خود ارضایی : خودارضایی یا استمنا ، لمس کردن و مالیدن قسمت هایی از بدن برای لذت جنسی است ، مانند الت تناسلی مرد ، بیضه ، کلیتوریس ،، سینه ها و مقعد. خود ارضایی یک رفتار متداول است که در همه سنین از کودکی ، از سال های نوجوانی و در تمام بزرگسالی توسط افراد از هر جنسیت مشاهده می شود و یک روشی برای افراد برای کشف بدن ، کشف احساسات جنسی و چگونگی دستیابی به ارگاسم است.

لذت جنسی از طریق استمنا می تواند بخشی کاملا طبیعی از تجربه جنسی فرد باشد. اینکه چگونه افراد مرتب خودارضایی می کنند برای هر فرد متفاوت است. ممکن است چندین بار در روز ، یک هفته یا یک ماه خودارضایی داشته باشد. اینکه چند مرتبه یک فرد خودارضایی می کند مشکلی ایجاد نمی کند مگر اینکه زمان صرف شده برای خودارضایی جایگزین جنبه های دیگر زندگی سالم و متعادل شود ، به عنوان مثال مدرسه ، کار ، مسئولیت ها ، فعالیت های اجتماعی.

لیست موضوعات خود ارضایی که در ادامه می خوانید

فهرست مطالب

برای دریافت کامل ویدئوها ایمیل خود را وارد کنید تا برای شما ارسال گردد.

خود ارضایی
خودارضایی یک رفتار بسیار معمول است ، حتی در میان افرادی که با یک شریک زندگی رابطه جنسی دارند.

چه کسی خودارضایی می کند؟

خودارضایی یک رفتار بسیار معمول است ، حتی در میان افرادی که با یک شریک زندگی رابطه جنسی دارند. در یک مطالعه ، 95٪ از مردان و 89٪ از زنان گزارش کردند که خودارضایی کرده اند. خودارضایی اولین عمل جنسی است که بیشتر مردان و زنان تجربه می کنند. در کودکان خردسال ، خودارضایی بخشی طبیعی از کاوش بدن کودک در حال رشد است. همجنین بیشتر افراد در بزرگسالی به خودارضایی ادامه می دهند و بسیاری در طول زندگی خود این کار را انجام می دهند.

خودارضائی در میان افراد از هر نژاد ، جنس و نژاد اتفاق می افتد. با این حال ، خودارضایی بیش از حد می تواند به روابط و زندگی روزمره شما آسیب برساند. افراد در هر سن ، جنس و گرایش جنسی خودارضایی می کنند. حتی در کودکان خردسال که خود یاد می گیرند بدن خود را کشف کنند ، خودارضایی نیز شناخته شده است.

چرا مردم خودارضایی می کنند؟

خودارضایی
علاوه بر احساس خوب ، خودارضایی روش خوبی برای از بین بردن تنش جنسی است که می تواند با گذشت زمان ایجاد شود ، به ویژه برای افرادی که شریک زندگی ندارند یا شرکای آن ها تمایل به برقراری رابطه جنسی ندارند.

علاوه بر احساس خوب ، خودارضایی روش خوبی برای از بین بردن تنش جنسی است که می تواند با گذشت زمان ایجاد شود ، به ویژه برای افرادی که شریک زندگی ندارند یا شرکای آن ها تمایل به برقراری رابطه جنسی ندارند. استمنا همچنین برای افرادی که مایل به جلوگیری از بارداری و خطرات بیماری های مقاربتی هستند ، یک گزینه جنسی ایمن است. همچنین هنگامی که مرد برای آزمایش  ناباروری یا اهدای اسپرم باید نمونه منی بدهد ، ضروری است.

بسیاری از مردم تصور می کنند که خودارضایی  تنها کاری است که شما در صورت نداشتن شریک جنسی انجام می دهید. اما هم افراد مجرد و هم افراد در روابط خودارضایی می کنند. بعضی از افراد اغلب خودارضایی می کنند ، دیگران به ندرت و برخی دیگر اصلا خودارضایی نمی کنند. افراد مختلف به دلایل مختلف به شیوه های مختلف خودارضایی می کنند. استمنا یک تصمیم کاملا شخصی است و هیچ راهی “عادی” برای انجام ان وجود ندارد. o,nhvqhdd

آیا خود ارضایی طبیعی است؟

آیا خودارضایی طبیعی است؟
استمنا فقط زمانی مشکل تلقی می شود که فعالیت جنسی با شریک زندگی را مهار کند ، در ملا عام انجام شود و یا باعث پریشانی قابل توجهی در فرد شود.

در حالی که روزگاری به عنوان انحراف و نشانه ای از یک مشکل روانی در نظر گرفته می شد ، اکنون از نظر متخصصین اروپایی خودارضایی به عنوان یک فعالیت جنسی سالم و عادی ، خوشایند ، تحقق پذیر ، قابل قبول و ایمن قلمداد می شود. این یک روش خوب برای تجربه لذت جنسی است و می تواند در طول زندگی انجام شود.

استمنا فقط زمانی مشکل تلقی می شود که فعالیت جنسی با شریک زندگی را مهار کند ، در ملا عام انجام شود و یا باعث پریشانی قابل توجهی در فرد شود. اگر به اجبار انجام شود و یا در زندگی و فعالیتهای روزمره اختلال ایجاد کند ، ممکن است باعث پریشانی شود. همچنین برخی افراد فکر می کنند خودارضایی به دلایل اخلاقی بد است ، با این حال ، این یک انتخاب شخصی است.

عوارض خود ارضایی

عوارض خودارضایی

خودارضایی اگر بر شخص تاثیر منفی بگذارد یا زمینه های دیگر زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد ، به مشکلی تبدیل می شود .خودارضایی عوارض جانبی به همراه دارد و بعضی از افراد ممکن است در مورد خودارضایی احساس گناه کنند یا در مورد خودارضایی مزمن مشکلاتی داشته باشند.

تصمیم گیری در مورد خودارضایی یا عدم انتخاب شخصی است و در همین حال ، بیشتر تاثیرات منفی مرتبط با استمنا به جای تاثیرات جسمی بر بدن ، بر احساس فرد نسبت به خود عمل متمرکز است

1- خودارضایی و احساس گناه

خودارضایی و احساس گناه
اگر در مورد خودارضایی احساس گناه می کنید ، با کسی که به او اعتماد دارید در مورد اینکه چرا چنین احساسی دارید صحبت کنید

برخی از افراد به دلیل اعتقادات فرهنگی ، معنوی یا مذهبی ممکن است در مورد خودارضایی گناه داشته باشند. استمنا نه اشتباه است و نه غیراخلاقی ، اما هنوز هم ممکن است پیام هایی را گوش کنید که لذت شخصی “کثیف” و “شرم اور” است.

اگر در مورد خودارضایی احساس گناه می کنید ، با کسی که به او اعتماد دارید در مورد اینکه چرا چنین احساسی دارید صحبت کنید و اینکه چگونه می توانید از این احساس گناه عبور کنید صحبت کنید. همچنین میتوانید با درمانگرانی که در زمینه جنسی تخصص دارند در ارتباط باشید.

2- اعتیاد به خود ارضایی

اعتیاد به خودارضایی
اعتیاد به استمنا می تواند به روابط شما و سایر قسمت های زندگی آسیب برساند. خودارضایی بیش از حد ممکن است کار یا تحصیل شما را قطع کند ، که می تواند بهره وری را کاهش دهد.

برخی از افراد می توانند به خود ارضایی اعتیاد پیدا کنند و می کنند. اگر خودارضایی باعث شود:

 • از کارهای روزمره یا کاری خود صرف نظر کنید
 • فرار از کار یا تحصیل
 • برنامه ها را با دوستان یا خانواده لغو کنید
 • رویدادهای مهم اجتماعی را از دست دهید

اعتیاد به استمنا می تواند به روابط شما و سایر قسمت های زندگی آسیب برساند. خودارضایی بیش از حد ممکن است کار یا تحصیل شما را قطع کند ، که می تواند بهره وری را کاهش دهد.

همچنین ممکن است به روابط عاشقانه و دوستی شما آسیب برساند ، زیرا شما به اندازه گذشته با عزیزانتان وقت نمی گذرانید یا به نیازهای آن ها توجه نمی کنید.

اگر نگران هستید که ممکن است به خودارضایی اعتیاد داشته باشید ، با مشاور جنسی در مورد راه های کاهش خودارضایی صحبت کنید. گفتگو درمانی می تواند به شما در کنترل اعتیاد کمک کند. همچنین می توانید با جایگزینی خودارضایی با سایر فعالیت ها ، این کار را کاهش دهید.

3- کاهش حساسیت جنسی

روش های پرخاشگرانه یا بیش از حد خودارضایی ممکن است منجر به کاهش حساسیت جنسی شود. اگر مردان یک روش استمنا تهاجمی داشته باشند که شامل گرفتن بیش از حد محکم الت تناسلی آن ها باشد ، می توانند احساس کمتری را تجربه کنند.

یک مرد می تواند با گذشت زمان و با تغییر تکنیک این مسئله را حل کند. تحریک پیشرفته ، مانند استفاده از ویبراتور ، ممکن است تحریک و عملکرد کلی جنسی را در مردان و زنان افزایش دهد.

4- اخلال در زندگی روزمره

برخی از افراد ممکن است بیش از انچه که تمایل دارند خودارضایی کنند ، که ممکن است:

 • باعث می شوند کار ، مدرسه یا رویدادهای مهم اجتماعی را از دست بدهند
 • عملکرد روزانه شخص را قطع کنید
 • بر مسئولیت ها و روابط آن ها تاثیر می گذارد
 • به عنوان فرار از مسائل رابطه یا جایگزین تجربیات زندگی واقعی باشد

کسی که فکر می کند ممکن است تحت تاثیر عملکرد خودارضایی خود قرار گیرد ، باید با یک متخصص جنسی صحبت کند.

عوارض جانبی خودارضایی
کسی که فکر می کند ممکن است تحت تاثیر عملکرد خودارضایی خود قرار گیرد ، باید با یک متخصص جنسی صحبت کند.

5- عوارض جانبی خودارضایی

خودارضایی بیش از حد می تواند باعث موارد زیر شود:

 • خستگی
 • ضعف
 • انزال زودرس
 • آسیب به آلت تناسلی مرد
 • بینایی تغییر می کند
 • درد پایین کمر
 • درد بیضه
 • ریزش مو

فواید خود ارضایی

فواید خود ارضایی
برای مردان ، خودارضایی ممکن است به جلوگیری از سرطان پروستات کمک کند. سموم به طور طبیعی در دستگاه ادراری تناسلی جمع می شوند. مردانی که بیش از پنج بار در هفته انزال می کنند ، این میزان سم را کاهش می دهند.

خودارضایی یک فعالیت جنسی سالم است و مزآیای زیادی برای سلامت جسمی و روانی شما دارد. تحقیقات نشان می دهد که تحریک جنسی ، از جمله تحریک از طریق خودارضایی ، ممکن است به شما کمک کند:

 • استرس جمع شده را برطرف کنید
 • بهتر بخوابید
 • روحیه خود را تقویت کنید
 • آروم باشید
 • احساس لذت کنید
 • گرفتگی را تسکین دهید
 • تنش جنسی را آزاد کنید
 • رابطه جنسی بهتری داشته باشید
 • خواسته ها و نیازهای خود را بهتر درک کنید

برای مردان ، خودارضایی ممکن است به جلوگیری از سرطان پروستات کمک کند. سموم به طور طبیعی در دستگاه ادراری تناسلی جمع می شوند. مردانی که بیش از پنج بار در هفته انزال می کنند ، این میزان سم را کاهش می دهند. این به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد

خودارضایی در دوران بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث می شود برخی از زنان باردار میل جنسی را افزایش دهند. خودارضایی راهی مطمئن برای از بین بردن تنش جنسی در دوران بارداری است. لذت بردن از خود همچنین ممکن است به کاهش علائم بارداری ، مانند کمردرد کمک کند. در حین و بعد از ارگاسم ممکن است احساس گرفتگی خفیف ، نامنظم یا انقباضات داشته باشید. O,N HVQHDD

خودارضایی ممکن است برای زنانی که بارداری پرخطر دارند ، بی خطر باشد. این به این دلیل است که ارگاسم می تواند شانس زایمان شما را افزایش دهد.

خود ارضایی در کودکان و جوانان (نکاتی برای والدین)

خودارضایی در کودکان و جوانان
افراد در هر سنی به دلایل مختلف خود ارضایی می کنند. خودارضایی ممکن است به آرامش کمک کند ، ممکن است به دلیل کنجکاوی و اکتشاف بدن باشد ، ممکن است در رفتارهای خود آرامبخش کمک کند یا در بیشتر موارد ، احساس خوبی به فرد بدهد.

افراد در هر سنی به دلایل مختلف خود ارضایی می کنند. خودارضایی ممکن است به آرامش کمک کند ، ممکن است به دلیل کنجکاوی و اکتشاف بدن باشد ، ممکن است در رفتارهای خود آرامبخش کمک کند یا در بیشتر موارد ، احساس خوبی به فرد بدهد. با توجه به اینکه بسیاری از کودکان نیز درگیر خودارضایی می شوند نیاز هست که والدین نکاتی را برای آگاهی بیشتر از خودارضایی کودکان بیاموزند که در ادامه ذکر شده است.

نکاتی برای والدین و مراقبان شامل موارد زیر است:

 • به یاد داشته باشید که کودکان و جوانان به دلایل مختلف از جمله کنجکاوی ، اکتشاف و لذت حسی خودارضایی می کنند.
 • به یاد داشته باشید که خودارضایی بسیار رایج است.
 • سعی کنید به جای خود فعالیت ، روی تنظیمات تمرکز کنید. به عنوان مثال ، اگر کودک شما خودارضایی می کند ، می توانید به او یاداوری کنید این یک رفتار خصوصی است که می تواند در یک مکان خصوصی (مانند اتاق خواب یا حمام خود) انجام دهد.
 • درک کنید که کودکان ممکن است در زمان استرس به خودارضای روی بیاورند. اگر استمنا فرزند شما بر فعالیت های دیگر تاثیر می گذارد ، باید بدانید که چه چیزی او را مضطرب یا ناراحت می کند.

راه های ترک خودارضایی

اگر خودارضایی در حال تبدیل شدن به یک مشکل باشد ، راهکارها و تکنیک هایی وجود دارد که به فرد کمک می کند جلوی آن را بگیرد.ترکیبی از تکنیک ها ممکن است مفید باشد ، از جمله موارد زیر:

راه های ترک خودارضایی
اگر خودارضایی در حال تبدیل شدن به یک مشکل باشد ، راهکارها و تکنیک هایی وجود دارد که به فرد کمک می کند جلوی آن را بگیرد.

1- از پورنوگرافی خودداری کنید

قرار گرفتن در معرض پورنوگرافی ممکن است میل به خودارضایی را تحریک کند. افرادی که می خواهند خودارضایی را متوقف کنند باید از فیلم ها ، تصاویر و وب سایت های پورنوگرافی پرهیز کنند. اگر شخصی بتواند مانعی بین خود و پورنوگرافی ایجاد کند ، می تواند به او کمک کند این عادت را ترک کند.

اکنون فقط در چند ثانیه دسترسی به پورنوگرافی بسیار آسان است. با این حال ، مردم می توانند با استفاده از فیلترهای دستگاه های الکترونیکی که انواع خاصی از محتوا ، مانند مواد پورنوگرافی را مسدود می کنند ، دسترسی خود به پورنوگرافی را محدود کنند.

اگرچه شخصی می تواند چنین وب سایت هایی را از حالت انسداد خارج کند ، اما اختصاص دادن زمان برای این کار می تواند به او مهلت می دهد تا کنترل انگیزه های خود را دوباره بدست آورد و اجازه دهد اشتیاق به شما منتقل شود.

2- مشغولیت ایجاد کنید

برای شخص می تواند مفید باشد که راهی برای اشغال وقت خود پیدا کند که اشتیاق به خودارضایی را تحریک نکند. یافتن محل های خروج انرژی می تواند جایگزین مدت زمان خودارضایی شود. افراد می توانند یک سرگرمی جدید یا یادگیری یک مهارت جدید مانند یادگیری یک ساز موسیقی یا یک ورزش جدید را یاد بگیرند.

توسعه اهداف جدید می تواند به فرد کمک کند تا انرژی خود را متمرکز کرده و در موارد دیگر هیجان و تحقق پیدا کند.همچنین تعیین زمان تمایل به خودارضایی و برنامه ریزی سایر فعالیتها برای آن زمان نیز ممکن است مفید باشد.

3- وقت بیشتری را با دیگران بگذرانید

چگونه خود ارضایی را ترک کنیم
برخی از افراد ممکن است خودارضایی کنند زیرا احساس تنهایی می کنند یا چیز دیگری ندارند که بتوانند وقت خود را با آن پر کنند.

برخی از افراد ممکن است خودارضایی کنند زیرا احساس تنهایی می کنند یا چیز دیگری ندارند که بتوانند وقت خود را با آن پر کنند. صرف زمان کمتر به تنهایی فرصتهای خودارضایی را کاهش می دهد. گذراندن وقت با دیگران نه تنها فرد را به خود مشغول می کند ، بلکه ممکن است باعث تغییر مسیر تمرکز او نیز شود.

روش های مختلفی برای کاهش تنهایی وجود دارد. افراد می توانند برای ملاقات اجتماعی با دیگران با دوستان یا خانواده خود ملاقات کنند ، کلاس بگذرانند یا به یک باشگاه ورزشی بروند.

4- ورزش کنید

ورزش یک روش موثر برای کاهش تنش و تمرکز مثبت انرژی است. فعالیت هایی مانند دویدن ، شنا و وزنه برداری می تواند بدن را تقویت کرده و اندورفین هایی را ترشح کند که باعث بهبود احساس خوب بودن می شوند. احساس شادی و آرامش بیشتر ممکن است میل به خودارضایی را به طور مکرر کاهش دهد.

اگر دچار خودارضایی بیش از حد هستید ، میتوانید انرژی بیش از حد را به روش سالم تری هدایت کنید ، مانند:

 • یوگا
 • مراقبه
 • گوش دادن به موسیقی
 • پیوستن به کلاسهای رقص
 • پیروی از یک برنامه ورزشی مانند ایروبیک ، دویدن ، دوچرخه سواری ، شنا و غیره

5- مشاوره بگیرید

وقتی خودارضایی بر زندگی فرد تأثیر منفی می گذارد ، توصیه می شود از یک متخصص روانشناس یا مشاور جنسی کمک بگیرید. ممکن است مسائل اضافی مانند وسواس ، مشکل اساسی باشد. صحبت با یک درمانگر یا روانشناس برای کار با احساسات منفی و یادگیری استراتژی های اصلاح رفتار برای جلوگیری از خودارضایی مفید است.

مشاوره ترک خود ارضایی

مشاوره ترک خود ارضایی
در برخی موارد ، خودارضایی می تواند منجر به احساسات منفی شود یا در برخی از جنبه های زندگی فرد تداخل ایجاد کند.

در برخی موارد ، خودارضایی می تواند منجر به احساسات منفی شود یا در برخی از جنبه های زندگی فرد تداخل ایجاد کند. به عنوان مثال ، اگر شخصی تعامل خود با دیگران را محدود می کند و یا کار خود را از دست می دهد ، ممکن است وقت آن فرا رسیده باشد که جلوی خودارضایی را بگیرید. همچنین خودارضایی مکرر می تواند باعث تحریک پوست و تورم آلت تناسلی مرد شود که  در این صورت ، ممکن است لازم باشد جلوی خودارضایی را بگیرید تا علائم را تسکین دهید.

هنگامی که خود ارضایی بیش از حد شروع به تداخل در زندگی روزمره ، بهزیستی روانشناختی یا سلامت جسمی می کند ، و همچنین اگر احساس گناه ، شرم یا سایر احساسات منفی در عملکرد جنسی دارید از مشاور یا درمانگر کمک بخواهید. در برخی مواقع ، بسته به علائم و شرایط عمومی سلامتی ، ممکن است دارو نیز پیشنهاد شود.

پرسش و پاسخ سوالات خود ارضایی

بسیاری از افراد به سختی می توانند در مورد خودارضایی صحبت کنند. ننگ و شرم به این مفهوم پیوند خورده است. برخی فرهنگ ها و آیین ها به کودکان خردسال می اموزند که لمس کردن خودشان اشتباه است. با این حال ، خودارضایی یک فعالیت کاملا سالم و طبیعی است که افراد زیادی در ان فعالیت می کنند.

خودارضایی به طور کلی به عنوان یک روش ایمن برای از بین بردن تنش جنسی بدون خطر بیماری یا بارداری ناخواسته در نظر گرفته می شود. این فرصت را به افراد می دهد تا از طریق جنسی آزمایش  کنند. آن ها می توانند بدن خود را بشناسند و یاد بگیرند که چه چیزی برای آن ها خوب است و ترجیح می دهند از چه چیزهایی اجتناب کنند.

خودارضایی بیشتر وقتی مسئله ساز می شود که بر عملکرد کاری ، رابطه یا سلامت کلی فرد تاثیر بگذارد. غالبا ، زن و شوهرها دلایل خاص خود را برای انچه مسئله خودارضایی را مشکل ساز می کند ، بیان می کنند. اینها ممکن است شامل استمنا ، دور کردن از تجارب مشترک جنسی یا کمتر در دسترس بودن یک شریک زندگی ، استفاده از خود ارضائی برای جلوگیری از روابط موجود یا مخفی نگه داشتن عادات خودارضایی از یک شریک زندگی باشد.

آسیب های ناشی از خودارضایی نادر است اما ممکن است رخ دهد. این ممکن است شامل درد ، کبودی یا بریدگی باشد. افراد باید مراقب استفاده از اشیا بیش از حد سخت و تیز برای خودارضایی باشند ، زیرا ممکن است صدمه ای وارد کنند. بعضی از افراد ممکن است از لحاظ عاطفی مانند شرم و گناه دچار آسیب شوند ، زیرا استمنا با عقاید مذهبی یا فرهنگی آن ها در تعارض است.

 استمنا بیش از حد ممکن است باعث آسیب عصبی شود که امکان انزال را فراهم می کند. این می تواند باعث انزال زودرس یا حتی انزال در هنگام خواب شود.

 خودارضایی شما را لاغر نمی کند. با این حال ، استمنا بیش از حد می تواند باعث کاهش وزن شما شود ، از نظر فنی ، مانند هر ورزشی است که انجام می دهید.

پرسش و پاسخ

03 جولای 2021
کاظمی

سلام مشاور عزیز
میخوام بدونم بایه پسر نوجوان که خودارضایی میکنه چه رفتاری باید داشته باشم پیش دانشگاهی هستن قبلا نماز میخوندن ولی الان چندماهی که نمازم نمیخونه لطفا راهنمایی کنید

03 جولای 2021
مشورت خانه

با سلام
در نوجوانان وجوانانی که مبتلا به عادت خود ارضایی هستند میل جدی به اصلاح وجود دارد که به طور کلی برای درمان این بیماری راه های زیر پیشنهاد می شود:
تقویت روح مذهبی، آگاهی دادن از عواقب این امر ، رعایت دستورات بهداشتی و استحمام با آب سرد ،گذاردن دستها خارج از رختخواب و عادت به آن، خوابیدن با لباسهای مناسب ،خود داری از پوشیدن لباس زیر بسیار نرم و یا بسیار زبر ،پوشیدن شلوارهای بدون جیب برای مدتی ، بیرون آمدن از رختخواب به محض بیداری ،درمان بیماریهای انگل و کرمک ،ایجاد زمینه های اشتغال، ایجاد سرگرمی های هنری ،روزه گرفتن، تشریح وظایف دستگاه تناسلی و وظایف آینده ی فرد به عنوان پدر، مادر و همسر ،کنترل خواندنیها ، شنیدنی ها و لمس کردنی های فرزند توسط والدین، توجه به رژیم غذایی ، ماساژ بدن پس از استحمام ،ایجاد روح امید در فرد ،جلوگیری از معاشرت های ناروا، استفاده از هوای آزاد ،خود داری از ترس ،اضطراب و نا امنی میتواند تاثیرگذارباشد.

04 جولای 2021
طیبی

با عرض سلام
من یه دختر 31ماهه دارم یه مدتی بود موقعی که خوابش میومد دمل می خوابید دستاش رو میزاشت جلوش و خودشو تکون میداد مشاوره گرفتم گفتن حواسشو پرت کن به روش نیاز یه مدت کمتر شد ولی الان شدید تر شده همش یه بالش ور میداره میزاره لای پاهاشو دمل میخوابه کلا بهم ریختم بعضی موقع ها دعواش میکنم هر روز بیرونم میبرمش. در ضمن یه پسر نه ساله هم دارم تنها نیس بگم هم بازی نداره
لطفا راهنمایم کنید

04 جولای 2021
مشورت خانه

بروز خودارضایی به صورت گهگاه رفتاری طبیعی در بسیاری از نوپایان و كودكان پیش دبستانی است. قریب به یك سوم كودكان در این محدوده سنی وقتی مشغول كاوش درباره اندام خویش هستند پدیده خودارضایی را كشف می كنند و اغلب این عمل را ادامه می دهند چون احساس خوبی نسبت به آن پیدا می كنند. برخی از كودكان به كرات خود را ارضا می كنند چرا كه از چیزی ناراحت هستند، مثل وقتی كه پستانك از آنها گرفته شده است. برخی دیگر در واكنش به تنبیه یا فشار برای متوقف كردن كامل خودارضایی، آن را ادامه می دهند. خودارضایی هیچ دلیل پزشكی مشخصی ندارد. تحریك نواحی تناسلی (مثلاً در اثر عفونت) منجر به درد یا خارش میشود، نه خودارضایی.
توصیه های من به شما:
– این واقعیت را بپذیرید كه كودك شما این عمل را فرا گرفته است.
– در سایر وضعیت ها توجه كودك خود را به امر دیگری منعطف سازید ابتدا سعی كنید حواس او را به یك وسیله بازی یا فعالیت دیگر معطوف کنید
– تماس فیزیكی خود را با كودكان افزایش دهید.
به زبان کودکانه باید به وی آموخت که این رفتار پسندیده نیست و نباید آن را تکرار کند. این یادآوری‌ها باید در محیطی آرام و بدون ترس به کودک منتقل شود. مشغول کردن کودک به سایر فعالیت‌ها و منحرف کردن حواس او از این رفتار و ایجاد زمینه‌ انجام سایر فعالیت‌های مفید می‌تواند برای ترک این عادت در کودکان مفید باشد.

04 جولای 2021
رها

من دختری 32 ساله و مجرد. متاسفانه چون ازدواج نکردم خود ارضایی دارم و هر دفعه پشیمان میشم و میگم انجام نمیدم و هر نماز و عبادتی انجام میدم همش حس گناه دارم.
هر چند آسیبی به خودم نرسیده ولی بعضی اوقات فکر های ناجور ولم نمیکنه. به هیچ عنوان فیلم و عکس بدی نمیبینم ولی متاسفانه گاهی اوقات همش ذهنم درگیر موضوع جنسی میشه

04 جولای 2021
مشورت خانه

خودارضایی در دختران با تحریک قسمت های خارجی دستگاه تناسلی رایج تر است که صدمه چندانی به دستگاه تناسلی نمی رساند اما زمانی که خودارضایی دختران با تحریک قسمت های داخلی تر دستگاه تناسلی باشد بسته به نوع فشار و ناحیه لمس شونده ممکن است در صورتی که به صورت مداوم خودارضایی تکرار شود آسیب های جدی به دستگاه تناسلی دختران وارد سازد.
خودارضایی در دختران عوارض بسیاری را در پی خواهد داشت و در صورتی که به صورت رفتار روزانه درآید خطرناک می شود و مانند هر اعتیادی،روح و جسم و روان فرد را به هم می ریزد و زمانی که فردی اقدام به خود ارضایی می کند خیلی سریع فاز هیجان جنسی اتفاق می افتد و جنبه های مهم و عاطفی در یک ارتباط صحیح جنسی را دریافت نمی کند و دچار خلاء عاطفی، افسردگی، اضطراب و عدم اعتماد به نفس می شود و بعد از ازدواج در یک رابطه زناشویی دیگر تحریک نمی شود و در به ارگاسم رسیدن دچار مشکل می شود چرا که با خودارضایی شرطی شده است تا در یک وضعیت خاصی که خود را تحریک می کند به ارگاسم برسد و به هنگام نزدیکی به همسر خود به یاد رفتارهای خود می افتد و گمان می کند تنها در آن شرایط می تواند به ارگاسم برسد.
متاسفانه شما تنها کسي نيستيد که اين مشکل را داريد. نگران نباشيد . خانم های زيادی وجود دارند که مانند شما دچار همين مساله هستند . اما مرتبا به دنبال حل مشکل خود هستند، مشورت مي کنند و از پيشرفتی که در کارشان حاصل مي شود خرسندند. اگر اراده جدی کنید و راهکارهای لازم را با دریافت مشاوره انجام دهید میتوانید ازاین شرایط جداشوید.

06 جولای 2021
مقدسی

با سلام. من یک دختر ۱۲ ساله دارم که خود ارضایی میکنه و خودش این مسئله را بهم گفت
چون هر روز تا شب خونه تنهاس به گفته خودش غلغلک بازی
خیلی باهاش حرف زدم خیلی دوستانه براش گفتم مریض میشه نمی تونی مامان بشی زشت میشه زیر چشمات سیاه میشه روزها که سر کارم زنگ میزنه مامان شیطون داره میاد چکار کنم میگم وضو بگیر نماز بخون ۲روز خوبه دوباره تکرار میکنه نمیدونم چکار کنم خودشم خیلی ناراحته حتی تو دفتر خاطراتش نوشته و قایم کرده لطفا من را راهنمایی کنید.

06 جولای 2021
مشورت خانه

سلام پرسشگرعزیز
خودارضایی در کودکان در پاسخ به یک نیاز صورت می‌گیرد و در صورت تکرار، به یک عادت تبدیل می‌شود. بچه‌ها از سن سه الی چهار سالگی به اندام جنسی خود توجه می‌کنند و آرام آرام بازی دکتر بازی و آمپول بازی رواج پیدا می‌کند. اینکه بچه ها اندام جنس ‌ یکدیگر را وارسی می‌کنند در سن سه الی چهار سالگی هیچ معنای جنسی ندارد و فقط یک کنجکاوی کودکانه است.
ولی کاری که ما باید بکنیم: بچه‌ها را به هیچ عنوان نباید تنها گذاشت. اگر به مهمانی می‌روید بدون این که بچه‌ها را مشکوک کنید قانون «در اتاق باز» را پیاده کنید. همیشه تا قبل از سن نوجوانی که بچه‌ها حق حریم خصوصی دارند باید گفت بچه‌ها ببینید در اتاق باید باز باشد. وقتی بچه‌ها را در حین دکتر بازی و یا … در حال تماشای اندام جنسی همدیگر می‌بینید بدون وحشت‌زده شدن و داد و بیداد کردن آن‌ها را صدا کنید و بگویید که سریعاً به آشپزخانه بیایند. وقتی آمدند بدون اینکه هیچ چهره خشمگینی به خود بگیرید، باید بگویید بچه ها داشتید چه کار می‌کردید؟ یادتان باشد نه اخم و نه خنده یک چهره قاطع. ممکن است بچه‌ها بگویند دکتربازی! شما در پاسخ می‌گویید که در بازی هیچ‌کس نباید شورت و شلوارش را دربیاورد.
سعی کنید بچه‌ها را سرگرم کنید. اگر انرژی روزانه آن‌ها تخلیه نشود بیشتر این کار را می‌کنند. این کار برای کودکان در ابتدا معنای جنسی ندارد ولی وقتی چیزی وحشتناک یا متأسفانه تنبیه بدنی می‌شوند، این کار به صورت عادت در می‌آید. کودک از هر چیز که نهی می‌شود، بیشتر به سمت آن کشش دارد.
پس تکنیک اول اینست که حواس کودک خود را پرت کنید. ولی متأسفانه شما تا الان از روش‌های بسیار ناکارآمدی استفاده کرده‌اید و به دخترتان این حس را منتقل کرده‌اید که دختر بدی است. دست‌کم نکات گفته شده را برای فرزند بعدی در نظر داشته باشید. و اما نکته مهم اینکه انرژی جنسی در تنهایی و بی‌برنامگی فعال می‌شود. سعی کنید برنامه شاد و مفرح برای فرزندان بریزید تا او تنها نباشد.