روانشناسی صنعتی و سازمانی : مشاوره روانشناسی سازمان های صنعتی اصطلاحی بزرگ و زیبا به منظور توصیف مشاوران حرفه ای است که با شرکت ها برای بهبود عملکرد داخلی خود کار می کنند. پیچیدگی و ظرافت مشاوره های سازمان صنعتی برای کمک به عملکرد و سلامت کارکنان به همراه کمک به شرکت یا سازمان میباشد.

به بیان ساده روانشناسی صنعتی و سازمانی بخشی از روانشناسی است که از مدیریت مبتنی بر شواهد برای مقابله با ارزیابی و اصلاح رفتار انسان در یک محیط کار استفاده می کند. اگر انسانهایی هستند که کار می کنند ، یک مشاور می تواند به شما کمک کند تا بر چالش های فعلی یا آینده غلبه کنید.

روانشناسی صنعتی – سازمانی از بخش هایی از روانشناسی عمومی و نظریه روانشناسی برای بهبود حرفه ای سازمان ها استفاده می کند و طیف گسترده ای از تخصص ها را در بر می گیرد که شامل مشاوران آموزش دیده ای است که برای بهبود بهره وری در محیط کار و مسائل عقب مانده سازمان کار می کنند.

دامنه روانشناسی صنعتی سازمانی نسبتاً وسیع است تا تمام عناصر مختلفی را که می توانند بر یک سازمان تأثیر بگذارند ، در نظر بگیرد. این متخصصان آموزش دیده با یک سازمان همکاری می کنند تا طراحی ، اسناد ، پیاده سازی و سایر سیستم های محل کار را بهبود بخشند در حالی که از تحقیقات روانشناسی برای پرداختن به عناصر انسانی نیز استفاده می کنند. در حالیکه روانشناسی صنعتی و روانشناسی سازمانی هر دو زیر یک چتر قرار می گیرند ، ولی آنها اهداف مختلفی دارند ، به موضوعات مختلف می پردازند و یک چیز نیستند.

لیست موضوعات مشاوره روانشناسی صنعتی و سازمانی که در ادامه می خوانید

فهرست مطالب

برای دریافت کامل ویدئوها ایمیل خود را وارد کنید تا برای شما ارسال گردد.

روانشناسی صنعتی و سازمانی
روانشناسی صنعتی در مواردی مانند سیستم های انگیزه و پاداش در محل کار ، استخدام و غیره کاربرد دارد

روانشناسی صنعتی

روانشناسی صنعتی تحقیقات روانشناسی و تئوری را به جای افراد به سازمان اعمال می کند.

روانشناسی صنعتی به مواردی مانند لیست زیر می پردازد:

 • استخدام
 • انتخاب و استقرار
 • آموزش و توسعه
 • اندازه گیری عملکرد
 • سیستم های انگیزه و پاداش در محل کار
 • کیفیت زندگی کاری
 • ساختار کار و عوامل انسانی
 • توسعه سازمانی و رفتار مصرف کننده

روانشناسی سازمانی

زیر مجموعه روانشناسی سازمانی بر چگونگی تأثیر سازمان بر رفتار و نتایج ایجاد شده متمرکز است.

 • ساختارهای سازمانی
 • فرهنگ سازمانی
 • سبک های مدیریتی
 • انتظارات ارتباطی
 • تکالیف شغلی
 • بازخورد و …

می توانند بر رفتار یک کارمند در محل کار تأثیر بگذارند. با بررسی علل و نتایج سازمانی ، یک روانشناس سازمانی می تواند با افراد همکاری کند تا سازمان بهترین بهره وری را داشته باشد.

روانشناسی سازمانی
روانشناسی سازمانی در مواردی مانند ساختارهای سازمانی ، سبک های مدیریتی و غیره کاربرد دارد

6 موضوع مشترک روانشناسی صنعتی و سازمانی

1- انگیزه کارمندان

روانشناسی صنعتی و سازمانی می توانند از اصول روانشناختی برای انگیزه دادن به کارگران استفاده کنند.

انگیزه هدف پیچیده ای است که می تواند به دلایل مختلفی از خط خارج شود ، که یک مشاور روانشناسی می تواند آنرا محدود کرده و به طور بالقوه با تحقیق در این زمینه برطرف کند.

2- تست کارمند

اصول روانشناسی و آزمون ها اغلب توسط روانشناسی صنعتی و سازمانی برای کمک به مشاغل در انتخاب نیروهایی که متناسب با نقش های شغلی خاص باشند استفاده می شود.

مراکز سنجش ، مصاحبه های رفتاری و شبیه سازی های کاری برخی از ابزارهایی هستند که می توانند برای بررسی عملکرد خوب یک کارمند در موقعیت خاص مورد استفاده قرار گیرند.

3- رهبری

روانشناسی صنعتی و سازمانی ممکن است برای کمک به رهبران در توسعه استراتژی های بهتر یا آموزش مدیران برای استفاده از مهارت های مختلف رهبری برای مدیریت موثرتر اعضای تیم تلاش کنند.

مشاوران منحصراً صلاحیت ارائه آموزش و توسعه رهبری را با استفاده از اصول روانشناختی دارند که می تواند به رهبران کمک کند مهارتهای خود را بهبود بخشند ، این امر باعث بهبود زندگی و بهره وری کارکنان نیز می شود.

روانشناسی صنعتی
انگیزه کارمندان ، تست کارمند ، رهبری و غیره از موضوعات مشترک روانشناسی صنعتی و سازمانی می باشد
روانشناسی صنعتی - سازمانی
تنوع محل کار ، عملکرد محل کار از دیگر اشتراکات روانشناسی صنعتی سازمانی می باشد

4- طراحی محصول

برخی از روانشناسی صنعتی – سازمانی در تولید محصولات مصرفی یا محل کار نقش دارند.

بینش های روانشناختی روانشناس ممکن است در طول مرحله طراحی ، بینش منحصر به فردی را ارائه دهد که در آینده نیاز به مراجعه مجدد یا کمک خارجی را کاهش دهد.

5- تنوع محل کار

در حوزه روانشناسی صنعتی و سازمانی ، متخصصان در این زمینه ممکن است به مشاغل کمک کنند تا شیوه های استخدام را که باعث ایجاد تنوع بیشتر می شود ، توسعه دهند و همچنین کارکنان را در زمینه تنوع و فراگیری آموزش دهند.

مشاور تعصب ناخودآگاه ، ارزیابی تأثیرات نامطلوب یا عادت های قدیمی را برای ایجاد یک فرایند مناسب استخدام حذف کرده ، در حالی که تنوع را تشویق می کند.

6- عملکرد محل کار

روانشناسی صنعتی سازمانی معمولاً رفتارها را در محیط کار مطالعه می کنند تا محیط ها و رویه هایی را طراحی کنند که عملکرد کارمندان را به حداکثر می رساند. کارمندی که عملکرد لغزشی دارد ممکن است مشکلی داشته باشد که یک روانشناس بتواند آن را برطرف کند.

هر کارمندی با عملکرد ضعیف تنبل یا بی انگیزه نیست ، اما با کشف و رسیدگی به علت اصلی ، می توان عملکرد را در کل سازمان بهبود بخشید. آزمون های عملکرد معیار مهمی هستند اما درک نحوه تفسیر و اصلاح عملکرد نیز حیاتی است.

5- نقش روانشناسی صنعتی در محیط کار

روانشناس صنعتی
استراتژی و روش های استخدام بهبود یافته ، آموزش و توسعه کارمندان و غیره از نقش های روانشناس صنعتی می باشد

روانشناسی صنعتی – سازمانی نقش زیادی در محل کار دارند و باید زمینه های زیادی را به صورت مجازی تحت پوشش قرار دهند. یک مشاور معمولاً با بخش منابع انسانی سازمان و سایر بخشها همکاری می کند تا تصویری واضح از سازمان به دست آورد. این دوره مشاهده و تحقیق می تواند شامل مشاهده یا مصاحبه با کارمندان هنگام کار ، بررسی روند کار و فرآیندها ، برجسته سازی زمینه های بهبود و موارد دیگر باشد. v,hkakhs wkujd

پیچیدگی های یک سازمان باعث می شود تا روانشناسی صنعتی و سازمانی قبل از تغییر در هر بخشی از سیستم ، نیاز به ارزیابی تقریباً کامل داشته باشند. مواردی که ممکن است به نظر شما مرتبط نباشد ممکن است از نظر مشاور مرتبط باشد ، بنابراین بهترین کار این است که به مشاور اجازه دهید اطلاعات کامل تصویر مورد نیاز خود را برای ارائه بهترین توصیه های ممکن بدست آورد. در زیر فقط چند مورد از مواردی است که روانشناس صنعتی و سازمانی ممکن است بر آنها تمرکز کند.

1- استراتژی و روش های استخدام بهبود یافته

روانشناس صنعتی و سازمانی برای اصلاح استراتژی استخدام با همه افراد در فرایند استخدام ، از منابع انسانی گرفته تا مدیران ، کار می کنند.

این شامل تازه کردن آگهی های استخدام ، تعریف مجدد صلاحیت های اساسی ، کمک به برنامه ریزی جانشینی ، ایجاد جریان مناسب در طول مصاحبه و روند ارزیابی و پرداختن به بهترین شیوه های استخدام تنوع است. این فرایند ممکن است شامل ایجاد چندین فرایند استخدام متناسب با عناوین مختلف یا انواع موقعیت ها باشد.

2- آموزش و توسعه کارمندان

روانشناسی صنعتی سازمانی همچنین به شما کمک می کنند تا فرایندهای پردازشی و آموزشی را ایجاد کنید که استخدام جدید را سریعتر انجام دهد.

دیدگاه بیرونی روانشناس به از بین بردن مسائل موجود در رویه های آموزشی کمک می کند ، بنابراین هیچ تعصب یا مطالب منسوخی برای اشتباه گرفتن استخدام جدید باقی نمی ماند.

3- توسعه و مدیریت سازمانی

نحوه سازماندهی یک شرکت می تواند به میزان قابل توجهی بر عملکرد سایر شرکت تأثیر بگذارد. یک مشاور صنعتی و سازمانی وارد کار می شود تا قبل از پیشنهاد توسعه سازمانی متناسب و بهبود مدیریت ، به بررسی میزان کارآیی ، بهره وری ، سودآوری و خوشبختی کلی شرکت بپردازد. فرهنگ شرکتی ، تغییرات ساختاری سازمانی و سایر پیشنهادها از مناطق متداول تمرکز هستند.

روانشناس سازمانی
رضایت کارمندان و تعادل بین زندگی و کار و مدیریت اجرایی نیز از وظایف دیگر روانشناس صنعتی می باشد

4- رضایت کارمندان و تعادل بین زندگی و کار

رضایت کارمندان یکی از پیچیده ترین و چالش برانگیزترین زمینه هایی است که یک سازمان می تواند برای بهبود آن کار کند. با وجود عوامل موثرتر بسیاری مانند روابط بین فردی ، گردش کار ، مدیریت و تحقق شغل ، جابجایی در رضایتمندی کارکنان بدون داشتن یک متخصص روانشناسی صنعتی – سازمانی تقریباً غیرممکن است که درست شود.

مشاوران می توانند عوامل کلیدی را که کمبود آنها وجود دارد شناسایی کنند و با دیگر رهبران سازمان همکاری می کنند تا راه حلهایی را طراحی کنند که بتواند سطح جدیدی از رضایت و عملکرد کارکنان را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال ، اگر مدیران در برقراری ارتباط با کارمندان مشکل داشته باشند یا مانع ارتباطی وجود داشته باشد ، یک مشاور صنعتی و سازمانی می تواند مسائل را شناسایی کند ، همه را در مسیر درست قرار دهد ، قوانین جدیدی وضع کند و به همه مهارتهای لازم برای مدیریت این موارد را بدهد. v,hkakhsd shclhkd

5- مدیریت اجرایی

گرفتار شدن در یک چارچوب ذهنی و فراموش کردن سایر جنبه هایی که باید در نظر داشته باشید ، می تواند آسان باشد. سازمان ها گاهی اوقات فقط می توانند عملکرد کارکنان را به صورت یک طرفه مشاهده کنند. یکی از مولفه های اصلی عملکرد و رشد استعدادها ، بازخورد است.

در حالی که گزینه های زیادی برای ارائه بازخورد وجود دارد ، یک روانشناس صنعتی می تواند به شرکت کمک کند تا عملکرد و مدیریت عملکرد خود را در قالب بازخورد و توسعه استعداد تنظیم کند و محیط و روش ها را برای به حداکثر رساندن عملکرد کارکنان در حال حاضر و در آینده تنظیم کند.

7 مزیت روانشناسی صنعتی برای یک سازمان

 1. استراتژی و روش های بهبود استخدام به سازمان شما کمک می کند استعدادهای با کیفیت بالاتر را که از همان ابتدا در شرکت شما جا می شوند ، جذب و حفظ کند.
 2. انتخاب کارآمد پرسنل باعث می شود روند استخدام طولانی نشود و یا به مکان های غیرضروری منتهی نشود ، در حالی که به سرعت با انجام ارزیابی های هوشمند ، نیروهای مناسب را شناسایی کنید.
 3. افزایش بهره وری کارمندان منجر به بهبود عملکرد کارکنان، رهبری بهتر و ارائه بازخورد می شود.
 4. سطوح بالاتر رضایت شغلی ، کارمندان را برای مدت طولانی تری شاد نگه می دارد .
 5. یک محیط کار بهتر اوج تغییرات مثبت دیگری است که مکانی را برای ایجاد وقت برای کارمندان ایجاد می کند. چنانچه شما نمی خواهید کارمندان پس از پایان روز از ساختمان فرار کنند ، مشاور می تواند به شما کمک کند تا فضای محیط کار را خوشایندتر و خوشایندتر کنید.
 6. تعادل کار و زندگی یک عنصر اساسی در زندگی هر کارگر است ، اما لحن یا انتظار پیرامون تعادل اغلب توسط مدیران یا رهبری تعیین می شود. یک مشاور می تواند با همکاری رهبران پیام رسانی را تغییر دهد تا موضع واقعی را بهتر نشان دهد.
 7. همکاری بیشتر در محیط کار زمانی حاصل می شود که کارمندان به طور جداگانه خوشحال باشند و سپس گرد هم آیند و به عنوان یک گروه واحد برای رسیدن به یک هدف کار کنند. روابط و مهارت های بین فردی بهتر ، که یک روانشناس می تواند آموزش دهد ، منجر به همکاری بهتر و کار گروهی می شود.
روانشناسی صنعتی سازمانی
از مزیت روانشناس سازمانی برای یک سازمان می توان به انتخاب کارآمد پرسنل ، افزایش بهره وری کارمندان و غیره اشاره کرد

پاسخ سوالات روانشناسی صنعتی و سازمانی

سازمان ها ماشین های پیچیده ای با بسیاری از قطعات متحرک هستند که همیشه آنطور که باید کار نمی کنند. هنگامی که زمان بهبود سازمان فرا می رسد ، بهتر است برای کمک با یک مشاور تماس بگیرید.

مشاوران روانشناسی صنعتی و سازمانی ، می توانند عینیت ، ایده های مبتنی بر شواهد و دیدگاه شخص ثالث را به شرایطی که قبلاً امتحان کرده است ، برسانند. به جای اینکه به تنهایی به اهداف سازمان خود برسید ، میتوانید از یک مشاور صنعتی سازمانی را برای کمک استفاده کنید. مشاوران می توانند به شما کمک کنند تا مسائل صنعتی و سازمانی را برطرف کنید.

روانشناسان صنعتی و سازمانی بر رفتار کارمندان در محل کار تمرکز می کنند. آنها اصول روانشناختی و روشهای تحقیق را برای بهبود محیط کلی کار ، از جمله عملکرد ، ارتباطات ، رضایت حرفه ای و ایمنی استفاده می کنند.

 1. – توسعه تکنیک های مصاحبه ، مقیاس های رتبه بندی و آزمون های روانشناختی برای ارزیابی صلاحیت ها در انتخاب ، جایگذاری و ارتقا.
 2. – استفاده از اصول یادگیری و تفاوتهای فردی برای طراحی و ارزیابی سودمندی برنامه های آموزشی.
 3. – انجام بررسی ها و مطالعات تحقیقاتی برای ارزیابی جو سازمانی تأثیرگذار بر روحیه و انگیزه کارگر.
 4. – مشاوره مدیریت در زمینه سیاست های پرسنل و روابط مدیریت کار.

مشاوران سازمانی در مورد بهینه سازی فرایندهای تجاری و استفاده از منابع انسانی مشاوره مستقلی در اختیار سازمان ها قرار می دهند. آنها ساختارهای سازمانی را تجزیه و تحلیل می کنند ، کارآیی فرآیندهای تجاری را ارزیابی می کنند و برای شناسایی نیازهای توسعه با مدیران و کارمندان مصاحبه می کنند

نقش مشاوران صنعتی – سازمانی ارزیابی سلامتی سازمانی و ارائه یک برنامه جهت اقدام برای تغییر است. غالباً ، سازمان ها برای حل مشكل خاصی ، ارائه آموزش یا كمك به تغییر بزرگ یا انتقال رهبری ، از یك مشاور  کمک می گیرند.

پرسش و پاسخ