحقاق هستید. توقع شما از دیگران زیاد است و خودتان را فرد مهم و با اهمیتی فرض می کنید و به اینکه دیگران هم اولویت ها و نیازهای متفاوتی دارند که بقدر نیازهای شما مهم است توجهی ندارید.
درصورتیکه پاسخ سوال دوم مثبت است، احتمالا دچار تله محرومیت عاطفی هستید. تحمل و صبوری شما در مقابل بی توجهی و طرد شدگی بشدت پایین است. آنقدر در کودکی بی توجهی و تحقیرشدگی تحمل کرده اید که حالا حاضر نیستید حتی یکذره از آن را دوباره تجربه کنید و هر کسی که بقدر سر سوزنی شما را به یاد آن خاطرات دردناک گذشته بیاندازد با خشم، قهر و کینه توزی با او برخورد می کنید.
مشکل شما هر کدام که باشد باید به دوران کودکی برگردید و رفتارهای اشتباهی که با شما شده با کمک یک درمانگر مشاهده و اصلاح نمایید و در ادامه یاد بگیرید ناکامی، طرد شدگی و بی توجهی سالم و طبیعی چگونه است و چطور باید آن را تحمل و در مقابل خشمی که در شما ایجاد می شود چطور خویشتنداری کرد

08 جولای 2021
اکرمی

جوانی مجرد هستم که از جمع های خانوادگی خیلی زود کلافه می شوم و مدام میخواهم تنها باشم. می خواستم بدونم این رفتارمن در آینده در زندگی زناشویی مشکلی ایجاد نمی کند؟ چون تنهایی رو بیشتر ترجیح میدم تا اینکه در جمعی بنشینم.

08 جولای 2021
مشورت خانه

این که آیا این مساله بعدها در زندگی زناشویی مشکلاتی ایجاد می کند یا خیر را نمی دانیم ولی ممکن است قبل از زندگی زناشویی و درحال حاضر هم برای شما مشکلاتی ایجاد کند مخصوصا اگر دامنه این مشکل از جمع خانوادگی فراتر برود و شما از جمع دوستان و همکاران یا هر جمع دیگری گریزان باشید در این حالت ممکن است دچار انزوا طلبی یا صمیمیت گریزی بشوید.
بهتر است از خودتان چند سوال بپرسید:
وقتی در جمع فامیل هستید چه خودگویی هایی دارید که کلافه می شوید؟ آیا از حضور در سایر جمع ها و مهمانی ها هم طفره می روید؟ در کل چقدر با دیگران معاشرت می کنید؟ وضعیت روابط عاطفی شما چطور است؟ و سوال دیگر این که چرا اینقدر نگران زندگی زناشویی هستید؟ آیا همیشه نارضایتی دیگران برایتان مهمتر از نارضایتی خودتان است؟ در چه مسائل دیگری خودتان را نادیده می گیرید و دیگران را در نظر می گیرید؟ آیا دلیل معذب بودن شما در جمع این است که احساس می کنید چیزی برای عرضه ندارید؟
اگر به اکثر سوالات و مخصوصا سوال آخر پاسخ مثبت دادید ممکن است دچار تلهء بی ارزشی باشید که در آنصورت باید فکری به حالش بکنید چون این طرحواره تقریبا تمام حوزه های زندگی از جمله روابط عاطفی را بهم می ریزد!

22 جولای 2021
دلیری

با سلام و سپاس از سایت خوبتون من یک خانم ۲۵ساله هستم و شوهرم ۲۹سالشه , ما سه ساله که عروسی کردیم.
شوهرم خیلی وقتها که باهاش حرف میزنم یا درخواست هایی ازش دارم ، سرشو به نشانه تأیید تکون میده اما بعدش اصلا یادش میره که چی گفتم؟ خیلی وقتها در ظاهر خواسته های منو میپذیره اما عمل نمیکنه ، نمیدونم یادش میره یا اهمیت نمیده!!
چه خواسته ها و تقاضاهای مادی و چه درخواست های معنوی و عاطفی و حتی جنسی و… هیچکدومو درست اجابت نمیکنه اما در ابتدا مخالفت هم نمیکنه…
نمیدونم چرا اینجوریه؟ بعضی وقتها احساس میکنم که متوجه منظورم نمیشه و الکی برای اینکه دل منو نشکنه ، سرشو تکون میده , دوباره با خودم میگم که نه بابا اینقدرا هم که خنگ نیست که متوجه نشه!!
واقعا این رفتارهاش اذیتم میکنه و گاهی دلسرد میشم از زندگی. خواهش میکنم کمکم کنید چکار کنم؟

22 جولای 2021
مشورت خانه

با سلام خدمت شما؛
در اینجا بحث مخالفت صریح و جبهه گرفتن شوهر شما نیست ، ظاهرا که شوهر شما در ابتدا با خوشرویی و بدون مخالفت ، حرفها و درخواست های شما رو میپذیره و تأیید میکنه اما در ادامه و در مرحله اجراء کوتاهی و کم کاری میکنه و…
بنده فکر میکنم که شما درست حسابی و سفت و سخت و به صورت واضح و روشن منظورتون رو به ایشون نمیفهمونید و تأکید آنچنانی روی درخواست خودتون ندارید.
باید خدمت شما عرض کنم که در اینجا لازم هست که تفاوتهای جنسیتی بین زن و مرد رو بشناسید ، اصولا آقایون در این مورد ذهنشون و فکرشون مانند خانمها باز و گیرا و چند بُعدی نیست، به این معنا که سخنان کنایه ای یا پشت پرده و ابهام دار رو به اندازه خانمها متوجه نمیشوند و چندان دقتی ندارند.
شما اگر میخواهید که منظور و مفهوم حرفهاتون رو به درستی به ایشون برسانید باید روشن تر و آشکارتر بیان کنید و مستقیم بهش بگید که چی میخواید و قضیه رو چندان نپیچونید.
غالبا آقایون ذهن و فکرشون درگیر مسایل و مشکلات خاصی هست و ممکنه هوش و حواسشون به سمت شما نباشه و وقتی که شما دارید از ایشون چیزی رو درخواست میکنید ، ممکنه اصلا متوجه سخنان شما نشوند و در ظاهر حرفهاتونو تأیید کنند و بعدش بگن که؛ “چشم انجام میدیم” اما در حقیقت هیچیک از حرفهای شما رو درست حسابی نشنیده باشند و درک نکرده باشند.
یکی اینکه قبل از حرف زدن و درخواست یا پیشنهاد از ایشون ، باید مطمعن باشید فکرش آزاد هست و حواسش جای دیگه نیست و داره به شما گوش میده و حرفهاتونو متوجه میشه و دوم اینکه منظورتون رو روشن تر بیان کنید که اطمینان حاصل بشه که سخنان شما رو فهمیده و خواسته شما کاملا براش جا افتاده باشه.
مسأله دیگر اینکه در فرصت های مناسب راجع به این موضوع با شوهرت حرف بزن و نخست از تواناییها و خوبیها و نقطه قوت هاش تعریف کن بعد بهش بگو که؛ “حیف که در فلان مورد یه کم کوتاهی میکنی و به بعضی از خواسته های من به عنوان خانمت چندان اهمیت نمیدی! کاش در این مورد هم درست عمل میکردی و اهمیت و ارزش بیشتری برای حرفها و پیشنهادها و درخواست هام قایل میشدی ، اونوقت دیگه یک شوهر نمونه بودی!”
ما همیشه روی این اصل تأکید داریم که دلخوری ها و گله و شکایت ها و درخواست هاتونو به موقع و در فرصت مناسب و به درستی و در کمال احترام به همدیگه بگید و نذارید این حرف ها توی دلتون بمونه ، مشکلاتتون رو دوستانه با هم حل و فصل کنید ، تفاوتهای همدیگر رو بشناسید و از راهش وارد بشید و درک متقابل نسبت به همدیگه داشته باشید.
سعی کنید در قبال همدیگه بهترین کار ممکن رو انجام بدید و حساسیت ها و نقطه ضعف های همدیگر رو نشانه نگیرید. از راهی وارد بشید که به طور شایسته جواب بگیرید و موجب دل شکستی یا له شدن حرمت دیگری ، نشود.
مشکل چندان سختی نیست ، شوهرتون هم مسلماً آدم بدی نیست ، فقط باید ایشون رو متوجه حساسیت و مهم بودن موضوع کنید و ازش بخواید که اهمیت بیشتر به این موضوع بده ، باید کم کم عادت کنه که توجه بیشتر و بهتر به شما و سخنانتون داشته باشه که البته این موضوع و هیچ موضوع یا مشکل دیگر با اخم کردن و لج و لجبازی و داد و بیداد و زبان و لحن خشونت آمیز و نابخردانه و توهین گونه ، حل نخواهد شد بلکه در کمال آرامش و احترام و ارزش نهادن به شخصیت طرف مقابل و حرف زدنهای معقولانه و منطقی امکان پذیر هست.
شادکام باشید

24 جولای 2021
سحر

سلام من ۱۸سالمه ودوساله که عقد کردم سوالم اینه که برای بدست آوردن جایگاه خوب درخانواده همسرچه سیاست هایی لازم است وبرای بدست آوردن رابطه خوب باشوهرم چه کارهایی لازم است ممنون

24 جولای 2021
مشورت خانه

1.استفاده از کلمات عاشقانه و محبت آمیز در طول روز
2.اگر از همسرتان چیزی می خواهید واضح و صریح به او بگویید.
3. باید بدانید آنگونه که شما به همسرتان می نگرید او به خود نمی نگرد.
4.زمانی که همسرتان در منزل است کنار او باشید و کارهای آشپزخانه را به زمان دیگری موکول کنید.
5.اگر مشکلی در زندگی زناشویی تان به وجود آمد با گفتگوی متعادل این مشکل را برطرف سازید.
6.میزان وابستگی یک زن قابلیت های همسرش را برای توجه به او تحت الشعاع قرار می دهد.
7.اهمیت دادن به نوع پوشش و آرایش خود در خانه هنگام بودن همسر.
8.باید بدانید داشتن احساسات مختلف حق مردان است.
9.از زندگی خود لذت ببرید ، بدون آنکه خواسته های خودتان را در زندگی فراموش کنید.
10.همیشه در زندگی مشترک خود راستگو باشید تا از همسرتان نیز گفتار و رفتار صادقانه ببینید.
11. زن و مرد می توانند همواره برای تغییر در طول زندگی جایگاهی قایل شوند.
12. همیشه در زندگی مشترک گفتنی ها را بگویید و به زمان دیگری موکول نکنید.
13. رفتار شما باعث احترام گذاشتن به شما می شود.
14 . در زندگی مشترک عاطفی نباشید
15. فقط زمانی که همسرتان می خواهد کاری برای شما انجام دهد از او تعریف و تمجید نکید و همیشه از او تعریف کنید.
16. به خاطر خوبی ها و محسنات همسرتان از او تمجید کنید.
17. لازم نیست هر مطلبی بین شما و همسرتان بازگو شود اما باید اصل صداقت را رعایت کرد.
18.رابطه خود و همسرتان را روز به روز ارتقا دهید و در جهت مثبت هدایت کنید.
19.شما شاید نتوانید همسر خود را کنترل کنید اما می توانید بر روی رفتا او تاثیر گذار باشید.
20.بدانید خوشبختی از دید همسرتان یعنی چه ؟ و خود را به آن نزدیک کنید.
21. برای همسرتان یک شریک باشید و در برنامه ریزی های مثل یک رقیب رفتار نکنید.
22.در مسائل کاری و اجتماعی همسرتان دخالت نکنید و دوستانه ناظر کارهای او باشید.
این موارد ارتباط شما با همسر و خانواده اش را تنظیم میکند.

26 جولای 2021
محمدی پور

همسرم ازهمه نظرعالیه ازنظراخلاق ،رفتار،ایمان ،غیرت همه توفامیلای خودموشوهرم ازش تعریف میکنن مردخوبیه فقط تنهامشکلی که دارم اینه که کم حرفه معمولاباهم درموردکاروزندگی وهمه چی حرف میزنیم ولی بیشتراوقات کم حرفه واین منوناراحت میکنه خجالتی نیس ولی یکم کم حرفه من چکاربایدبکنم تاهمسرم یکم بیشترباهام حرف بزنه ممنونم ازتون

26 جولای 2021
مشورت خانه

کم حرفی مردها با هم فرق دارد. بعضی ها جزء آدم های درونگرا هستند و کلا کم حرف هستند و در اکثر موقعیت های زندگی و کاری زیاد به حرف زدن و صحبت کردن علاقه ندارند. این دسته افراد برایشان فرق نمی کند در جمع دو نفره با همسرشان هستند یا محیط کار یا بین دوستان. این افراد معمولا از صحبت کردن اضافی خوششان نمی آید.
حتما شما خودتان در روزهای نامزدی و اوایل رابطه با همسرتان متوجه این موضوع شده اید. علاوه بر این به خوبی دیده اید که فقط با شما کم حرف نمی زند، بلکه کلا از این که بخواهد زیاد صحبت کند، حس خوبی ندارد. حتی گاهی با شما و در جمع دو نفره تان بیشتر از جمع های خانوادگی یا شلوغ حرف می زند. پس تا این جا شما خیالتان راحت شد که علت کم حرفی همسرتان شما نیستید و این کم حرفی به خاطر بی علاقگی و بی اهمیت بودن شما نیست، بلکه بخشی از شخصیت اوست.
دسته دوم مردهایی هستند که در جمع های مردانه به خوبی حرف می زنند، اما در خانه و کنار همسر زیاد اهل حرف زدن نیستند. خوب باز هم خوب فکر کنید. آیا همیشه همین بوده؟! بی شک جوابتان این است که نه در روزهای اول آشنایی بیشتر حرف می زد؛ آن روزها بسیار خوش صحبت بود، اما حالا چنان در اخبار و تلویزیون یا گزارش فوتبال غرق می شود که انگار من اصلا در خانه حضور ندارم.