مشاوره شغلی : انتخاب شغل می تواند یک چالش واقعی باشد. از کجا می دانید چه نوع مشاغلی برای شما مناسب است؟ آیا حرفه خاصی با شخصیت ، علایق و اهداف شما سازگار است؟ دانش آموزان ، فارغ التحصیلان دانشگاه و بزرگسالانی که علاقه مند به تغییر شغل هستند باید با این سوالات دشوار روبرو شوند و اینجاست که یک مشاور شغلی می تواند به شما کمک کند.

مشاوران شغلی با افرادی کار می کنند که در مورد مشاغل مختلف و مسیرهای آموزشی سوالاتی دارند. اگر جویای کار هستید ، کار با یک مشاور شغلی می تواند به شما کمک کند تا از روند برنامه ریزی و تصمیم گیری نهایت استفاده را ببرید تا یک مسیر شغلی مناسب برای نیازهای خودتان پیدا کنید.

مشاوره شغلی نیز به افراد در تصمیم گیری شغلی کمک می کند. مشاوران شغلی معمولاً ارزیابی هایی را انجام می دهند تا به مردم كمك كنند كدام شغل متناسب با نیازها ، علایق و استعدادهای آنها باشد.

مشاوران شغلی همچنین به افراد مشاوره می دهند تا به آنها در بهبود مهارت های شغلی ، مصاحبه عملی و تهیه رزومه کمک کنند. سایر وظایف شغلی کمک به افرادی که استرس ناشی از کار یا فرسودگی شغلی را تجربه می کنند و حمایت از افرادی که شغل خود را از دست داده اند شامل می شود.

مشاوران شغلی اغلب در زمینه های مختلف و با طیف گسترده ای از افراد کار می کنند. محیط های آموزشی مانند دبیرستان ها و دانشگاه ها ، سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی تنها برخی از زمینه های اصلی حوزه کاری مشاور شغلی می باشد.

مشاوره های شغلی در محیط دبیرستان می تواند به دانش آموزان در انتخاب دانشگاه و رشته و آینده شغلی کمک کند. همچنین در دنشگاه ها نیز مشاوران شغلی به دانشجویان و فارغ التحصیلان کمک می کنند تا بازار کار مناسب با رشته تحصیلی خود را پیدا کرده و در مشاغلی که متناسب با شخصیت آن ها می باشد مشغول بکار شوند.

همچنین افرادی که در حال حاضر بخشی از نیروی کار هستند برای افزایش رضایت شغلی ، پیشرفت شغلی و حتی برای تغییر شغل میتوانند از مشاور شغلی بهره ببرند. همچنین افرادی که بدنبال شغل هستند و یا از کار خود اخراج شده اند، میتوانند پس از اخراج از کار برای یافتن کار جدید به مشاور شغلی مراجعه کنند.

در بعضی موارد ، مشاوران شغلی ممکن است با افراد معلول که برای کسب مهارت های شغلی و یافتن شغل به کمک نیاز دارند کار کنند. این مشاوران غالباً به کودکان و بزرگسالانی که طیف وسیعی از معلولیت ها را دارند کمک می کنند. آموزش مهارتهای اساسی شغلی ، ارتباط فرد با منابع موجود در جامعه و برقراری ارتباط با کارفرمایان بالقوه تنها چند مورد از وظایف مشاوران هنگام کار در این زمینه است.

لیست موضوعات مشاوره شغلی که در ادامه می خوانید

فهرست مطالب

برای دریافت کامل ویدئوها ایمیل خود را وارد کنید تا برای شما ارسال گردد.

دلایل نیاز به مشاوره شغلی

همه می توانند از حداکثر مزایای این مشاوره استفاده کنند. به همین دلیل است که فکر می کنیم مشاوره شغلی برای همه لازم است. اما ، ما آن را به شدت برای همه دانشجویان و فارغ التحصیلان توصیه می کنیم. از آنجا که شغل یک فرایند مادام العمر است، هرکسی آرزو دارد در حرفه خود موفق باشد.

آیا به دنبال کار بهتر هستید؟

آیا می خواهید مرحله بعدی شغلی خود را شناسایی کنید؟

آیا می خواهید هدف بیشتری پیدا کنید و آنچه واقعاً می خواهید انجام دهید را کشف کنید؟

آیا می خواهید موقعیت شرکتی یا کاری غیرمتعارف و خلاقانه داشته باشید؟

در صورتی که هریک از سوالات فوق در ذهنتان می باشد میتوانید از جلسات مشاوره شغلی بهره مند شوید.

مشاوره شغلی
مشاوره شغلی می تواند شغل های مختلفی را به شما معرفی کند تا بتوانید شغل مناسب را پیدا کنید.

مشاوره شغلی چه کمکی می کند؟

مشاور شغلی
مشاوره شغلی کمک می کند تا بفهمید که هستید؟ آرزوی شما چیست؟ اهداف شغلی و زندگی خود را مشخص کنید

یک مشاور شغلی به شما کمک می کند تا بفهمید که هستید؟ آرزوی شما چیست؟ اهداف شغلی و زندگی خود را مشخص کنید. یک مشاور شغلی افکار ، احساسات و نگرانی های شما را می خواند و درک می کند. مشاور به شما کمک می کند تا گزینه های شغلی را مرتب کنید. قطعاً مشاور بهترین گزینه شغلی را به شما پیشنهاد خواهد داد.

مشاور موثرترین عوامل رشد شغلی را شناسایی می کند، علایق ، توانایی ها و ارزش های شما را ارزیابی خواهد کرد و نقاط قوت و ضعف شما را کشف خواهد کرد،  سپس ، اطلاعات شغلی متناسب با شرایط شما را ارائه خواهد داد.

در یک جلسه مشاوره شغلی ، مشاور به فرد کمک می کند مهارت ها و نقاط قوت را کشف کند ، سطح تحصیلات را در نظر بگیرد و در مورد ادامه تحصیل مشاوره دهد و علایق و نوع شخصیت را تعیین کند. همچنین مشاوران می توانند آزمون ضریب هوشی یا استعداد را انجام دهند.

موضوعات متداول در جلسه مشاوره شغلی:

 1. مهارت ها یا استعدادهای خاص: در کدام شغل ممکن است مفید باشد؟
 2. تعهد آموزشی مورد نیاز مشاغل مختلف.
 3. درآمد بالقوه مشاغل مختلف.
 4. محیط کار روزانه: برخی از افراد از کار در یک دفتر لذت می برند ، در حالی که دیگران ممکن است در یک محیط سریع و بیرون از خانه موفق تر شوند.
 5. فرصت های تغییر یا پیشرفت در یک شغل خاص: برخی از مشاغل انعطاف پذیرتر از سایر مشاغل هستند. به عنوان مثال وكلا و پزشكان ، ممكن است حوزه تخصصی خود را تغییر دهند اما به طور كلی وكیل و پزشك باقی می مانند. سایر مشاغل یا مسیرهای آموزشی امکان تحرک بین موقعیت های موجود در یک زمینه خاص را فراهم می کنند.
 6. مهارت ها / تحصیلات لازم برای یک شغل مورد نظر.
 7. بعضی از مشاوران همچنین ممکن است بتوانند در مورد چگونگی بهبود موقعیت خود در شغلی که در بیشتر موارد لذت بخش است مشاوره ارائه دهند. به عنوان مثال ، روشهای احتمالی برای کسب ارتقا یا بهترین روشها برای مذاکره در مورد تعدیل حقوق می تواند مورد بحث قرار گیرد.
مشاوره های شغلی
مشاور شغلی با پرسش سوالاتی می تواند شغل مناسب با روحیه شما را معرفی کند

در کل این مشاوره ؛ برنامه شغلی ، پیشرفت شغلی و موفقیت شغلی را ارائه می دهد و بر مواردی مانند بهترین اکتشاف شغلی ، تغییر شغل ، پیشرفت شغلی شخصی و غیره تأکید دارد. عواملی که در مشاور شغلی موثر هستند عبارتند از: علایق فردی ، توانایی ها ، ارزش ها ، شخصیت ، زمینه ، تحصیلات ، مهارت های فنی برای موفقیت مطمئن در حرفه ، مهارت های نرم برای چشم اندازهای بهتر شغلی. lah,vi aygd

در واقع ، مشاوره شغلی یک فرایند مادام العمر است. در طول زندگی خود ، تغییر خواهید کرد ، شرایط تغییر خواهد کرد. در این شرایط در حال تغییر ، شما باید تصمیمات شغلی و زندگی خود را به درستی بگیرید. بنابراین ، مزایای مشاوره شغلی برای شما ضروری است. زیرا در تصمیم گیری درست در لحظه مناسب به شما کمک زیادی می کند.

مزیت مشاوره شغلی

مزیت مشاوره شغلی
مشاوره شغلی مزیت های زیادی مانند تعیین هدف شغلی قابل دستیابی ، برنامه شغلی موفق دارد.

1- تعیین هدف شغلی قابل دستیابی

مشاوره عمیقا به شما کمک می کند تا یک هدف شغلی قابل دستیابی تعیین کنید. باید خودتان را کشف کنید. این همان هدفی است که باید حل کنید. همچنین اهداف شما را مشخص می کند.

علاوه بر این ، چگونه مهارت ها را برای رسیدن به اهداف ایجاد می کنید؟ چگونه هدف شغلی خود را با اهداف زندگی تطبیق می دهید؟ مشاوره شغلی تلفنی در نهایت شما را به واقع گرایی و مثبت گرایی راهنمایی می کند.

2- برنامه شغلی موفق

یک برنامه شغلی موثر موفقیت شغلی را به همراه دارد. به شما کمک می کند اهداف شغلی کوتاه مدت و بلند مدت خود را دقیقاً تنظیم کنید. در طولانی مدت ، مطمئناً مشاوره های شغلی به شما کمک می کند تا یک برنامه شغلی موفق داشته باشید.

یک برنامه شغلی موفق برای دستیابی به یک هدف شغلی حیاتی است. یک مشاور شغلی در مورد چگونگی اجرای برنامه خود به شما مشاوره می دهد.

10 مزیت مشاوره شغلی
از دیگر مزیت های مشاوره شغلی می توان به مشاوره شغلی سردرگمی شما را برطرف می کند و تصمیم آینده شغلی صحیح را می توان نام برد

3- رسیدن به آمادگی شغلی

مشاوره دستیابی به آمادگی شغلی را آسان می کند. از همه مهمتر ، آمادگی پیش شرط دستیابی به شغل رویایی شماست. مشاوره شغلی زمان بالایی را برای آماده سازی شغل مشخص می کند.

مراحل آماده سازی چگونه خواهد بود؟ چگونه آمادگی مناسب را کسب می کنید؟ چه زمانی باید تفکر شغلی را شروع کنید؟ اصولاً زمان آماده سازی و تحصیل در دانشگاه بهترین زمان برای آمادگی شغلی است.

4- مشاوره شغلی سردرگمی شما را برطرف می کند

مشاوران شغلی گیجی مرتبط با شغل شما را برطرف می کند. مشاور روشن می کند که شما بیشتر به چه حرفه یا شغلی علاقه دارید. ممکن است شغلی را آرزو کنید. ممکن است سوالات زیادی برای حل شدن داشته باشید.

به عنوان مثال ، “من می دانم چه نوع شغلی را دوست دارم. اما ، من می ترسم با این کار قادر به کسب درآمد کافی نباشم”. “خانواده من واقعاً دوست دارند من یک پزشک باشم. اما مطمئن نیستم که آیا این واقعاً همان چیزی است که من می خواهم”. “من کاری پیدا نمی کنم. بنابراین ، من در مورد شرایط خود فکر می کنم” یک مشاور شغلی میتواند این معضلات را حل کند.

5- تصمیم آینده شغلی صحیح

تصمیم شغلی شما در آینده هویت ایجاد می کند. بنابراین ، به این فکر کنید که می خواهید چه کسی باشید. تصمیم بگیرید هویت شما چیست؟ مشاور دقیقاً در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

علاوه بر این ، فرض کنید ، شما آرزو دارید که یک دکتر باشید. اما ، شما ذاتاً یک مهندس هستید. بنابراین ، رویای شما اشتباه است که در یک حرفه موفق باشید.

6- دانستن فرصت های شغلی

فراتر از گزینه های شغلی سنتی ، در چند وقت اخیر ، با پیشرفت تکنولوژی ، فرصت های شغلی جدیدی ایجاد شده است. ممکن است همه آنها را نشناسید. یک مشاور شغلی تمام فرصت هایی را که برای شما فراهم است ارائه می دهد.

بسیاری از مردم اطلاعات کمی در مورد شغل ها و حرفه ها دارند. یک مشاور به شما اطلاعات شغلی می دهد و همچنین در مورد راههای پیگیری آنها با شما مشورت می کند.

فرصت های شغلی
دانستن فرصت های شغلی ، مشاوره شغلی بهترین گزینه های شغلی را جستجو می کند از دیگر مزیت های مشاوره شغلی است

7- مشاوره شغلی بهترین گزینه های شغلی را جستجو می کند

انتخاب شغل مناسب
توسعه شغلی و مشاوره شغلی موفقیت شغلی را تضمین می کند.

ممکن است تعدادی گزینه شغلی برای شما در دسترس باشد. به عنوان مثال ، علوم ، مهندسی ، فناوری ، IT ، تجارت و … علاوه بر این ، همیشه ، مسیرهای شغلی جدید و جدیدی وجود دارد. یک مشاور شغلی علایق ، اهداف ، تحصیلات ، مهارت ها و تجربیات شما را ارزیابی می کند. سپس او بهترین گزینه های شغلی را برای شما پیشنهاد می کند.

8. توسعه شغلی

هر کس باید حرفه خود را توسعه دهد. منظور از پیشرفت شغلی ، پیشرفت حرفه ای است. برای روشن کردن ، رشد شغلی ، ارتقا سطح شغلی، درآمد بالا و غیره مهارت های معمول در بازار کار کدامند؟

برای پیشرفت شغلی خود باید بدانید که پیشرفت شغلی به برنامه و فعالیت های توسعه شغلی نیاز دارد. در واقع شما برای پیشرفت شغلی خود نیاز به مشاوره شغلی دارید. زیرا یک مشاور همه این موارد را روشن می کند. lah,v aygd

9- مشاوره شغلی موفقیت شغلی را تضمین می کند

هدف نهایی مشاوره ، موفقیت در حرفه است. موفقیت شغلی یعنی چه؟ تعریف موفقیت بسیار شخصی است. موقعیت و موقعیت اجتماعی ، تعیین شغل ، اعتبار ، اطمینان اقتصادی ، رضایت شغلی ممکن است موفقیت شغلی تلقی شود.

مشاور شغلی در لحظه مناسب در مسیر درست راهنمایی می کند. از همه مهمتر ، یک مشاور به شما پیشنهاد می کند تمام موارد لازم برای رسیدن به موفقیت شغلی را انجام دهید.

10- رضایت شغلی

اگر موفقیت شغلی بزرگی داشته باشید اما رضایت شغلی نداشته باشید زندگی ناقص است. رضایت شغلی برای هر کس یک واقعیت حیاتی است که زندگی شما را معنی دار می کند.

عواملی مانند تعامل ، احترام و قدردانی و انگیزه ها ممکن است شما را راضی نگه دارند. مشاوره های شغلی این عوامل را برای رضایت شغلی بررسی می کند. ما معتقدیم که رسیدن به رضایت شغلی  مهمترین مزایای مشاوره شغلی آنلاین است.

موفقیت شغلی
رضایت شغلی یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در یک شغل می باشد

پاسخ به سوالات مشاوره شغلی

اگر در حال حاضر شاغل هستید و می خواهید به صنعت یا شغل دیگری بروید یا دوباره وارد نیروی کار می شوید ، یک مشاور شغلی می تواند کمک کند. یک مشاور می تواند در صورت عدم تمرکز ، به شما در یافتن شغل و مسیر شغلی کمک کند.

چه در آستانه بازنشستگی باشید و چه می خواهید یک کار کاملاً جدید را شروع کنید ، یا یک فارغ التحصیل تازه وارد از دانشگاه یا دانشگاه هستید ، یک مشاور شغلی می تواند به شما کمک کند تا مسیر حرفه ای خود را با موفقیت طی کنید.

یک مشاور شغلی در ساخت ابزارهای شما برای بدست آوردن شغل ، یک رویکرد آموزشی و هدایتگرانه را دنبال می کند. یک مشاور شغلی با ارائه اطلاعات اشتغال مانند روند صنعت ، آمار اشتغال ، انتظارات از حقوق و موارد دیگر به شما کمک می کند تا زمینه اشتغال فعلی را ارزیابی کنید. آنها همچنین از پشتیبانی تاکتیکی برای یافتن کار استفاده می کنند.

به عنوان مثال ، یک مشاور شغلی می تواند به شما کمک کند رزومه خود را اصلاح کنید و وارد مصاحبه شوید. این ممکن است همان چیزی باشد که شما بدنبال آن هستید ، به خصوص اگر تازه وارد کار شده اید و به دنبال موقعیتی برای ارتقای شغلی هستید.

آزمون های شغلی مجموعه ای از سوالاتی است که فرد به آنها پاسخ می دهد ، سپس با دست یا رایانه نمره گذاری می شود. نتایج در گزارشی ارائه شده است که موضوع خاص (استعداد ، شخصیت ، علاقه ، سازگاری و …) ارزیابی را اندازه گیری یا بازخورد می دهد. ارزیابی شغلی اطلاعاتی در مورد مشاغل ارائه می دهد و به فرد کمک می کند تا تصمیمات مربوط به شغل را عاقلانه انجام دهد.

یک آزمون ارزیابی شغلی می تواند علاقه ، شخصیت ، استعداد شما را بهینه کند و با یک دید کلی به تجزیه و تحلیل و ارتباط آن با شغل مناسب برای انتخاب بهترین شغل مناسب بپردازد.

مسئولیت شغلی شما کاملاً به عهده شماست. برنامه ریزی و راهنمایی شغلی به فرد کمک می کند تا مجموعه ای از اهداف شغلی ، استراتژی و گزینه ها را بر اساس استعداد ، علایق ، شخصیت ، ارزش ها و مهارت های شما توسعه دهد.

هنگامی که شما برنامه ای دارید ، به جای اینکه قربانی تغییر شوید ، توانایی خود را برای مدیریت شغل خود و استفاده از تغییرات در اقتصاد و بازار کار خواهید داشت. تصمیمات شغلی شما به طور چشمگیری بر سبک زندگی شما تأثیر می گذارد. شغل شما محل زندگی ، درآمد ، ساعات کار ، مسافرت ، امنیت شغلی ، همکاران و دوستانتان و نحوه گذران اوقات فراغت را تعیین می کند.

مشاوره شغلی به شما در مورد موارد زیر مشاوره می دهد:

 • استراتژی برنامه ریزی شغلی
 • یافتن اطلاعات مورد نیاز شغل مورد علاقه خود
 • عبور از موانع شغلی
 • افزایش رضایت شغلی
 • برنامه ریزی بلند مدت برای شغل و حرفه خود

کلمات کلیدی: مشاوره شغلی رایگان | مشاور شغلی رایگان | مشاوره شغلی تلفنی رایگان | مشاوره شغلی آنلاین | مشاور شغلی | مشاوره شغلی | مشاور شغلی آنلاین | مشاوره رایگان شغلی | مشاوره تحصیلی و شغلی رایگان | مشاوره کاری رایگان | مشاوره شغلی رایگان انلاین | مشاوره کاری | مشاوره تغییر شغل | مشاوره شغلی چیست

پرسش و پاسخ

08 سپتامبر 2021
رسول شاه بختی

سلام.بنده شاغل هستم ولی رضایت کامل از شغلم ندارم چطور میتونم انلاین از مشاوره شما استفاده کنم؟

03 اکتبر 2021
مشورت خانه

از طریق ارتباط با مشاوران سامانه میتوانید در آزمون های شغلی شرکت کنید.