روانکاوی یکی از شناخته شده ترین روش های درمانی است. هدف از این درمان کمک به بیماران برای درک بهتر نیروهای ناخودآگاه است که می توانند در رفتارها ، افکار و عواطف فعلی آنها نقش داشته باشند.

این نوع درمان مبتنی بر نظریه های زیگموند فروید است که مکتب فکری موسوم به روانکاوی را بنیان نهاد.

فروید ناخودآگاه را مخزن آرزوها ، افکار و خاطرات توصیف کرد که در زیر سطح آگاهی آگاهانه قرار دارند. وی معتقد بود که این تأثیرات ناخودآگاه اغلب می تواند منجر به پریشانی و آشفتگی روانی شود.

درمان روانکاوی به چگونگی تأثیر ذهن ناخودآگاه بر افکار و رفتارها می پردازد.

روانکاوی غالباً شامل بررسی تجربیات دوران کودکی است تا کشف کند که این وقایع چگونه به فرد شکل داده اند و چگونه در اقدامات فعلی نقش دارند.

لیست موضوعات مشاوره روانکاوی که در ادامه می خوانید

فهرست مطالب

برای دریافت کامل ویدئوها ایمیل خود را وارد کنید تا برای شما ارسال گردد.

تاریخچه روانکاوی

روانکاوی
روانکاوی توسط فروید از اواخر دهه 1800 معرفی گردیده است

فروید از اواخر دهه 1800 شروع به توسعه تکنیک های درمانی خود کرد. در سال 1885 ، او شروع به تحصیل و همکاری با ژان مارتین شارکو در سالپتیرر پاریس کرد.

شاركوت از هيپنوتيزم براي درمان زناني كه از آن زمان هيستري معروف بودند ، استفاده كرد. علائم این بیماری شامل فلج نسبی ، توهم و عصبی بودن بود.

فروید به تحقیق در مورد هیپنوتیزم در درمان ادامه داد ، اما کار و دوستی وی با همکار یوزف بروئر منجر به توسعه معروف ترین روش درمانی وی شد.

بروئر رفتار خود با زن جوانی را توصیف کرد که در تاریخچه این پرونده با نام آنا او شناخته می شود و علائم هیستری وی با صحبت در مورد تجربیات آسیب زای او برطرف شد.

فروید و بروئر در كتابی تحت عنوان مطالعات در مورد هیستریكی با همكاری كردند و فروید به توسعه استفاده خود از این “گفتار درمانی” ادامه داد.

این روش پیشنهاد می کند که صرف صحبت در مورد مشکلات می تواند به رفع ناراحتی روانی کمک کند.

روانکاوی چگونه کار می کند؟

درمانگران روانکاوی عموماً وقت خود را صرف گوش دادن به صحبت های بیماران درباره زندگی خود می کنند ، به همین دلیل است که این روش اغلب به عنوان “درمان صحبت کردن” شناخته می شود.

ارائه دهنده درمان به دنبال الگوها یا رویدادهای مهمی است که ممکن است در مشکلات فعلی مشتری نقش داشته باشد.

روانکاوان بر این باورند که حوادث دوران کودکی و احساسات ، افکار و انگیزه های ناخودآگاه در بیماری های روانی و رفتارهای ناسازگار نقش دارد.

روانکاو
روانکاو بیش تر وقت خود را به گوش دادن می گذارد برای همین به این روش درمان صحبت کردن نیز گفته می شود

5 تکنیک مورد استفاده در روانکاوی درمانی

1- تجزیه و تحلیل خواب

در روانکاوی ، از تعبیر خواب برای آشکار کردن افکار ناخودآگاه استفاده می شود. فروید فکر می کرد که ایده ها و احساسات سرکوب شده از طریق خواب به سطح ذهن می رسند. با این حال ، محتوای رویاها اغلب تغییر می یابد.

بنابراین ، روانکاو باید به بیمار کمک کند تا مواد رویایی را درک کرده و معانی پنهان آن را کشف کند.

2- تداعی هر آنچه به ذهنتان می آید

در حین جلسات ، بیمار تشویق می شود که در مورد هر آنچه آزادانه به ذهن شما خطور می کند صحبت کند.

روانکاو ممکن است لیستی از کلمات تصادفی را بخواند و بیمار به سادگی با اولین ارتباطات رخ داده پاسخ دهد. خاطرات سرکوب شده غالباً در طی فرایند ارتباط آزادانه پدیدار می شوند.

3- تفسیر خاطرات و روایت ها

روانکاو به بیمار کمک می کند تا خاطرات و روایت های شخصی را با جزئیات بررسی کند و ضمن انجام این کار ، آنها را تجزیه و تحلیل کند.

درمانگر به دنبال برخی مضامین مشترک در داستان های بیمار است. یکی ، به اصطلاح “لغزش فرویدی” هنگامی رخ می دهد که بیماران هنگام مکالمه تصادفی به طور تصادفی مورد مهمی را فاش کنند. درمانگر روانکاوی تفسیری از انتخاب سهوی کلمه یا عبارت بیمار ارائه می دهد.

روانکاوی چیست؟
تکنیک های روانکاوی عبارتند از تجزیه و تحلیل خواب ، تداعی هر آنچه به ذهنتان می آید و غیره
روش های درمان روانکاوی
انتقال احساسات و برخورد با نیروهای ناخودآگاه دیگر روش های درمان روانکاوی هستند

4- انتقال احساسات

بیماران وقتی احساساتی را که نسبت به شخصی در گذشته داشتند به حال منتقل می کنند ، دچار انتقال می شوند.

انتقال گاهی بین بیمار و درمانگر انجام می شود. بیماران ممکن است احساسات خاصی نسبت به درمانگر اعمال کنند که در واقع مربوط به شخصی از گذشته آنها است.

5- برخورد با نیروهای ناخودآگاه

روانکاوی اغلب شامل برانگیختن پاسخ های عاطفی و غلبه بر مکانیسم های دفاعی است. موفقیت اغلب به توانایی مقابله با استرس های بالقوه یا تحریک کننده تجربه های گذشته بستگی دارد.

به دست آوردن بینش در مورد احساسات ، رفتارها و تجربیات می تواند به شما کمک کند نیروهای ناخودآگاه را که همچنان بر اعمال ، روابط و احساس خود احساس می کنند ، درک کنید.

مشکلاتی که توسط روانکاوی درمان می شود

روانکاوی ممکن است برای درمان تعدادی از شرایط مختلف روانشناختی استفاده شود ، از جمله:

 • اختلال وسواس فکری عملی
 • افسردگی
 • اختلالات روان تنی
 • فوبیا
 • اضطراب
 • مشکلات هویت
 • کشمکش های عاطفی یا ضربه
 • رفتار خود تخریبی
 • مسائل مربوط به رابطه
 • مشکلات جنسی
مشاور روانکاو
مشکلات متعددی مانند ختلال وسواس فکری عملی ، افسردگی ،اختلالات روان تنی توسط روانکاو درمان می شود
درمان روانکاوی
کاهش علائم ، بهبودهای پایدار از مزایای روانکاوی هستند

مزایای درمان روانکاوی

همانند هر رویکردی برای درمان سلامت روان ، روانکاوی نیز می تواند نقاط مثبت و منفی خود را داشته باشد. میزان تأثیر این مزایا و مشکلات احتمالی در انتخاب استفاده از این روش به عوامل مختلفی از جمله ترجیحات و شدت علائم فرد بستگی دارد.

درمانگر محیطی همدلانه و بدون قضاوت را ارائه می دهد كه در آن مشتری می تواند در آشكار كردن احساسات یا اعمالی كه منجر به استرس و دشواری در زندگی خود شده است ، احساس امنیت كند.

1- کاهش علائم

درمان های روانکاوی طولانی مدت در کاهش علائم انواع آسیب های روانی بسیار موثر میباشد. همچنین درمان روانکاوی کوتاه مدت برای بهبود علائم عمومی موثر است.

علاوه بر این بهبودهای کلی ، درمان روانکاوی منجر به بهبودهای پایدار در علائم جسمانی ، علائم افسردگی و علائم اضطراب می شود.

2- بهبودهای پایدار

بیمارانی که تحت درمان روانکاوی قرار می گیرند ، این دستاوردها را حفظ می کنند و حتی پس از پایان درمان نیز ممکن است به پیشرفت خود ادامه دهند.

7 تفاوت روانکاوی با سایر روش های درمانی

1- تمرکز بر احساسات و نحوه بیان آنها

در مواردی که سایر درمان ها متمرکز بر شناخت و رفتار است ، درمان روانکاوی طیف وسیعی از احساسات را که یک بیمار تجربه می کند کشف می کند.

2- اکتشاف اجتناب از افکار و احساسات

مردم اغلب از احساسات ، افکار و موقعیتهای خاصی که باعث ناراحتی آنها می شود ، اجتناب می کنند. درک آنچه که بیماران از آن اجتناب می کنند می تواند به درمانگر و فرد کمک کند تا بهتر کشف کنند که چرا چنین اجتنابی مرتکب می شوند.

3- شناسایی الگوها و مضامین تکرار شونده در افکار ، احساسات و رفتارها

در بعضی موارد ، مردم از چنین اقدامات تکراری آگاهی دارند اما ممکن است نتوانند از الگوهای ناسالم یا مخرب خارج شوند. در درمان های دیگر ، بیماران از چگونگی تأثیر چنین الگوهایی بر رفتارهای آنها آگاهی ندارند.

تفاوت روانکاوی با سایر روش های درمانی
تمرکز بر احساسات و نحوه بیان آنها ، اکتشاف اجتناب از افکار و احساسات از جمله تفاوت های روانکاوی با سایر روش ها می باشد

4- تأکید بر صحبت در مورد تجربیات گذشته

سایر روشهای درمانی بیشتر در اینجا و اکنون یا نحوه تأثیر افکار و رفتارهای فعلی بر عملکرد بیمار تمرکز بیشتری دارند. رویکرد روانکاوی به بیمار کمک می کند تا گذشته خود را کشف کند و بفهمد که چگونه بر حال و آینده تأثیر می گذارد. v,hk;h,d

مشاوره روانکاوی
کاوش در روابط بین فردی ، تمرکز بر رابطه درمانی خود از دیگر مزایای این روش درمانی هستند

5- کاوش در روابط بین فردی

از طریق فرایند درمان ، بیماران قادر به کشف روابط خود با دیگران ، چه فعلی و چه گذشته هستند.

6- تمرکز بر رابطه درمانی خود

از آنجا که روانکاوی درمانی بسیار شخصی است ، رابطه بین درمانگر و بیمار بخش مهمی از روند درمان است.

7- کاوش در زندگی فانتزی بیمار

در مواردی که سایر روش های درمانی اغلب دارای ساختار بسیار بالا و هدف گرا هستند ، درمان روانکاوی به بیمار اجازه می دهد آزادانه کاوش کند.

بیماران آزاد هستند که صدای ترس ها ، آرزوها ، رویاها و اصرارهای دیگری را که قبلاً هرگز در مورد آنها صحبت نکرده اند ، ابراز کنند.

پرسش و پاسخ روانکاوی

با استفاده از اصول نظریه روانکاوی ، یک تحلیلگر درمان را ارائه می دهد. در طول جلسات درمانی ، روانکاوان وقتی بیمار درباره خیالات و رویاها بحث می کند و تجربیات خود را بازگو می کند ، گوش می دهد. درمانگر به دنبال الگوهای تکراری یا اتفاقاتی از گذشته است که ممکن است در مشکلات فعلی بیمار نقش داشته باشد. یک روانکاو نیز:

 • با بیماران ملاقات جداگانه دارد
 • جلسات را تقریباً چهار بار در هفته و هر جلسه 50 دقیقه یا بیشتر برگزار می کند
 • بیماران را تشویق می کند تا حالات عاطفی خود را شناسایی کنند
 • به بیماران کمک می کند تا عوامل ناخودآگاه رفتار آنها را درک کنند
 • رازداری بیمار را حفظ می کند

یادداشت های دقیق هر جلسه را نگه می دارد

روانکاوی برای درمان انواع شرایط و مشکلات عاطفی در بزرگسالان و کودکان استفاده می شود. موضوعات مختلف معمولاً به خوبی به این نوع درمان پاسخ می دهند ، از جمله: lah,vi v,hk;h,d

 • اضطراب
 • افسردگی
 • موارد وحشت زدگی
 • فوبیا
 • رفتار وسواسی
 • ضربه
 • اختلالات اشتها
 • مشکلات عزت نفس
 • مشکلات جنسی
 • مشکلات رابطه
 • رفتارهای خود تخریبی

یکی از اهداف اصلی روانکاوی کمک به بیماران در شناسایی افکار ، رفتارها و خواسته های پنهانی است که در زندگی روزمره آنها مشکل ایجاد می کند. هدف کمک به بیماران در درک موضوعاتی است که باعث مشکلات ریشه دار و چشم انداز ناسازگار در زندگی شده است.

روانکاوی در اتخاذ یک دیدگاه تازه به بیمار کمک می کند. این نگرش جدید می تواند تغییر و رشد قابل توجهی در زندگی بیمار ایجاد کند.

روانکاوی برای بعضی از بیماران بهتر از دیگران است. این به ویژه برای افرادی مفید است که می خواهند درک عمیقی از انگیزه های داخلی خود داشته باشند. این روش درمانی برای کسانی که می خواهند تجربیات خود را درک کرده و با قلب معضل کنار بیایند و نه فقط جلوه های آن ، به خوبی کار می کند.

بیمار در روانکاوی معمولاً باید تحت درمان طولانی مدت قرار گیرد ، که این نشان دهنده تمایل و تعهد نسبت به آنچه ممکن است یک روند رشد دردناک باشد ، است.

پرسش و پاسخ

10 می 2021
محمدی

با سلام خدمت استاد گرامی عرض کنم که: بنده یک داداش دارم که از خودم دو سه سال کوچیکتر هست و 32 سالشه ، حقیقتش ایشون بیماری اعصاب و روان داره و زود به هم میریزه و وقتی که ناراحت و خشمگین میشه ، دست میزنه به پرخاشگری و ناسزا گفتن و ظرف و اسباب و هر چی دم دستش باشه ، میشکنه. بعضی وقتا هم توی لاک خودش فرو میره و هراز گاهی هم هزیون میگه ، دکتر هم میبریمش و دارو مصرف میکنه ، راستش بعضی از دوستان و آشنایان توصیه میکنن که براش زن بگیریم و میگن که اگه براش زن بگیریم و یک همدم خوب داشته باشه ، حالش خوب میشه.
حالا سوال بنده از شما اینه که آیا واقعا اگه براش زن بگیریم ، بهتر میشه؟ یعنی ازدواج میتونه براش خوب باشه؟خواهشا در این مورد راهنمایی کنید.

10 می 2021
مشورت خانه

مسلما یک خانم برای پرستاری نمیاد ، اون میاد تا در کنار یک فرد دیگر ، با همدیگه عقلشون کامل تر بشه و از لحاظ جسمی و روحی مکمل یکدیگر باشند و به سازندگی هر چه بیشتر فکر کنند و موجب آسایش و آرامش همدیگر باشند.آیا به نظر شما با این تفاسیر ، اگر برای داداش شما یک خانم به عنوان همسر وارد زندگی ایشون بشه ، این امر امکان پذیر هست؟؟
شما فعلا باید به دنبال راه های بهتر و منطقی تری برای بهبود حال برادرتون باشید. به پزشکان کاربلدتر و متخصص تری رجوع کنید ، از وجود دوره های مشاوره ای و روانشناسان استفاده کنید و همچنین توصیه های پزشکان حوضه ی اعصاب و روان رو جدی بگیرید.امید که اینگونه راهکارهای علمی و پزشکی و معقولانه نتیجه بخش باشه.

03 جولای 2021
رحمتی

سلام خسته نباشید
من از طریق سایت شما متوجه شدم شوهرم شخصیت پارانویید داره من چطوری اینو بهش بگم چطوری قانعش کنم ببرمش روانپزشک؟ میشه کسیو بفرستم پیش روانپزشک براش دارو بیاره خودشو نبرم
من خودمم زود عصبی میشم دیگه اعصابم رفتارشو نمیکشه،من یه دختر ازاد بودم، دانشجو،بازاری،هنرمند یهو تو قفس افتادم از یه طرف حاملم حال ندارم
توروخدا کمکم کنید

03 جولای 2021
مشورت خانه

سلام پرسشگر عزیز
شما برای آرامش روان وبالا بردن ظرفیت نیاز به مشاوره دارید،وبرای همسرتان میتوانید با روانپزشکان ما در ارتباط باشید وعلامت ها را به ایشان داده وبه سوال های ایشان دقیقا پاسخ دهید.
دارو داده میشود و راهکارهای لازم جهت پیشگیری
موفق باشید